Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADS AB-450 - wzmacniacz samochodowy blokada protect.

04 Sie 2013 21:56 3348 11
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam problem ze wzmacniaczem car audio mojego kolegi chińskiej produkcji z powyższym objawem.
    Usterka powstała podczas użytkowania sprzętu w samochodzie i w wyniku wybuchu butelki z napojem gazowanym i cieczą, która się dostała do wewnątrz urządzenia, nastąpiła usterka. Po włączeniu wzmacniacza w samochodzie z podłączonym sprzętem świeci czerwona dioda protection. Dzieje się to również, kiedy wzmacniacz działa na pusto bez sygnałów i głośników. Rozebrałem wzmacniacz w domu, dokonałem oczyszczenia laminatu i ścieżek przewodzących. Zacząłem pomiar elementów półprzewodnikowych.
    Napięcie 12V do trafo wchodzi i wychodzi 12v. Napięcie to dochodzi do tranzystorów MOSFET P55NF06, lecz na wyjściu napięć brak.
    Dalej na diodach FMG22R I FMG22S napięcie tylko 0.5V. Na pozostałych elementach D998 I B778 napięcie poniżej 1V. Podczas pomiarów bez zasilania nie znalazłem na tych elementach żadnego zwarcia do masy. Proszę o jakieś sugestie, ponieważ nie posiadam do tego schematu. Sugerowałem się na innych schematach car audio o podobnej budowie. Jeśli ktoś by mi mógł podać jakiś sposób diagnostyki tych elementów, napięcia jakie powinny występować na tych elementach, byłbym wdzięczny. Ja na co dzień zajmuję się naprawą innego sprzętu rtv i w tych wzmacniaczach aż tak dużego doświadczenia nie mam. Poniżej zamieszczam zdjęcia które osobiście porobiłem, więc można zaznaczyć kółkiem elementy, które mogłyby się uszkodzić. Posiadam sprzęt serwisowych do napraw oraz aparaturę pomiarową. Jestem młodym elektronikiem, także proszę o wyrozumiałość. Kolega zrezygnował z oddaniem do serwisu, gdyż naprawa przekroczyłaby wartość tego sprzętu. Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 10  
    Dokonałem pomiaru napięć na układzie TL494CN i wygląda to następująco:
    zamieszczam foto z tym układem:
    1 -1,78 V
    2 -1,78 V
    3 - 4,39 V
    4 - 4,73 V
    5 - 0 V
    6 - 1,5 V
    7 - 3,67 V
    8 - masa
    9 - 12 V
    10 - 0 V
    11 - 0 v
    12 - 12 v
    13 - 12 v
    14 - 5 V
    15 - 5 V
    16 - 5 V
    17 - 7,92 V
    18 - 5 V
    Na pinie 9 jest 12 v i to mnie zastanawia , ponieważ na schemacie jest oznaczone jako E1 i to jest chyba ERROR 1.

Dodano po 19 [minuty]:

Dokonałem pomiaru natężenia i podczas załączenia na pusto wzmacniacza wynik ukazał się 0,25A czyli bardzo mały pobór, zaledwie chwilowy.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 10  
    Wyciągnąłem końcówki B778 i D998 i po włączeniu też się świeci protect.Mam pytanie co do tego trafo.Jakie napięcia powinny być na wyjściu.Bo u mnie na wejściu jest 12 v a na tych wyjściowych nie ma nic.Zasilacz nie startuje jest wyłączony przez system protect.
  • Moderator
    Musisz najpierw uruchomić przetwornice. Na wyjściu powinno być około 30V. Odłącz zasilanie końcówek mocy, sprawdź czy na pin. 8 i 11 TL494 masz jakiekolwiek impulsy.
  • Spec od komputerów
    Ciekawe te wyniki pomiarów. 7 noga to przecież masa, a u Ciebie na tej nodze jest 3,67V.
    TL494 ma 16 nóg, a Tobie wyszło 18. O co tu chodzi?
  • Poziom 10  
    Dokonałem pomiaru jeszcze raz tego układu TL494, bo za dużo pinów od spodu zmierzyłem.Wyniki są następujące:
    1 -1,78 V
    2 - 4,39 V
    3 - 4,73 V
    4 - 0 V
    5 - 1,5 V
    6 - 3,67 V
    7 - masa
    8 - 12 V
    9 - 0 V
    10 - 0 v
    11 - 12 v
    12 - 12 v
    13 - 5 V
    14 - 5 V
    15 - 5 V
    16 - 7,92 V
    Dodatkowo wylutowałem tranzystory B778 I D998 oraz P55NF06 ,FMG22R/S i wszystkie mają przejścia w jedną stronę jednakowo.Jak załączam remote do sekundę załącza się zielona dioda a po chwili czerwona protect.

Dodano po 19 [minuty]:

Istotną sprawą ,która zwróciła moją uwagę są tranzystory A 1015 przy tym trafku.A mianowicie na dwóch z pośród kilku tych tranzystorów nie ma żadnego napięcia.Poniżej zamieszczam foto miejścia w którym nie ma napięcia (elementy te zostały wyciągnięte).W tym wolnym polu nie ma żadnego zasilania .Na pozostałych jest między 8v a 12v .
  • Poziom 10  
    tym sondami na zdjęciu pokazuje pola z nieaktywnym napięciem.Nie jest to żaden pomiar.
  • Moderator
    Najpierw musisz mieć odpowiednie napięcia z przetwornicy - w przeciwnym wypadku dalsza naprawa nie ma sensu. Jak uzyskasz stabilne zasilanie końcówek mocy - możesz dopiero wśród nich szukać dalszego uszkodzenia.
  • Poziom 10  
    Załączyłem pin 16 układu TL 494 do masy na chwile i wzmacniacz się włączył zapaliła się zielona dioda.Teraz pozostaje pytanie ,który element powoduje załączenie się zabezpieczenia protect.
  • Spec od komputerów
    waldisvc napisał:
    Teraz pozostaje pytanie ,który element powoduje załączenie się zabezpieczenia protect.

Do tego musisz dojść już sam. I tak za dużo już podpowiedziałem. ;)
    Zbyt dużo do sprawdzenia tam nie ma z tego co widzę na fotkach.
  • Poziom 10  
    Z pinu 3 układu TL 494 pojawia się napięcie 4V, które idzie na tranzystor C1815 i załącza się poprzez niego dioda protect.A z kolei jak zwieram pin 16 to tego napięcia na 3 pinie nie ma .Po przeanalizowaniu schematu tego układu scalonego(zamieszczony poniżej) wynika ,że jeżeli między pinami 16 i 16 oraz 1p. i 2.p pojawi się niedozwolone napięcie to nastąpi załączenie się blokady protect.Więc aby zlokalizować uszkodzenie danego elementu ,który powoduje zwarcie, należy szukać po ścieżkach tych pinów co mogłoby to usterkę powodować.