Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dobranie termostatów z zaworami na kaloryfer

krzysztof.kt 04 Aug 2013 20:08 4488 7
 • #1
  krzysztof.kt
  Level 16  
  Witam,

  mam problem z dobraniem termostatów, potrzebuje zakupić termostaty na kaloryfery ogrzewane z pieca na węgiel, proszę o info jakie to są termostaty albo jakie ja potrzebuje czy to są jakieś standardowe czy specjalne?

  poniżej foto z 3 kaloryferów
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  To nie są żadne termostaty,tylko zawory grzejnikowe kątowe (zdjęcia1-3) i proste (zdjęcia 4-5). Ale wielkości zaworu nie podejmuję się określić ze zdjęć. Jest (będzie) też problem z długością zaworów,przy ich montażu,bo zawory nowszego typu,obecnie spotykane są często krótsze.Trzeba będzie, dobrać dodatkowo jakieś części,np.przedłużki.
 • #4
  piotr_boncza
  Level 29  
  krzysztof.kt wrote:
  czyli coś takiego wystarczy?

  http://all

  Zależy od rodzaju instalacji. Do pompowej tak.
  Jeśli grawitacyjna (bez pompy) to musisz szukać zaworów o małym oporze, specjalnie do instalacji grawitacyjnych. Na przykład Danfoss RA-G albo TA Link
 • #5
  krzysztof.kt
  Level 16  
  pompka jest przy piecu, w tamtym roku założona, bo wcześniej było tylko grawitacyjnie 2 piony.
 • #6
  W0jtek92
  Level 37  
  Danfoss lub honewell. Najlepsze termostatyczne zawory jakie znam.
 • #7
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Produkuje się zawory termostatyczne zarówno proste, jak i kątowe, przy czym Danfoss produkuje (a przynajmniej produkował) także proste zróżnicowane na takie z krótkim nyplem i długim nyplem (tu będzie potrzebny z długim). Ważna jest średnica - z tych zdjęć trudno wnioskować, jaki jest rozmiar tych kątowych (przypuszczam, że 1/2''). Na starym zaworze będzie napisana średnica (wypukłe liczby), przy czym może być podana w calach, lub milimetrach (15 odpowiada 1/2''; 20 odpowiada 3/4'' - są też inne średnice).
 • #8
  piotr_boncza
  Level 29  
  Wychodzi na to, że będziesz potrzebował kątowe i proste. Moje, tak jak Wojtka ulubione, to Honeywell i Danfoss, czasem Herz i TA. Zwróć tylko uwagę, że jeśli dobrze zobaczyłem na zdjęciach, zawory i grzejniki są pod parapetami. Jeśli założysz zwykłe głowice termostatyczne, to powietrze pod parapetem szybko się nagrzeje i zamknie zawór. W efekcie grzejnik będzie taktował, prawie jak kocioł :D. W takich miejscach daję głowicę z kapilarą. Innym problemem, który trudno rozwiązać na odległość, jest kryzowanie grzejników. Ponieważ była to instalacja grawitacyjna, a teraz ma pompę, trzeba będzie starannie ustawić przepływy na zaworach. Regulacja, to te cyferki wytłoczone na zaworze. Przestawiasz pierścień i zmniejszasz/zwiększasz przepływ wody przez zawór. Robisz tak kolejno z wszystkimi grzejnikami aż całe są równomiernie ciepłe. Pamiętaj, że zwiększenie przepływu na jednym zmniejszy na pozostałych a regulację należy robić powoli. Po każdej zmianie odczekać dłuższą chwilę, żeby się ustabilizowało. W całym tym kryzowaniu chodzi o to, żeby grzejniki równomiernie grzały oraz o to, żeby do kotła woda wracała równomiernie z wszystkich. Niekorzystna jest sytuacja, w której z jednego wraca 55' a z drugiego 30'