Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MC9S08RC16FG - Jak zaprogramować ten układ?

piotrkol7 04 Sie 2013 22:18 1191 7
  • #1 04 Sie 2013 22:18
    piotrkol7
    Poziom 21  

Witam!
    W swoje lepkie łapki dostałem układ scalony MC9S08RC16FG (wylutowany ze starej myszki). Znalazłem obszerną, bo aż dwieściestronicową, dokumentację, jednak szukanie tam informacji o zaprogramowaniu mija się z celem (techniczno-podręcznikowy bełkot, na dodatek po angielsku). Czy mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć sposób programowania tego mikrokontrolera? Dodam, że do dyspozycji mam dwie ATmegi328P-PU, Arduino UNO R3 oraz całą masę elementów dyskretnych, które ewentualnie mogą się przydać do budowy programatora, oczywiście tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Proszę moderatorów o to, żeby nie określali mojego postu jako roszczeniowy, bo naprawdę ciężko jest czytać zagraniczną dokumentację i szukać tam pojedynczej informacji.

0 7
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 04 Sie 2013 23:37
    McMonster
    Poziom 32  

Łopatologicznie to można wytłumaczyć podłączenie wtyczki do gniazdka. Mikrokontroler to niestety bardziej skomplikowana rzecz. Natomiast w dokumentacji o to chodzi, żeby była szczegółowa.

Interesuje cię tu chyba sekcja "14.3 Background Debug Controller". Jest opisany protokół, są komendy zapisu do pamięci, jest jej mapa. Chyba, że oczekujesz opisu pod tytułem "jak pisać w C pod ten mikrokontroler", ale to już inna bajka. W kwestii programatora to wystarczy podłączyć masę i dwa piny, na przykład z Arduino. Dalej to kwestia implementacji protokołu.

Nawiasem mówiąc ciekawe, że w starej myszce można znaleźć takie cudo, do tego z pamięcią FLASH.

0
  • #3 04 Sie 2013 23:53
    piotrkol7
    Poziom 21  

Z tego, co pamiętam, to ta mycha to jakiś bezprzewodowy Logitech. Przeleżała ze dwa lata w szufladzie, od kumpla kiedyś dostałem. Co do programu, to raczej to nie będzie to samo co z AVR'ami, może uda mi się jakiś bootloader napisać, w co szczerze wątpię. Dzięki za odpowiedź, postaram się coś zdziałać, jutro dam znać, co z tym, bo na razie nie mam dostępu do swojego kompa.

Dodano po 1 [minuty]:

Mówisz, że to jakiś rzadszy/droższy element?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 05 Sie 2013 00:11
    McMonster
    Poziom 32  

Jak już będziesz miał zaimplementowany programator, to po co potem bootloader? ;)

Wracając do programowania, architektura jest raczej popularna, więc pewnie jakiś kompilator C się znajdzie, a jeśli do tego się trafi np. plik z definicjami portów, peryferiów i innych rzeczy, to w sumie może nie być tak źle. Zresztą możesz poszukać po "background debug mode" jakiejś istniejącej implementacji programatora, mi się teraz nie chce.

A z tym "cudem", to chodziło mi raczej o tak rozbudowany mikrokontroler na dość popularnej architekturze i z reprogramowalnym flashem w starej myszce komputerowej.

0
  • #5 05 Sie 2013 00:17
    piotrkol7
    Poziom 21  

Cóż, mówiąc "stara", miałem na myśli uszkodzoną, bo ta mi nie chciała działać. Kwestią problematyczną jest program do wgrania kodu na procesor - to nie AVR. Niestety, moje doświadczenie z mikrokontrolerami to tylko Arduino, więc raczej za wiele nie zdziałam.

0
  • #6 05 Sie 2013 00:44
    piotrva
    Moderator na urlopie...

A w ogóle jaki jest cel twoich działań?
    Bo tu ewidentnie jeśli nie masz gotowego programatora trzeba by napisać firmware do jakiejś np. "Atmegi", żeby gadała niskopoziomowo z uC, i potem soft na PC do sterowania wszystkim.

Jeśli masz w tym jakiś cel (nauka AVR'ów, serwis tej myszy, programowanie tej rodziny uC) - to działaj dalej - a jeśli tylko tak z ciekawości - nie masz co tracić czasu.

Poza tym - niestety świat elektroniki taki jest, że trzeba przynajmniej Angielski na poziomie technicznym opanować...

Ja kiedyś zacząłem robić podobny komplet do sentymantlanych procków 89Cx051 - w sumie soft na AVR'a + PC gotowe i wszystko działa, ale nie mam czasu, żeby złożyć całość do kupy sprzętowo... A projekt wykonywałem z powodów sentymentalnych - ożywienie układów na których stawiałem pierwsze kroki, przy braku LPT w komputerze.

0
  • #8 05 Sie 2013 11:55
    piotrkol7
    Poziom 21  

Piotr, mychy nie chcę serwisować, ale po prostu chcę poszerzyć swoją wiedzę w zakresie mikrokontrolerów. Kto pyta nie błądzi :P Co do mojej znajomości języka Szekspira, to nie jest tak, że ja nie rozumiem tej dokumentacji, po prostu nie chciało mi się przedzierać przez te tysiące linijek tekstu...
    Albert, dzięki ci, pościągam te oprogramowanie, jak do domu wrócę, to coś z tym prockiem podziałam. No i podzielę się moimi wrażeniami z wami, o ile zasięg na wsi złapię :P

0