Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

opel astra III h 1,7 cdti - nie załacza się wentylator chłodnicy

mc3mc3 04 Sie 2013 10:29 5919 5
  • #1 04 Sie 2013 10:29
    mc3mc3
    Poziom 9  

Witam, mam od niedawna opla Astrę h III generacji. Zauważyłem, że w cieplejsze dni załącza się bardzo często wentylator skraplacza ( kondensora), który widocznie obbniża komfort jazdy ze wględu na wysoki poziom generowanego szumu. NIestety przy temperaturze 91-98 stopni cieczy chłodzącej nie kręci się w ogóle wentylator chłodnicy umieszczony między chłodnicą a silnikiem.
    Jak sprawdzić czy uszkodzony jest kabel, instalacja, czy być może jakiś sterownik tego silnika. Proszę o pomoc! Może ktoś spotkał się z taką usterką?
    Z góry bardzo serdecznie dziękuję za pomoc i porady

• #2 04 Sie 2013 11:50
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co zrobiłeś do tej pory sam? Co sprawdziłeś? Napisanie postu się nie liczy!

• #3 04 Sie 2013 14:19
    mc3mc3
    Poziom 9  

Co zrobiłem?
    1. Pierwszy raz kiedy mi się włączył ten wentylator nie wiedziałem co się dzie, podbniosłem maskę w chwili gdy załączył się wentylator skraplacza aby zobaczyć co tak huczy?! - stwierdziłem że to wentylator skraplacza. Wydało mi się to nienormalne...
    2. Pojechałem do gościa aby sprawdził i zważył ile mam czynnika w klimie - okazałao się że jest go 330 gram, a powinno być 475g.
    3 Uzupełniono czynnik do wartości 475g i problem nadal był, czyli pomimo wysokiej temp na zewnątrz ok 35 stopni i temp silnika 95 - 96 stopni nie załacza się wentylator chłodnicy cieczy chłodzącej silnika.
    4. Sciągnąłem schemat astry i sprawdziłem jakie przekaźniki odpowiadają za wentylator.
    Okazało się że są 3 przekaźniki: K11_X125, K12_X125 i K13_X125, a wentylator ma aż 3 biegi: przy pierwszym załącza się K12_X125, Przy drugim K11_125, a przy 3 biegu wszystkie 3 razem.
    5 Sprawdziłem przekaźniki, czy dziłają na zasilaczu 12V i czy rezystancja styków jest ok i jest!
    Zbocznikowałem styki aby wymusić pracę wentylatora i działa bieg1, bieg 2, a dla biegu 3 nie sprawdzałem, bo i tak nie załącza się żaden.

To wszystko co sprawdziłem, nie mam niestety tech2 op-coma. Mam tylko elm327, ale nie wiem czy nim coś mogę sprawdzić bo podobno działają tylko dla astry G.

• #4 20 Sie 2013 14:20
    mc3mc3
    Poziom 9  

"Co zrobiłeś do tej pory sam? Co sprawdziłeś? Napisanie postu się nie liczy!"

Odpisałem Błażejowi już jakiś czas temu i co??
    Czy coś się stało Błażeju, że zamilkłeś, czy też się "...nie liczy" ?

Może ktoś spotkał się z taką przypadłością, a być może jest to normalne zachowanie się auta?
    Starałem się przyjrzeć sprawie i zauważyłem że wentylator chłodnicy załącza się przy 98°C na I biegu. To kiedy załącza się drugi, nie mówiąc o III biegu?
    Jego praca jest bardzo cicha i praktycznie nie słyszalna z wnętrza pojazdu. Natomiast załaczenie się wentylatora klimatyzacji to potężny szum i hałas wewnątrz samochodu.

• #5 20 Sie 2013 19:35
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

mc3mc3 napisał:
    "Co zrobiłeś do tej pory sam? Co sprawdziłeś? Napisanie postu się nie liczy!"

Odpisałem Błażejowi już jakiś czas temu i co??
    Czy coś się stało Błażeju, że zamilkłeś, czy też się "...nie liczy" ?

Gdzieś jest napisane, że mam obowiązek odpowiadać???

• #6 12 Lip 2014 06:15
    mc3mc3
    Poziom 9  

Problem nadal istnieje. Czy ktoś rozsądny mógłby mi pomóc?, czy ktoś się spotkał z taką usterka w samochodzie?
    Przy temperaturze płynu chłodzącego = 91 stopni Celsjusza załącza się wentylator chłodnicy klimatyzacji i warczy tak głośno, że nie słychać radia wewnątrz samochodu. Dzieje się to tylko w upalne dni podczas stania np.: w korku ulicznym.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo