Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KIA Venga 1.4 2010r - Zablokowane drzwi pasażera

DREAM77 04 Aug 2013 19:23 16569 19
    DREAM77
    Level 17  
    Witam.
    Zacznę od początku, w samochodzie odkąd pamiętam był jakiś problem z centralnym. Potrafił nie raz po starcie "skakać" po wszystkich siłownikach, jakby szukając usterki. Cały cykl zamykania potrafił przebiec dwukrotnie zanim de facto wszystkie drzwi zostały zamknięte. Pewnego dnia doszło to sytuacji, że pomimo zamknięcia "z kluczyka", auto nie było zamknięte. Okazało się, że tylne drzwi pasażera po stronie kierowcy, nie chciały się zamknąć. Przyjrzałem się, zauważyłem dwa pokrętła, czarne i czerwone (prawdopodobnie jedno do blokowania od środka,drugie od zewnątrz) i przestawiłem oba. Przez całą zimę nie było potrzeby korzystania z tych drzwi, więc nie zwracałem uwagi co się z nimi dzieje. Niestety teraz by się przydało aby się otwierały, ale są całkowicie zablokowane. Nie pomaga kilkukrotne zamykanie i otwieranie centralnym, ani też pociąganie za klamki, zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną. Z tego co udało mi się zauważyć, nie słyszę żeby pracował siłownik w tych drzwiach. Czy jest jakiś prosty sposób żeby otworzyć te drzwi? Za odpowiedzi typu ASO, gwarancja, serdecznie z góry dziękuję :D .
    keram 55
    Level 2  
    Żeby otworzyć klapę tylną musisz odciągnąć tylną kanapę i dostaniesz się do bagażnika na ściance bagażnika na dole jest zaślepka, którą trzeba odciągnąć a wewnątrz ujrzysz dźwignię którą odciągniesz i odblokujesz klapę bagażnika. A co do elektroniki, prawdopodobnie masz zaśniedziały przewód w "słupku A" od strony pasażera, który znajduje się na dole wystarczy przeczyścić osuszyć bo słabo jest tam zabezpieczone przed wilgocią no i powinno grać. :D
    DREAM77
    Level 17  
    Fajnie.Szkoda że to nie problem z bagażnikiem,ale z tylnymi drzwiami.Według mechanika potrzebny "regularny włam i prucie tapicerki", nie pracuje siłownik zamka.Tak czy inaczej, dzięki za dobre chęci :)
    fuelinyourblood
    Level 35  
    Trzymasz za klamke od drzwi i na przemian zamykasz i otwierasz pilotem. Baw sie tak az puszczą. W Hyundai działa.
    keram 55
    Level 2  
    Przepraszam za swoje fo pa a co mówi serwkisowka
    DREAM77
    Level 17  
    fuelinyourblood ,niestety,bez efektu,20 minut zabawy i nic.Ewidentnie wychodzi na to że siłownik nie dostaje prądu, więc albo zdechł, albo przerwa w obwodzie.Na dniach rozepnę kostkę pomiędzy drzwiami i zobaczę czy dochodzi jakiś impuls z centralnego.
    keram 55
    Level 2  
    Jak to mówią "na dwoje babka wróżyła" prędzej przerwa w obwodzie. Proponuje zajrzeć do III części serwisówki - UKŁADY ELEKTRYCZNE NADWOZIA (Bezpieczniki i przekaźniki) i dalej.
    wojtek91edek
    Level 16  
    To skakanie o którym pisałeś na początku oznaczało że któryś zamek jest jest uszkodzony i komputer widzi go jako cały czas otwarty lub zamknięty aż wkońcu padł. W tych vengach jest też TSB właśnie o wchodzeniu wody do słupków z prawej i lewej strony, gdzie właśnie może być problem z zamkami. Same drzwi można otworzyć za pomocą druta bez żadnej demolki ale to musi zrobić ktoś kto się na tym zna
    keram 55
    Level 2  
    Parę dni demu powstał ten sam problem zamek tylny lewy od strony pasażera do wymiany w ramach gwarancji.
    wojtek91edek
    Level 16  
    W Vengach właśnie lubią lecieć te zamki. Raz miałem taki myk że przez uszkodzony zamek przedni pasażera nie otwierała się klapa bagażnika, otwierała się tylko z pilota
    DREAM77
    Level 17  
    Więc tak...bankowo padnięty jest zamek w tych drzwiach.Jak do tego doszłem? Otóż prąd dochodzi tam gdzie powinien,udało mi się zdjąć boczną tapicerkę,kosztem jednej małej dziury na śrubokręt,w miejscu gdzie jest zamocowana na plastikowym kątowniku (nomen omen-jedyna śrubka trzymająca z boku tapicerki),odkręciłem 2 pozostałe śruby(zamaskowane,przy klamce i przy podłokietniku),trochę się naszarpałem z korbką szyby(mocowana od spodu na metalową spinkę),i zdjąłem całość,reszta mocowań na plastikowych "grzybkach", na wcisk.
    Okazało się ze pod spodem jest panel z blachy,przykręcony na kilka śrub,odkręciłem..i okazało się że od wewnętrznej strony tego panelu jest zamocowana prowadnica szyby:(
    Na szczęście miałem na tyle miejsca żeby się dostać do kostki przy zamku,ale do samego zamka i tak nie ma dostępu od tej strony.
    Natomiast...pożyczyłem sobie kamerę endoskopową od kolegi,sądzę że wystarczy namierzyć to pomarańczowe cudo zaznaczone na zdjęciu i przestawić,to jedna z 2 blokad jakie przestawiłem przed zacięciem się całkowitym. KIA Venga 1.4 2010r - Zablokowane drzwi pasażera
    wojtek91edek
    Level 16  
    No o ile Ci się uda, bo ta blokada jest z tej strony zamka która przylega do drzwi...
    bogdanan
    Level 11  
    Odnośnie tylnej klapy u mnie padł przekaźnik i klapa się nie otwierała....Trochę się nadłubałem zanim doszedłem do przyczyny.
    Wcześniej sprawdzałem słupki A (złącza pod osłonami plastikowymi - na wysokości nóg kierowcy oraz pasażera -był odpowiedni TBS)
    mirecki1
    Level 12  
    Odgrzeje tego kotleta dla potomnych. Te pokrętła które przestawił Dream77 to - czarne - zamykanie drzwi od zewnątrz, czerwone ( widoczne na jego zdjęciu ) zamykanie od wewnątrz. Przestawiając je na raz zablokował zamek na cacy. Wracając do głównej przyczyny awarii - prawdopodobnie padł mikrowyłącznik znajdujący się w zamku. W mojej Vendze 2 razy ( objawy podobne do opisanych przez Dream77) - przód pasażer, tył pasażer . Koszt mikrusa to ok 7 zł + czas na wymontowanie.

bolik123
    Level 11  
    Witam kolegów.

A czy można wiedzieć gdzie zakupić taki mikrowyłącznik? Albo jakiś numer id tego wyłącznik. Od jakiegoś golfa nie będzie pasować?

U mnie problem jest z drzwiami pasażera z przodu. Trzeba kliknąć kilka razy pilotem aby silownik zamknął drzwi. Objaw jakby siłownik nie dociagal. Za kazdym kliknieciem pilota slychac jak dociaga bardziej. Możliwe że to kwestia natury mechanicznej? Tak to bynajmniej wygląda. ..

Pozdrawiam
    mirecki1
    Level 12  
    OMRON D2HW-BR211DR lub OMRON D2HW -BR 201 DR . Ja zamontowałem ten pierwszy.
    radiko
    Level 11  
    Mam taki sam problem z drzwiami. W sumie problem jest bardzo dziwny bo nagle zatrzasnęły się oboje tylnych drzwi. Zdjąłem tapicerkę od środka, rozwierciłem nity od prowadnicy szyby. Generalnie totalna demolka. Ale dalej nie wiem jak otworzyć ten zamek. Czy coś co można nacisnąć przekręcić co powoduje otwarcie tych drzwi. Nie wydaje mi się, żeby ktoś przekręcił czerwoną blokadę. Czy da się tan zamek jakoś wykręcić? Czy czerwona blokada na zdjęciu z posta DREAM77 jest w pozycji zablokowanej czy odblokowanej? Bo właśnie zobaczyłem, że u mnie jest w takim samum położeniu.
    mirecki1
    Level 12  
    radiko wrote:
    Czy da się tan zamek jakoś wykręcić?

Nie przy zamkniętych. Śruby mocujące są między drzwiami a karoserią
    radiko wrote:
    Czy czerwona blokada na zdjęciu z posta DREAM77 jest w pozycji zablokowanej czy odblokowanej?

Ciężko powiedzieć po tym zdjęciu, specjalnie zszedłem do swojej kijanki i stwierdziłem że położenie czerwonej blokady w jednych i drugich drzwiach jest całkiem inne ( pozycja otwarta )
    Jeżeli nie da się przestawić blokady w inne położenie i pociągnąć za linkę od wewnętrznej klamki, to wydaje mi się, że pozostaje tylko podanie bezpośrednio + i - na silniczek zamka ( króciutki impuls, aby nie sp.....ić plastikowej przekładni w zamku )
    radiko
    Level 11  
    Dzięki za fotki i opis mirecki1 ... Jutro w świetle dnia spróbuję rozkminić jak jest w moim przypadku. U mnie słychać że w zamku coś przeskakuje więc prąd dochodzi. Ale skoro podpowiedziałeś mi gdzie co jest na złączu, to obadam microswitch.
    adasek1
    Level 2  
    Witam wszystkich,

U mnie pojawił się również problem z drzwiami pasażera z przodu. Trzeba kliknąć kilka razy pilotem aby silownik zamknął drzwi.
    Czy ktoś miał podobnie? czy winny będzie mikrowyłącznik w zamku, czy coś innego?

pozdrawiam,
    Adam