Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stanowisko robocze dla hobbysty - oświetlenie i stacje lutownicze

GODsaveTHEcat 05 Aug 2013 00:56 3855 8
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Witam, kompletuję sobie stanowisko robocze do lutowania i drobnego majsterkowania. Jestem raczej hobbystą ale ze względu na obrane przeze mnie studia coraz więcej przesiaduję przy elektronice. Do tej pory lutowałem tylko elementy przewlekane niezawodną starą transformatorówką, jednak zabieram się powoli do lutowania SMD.
    Planuję spore zakupy dlatego chciałem się poradzić bardziej doświadczonych.

1.Oświetlenie
    Moje stanowisko robocze na razie składa się z małego biurka komputerowego 80x55cm około pół metra nad nim zawiśnie półka do której chcę przymocować dwie 60cm świetlówki led ok. 800-900 lumenów każda. Tutaj pojawia się moje pierwsze pytanie, jaką barwę światła wybrać i czy w ogóle ledowe oświetlenie to dobry pomysł? Moje normalne biurko (które do tej było też "stanowiskiem roboczym" :-P) ma oświetlone energooszczędną spiralną żarówką o jasności 1350lm i barwie 2700k, pracuje mi się przy tym dość dobrze choć po dłuższym czasie męczą mi się oczy. Słyszałem też, że światło z jarzeniówki nie jest zbyt zdrowe dla oczu. Dlatego przyszły mi do głowy listwy albo "jarzeniówki" led o ciepłej barwie światła (3000k). Chyba najlepsze byłyby te z matowym wykończeniem. Chciałem się też zapytać o współczynnik oddawania barw. Typowe świetlówki ze portalu aukcyjnego za ok 60zł mają RA<73 albo 75-80 (co jest dziwne bo są zbudowane z diod tego samego typu), znalazłem jednak świetlówki led firmy osram które mają taki właśnie opis
    Quote:
    Typowo Ra > 85 (biały zimny > 80)
    są one niestety dwa razy droższe i kosztują 122zł. Czy warto dopłacić? Wiem, że do oświetlania biur zaleca się RA>80.

2. Stacje lutownicze
    Przeczytałem kilka tematów o stacjach lutowniczych i zdecydowałem się kupić osobno grotówkę i osobno hot-air. Za całość plus podstawowe akcesoria (groty, flux, topnik) chciałbym się zmieścić poniżej 800zł. Jeśli chodzi o grotówkę to chyba zdecyduję się na Xytronic LF-1600 jako że jest dość zachwalany. Problem mam za to z hot-air'em bo albo jest to sprzęt bardzo drogi, albo chińszczyzna której nikt nie jest pewien (przynajmniej taki mętlik mi pozostał po przeczytaniu kilku tematów z forum). Byłbym bardzo wdzięczny za jakąś poradę w tej kwestii.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
    dzimi
    Moderator
    Z doświadczenia mogę zasugerować że oświetlenie jarzeniowe męczy wzrok. Warto oprócz zastosowania oświetlenia led dodatkowo dać poczciwą lampkę na zwykłą żarówkę - najlepiej z ramienieniem mając możliwość regulacji. Pamiętaj także aby dać oświetlenie w ten sposób aby podczas pracy nie zasłaniać sobie światła. Ideałem byłoby światło naturalne - ale to jest zawsze problem zwłaszcza w naszych małych M-...
    Co do półki- rozważ ustawienie tam przyrządów warsztatowych które są potrzebne ale zajmują sporo miejsca na stole np. zasilacz, generator itp. Niby nie jest to duże ale przy niewielkim stole - robi się nagle mało miejsca.
    Przemyśl także sprawę narzędzi które warto mieć pod ręką - przydaje się zawieszka magnesowa do której łatwo "łapią" się te narzędzia najczęściej używane.
    Co do lutownicy... dlaczego uważasz że kupno dwóch osobnych urządzeń - hotair i kolbówki jest dobrym rozwiązaniem? W pracy dysponuję Quick706 sprawdza się idealnie. Każde ma własny włącznik. Rozważ też dostępność grotów i dysz. Szybko stwierdzisz że warto zainwestować niż później męczyć się podczas pracy.
    Oczywiście to moje propozycje.
    elektryku5
    Level 39  
    U mnie nad biurkiem jest zwykła lampka 40W a na suficie świetlówki 2x40W (2x36W), które załączam tylko gdy potrzebuję dużo światła, odpalane są rzadko też ze względu na zużycie -kupiłem ballast z zimnym startem bo był tani, te z ciepłym kosztują zazwyczaj tyle co cała tańsza oprawa... Zaletą statecznika elektronicznego jest brak widocznego migotania i wzrok się tak nie męczy, świetlówki mam o barwie ciepłej.

Z tańszych lutownic Pensol (SL10 itd) powinien być dobry, najlepiej przetestować przed zakupem. ZD929 się dość dobrze lutuje, lecz czasem grzałka padnie, nie wiem czy stacja jest porządnie zrobiona ale sama kolba w stacji DIY spisuje się ok, poza jedną wymianą grzałki... W przypadku obu stacji zaletą są dość tanie groty.

Niezłym topnikiem jest Kester TSF6502, ale ze względu na cenę używam pasty lutowniczej AG 100g za około 7zł, czasem taniej. Do SMD jak i THT nadaje się ok, nie zauważyłem by zżerała ścieżki, więc raczej nie jest korodująca, a takie też można spotkać... Wadą jest dość duża lepkość.
    Podrób po 10zł strzykawka nie testowałem (są takie różne topniki w tej cenie), bo to coś z AG było tańsze i zdatne do użytku, jak ktoś miał do czynienia z takimi specyfikami, to też chętnie się dowiem. Normalne topniki kosztuję od 30zł w górę za 10ml strzykawkę...
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli chodzi o oświetlenie to zrezygnowałem ze świetlówek led na rzecz ledowych żarówek. Zdecydowałem się na 3 zarówki osram star classic A60 (2700k, 806lm, Ra>80), jedna po środku i dwie po bokach w odległości ok. 20-30cm, do tego wyginająca się lampka z 40-60W standardową żarówą.

Co do stacji lutniczej, zdecydowałem się kupić osobno grotówkę i osobno hot-air z dwóch powodów. Po pierwsze miejsce, po co mają mi stać dwa graty na biurku kiedy w danej chwili będę korzystał tylko z jednego. Po drugie jak jeden z modułów mi nie będzie działać to odsyłam tylko go a nie całą stacje 2w1.
    Qucik706 to która niby jest na silniku bez szczotkowym a tak naprawdę nie jest? Trochę odstrasza mnie słaba kolba, chciałbym mieć taką żeby dawała radę z elementami przewlekanymi. Pracowałem trochę z grotówkami w szkole i były bardzo wygodne. Pewnie będę używał częściej grota niż gorącego powietrza, dlatego chcę kupić w miarę porządnego Xytronic LF-1600 i do tego osobno hota do tak 400zł
    Mógłbyś powiedzieć coś więcej o Quicku706?
    dzimi
    Moderator
    Quick706 -jak dla mnie sprawdza się idealnie. Szeroki wybór grotów ( standardowa średnica pozwala na zakup nie tylko u jednego producenta) pozwala na zakup tych których będziesz używał. Jedyny minus to zmiana grota. Albo czekasz jak wystygnie, albo robisz to na "gorąco". Lepszym rozwiązaniem jest metoda zmiany grotów np. w Pace, gdzie grzałka jest w grocie. Wymiana grota polega na zdjęciu gorącego grota i w to miejsce włożenie nowego. Co do korzystania z jednego - szybko zauważysz że czasami dwa na raz są w użyciu.
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Trochę odgrzeję kotleta. Oświetlenie stanowiska wyszło bardzo dobrze, wykorzystałem 3 żarówki ledowe Osram 10W (odpowiednik 60W). Dają ciepłe przyjemne światło, a co najważniejsze dają go mnóstwo.
    Co do stacji lutowniczej to byłem na wyjeździe i nie zdążyłem jej wybrać więc temat nadal otwarty. Myślałem nad zestawem LF-1680 80W z termopencetą albo zwykły LF-1600 i do tego hot LF-852D. Tyle że to koszt ponad 1000zł na NDN. Gdybym jeszcze wiedział że LF-852D to dobry hot, ale informacji o nim zero, a kosztuje dość sporo bo 680zł. Gdyby ktoś miał jakieś informacje o tej stacji to byłbym wdzięczny. Widziałem też kombajny z Xytronic'a takie jak 8800 ale hot air w nich jest podobno bezużyteczny. Chyba posłucham dzimi'ego i kupię Quicka 706 z nadzieją że grotówka da radę, gdyby nie to dokupię LF1600. Pytanie tylko czy groty do LF1600 pasują też do Q706 i odwrotnie?
    Jakie groty i dysze warto wziąć na początek?
    dzimi
    Moderator
    Nie będę wypowiadał się na temat stacji z serii LF - gdyż na nich po prostu nie pracowałem. Jednakoż jeśli mogę podpowiedzieć, termopinceta raczej mało będzie używana w sytuacji kiedy będziesz maił hotair'a. Zmiana dyszy na mniejszą średnicę i równie dobrze zdejmiesz kondensator czy rezystor SMD.
    Co do Xytronic 8800, zauważ że jest tam lutownica + rozlutownica. Pytanie które musisz sobie zadać- czy bardziej na początek kupić hotair czy stację z rozlutownicą. Oczywiście warto mieć i rozlutownicę - bardzo przydatna, ale jeśli budżet ograniczony...
    GODsaveTHEcat wrote:
    Pytanie tylko czy groty do LF1600 pasują też do Q706 i odwrotnie?
    - musisz sprawdzić w specyfikacji średnicę wewnętrzną grotów.
    GODsaveTHEcat wrote:
    Jakie groty i dysze warto wziąć na początek?
    co do grotów- wiadomo dobrze mieć co najmniej 2-3 w różnych średnicach, warto też z czasem kupić sobie mini falę - przydtne przy lutowaniu układów o małym rasterze nóżek układów.
    Co do dysz - rozejrzyj po sklepach - często oprócz standardowo 3 dysz dają jeszcze parę do układów (dip8, dip16, i inne). Czasami teoretycznie troszkę drożej to kosztuje ale przy zakupie późnij dysz - okazuje się że kosztowały grosze.
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Postanowiłem odkopać zaskórniaki, zaciągnąć pasa i kupić raz, a porządny sprzęt. Zestaw Quick 202D i Quick 861DS jest raczej chwalony na forum. Do tego kilka grotów Q303: dwie minifale 2CM i 3CM, nożyk SKU i wydłużony stożek 1.6LD. Wezmę też chyba cienką nasadkę K1124 Single fi 2,5 do Quicka 861, choć cena jest dość wysoka (60zł za kawałek giętej blachy to mnie trochę przeraża). Plecionka 1,5mm i 2,5mm, kilka pęset, nowy odsysacz ręczny do cyny + 2 zapasowe końcówki, druciany czyścik do grotów (podobno mokre gąbki skracają żywotność grotów). Razem prawie 2100zł :-( podobno w Biallu można negocjować cenę, może trochę spuszczą.
    Do mojego stanowiska pracy brakuje jeszcze dobrego multimetru, jak na razie mam taki marketowy za 20zł :-( i stary dobry analog. Myślałem o czymś z Brymen'a BM907, ale przydałoby się coś tańszego bo i tak budżet mi spuchł. Będę pracować raczej przy napięciach bezpiecznych i niskich (3,3-24V), przy komputerach, telefonach i mikro-kontrolerach.
    dzimi
    Moderator
    No cóż,marzeniem byłoby zakup skopometru...no ale wszytko z czasem.