Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony potencjometr od głośności ?

XanderG 04 Sie 2013 21:37 1452 2
  • #1 04 Sie 2013 21:37
    XanderG
    Poziom 8  

Witam!
    Jest to mój pierwszy temat, więc witam wszystkich i proszę o wyrozumiałość.
    Z elektroniką dopiero zaczynam, tak więc mam starsze głośniki 5.1 firmy Sigma SP 201. I podczas regulacji głośności coś strasznie strzela i nie działa płynnie oraz szumi. Z tego co rozkręciłem to i poczytałem (!) będzie to potencjometr logarytmiczny głośności. Teraz czy mam rację? I czy to będzie tylko to? Ale pewnie nie wiadomo bez pomierzenia układu, bo mogą to być pewnie masę lutów i kabli po drodze. Ale czy są jakieś poradniki jak to pomierzyć bądź sprawdzić?
    A jak bym chciał ten potencjometr wymienić, to gdzie kupić pasujący potencjometr? Bo z wymianą filozofii chyba nie ma? Wylutować stary i wlutować nowy w PCB?
    Za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny!
    Pozdrawiam!

0 2
  • #2 05 Sie 2013 07:21
    dr.hannibal
    Poziom 22  

Na początek popraw wszystkie luty przy potencjometrze i sprawdź jak będzie wtedy działać, czasem wystarczy że jest jakiś zimny lub "pęknięty" lut i takie są tego efekty.

0
  • #3 05 Sie 2013 07:43
    dzimi
    Moderator

Spróbuj też wyczyścić styki samego potencjometru. Najlepiej zakupić odpowiedni preparat. Jest ich sporo na rynku. Co do zakupu nowego potencjometru - możesz mieć spore trudności, chociaż trzeba wytrwale szukać i dobrać.

0