Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony potencjometr od głośności ?

04 Sie 2013 21:37 1692 2
 • Poziom 8  
  Witam!
  Jest to mój pierwszy temat, więc witam wszystkich i proszę o wyrozumiałość.
  Z elektroniką dopiero zaczynam, tak więc mam starsze głośniki 5.1 firmy Sigma SP 201. I podczas regulacji głośności coś strasznie strzela i nie działa płynnie oraz szumi. Z tego co rozkręciłem to i poczytałem (!) będzie to potencjometr logarytmiczny głośności. Teraz czy mam rację? I czy to będzie tylko to? Ale pewnie nie wiadomo bez pomierzenia układu, bo mogą to być pewnie masę lutów i kabli po drodze. Ale czy są jakieś poradniki jak to pomierzyć bądź sprawdzić?
  A jak bym chciał ten potencjometr wymienić, to gdzie kupić pasujący potencjometr? Bo z wymianą filozofii chyba nie ma? Wylutować stary i wlutować nowy w PCB?
  Za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny!
  Pozdrawiam!
 • Poziom 22  
  Na początek popraw wszystkie luty przy potencjometrze i sprawdź jak będzie wtedy działać, czasem wystarczy że jest jakiś zimny lub "pęknięty" lut i takie są tego efekty.
 • Moderator
  Spróbuj też wyczyścić styki samego potencjometru. Najlepiej zakupić odpowiedni preparat. Jest ich sporo na rynku. Co do zakupu nowego potencjometru - możesz mieć spore trudności, chociaż trzeba wytrwale szukać i dobrać.