Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie wzmacniacza lampowego

04 Sie 2013 16:05 3093 20
  • Poziom 11  
    Witam.
    Dopadłem wzmacniacz lampowy z starej tablicy szkolnej na lampie ECL82. Ale problem polega na tym, że nie mam transformatora który da mi 250V.
    1.) Czy da się go zasilić z sieć po wyprostowaniu i odfiltrowaniu.
    2.) Co podpiąć pod kołek (7) obok kondensatora c2
  • Poziom 17  
    spawacztda napisał:
    Czy da się go zasilić z sieć po wyprostowaniu i odfiltrowaniu

Nie wolno!
    Link
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    spawacztda napisał:
    ...
    1.)Czy da się go zasilić z sieć po wyprostowaniu i odfiltrowaniu

Teoretycznie tak, ale praktycznie w tym przypadku jest to niedozwolone.
    Układ jest tak wykonany, że nie zapewnia ochrony użytkownika przed dostępem do elementów układu, które będą, przy zasilaniu beztransformatorowym, połączone z siecią energetyczną.
    Poza tym, nie można do tak zasilonego układu podłączać, np. źródła sygnału, bezpośrednio i bez zapewnienia separacji galwanicznej pomiędzy łączonymi urządzeniami.
    Dlatego, dla Twojego bezpieczeństwa i osób postronnych, zapomnij o tak sposobie zasilania tego wzmacniacza.

spawacztda napisał:

2.)Co podpiąć pod kołek (7) obok kondensatora c2 ...

Niczego nie podłączać. Gniazdko 7 służy do pomiaru napięcia ujemnego lub napięcia zmiennego na siatce sterującej części pentodowej lampy ECL82. Do wykonania takiego pomiaru, w ramach zajęć dydaktycznych, służy woltomierz lampowy lub inny o bardzo dużej rezystancji wejściowej.

GM
  • Poziom 28  
    Kup sobie trafo separujące, albo anodowe i po problemie. Poza tym chcesz używać wzmacniacza w takiej postaci jak jest?
  • Poziom 31  
    I oczywiście nie zapomnij o napięciu 6,3V 50Hz do zasilania żarzenia lampy o odpowiedniej wydajności.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 11  
    A to dzięki koledzy żeście mi powiedzieli, bo bym tak zrobił, ale jest jeszcze jedno wyjście, u mojej babci stoi radio lampowe, nie działające, 'robi' za mebel, to może z niego wyciągne trafo?
    A jeszcze jedno, ile wat będzie miał ten wzmacniacz, pociągnie ZG-20?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    spawacztda napisał:
    ale jest jeszcze jedno wyjście u mojej babci stoi radio lampowe nie działające robi za mebel to może z niego wyciągne trafo.

Lepiej uruchomić radio niż je psuć.

spawacztda napisał:
    A jeszcze jedno ile wat będzie miał ten wzmacniacz

A ze dwa waty...
  • Poziom 11  
    Ale radio nie do naprawy było już u elektronika i powiedział, że nie da się naprawić, bo lamp nie dostanę. A tak to trafo wróci do życia.

spawacztda napisał:
    nie da się naprawić

To zmień 'fachowca'!
  • Poziom 11  
    W sprawie wzmacniacza znalazłem inny transformator z telewizora lampowego, który znalazłem w krzakach i włączyłem do sieci, daje 224V, wyprostowałem, na mostku dał 204 i podłonczyłem do wzmacniacza, dałem żarzenie 6,3V stałe, sygnał jest i nic, żadnej reakcji od strony głośnika, poczekałem, aż lampa się nagrzeje i dalej nic. Czy przyczyną może być fakt, że na żarzenie dałem 6.3V prąd stały, bo powinien być zmienny. A co do radia, to tam już było kombinowane, bo kondensatory się nie ładują i przepala bezpiecznik, a wogule myszy głośniki zjadły. Babcia zdążyła je do piwnicy przenieść.

Żarzenie może być, tu masz podobne schematy do tego antyku i masz zasilacz (info poglądowe!):
    http://www.fonar.com.pl/audio/schematics/radio/tube/calypso.htm
    http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1966_01_1.htm
    No, teraz chyba dasz już sobie radę z tym wzmacniaczem na ECL82?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    spawacztda napisał:
    W sprawie wzmacniacza znalazłem inny transformator z telewizora lampowego, który znalazłem w krzakach i włączyłem do sieci, daje 224V, wyprostowałem, na mostku dał 204

A kondensator filtrujący?

spawacztda napisał:
    dałem żarzenie 6,3V stałe, sygnał jest i nic, żadnej reakcji od strony głośnika, poczekałem, aż lampa się nagrzeje i dalej nic.

1. jaka tam jest lampa - w/g opisu i w rzeczywistości?
    2. pomierz napięcia względem masy na elektrodach lampy.
    3. włókno się żarzy?

spawacztda napisał:
    Czy przyczyną może być fakt, że na żarzenie dałem 6.3V prąd stały, bo powinien być zmienny.

Nie - to bez znaczenia.
  • Poziom 11  
    1.) kondensator ma dwa wyścia i nie są podpisane a tu jest 250V jak coś zlie podłoncze to wybuchnie iskrami i ogniem.
    2.)lampa ECL82
    3.)Czyli miernikiem elektrodą minusową dać na minus a plusową po wyjściach lampy, jakie napięcia mają być?
    4.)Tak włókno się żarzy.
    5.)Ach czyli jak zasilałem zasilaczem komputerowym to na lini 5V to było dobrze.
  • Poziom 28  
    spawacztda napisał:
    5.)Ach czyli jak zasilałem zasilaczem komputerowym to na lini 5V to było dobrze.

Trochę mało, najwyżej trochę dłużej poczekasz. Pamiętaj, że najpierw daje się napięcie na żarnik, gdy ten z kolei podgrzeje anodę wtedy podaje się napięcie anodowe. Nie na odwrót!
    spawacztda napisał:
    1.) kondensator ma dwa wyścia i nie są podpisane a tu jest 250V jak coś zlie podłoncze to wybuchnie iskrami i ogniem.

Nie masz jakiś innych? Możesz podłączyć szeregowo dwa kondensatory z zasilacza ATX tak aby zwiększyć napięcie owych kondensatorów.
    spawacztda napisał:
    3.)Czyli miernikiem elektrodą minusową dać na minus a plusową po wyjściach lampy, jakie napięcia mają być?

W układzie występują napięcie groźne dla zdrowia lub nawet życia. Aby zrobić taki wzmacniacz potrzebna jest choć minimalna wiedza. Może najpierw kolega zacznie od układów niskonapięciowych?
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Witam.
    kaka0204 napisał:
    Pamiętaj, że najpierw daje się napięcie na żarnik, gdy
    ten z kolei podgrzeje anodę wtedy podaje się napięcie
    anodowe.

Kolego, podgrzewamy katodę.

Napięcie anodowe części pentodowej lampy ECL82 powinno wynosić 200V. Napięcie z transformatora zasilającego za mostkiem prostowniczym bez wygładzenia tętnień kondensatorem powinno wynosić max. 140V. Kolega ma za wysokie Ua.
  • Poziom 11  
    Czyli dobrze 'wydre' dwa 'kondy' z zasilacza ATX i zobaczymy, jak coś, to będę pisał.

Dodano po 52 [minuty]:

Nic z tego dalej tak samo :( , pomierzyłem napięcia miernikiem ustawionym 1000V prąd stały i co mie dziwi, wszędzie było 0V,, tylko na tych trzech było tak:
  • Poziom 28  
    Napięcie mierzysz względem czego?
  • Poziom 11  
    względem masy (minusa)
  • Poziom 11  
    Wzmacniacz nie będzie działał. Prawdopodobnie lampa jest niesprawna.
    A więc temat zamknięty. Proszę Moderatora o zamknięcie tematu.