Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volkswagen - czy można zarejestrować samochód bez opłaconego OC?

zuras111 04 Sie 2013 23:02 2412 12
  • #1 04 Sie 2013 23:02
    zuras111
    Poziom 6  

Witam.
    Nie wiem dokładnie czy to pytanie nadaje się na to forum, ale nie zaszkodzi spróbować.
    A więc chcę kupić stary samochód z niepłaconym OC przez około 15 lat przez poprzedniego właściciela.
    Chcę się dowiedzieć, czy jak kupię ten samochód, czy będę płacił jakąś karę, czy muszę opłacić to niepłacone OC?
    Czy mogę go zarejestrować bez problemu?

0 12
  • #2 04 Sie 2013 23:24
    kobylak2206
    Poziom 17  

Kup. A na umowie ujmij fakt iż pojazd kupiony bez ważnego ubezpieczenia OC... Podobnie przegląd techniczny. Ty będziesz "czysty".

0
  • #3 04 Sie 2013 23:53
    paweld69
    Poziom 24  

Obowiązek opłacenia OC powstaje w momencie kupna pojazdu, co należ rozumieć data kupna pojazdu na umowie. W tym samym dniu należy zwrzeć nowa umowę ubezpieczenia OC. TO co było przed tą data dotyczy poprzedniego właściciela

0
  • #4 05 Sie 2013 08:29
    zuras111
    Poziom 6  

Chodzi o to, że samochód odrestałrowałem jeszcze na poprzedniego właściciela, bo samochód stał u mojego dziadka przez około 15 lat. A teraz nie wiem co z tym fantem zrobić, bo bardzo chcę go zarejestrować i to jeszcze na zabytek. Oc chyba przez ten cały czas nie było płacone, albo samochód został kiedyś wyrejestrowany, jak to można sprawdzić tak, aby się nie wkopać?

0
  • #5 05 Sie 2013 09:27
    k-sierra
    Poziom 21  

OC płacisz od daty zakupu*(data na umowie), a to że ktoś wcześniej nie płacił nic Cie nie interesuje i nic Ci za to nie grozi.
    I jako ciekawostka:D Można zarejestrować samochód bez OC, urzędnik nie ma żadnego prawa żądać polisy przy wydaniu DR. Dowiedziałem się od znajomego prawnika.

zuras111 napisał:
    A teraz nie wiem co z tym fantem zrobić, bo bardzo chcę go zarejestrować i to jeszcze na zabytek.
    Spisz umowę z datą teraźniejszą i zapłać OC w tym dniu, tak będzie najlepiej.

0
  • #6 05 Sie 2013 17:54
    zuras111
    Poziom 6  

Aha czyli samochód ubezpieczam normalnie i ni mi nie grozi.Chyba wszystko wiem, dziękuję bardzo ;)

0
  • #7 05 Sie 2013 18:03
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Zarejetrujesz ale nie otrzymasz tymczasowego miękkiego dowodu rejestracyjnego.

0
  • #8 05 Sie 2013 20:02
    balonika3
    Poziom 36  

zuras111 napisał:
    albo samochód został kiedyś wyrejestrowany
    To sprawdź to, bo jak się nie mylę, nie da się ponownie zarejestrować wyrejestrowanego auta.

0
  • #9 05 Sie 2013 20:22
    zed71
    Poziom 22  

możesz kupić samochód i zarejestrować go jako zabytek pomimo że był wyrejestrowany. musi jednak spełniać warunki pojazdu zabytkowego: min 25 lat i 15 lat od zakończenia produkcji. potrzebujesz jednak opinii rzeczoznawcy i zgody konserwatora zabytków. poszukaj w google "jak zarejestrować zabytkowy samochód" i poczytaj sobie

0
  • #10 05 Sie 2013 23:32
    tzok
    Moderator Samochody

Jeśli masz dowód rejestracyjny to byłoby w nim napisane, że pojazd został wyrejestrowany. Tobie nic nie grozi ale poprzedni właściciel może mieć nieprzyjemności jeśli samochód nie był wyrejestrowany, a nie płacił OC.

0
  • #11 06 Sie 2013 19:48
    balonika3
    Poziom 36  

Zarejestrowanie zabytku to jest w pewnym sensie wrzód na dupie. Każda wymiana części, czy przeróbka powinna być wykonana z powiadomieniem konserwatora zabytków.

0
  • #12 06 Sie 2013 22:25
    tzok
    Moderator Samochody

Zabytki są od bycia zabytkami i dobrze. Nie służą do codziennej eksploatacji. Z drugiej strony niewidocznych przeróbek nikt nie wykryje, bo biała karta nie jest aż taka dokładna, nie jest w niej napisane które części były oryginalne a które nie. Ale jeśli już przerabiać zabytka to tylko albo niezbędne do eksploatacji przeróbki albo przywracające oryginalność.

Mój ojciec ma zabytkowy motocykl (niestety ja nie mam prawa jazdy A) i ma w nim kilka przeróbek, m. in. tranzystorowy zapłon i cewkę butelkową, światło stop, nieoryginalny cylinder silnika (z nowszego modelu). W zasadzie poza cylindrem przeróbek nie widać w dokumentacji fotograficznej ani nie są ujęte w opisie. Malowanie nie jest oryginalne (ale utrzymane w stylu tamtych lat), ma dołożone trochę chromów (jeszcze w latach '70 tych) - tego ruszać nie można, bo to widać. Ale jak się ma taki pojazd i się go własnoręcznie odbudowało (motocykl to było parę kartonów części, które leżały w garażu przez 30 lat) to raczej się o niego dba. W planach jest remont oryginalnego cylindra i powrót do niego i ew. powrót do oryginalnego układu zapłonowego z "wysokoomową" cewką (ale ten był baaardzo zawodny), o takie przeróbki nikt się nie obrazi.

0
  • #13 08 Sie 2013 18:55
    zuras111
    Poziom 6  

Byłem dzisiaj w ubezpieczalni zapytać się co w tej sytuacji. Miła pani odpowiedziała mi, że samochód jak najbardziej mogę ubezpieczyć i ja problemów nie będę miał, to jest sprawa poprzedniego właściciela :D .

0