Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ustawienie anteny dvb-t i sat

04 Sie 2013 10:47 5307 13
  • Poziom 11  
    Witam,
    chciałbym ustawić antenę telewizyjną i sat jak-najlepiej tzn. bardzo dokładnie.
    Mieszkam w Inowrocławiu - mam do nadajnika w Trzeciewcu ok. 65 km, sygnał w odbiorniku dvb-t pokazuje moc 85%, ale przy zachmurzeniu lub deszczu sygnał zanika (przycina się obraz). Czy do anteny kierunkowej można zamienić symetryzator na inny? Obecny jest od k.21-69 ale chciałbym wymienić na k. 1-69 niepotrzebujący zasilania - chciałbym w przyszłości odbierać w dvb-t też radio dab. Antena ta, będzie miała za zadanie doprowadzić sygnał do rozgałęźnika na 4 tv (jaki by był najlepszy?). Wiem, że będę potrzebował gniazda antenowe 2 przelotowe i 2 końcowe. Kabel Triset 113 wewnątrz położony w peszelu do rozagałężnika i od rozgałęźnika kabel Triset 113 PE żelowany. Może ktoś zna parametry ustawienia na Trzeciewiec? Antena sat - konwerter typu-twin, czasza 60cm, ustawiona na hodbird, wszystkie gniazda firmy OPAL. Mam miernik do sat - czy da radę ustawić też antenę dvb-t?

Proszę o podpowiedzi, czy dobrze zaprojektowałem do własnych potrzeb instalację antenową i czy potrzebne jest też zasilanie anteny DVB-T
    dodaje odręczny szkic, pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Dobrze.
    Nie jestem fachowcem, więc pytam o porady,
    jakie gniazda podtynkowe, żeby wszędzie sygnał był podobny?
    Rozumiem, że na jednym kablu do dvb-t wszędzie będzie sygnał dobry?
    Obecna instalacja hm... tak jak by jej nie było.

Dodano po 16 [minuty]:

no ale z pokoju dziennego do pokoju dziecka i kuchni nie potrzebne jest gniazdo przelotowe????
  • OptexOptex
  • Poziom 11  
    dipol ma schematy, które kończą się gniazdami końcowymi a ja potrzebuje ciągnąć od gniazda koncentryczny dalej . dlaczego za dużo kabla ??? gdzie???
  • Specjalista Sieci, Internet
    miza napisał:
    dipol ma schematy, które kończą się gniazdami końcowymi a ja potrzebuje ciągnąć od gniazda koncentryczny dalej

Ale wtedy musisz zapomnieć o telewizji satelitarnej w gniazdach wcześniej, jeśli będziesz chciał skorzystać z tunerów sat na całej linii w tej samej chwili.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

miza napisał:
    dipol ma schematy, które kończą się gniazdami końcowymi a ja potrzebuje ciągnąć od gniazda koncentryczny dalej .

Przyjmujemy stosowną "konwencję" poruszanych tu w wątkach antenowych, że w tym dziale opisujemy tylko Instalacje antenowe RTV a SAT w dziale SAT początkujący - zgodnie z :
    Instalacje antenowe
    --- Dobór anten, sposób prowadzenia instalacji odbiorczej, podział sygnału na kilka odbiorników, instalacje TV naziemnej oraz kablowej. Nie dotyczy TV SAT. ---

Schematy :

http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_schematy_...iemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t_bib213.htm#03

Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie.

miza napisał:
    ...chciałbym wymienić na k. 1-69 niepotrzebujący zasilania - chciałbym w przyszłości odbierać w dvb-t też radio daab...

Był kiedyś taki zespół muzyczny: "Daab" ale radio cyfrowe to jest DAB (Digital Audio Brodcasting). Rzeczywiście ma być ponoć nadawane na VHF-ie, ale symetryzator obejmujący VHF nic nie da jeśli antena jest na UHF. Nie ma więc potrzeby jego zamiany.
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Poziom 11  
    Jeszcze raz:

Czy schemat instalacji, którą ja zrobiłem jest dobry?

Proszę FACHOWCÓW o podpowiedzi a nie drążyć temat, gdzie zrobiłem błąd ortograficzny i podsuwać stronę dipola.
    pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Myślę że ten będzie lepszy od twojego.
  • Moderator
    Miza: Jeżeli robisz taka instalacje dla siebie to podszedłbym do niej nieco inaczej. I nie baw się w oszczędności bo to za drogo kosztuje.

Jeżeli to możliwe to z każdego pomieszczenia/gniazda doprowadź w okolice kanału wentylacyjnego/komina po dwa kable koncentryczne i dwie skrętki. To do czego te kable użyjesz, to zupełnie inna sprawa. I nie baw się w żadne gniazda typowe dla instalacji zbiorczych - maja celowo wprowadzane tłumienie. Najlepiej kabel zakończyć prostym gniazdem i podłączać bezpośrednio do odbiornika.

Staraj się nie łączyć instalacji naziemnych z satelitarną, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Multiswiche to fajne urządzenia, ale mają tak naprawdę sens przy większej ilości urządzeń satelitarnych odbiorczych niż 4. Do tego wymagają zasilania a wiele z tych multiswichy ma problemy ze zniekształceniami sygnałów naziemnych degradujących sygnały satelitarne. Szczególnie gdy ustawimy zbyt duże poziomy. A bez w miarę przyzwoitych wskaźników sygnału jest to trochę trudne.

Odnośnie anten: Z Trzeciewca masz takie sygnały:
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_N1C
    Ale pamiętaj że Inowrocław jest w zasięgu trzech obiektów: oprócz Trzeciewca masz jeszcze Rachocin i Żółwieniec:
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1E
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_W1E
    Do Żółwieńca i do Trzeciewca masz w zasadzie identyczne odległości.
    W tej odległości można zastosować niemal każdą prosta antenę pasywną. wystarczy na "pogonienie" kilku odbiorników nawet przez podział zwykłym pasywnym rozgałęźnikiem. Ostrożnie z aktywnymi dzielnikami, większość z nich to bardzo kiepskie urządzenia.

DAB; na razie wciągnij na dach i zabezpiecz na końcu kabel dla tej anteny. Najprawdopodobniej założysz tam antenę pionowa podobna do takiej:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol-1-dab_A0110.htm
    Emisja jest planowana na kanałach 10A, 11A i 11C (Trzeciewiec) oraz 6D, 10B i 11B (Żółwieniec), ale w Trzeciewcu ani Żółwieńcu nie ma jeszcze nawet systemu antenowego. Kiedy będzie - tego nie wiadomo. Ale kabel można wciągnąć, rezerwa zawsze się przyda.
  • Poziom 11  
    dziękuję za rady, temat zamykam---pozdrawiam