Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skokowy spadek jakości odbieranego sygnału

knq 04 Sie 2013 15:55 6891 17
  • #1 04 Sie 2013 15:55
    knq
    Poziom 9  

Posiadam antenę Opticum AX1000 Triplex DVB-T i TV SHARP LC 40LE630. W puszcze anteny siedzi fabrycznie zamontowany symetryzator od niego poprowadzony jest kabel wprost do telewizora. Antena jest pasywna, po drodze nie zamontowałem żadnego wzmacniacza. Do nadajnika (Ciechanów) mam ok 3,5-4 km, żadnych przeszkód terenowych. Przez prawie 1,5 miesiąca wszystko było dobrze - stałe parametry na poziomie 97 siła sygnału i 100 jakość bez jakichkolwiek zakłóceń. Od ok. 3 dni co jakieś pół minuty - minutę następuje nagły spadek jakości sygnału do ok. 20. Powoduje to zanik dźwięku, klatkowanie i zakłócenia w postaci kwadratów w obrazie. Pierwsze co mi przyszło do głowy to zepsuty symetryzator. Odkręciłem go i chciałem rozebrać, ale nie mogłem się dostać do środka i zaprzestałem prób. Na pierwszy rzut oka wydaje się suchy, a ostatni tydzień nie padały deszcze, więc zamoknięcie chyba odpada. Jedyne co przychodzi mi do głowy to wpływ wysokiej temperatury. Końcówki są zarobione prawidłowo, bo poprawiłem ich mocowanie i dokręciłem do TV i symetryzatora. Kabel wygląda na nieuszkodzony (biały - szukając informacji w internecie o moim problemie dowiedziałem się, że jest on do zastosowań wewnątrz). Ma on długość ok. 4 m. Z nadajnikiem raczej nie ma żadnych problemów, bo drugi telewizor korzysta z anteny pokojowej i na niej odbiór jest idealny. Bardzo proszę o pomoc, bo nie mam już pomysłów co może się dziać z moim telewizorem/instalacją antenową.
    EDIT: Podłączyłem antenę pokojową i jest dokładnie ten sam problem. Czyli chyba coś z dekoderem w TV.

-1 17
  • Pomocny post
    #2 04 Sie 2013 17:47
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam serdecznie.

Bywają takie usterki odbiorników, ale równie dobrze mogą to być zakłócenia.
    Najlepiej byłoby podłączyć do tej anteny inny, na 100% sprawny odbiornik. To potwierdziłoby Twoje przypuszczenia.
    Pozdrawiam.

Sebastian

1
  • #3 27 Wrz 2013 22:27
    knq
    Poziom 9  

Niestety, ale problem powrócił. Testowałem instalację antenową z dekoderem DVB-T WIWA HD-95 MC. Ma on bardziej precyzyjny pomiar jakości sygnału. Skorzystałem z opcji włączenia zasilenia anteny i z jej wykorzystaniem jakość oscylowała od 100-92% (najmniej 89%). Z wyłączonym zasilaniem anteny jakość była w granicach od 100-89% (najmniej 86%). Siła sygnału w obu przypadkach 100%. Żeby było zabawniej to w drugim pokoju (bardziej odległym od masztu z nadajnikiem DVB-T) mam antenę pokojową na której wspomniany wyżej dekoder osiąga jakość 100% i siłę 100%.
    Odbiornik DVB-T wbudowany w telewizor wygląda mi na zdecydowanie bardziej czuły na zakłócenia w odbiorze. Na nim max jakość to 97, a siła 100, jednak zdarzają się spadki do 20 i czasem zdarza się to nagminnie co uniemożliwia oglądanie TV.
    Podejrzewam przyczynę tego problemu w wymienionej w pierwszym poście antenie Opticum. Przewody wyglądają na całe, brak zagięć, końcówki przewodu są prawidłowo zarobione. Czy mogło ulec usterce? Może pomogłaby wymiana symetryzatora na lepszy lub zastosowanie zamiast niego wzmacniacza? Ale nie wiem, czy ma to jakikolwiek sens skoro w linii prostej odległość od nadajnika wynosi jakieś 4 km. Proszę o pomoc, bo nie mam już pomysłów co może być przyczyną tej usterki. Zastanawia mnie także fakt, że na początku nie było tego problemu, a usterka zaczęła się po miesiącu od instalacji anteny. Potem długo nią kręciłem, aż znalazłem najlepsze ustawienie i problemu nie było jakiś miesiąc. Teraz znowu mam ten sam problem. Antena nie ma możliwości obrotu. Przy mocnym wietrze jakość spada najmocniej.

0
  • Pomocny post
    #4 27 Wrz 2013 23:31
    _cheetah_
    Poziom 37  

Przy antenie wyposażonej w symetryzator włączanie w dekoderze napięcia zasilającego wzmacniacz antenowy nie ma sensu - zmiany wskazań jakości powodowane są zmianą pracy głowicy wejściowej i nie mają praktycznego znaczenia dla odbioru.

Sharpy wymagają zwykle bardzo wymagające i potrzebują dobrych parametrów odbieranych sygnałów (poziom / jakość) - stąd ich wrażliwość na zakłócenia.

To cykliczne zakłócenie może pochodzić z impulsowych zakłóceń zewnętrznych lub z wnętrza mieszkania, ewentualnie powodem może być również odbiór w SFN-ie (Ciechanów / Rachocin). Jesteś dość blisko nadajnika, w grę może więc też teoretycznie wchodzić przesterowanie przy antenie o dużym zysku, choć wydaje się najmniej prawdopodobne.

Gdzie masz tę antenę zamontowaną?

Te anteny mają dedykowany symetryzator, więc w zasadzie można wymienić tylko na taki sam lub na dedykowany wzmacniacz.

0
  • #5 27 Wrz 2013 23:59
    knq
    Poziom 9  

Antena zamontowana jest na maszcie na balkonie (3 piętro) i bezpośrednio "widzi" nadajnik.
    Po drodze nie ma jakichś większych przeszkód terenowych. Dziwi mnie tylko fakt, że telewizor lepiej odbiera przy użyciu anteny pokojowej z wzmacniaczem, niż przy użyciu anteny zewnętrznej. Czy ewentualne zastosowanie tłumika mogłoby pomóc? Czy ew. przesterowanie odbiornika ma charakter stały i konieczna byłaby ingerencja serwisu w TV?
    Ew. przychodzi mi do głowy pomysł przekierowania anteny na Płock/Rachocin lub Warszawę jednak nie obyłoby się bez wzmacniacza. W tych kierunkach sygnał byłby też zakłócony przez blok, który jest jakieś 20 m od anteny.

1
  • Pomocny post
    #6 28 Wrz 2013 00:22
    _cheetah_
    Poziom 37  

Przesterowanie odbiornika to po prostu zbyt duży poziom (moc) sygnału dostarczanego przez antenę na wejście odbiornika i nie psuje go.

Tak, tłumik regulowany załatwia sprawę w przypadkach przesterowania. Możesz też na próbę przekręcić antenę w którąś stronę, tak by wskazania poziomu sygnału spadły wyraźnie poniżej 100% np. do 80, wtedy można przyjąć, że odbiornik nie jest przesterowywany.

Choć mnie to bardziej wygląda na problem z odbiorem SFN-u, bo w takich właśnie przypadkach na antenie zewnętrznej może być źle (odbiera sygnał w SFN-ie z dwu lub więcej nadajników), a na wewnętrznej dobrze - bo ona zwykle odbiera tylko jeden silny sygnał, który dobrze wpada do wnętrz mieszkania.

Przy problemach z SFN-em często bardzo ważne jest przestrzenne ułożenie nadajników do miejsca odbioru. Możesz jakoś bliżej określić gdzie mieszkasz (z dokładnością do ulicy lub najbliższego skrzyżowania lub innego charakterystycznego punktu?

No, tyle póki co przychodzi mi do głowy - trzeba poczynić trochę prób.

Poczytaj Poradnik ustawiania anteny: Link

0
  • Pomocny post
    #7 28 Wrz 2013 00:33
    zetdeel
    Poziom 38  

Silny sygnał w pobliżu nadajnika + antena o dużym zysku = przesterowany odbiornik. Musisz zastosować tłumik.
    Od razu proponuję przystosować instalację do podłączenia w przyszłości drugiego odbiornika.
    Będziesz potrzebował:
    * Tłumik antenowy TV regulowany TRA-03 (R50150),
    * Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal (R60102),
    * Rezystor obciążeniowy 75 Om we wtyku F (R66200),
    * wtyki "F" dobrane do średnicy kabla.
    Wszystko do kupienia w Warszawie. Na zakupy weź kawałek (ok. 15cm) kabla.
    Tłumik nakręcasz na gniazdo wejściowe rozgałęźnika. Wolne wyjście rozgałęźnika zamykasz rezystorem obciążeniowym
    (tzw. terminatorem). Tłumik regulujesz tak, aby na MUX3 uzyskać siłę sygnału 88-93%.

0
  • #8 30 Mar 2014 12:49
    knq
    Poziom 9  

Niestety, ale ciągle nie poradziłem sobie z swoim kłopotem. Byłem niedawno w Dipolu z zamiarem kupienia rzeczy, które polecił mi w poście wyżej zetdeel jednak nie dostałem ich. Sprzedawca uważa, że spadki jakości spowodowane są zakłóceniami od np. nadajnika GSM lub LTE i tłumik nic tu nie pomoże (przypomnę, że poziom sygnału to 97). Faktycznie jakieś 0,5 km od mojej anteny prawie w linii prostej jest wieżowiec z zamontowanym nadajnikiem GSM. Podobno anteny z symetryzatorami nie radzą sobie z zakłóceniami. W takim razie zamiast tłumika może dokupić wzmacniacz? Coś takiego jak tu:
    http://www.hollex.pl/akcesoria/wzmacniacze/1989-wzmacniacz-antenowy-ax-w11-20db
    Proszę o pomoc bo mam olbrzymi mętlik w głowie, a oglądanie telewizji to katorga.

Dodano po 15 [minuty]:

Dołączam mapę na którą naniosłem nadajnik, odbiornik oraz możliwe źródło zakłóceń. Odległość w linii prostej: 3,072 km.

0
  • Pomocny post
    #10 30 Mar 2014 21:32
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

knq napisał:
    Odległość w linii prostej: 3,072 km.

Tylko tłumik i dodatkowo filtr GSM.

Prosta równość przy nadajnikach po 5kW ERP i antenie AX-1000 : 3km = tłumik regulowany -15dB .

Pozdrawiam.

0
  • #11 02 Kwi 2014 11:21
    knq
    Poziom 9  

Ponieważ robię zakupy przez internetowy sklep Dipola, bo w stacjonarnym nie mają regulowanego tłumika bardzo prosiłbym o wypisanie mi ile wtyków typu "F" będę potrzebował i jakie rodzaje, to zamówiłbym wszystko za jednym zamachem. Podjąłem także decyzję, że zmieniam kable na "porządniejsze" i na zewnątrz dam czarny kabel, a w środku biały. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

EDIT:
    Obliczyłem, że potrzebuję 4 sztuki złącz F z wystającym rdzeniem przewodu koncentrycznego oraz 1 złącze wpinane w TV. Które z złączy w ofercie DIPOLu będą odpowiednie i trwałe?

0
  • Pomocny post
    #13 02 Kwi 2014 13:49
    irekr
    Moderator

Z wyliczanki tłumieniowej - zakładając że twoja antena widzi nadajnik - wynika że w odległości 3 km od Monte Cassino i mocy łącznej nadajników 20 kW wielkość natężenia pola w punkcie odbioru będzie wynosić co najmniej 96 dB. W antenie jaka posiadasz - zakładając jej prawidłowe ustawienie i zamontowanie - otrzymasz na symetryzatorze napięcie w granicach 0,05 do 0,1 V.
    Typowy odbiornik TV z dekoderem cyfrowym będzie przesterowany każdym napięciem silniejszym od około 2-3 mV.
    Sharp jaki posiadasz to dobry odbiornik, jakość obwodów wejściowych nie jest jednak najlepsza - (to nie Panasonic) - i dlatego dbanie o nieprzesterowanie wejścia - tak sygnałem TV jak i sygnałami zakłócającymi - jest bardzo ważne.

Jeszcze jedna ważna wskazówka: jeżeli będziesz "kierunkował antenę" staraj się ją tak ustawić, by była ustawiona - w miarę możliwości - "bokiem" do BTS-a na Żytniej. Niby to daleko, ale jest tam stacja dostępowa Orange w pasmie 460 MHz i do tego ze sporymi mocami. To bardzo blisko pasma telewizyjnego a typowe filtry GSM maja najczęściej poważne problemy z jej odfiltrowaniem. Są bowiem zaprojektowane dla sygnałów powyżej 862 MHz a nie poniżej 470 MHz.

0
  • #14 09 Kwi 2014 23:20
    knq
    Poziom 9  

Zmontowałem wszystko w następujący sposób :
    -od anteny czarny przewód
    -tłumik
    -filtr GSM
    -rozdzielacz (wszystkie 3 skrzyneczki wkręciłem jedna w drugą)
    -biały przewód aż do TV. Obniżyłem jakość sygnału do 85 i niestety jakość sygnału jak spadała tak spada. Jest może trochę lepiej, ale oglądanie np. Polsatu to katorga - co chwilę znika dźwięk. Kręciłem anteną na różne sposoby i nic to nie daje. Chyba pozostaje mi powrót do operatora kablówki lub operatora tv satelitarnej :( .

0
  • Pomocny post
    #15 10 Kwi 2014 08:23
    [QQQ]
    Poziom 17  

A. Zamontuj na chwile Opticum-a AX1000 w tym pokoju gdzie masz pokojową
    B. przedłuż kabel z Opticuma do TV który działa na pokojowej
    C przedłuż pokojową ( z tego miejsca w którym jest teraz ) do Sharpa

1 - jeśli A zadziała - zmień miejsce instalacji Opticuma ( metodą prób i błędów )
    2.- jeśli B zadziała - ( reklamuj TV jeśli możesz )
    3. - jeśli C nie zadziała - ( reklamuj TV jeśli możesz )

0
  • #16 10 Kwi 2014 18:48
    knq
    Poziom 9  

Podłączyłem dekoder wiwa HD95 eurozłączem do TV i przez dekoder na antenie zewnętrznej odbiera idealnie. Na antenie pokojowej przeniesionej do Sharpa i podłączonej do niego są spadki jakości. Kiedy antenę pokojową podłączę do dekodera i ten do TV odbiór również jest idealny.
    Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że dekoder wskazuje siłę sygnału na 88 a TV na 97. Obniżyłem przy pomocy tłumika siłę sygnału na TV do 88 i nadal następowały spadki jakości. Najgorsze są zaniki dźwięku, bo uniemożliwiają oglądanie TV. Najbardziej widoczne jest to na Polsacie - inne kanały są znośne.
    Na podstawie tych wszystkich testów za winny uznaję TV i wbudowany w niego dekoder. Niestety TV nie jest już na gwarancji i muszę go oddać do naprawy. Czy naprawa takiego dekodera jest ciężka? Czy jestem skazany na autoryzowany serwis Sharpa?

0
  • Pomocny post
    #17 10 Kwi 2014 21:15
    [QQQ]
    Poziom 17  

Co do naprawy nie umiem powiedzieć - a z Sharpem miałem przypadek prawie identyczny ( na dobrej instalacji antenowej chodził ponad rok i nagle zaczął wariować z sygnałem ) . Jako ze odbiornik miał już kilka lat klient nie zdecydował się na naprawę a po prostu dokupił dekoder. Koszt ok 100-150 zł prawdopodobnie mniejszy niż naprawa TV - no i ma gwarancję ;). Wygoda użytkowania trochę niższa ale coś za coś.

0