Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz samochodowy ADS AB-450 - Czerwona dioda led protection

04 Sie 2013 12:46 4647 13
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam problem ze wzmacniaczem car audio mojego kolegi chińskiej produkcji z powyższym objawem.
    Usterka powstała podczas użytkowania sprzętu w samochodzie i w wyniku wybuchu butelki z napojem gazowanym i cieczą ,która się dostała do wewnątrz urządzenia nastąpiła usterka.Po włączeniu wzmacniacza w samochodzie z podłączonym sprzętem świeci czerwona dioda protection . Dzieje się to również ,kiedy wzmacniacz działa na pusto bez sygnałów i głośników.Rozebrałem wzmacniacz w domu ,dokonałem oczyszczenia laminatu i ścieżek przewodzących.Zacząłem pomiar elementów półprzewodnikowych.
    Napięcie 12v do trafo wchodzi i wychodzi 12v. Napięcie to dochodzi do tranzystorów MOSFET P55NF06 lecz na wyjściu napięć brak.
    Dalej na diodach FMG22R I FMG22S napięcie tylko 0.5 v.Na pozostałych elementach D998 I B778 napięcie poniżej 1V. Podczas pomiarów bez zasilania nie znalazłem na tych elementach żadnego zwarcia do masy.Proszę o jakieś sugestie ,ponieważ nie posiadam do tego schematu . Sugerowałem się na innych schematach car audio o podobnej budowie.Jeśli ktoś by mi mógł podać jakiś sposób diagnostyki tych elementów napięcia jakie powinny występować na tych elementach byłbym wdzięczny.Ja na co dzień zajmuję się naprawą innego sprzętu rtv i w tych wzmacniaczach aż tak dużego doświadczenia nie mam.Poniżej zamieszczam zdjęcia które osobiście porobiłem ,więc można zaznaczyć kółkiem elementy,które mogłyby się uszkodzić.Posiadam sprzęt serwisowych do napraw oraz aparaturę pomiarową.Jestem młodym elektronikiem także proszę o wyrozumiałość.Kolega zrezygnował z oddaniem do serwisu, gdyż naprawa przekroczyłaby wartość tego sprzętu.Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 14  
    Jeśli tranzystory mocy sa OK skup się na przeczesaniu aplikacji układu scalonego obok tych dwóch dużych kondensatorów. To sterownik przetwornicy a zarazem układ zarządzający, możesz podać co to za układ?
  • Poziom 10  
    Układ scalony o który pytasz to TL494CN a te 4 pozostałe na końcu przy potencjometrach to TL084CN .Na samym początku zacząłem wylutowywać te tranzystory P55NF06 po sztuce i sprawdzać jednak zwarcia nie było.Dalej było po uruchomieniu zabezpieczenie protect.Zastanawiam sie czy jakby wyciągał te duże tranzystory B778 i D998 to czy tym sposobem znalazłbym uszkodzenie.Po pomiarach tych elementów w obwodzie zwarcia żadnego nie było.

Dodano po 5 [minuty]:

Mam pytanie?
    Czy mógłbyś jeśli wiesz podać jakie napięcia powinny dochodzić do tych B778 i D998
    a jakie na wyjściu?
    To samo tyczy się elementów P55NF06. Bo z tego co mierzyłem to na tym ostatnim dochodzi 12v ale wyjść brak
  • Poziom 14  
    Problemem jest jak zaawansowany jest tu system protekt ? Wygląda ze jest tylko temperaturowy. By to sprawdzić podłącz zasilanie na wzmak przez amperomierz, podaj remote i sprawdź czy zasilacz startuje na moment czy nie (chwilowy prad), jeśli startuje to problem w końcówkach. Jeśli brak piku prądu to protekt temperaturowy nie pozwala zastartować zasilacza.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 10  
    Dokonałem pomiaru napięć na układzie TL494CN i wygląda to następująco:
    zamieszczam foto z tym układem:
    1 -1,78 V 10 - 0 V
    2 -1,78 V 11 - 0 V
    3 - 4,39 V 12 - 12 v
    4 - 4,73 V 13 - 12
    5 - 0 V 14 - 5 V
    6 - 1,5 V 15 - 5 V
    7 - 3,67 V 16 - 5 V
    8 - masa 17 - 7,92 V
    9 - 12 V 18 - 5 V
  • Poziom 10  
    Dokonałem pomiaru napięć na układzie TL494CN i wygląda to następująco:
    zamieszczam foto z tym układem:
    1 -1,78 V
    2 -1,78 V
    3 - 4,39 V
    4 - 4,73 V
    5 - 0 V
    6 - 1,5 V
    7 - 3,67 V
    8 - masa
    9 - 12 V
    10 - 0 V
    11 - 0 v
    12 - 12 v
    13 - 12 v
    14 - 5 V
    15 - 5 V
    16 - 5 V
    17 - 7,92 V
    18 - 5 V
    Na pinie 9 jest 12 v i to mnie zastanawia , ponieważ na schemacie jest oznaczone jako E1 i to jest chyba ERROR 1.

Dodano po 19 [minuty]:

Dokonałem pomiaru natężenia i podczas załączenia na pusto wzmacniacza wynik ukazał się 0,25A czyli bardzo mały pobór, zaledwie chwilowy.
  • Poziom 14  
    A co z pomiarem o który prosiłem? Coś pomieszałeś bo masa to pin 7 , E1 to emiter pierwszego tranzystora sygnału push, a E2 odpowiednio drugiego od sygnału pull sprawdź tranzystory pomiędzy bramka P55NF06 a tym układem.
  • Poziom 10  
    Na amperomierzu pokazało mi się chwilowo 0,25 mA .Wyciągnąłem końcówki B778 i D998 i po włączeniu też się świeci protect.Mam pytanie co do tego trafo.Jakie napięcia powinny być na wyjściu.Bo u mnie na wejściu jest 12 v a na tych wyjściowych nie ma nic.
  • Poziom 14  
    No nie ma nic bo zasilacz nie startuje jest wyłączony przez system protect. Rozkmin czemu protect blokuje start zasilacza.
  • Poziom 10  
    ok mam aplikacje do tych elementów we wzmacniaczu to jutro na spokojniie posprawdzam i dam znać.Na dzisiaj dzięki za pomoc.

Dodano po 4 [minuty]:

Jeśli ktoś z forumowiczów ma jakieś inne sugestie w naprawach wzmacniaczy car audio to zapraszam do podpowiedzi. Myślę ,że po rozwiązaniu mojego problemu ze wzmacniaczem inni będą mogli potraktować to jako wskazówka do naprawy swojego sprzętu.
  • Poziom 10  
    Dokonałem pomiaru jeszcze raz tego układu TL494, bo za dużo pinów od spodu zmierzyłem.Wyniki są następujące:
    1 -1,78 V
    2 - 4,39 V
    3 - 4,73 V
    4 - 0 V
    5 - 1,5 V
    6 - 3,67 V
    7 - masa
    8 - 12 V
    9 - 0 V
    10 - 0 v
    11 - 12 v
    12 - 12 v
    13 - 5 V
    14 - 5 V
    15 - 5 V
    16 - 7,92 V
    Dodatkowo wylutowałem tranzystory B778 I D998 oraz P55NF06 ,FMG22R/S i wszystkie mają przejścia w jedną stronę jednakowo.Jak załączam remote do sekundę załącza się zielona dioda a po chwili czerwona protect.

Dodano po 14 [minuty]:

Istotną sprawą ,która zwróciła moją uwagę są tranzystory A 1015 przy tym trafku.A mianowicie na dwóch z pośród kilku tych tranzystorów nie ma żadnego napięcia.Poniżej zamieszczam foto miejścia w którym nie ma napięcia (elementy te zostały wyciągnięte).W tym wolnym polu nie ma żadnego zasilania .Na pozostałych jest między 8v a 12v .
  • Poziom 14  
    Mam nadzieje ze to zdjęcie poglądowe, a pomiary robisz od strony pól lutowniczych bo tak to zawsze zero będzie :) Ok teraz na serio, na zdjęciu wyjąłeś właśnie dwa małe tranzystory pośredniczące sygnał drive zasilacza. Zasilacz jest wyłączony przez protect, a pomiar miedzy bazami nie ma sensu. Posprawdzałeś cała aplikacje TL494CN ? Skąd zasilane są diody zielona i czerwona protect ? Bo to też jest sekcja zarządzająca.
  • Poziom 10  
    Sprawa wygląda następująco.Znalazłem tranzystorek C1815 w układzie protect uszkodzony i po jego wymianie wzmacniacz ruszył.Jednak gdy go złożyłem uruchomiłem z jednym głośnikiem to się zablokował po kilku minutach.Wczoraj działał przez godzinę na tym głośniku bez problemu i to na każdym kanale.Zastanawiam się co jest tego przyczyną.

Dodano po 5 [minuty]:

Pomiary dokonywane są od strony pól lutowniczych a sondami pokazałem na zdjęciu wylutowane elementy.Bez obudowy wzmacniacz wczoraj się testował i było ok.Dzisiaj włączył się z obudową ale było głucho w głośnikach i po chwili włączył się protect.Dodam że głośnik jest małej mocy od mini wieży i był delikatnie podgłoszony .
  • Poziom 14  
    Sprawdź Izolatory miedzy obudowa a każdym tranzystorem, jeśli przebił lub posprzeczał się mogłeś znów coś spalić :)