Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EWS 126510W - nie uruchamia się program

arekgrab 04 Sie 2013 23:47 9261 4
  • #1 04 Sie 2013 23:47
    arekgrab
    Poziom 8  

Witam,

Posiadam od 3 lat pralkę Electrolux EWS 126510W.
    Wczoraj pralka podczas wykonywania jednego z programów prania(delikatne na 40 stopni) zatrzymała pranie w momencie kiedy na wyświetlaczu pozostała jeszcze 1 min do końca prania. Odblokowała drzwi i NIE wypompowała wody. Po wyłączeniu pralki z prądu program na którym się zawiesiła wrócił do stanu początkowego czyli takiego jak byśmy chcieli uruchomić nowe pranie.
    Od tego momentu pokrętłem mogę zmieniać sobie programy jednak nie mogę ich uruchomić. Wciskając guzik startujący pranie, nic się nie dzieje. Cały czas miga na zielony symbol "Play/Pauza" na guziku startującym. Wyświetlacz pokazuje wszystkie ustawienia. Mogę zmieniać nastawy (wirowanie , time managment itd...) ale nie mogę uruchomić prania.
    Nie wyświetla się żaden kod błędu.

Dziwne jest to, że kiedy się zablokowała odblokowała drzwi zanim dokończyła pranie i była w niej jeszcze woda, którą musiałem ręcznie wypuścić.
    Sprawdziłem pompkę spustową i filtr przy wylocie wody bo myślałem, że to może ona się spaliła lub czymś przytkała i spowodowała zatrzymanie pracy. Pompka odprowadzająca wodę do kanalizacji jednak działa bo podłączeniu jej "na krótko" do 240V zakręciła.

Nie bardzo wiem jak mogę sprawdzić jak jest przyczyna blokady pralki.
    Czy da się jakoś podłączyć do modułu sterującego i odczyta z niego jakieś stany(JTAG lub RS czy coś w tym rodzaju).
    Jestem informatykiem i początkującym elektronikiem więc może ktoś obeznany w tej tematyce naprowadzi mnie jak mogę zdjagnozować moją pralkę?

Numer pralki PNC(ELC): 914529123(1)
    Firmware w sterowniku pralki ma wersję: WBF20332

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

0 4
  • #2 08 Sie 2013 19:54
    arekgrab
    Poziom 8  

Udało mi się znaleźć sposób na wejście w tryb serwisowy:

Trzeba przytrzymać jednocześnie guziki Play/Pauza oraz umieszczony przed nim guzik z zegarkiem. Następnie trzymając owe guziki przekręcić pokrętło w prawo na pierwszy program i odczekać 3 sek.
    Pralka piknie i wtedy przekręcamy pokrętło na pozycję drugą a na wyświetlaczu widzimy kod błędu.

U mnie jest to E51
    Z tego co wyczytałem w jakiejś tabeli błędów Elektroluxa oznacza on "Zwarcie triaka sterującego silnikiem napędowym (znajdującego się na sterowniku
    elektronicznym )"

Gdzie znajduje się ów triak?
    Czy na tej płytce zamieszonej na zdjęciu poniżej czy raczej gdzieś przy silniku jest jakaś elektronika i w niej siedzi ten traik?

Pralka Electrolux EWS 126510W - nie uruchamia się program Pralka Electrolux EWS 126510W - nie uruchamia się program

3
  • Pomocny post
    #3 09 Sie 2013 09:55
    TONI_2003
    Moderator

Pralka Electrolux EWS 126510W - nie uruchamia się program

2
  • #4 09 Sie 2013 16:29
    egon42
    Poziom 37  

Jak uszkodzony okaże się triak to sprawdził bym też sam silnik czy jest sprawny bo triak tak sam od siebie raczej się nie uszkadza.

2
  • #5 09 Sie 2013 21:55
    arekgrab
    Poziom 8  

Po wymianie triaka na BTB16-600BW(taki od ręki udało mi się kupić) pralka zaczęła działać! :)

Bardzo dziękuję za pomoc.

0