Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw kina domowego do słuchania muzyki wielokanałowo

B-U-C 05 Sie 2013 01:47 7878 20
  • #1 05 Sie 2013 01:47
    B-U-C
    Poziom 12  

Witam,

mieszkam w domku jednorodzinnym, gdzie w każdym pokoju jest zestaw stereo (dość prymitywne bo zbudowane na Diorach 500 i Altusach wszelkiej maści i pochodnych). Ale urosła mi kolekcja płyt SACD oraz koncertów na DVD, które chciałbym posłuchać w systemie wielokanałowym. Mam kompletną dyskografię Genesis na SACD i DVD, koncerty Black Sabbath, Led Zeppelin, Deep Purple, Metallica, Pink Floyd, Roger Waters, Simply Red, Bon Jovi, Klaus Schulze. Metraż salonu to 20m2.

Przyznam, że zaczynam myśleć o kupowaniu Blu-rayów. Nie mam na razie żadnego odtwarzacza, ani amplitunera kina domowego. Muzyczne wydawnictwa Blu-ray są bardzo mało popularne, przez co są tańsze. Głównie kupuję używane płyty ze względu na niską cenę.

Planuję zakup Pioneera BDP-150, wydaje się że to dość dobry odtwarzacz. Zależy mi na możliwości odczytywania plików multimedialnych poprzez port USB, a także odtwarzaniu płyt SACD, co nie jest tak często spotykane.

Myślałem o zakupie Pioneera VSX-859 lub 839, który przed dziesięcioma laty był topowym amplitunerem tej firmy. Nie zależy mi na błyskotkach i nowych bajerach, tylko na dobrej jakości reprodukcji dźwięku. Jednakże, zastanawiam się czy standardy dźwięku oferowane przez blu-ray będą dekodowane przez tak stary amplituner.

Przyznam, że nie znam się na cyfrowych standardach dźwięku, całe życie siedziałem w analogowym brzmieniu. Czy warto jednak kupić nowy amplituner, który będzie miał większą ilość wbudowanych dekoderów? Myślałem o Pioneerze VSX-527, ale zawsze myślałem że lepiej kupić stary, używany sprzęt który niegdyś był szczytem osiągnięć inżynierów niż najtańszy nowy sprzęt.

Amplituner prawdopodobnie będzie podłączony do zestawu 5.1 Tonsil Maestro II. Zdecydowałem się na wybór rodzimego producenta nagłośnienia, ponieważ nie będzie w przyszłości problemu z naprawą membran lub cewek na wypadek gdyby pokrętło głośności za bardzo zostanie wychylone w prawo (a co może się zdarzyć przy małych dzieciach lub roztargnionych osobach starszych). Mam możliwość kupienia tych kolumn od kogoś znajomego po niezłej cenie. Tylko bez subwoofera.

Podsumowując:
    1) Czy Pioneer BDP-150 to dobry wybór? Jeśli nie to co zamiast tego? Koniecznie musi być obsługa multimediów z USB i odtwarzanie SACD oraz Blu-ray Audio. Opcjonalnie obsługa 3D.
    2) Jaki amplituner wybrać? Czy iść w stare potęgi dźwięku, czy też nowe urządzenia naszpikowane bajerami
    3) Jakie kolumny do metrażu 20m2?

A teraz bonus:
    4) Czy programy telewizyjne nadawane na platformie NC+ są w systemie wielokanałowym? Często widać przy napisach końcowych, że dany film nagrany jest w jakieś technologii dźwięku wielokanałowego, ale czy są one nadawane przez stację telewizyjną? Widzę, że czasami przy znaczku TVN zaświeci się napis Dolby Digital, ale nie wiem co to tak naprawdę znaczy. Miałem jedynie styczność z Dolby Pro Logic :P

Oglądane kanały to: TVN, National Geographic, Discovery (i pochodne) oraz HBO i Canal+ (oraz pochodne) i kanały z kreskówkami dla dzieci.

Jeśli w telewizji dźwięk jest wielokanałowy, oznacza to że będzie on stałym nagłośnieniem dla telewizora, czyli będzie stale włączony. W takim wypadku preferowany byłby niski pobór prądu. Nie interesują mnie setki watów, tylko jakość dźwięku. Tak naprawdę, 2x20W w stereo w zupełności wystarczają dla przeciętnego użytkownika przy słuchaniu muzyki. Przy dużej głośności nawet na wsi u mnie sąsiedzi się denerwują. Poza tym, płacę za prąd strasznie dużo i nie chciałbym mieć stale włączonego urządzenia z poborem mocy rzędu 1000W (a tyle ma chyba VSX-909).

Najprawdopodobniej, planowany zestaw wyprze obecny zestaw stereo zbudowany na... Diorze SSL-502 i Altusach 110 :D Jako nagłośnienie do telewizora sprawuje się to dość dobrze :)
    Dlatego chciałbym by amplituner i blu-ray były z jednej linii wzorniczej, ponieważ będzie budowana stopniowo wieża: ojciec lubi bawić się korektorem, dzieci gapią się zahipnotyzowane w słupki analizatora widma (ale zdaję sobie sprawę, że nie zawsze amplitunery mają pętlę monitora umożliwiającą podłączenie korektora), ja czasem nagrywam audycje radiowe na kasety, będzie też z czasem podłączony dyskofon by nie niszczyć lasera blu-raya zwykłymi kompaktami. Mam Pioneer DV-410V, który teraz jest podłączony do telewizora i wzmacniacza. Pewnie też zostanie przy nowym amplitunerze (ale niekoniecznie, bo może wyleci do sypialni, gdy postanie tam telewizor).

Chciałbym, aby zakupiony sprzęt działał przez długie lata, co może być argumentem na rzecz nowszego amplitunera - więcej nowoczesnych standardów, które w przyszłości się upowszechnią. Nie chcę też często zmieniać sprzętu, ponieważ każda zmiana urządzenia powszechnego użytku w domu budzi ogromne niezadowolenie wśród rodziny. Mieszkają razem aż cztery pokolenia: dziadkowie, rodzice, młodzi i ich dzieci. Zmiana w salonie WS-502 na 504 wywołała oburzenie, gdyż na nowym wzmacniaczu inaczej są ułożone przyciski (i są mniejsze) oraz pilot ma inny układ klawiszy! :)

O właśnie, jedna rzecz, której nie mogę sprawdzić. Pożądana funkcjonalność w amplitunerze: zapamiętywanie ostatnio wybranego źródła dźwięku, lub możliwość ustawienia zawsze domyślnego źródła. W przypadku wzmacniaczy Diory domyślnie zawsze ustawiał się tuner i wymagało to każdorazowego przełączenia po załączeniu urządzenia do sieci. 70% czasu pracy amplitunera to będzie nagłaśnianie telewizji, a wieczorem słuchanie koncertów, więc dobrze by było gdyby źródło dźwięku było domyślnie ustawione na gniazdo optyczne od dekodera NC+ (tylko takie jest wyjście cyfrowe w tym urządzeniu).

Co znaczy dla mnie ,,dobra jakość dźwięku"? Oznacza to, że przy słuchaniu koncertu lub słuchaniu studyjnego albumu wydanego na SACD nie będę mieć ochoty wyłączyć urządzenia i puścić na zwykłym stereo w drugim pokoju. A rywal nie jest wielki: Diora WS-520 (nie WS-502)+CD-504 wraz z Tonsil New Mildton 200 :)

Budżet przewidziany jest dla wspomnianych wcześniej urządzeń:
    Blu-ray: około 500zł
    Amplituner: około 1000zł
    Kolumny: około 1000zł (bez subwoofera)
    Odkładając stopniowo kasę przez kilka miesięcy, ten budżet może się zwiększyć ;)

Będę wdzięczny za każdy komentarz, niestety jestem w tym temacie całkowicie zielony.

Pozdrawiam

0 20
  • #2 05 Sie 2013 10:08
    irek6311
    Poziom 33  

Budżet skromy jak na twoje wymagania więc trudno coś sensownego poskładać ,
    Pioneer BDP-150 się sprawdzi u ciebie a jeśli chcesz w pełni wykorzystać jego możliwości ...
    wypadałoby dokupić amplituner z nowej serii VSX-528 będzie na lata i spełni twoje oczekiwania ,
    na 5.0 kolumny 1tyś zł to trochę mało więc może na start 2.0 a potem doskładać i resztę dokupisz .

0
  • #3 05 Sie 2013 11:44
    B-U-C
    Poziom 12  

Tysiąc na kolumny przewidziałem patrząc na ceny używanych Maestro, które są ponoć jednym z lepszych produktów rodzimego Tonsila. Oczywiście, można kupić inny zestaw, pytanie tylko - jaki? Ja się na tym kompletnie nie znam.

Co takiego ma VSX-528, czego nie ma 527?

A także co z dźwiękiem wielokanałowym w NC+?

0
  • #4 05 Sie 2013 12:11
    irek6311
    Poziom 33  

Różnice możesz zobaczyć tu Pioneer a model który zaproponowałem był przykładem/punktem odniesienia tylko ,
    skoro używane kolumny to spok powinno wystarczyć 1tyś zł ,
    amplituner 10 letnie odrzuć zakup bo HDMI im brak i nie zdekodują nowych formatów ,
    dżwięk zdekodujesz z NC + bez problemu w amplitunerze poprzez HDMI .

0
  • #5 05 Sie 2013 19:21
    petrus
    Poziom 24  

B-U-C napisał:

W takim wypadku preferowany byłby niski pobór prądu. Nie interesują mnie setki watów, tylko jakość dźwięku. Tak naprawdę, 2x20W w stereo w zupełności wystarczają dla przeciętnego użytkownika przy słuchaniu muzyki. Przy dużej głośności nawet na wsi u mnie sąsiedzi się denerwują. Poza tym, płacę za prąd strasznie dużo i nie chciałbym mieć stale włączonego urządzenia z poborem mocy rzędu 1000W (a tyle ma chyba VSX-909).

Jedno z drugim się wyklucza. Maksymalny niski pobór mocy mają głównie słabo grające amplitunery, bez zdolności do radzenia sobie z nawet średnio wymagającymi kolumnami. Samym poborem mocy w kontekście opłat nie musisz się przejmować, podany masz zawsze maksymalny pobór na tabliczce, a przy normalnym użytkowaniu, niezależnie od modelu będzie to około 50W, może nieco więcej.

0
  • #6 07 Sie 2013 15:46
    B-U-C
    Poziom 12  

rozumiem, że kupno starszego amplitunera i połączenie go poprzez kabel optyczny lub koaksjalny mija się z celem?

0
  • #7 07 Sie 2013 22:16
    Pablo1964
    Moderator

Zainteresuj się amplitunerem H/K serii AVR4xx lub wyższej. W muzyce brzmią znacznie lepiej od wyrobów konkurencji. Nie patrz na pobór mocy - jest on określony przy maksymalnym wysterowaniu. Amplitunery Pioneera, moim zdaniem, w muzyce się nie sprawdzają.

0
  • #8 08 Sie 2013 02:26
    B-U-C
    Poziom 12  

O, dziękuję za poradę. Miałem właśnie zapytać czy będzie coś lepszego od Pioneera.

Nie mogę znaleźć jednoznacznej informacji w Internecie:
    poprzez telewizję satelitarną (NC+) jakie formaty dźwięku są przesyłane cyfrowo? Jaki dekoder jest potrzebny by móc ten sygnał przetwarzać?

Pablo: jaki proponowałbyś model z serii 4xx? Szczerze mówiąc, przeglądając Allegro dotarłem do modelu 370 i wyższych nie widziałem. Pomijam fakt, że AVR370 to już spory wydatek (blisko 3000), nie miałem takiego w planach. Rozumiem, że AVR 156 lub 170 są zbyt słabe i nimi nie zaprzątać sobie głowy? Poza tym, BDT-30 nie obsługuje SACD. Co prawda, można użyć innego odtwarzacza BD, ale żona będzie krzyczeć że znów robię wystawkę urządzeń z różnych parafii w salonie :)

0
  • #9 08 Sie 2013 07:25
    petrus
    Poziom 24  

B-U-C napisał:

Budżet przewidziany jest dla wspomnianych wcześniej urządzeń:
    Blu-ray: około 500zł
    Amplituner: około 1000zł
    Kolumny: około 1000zł (bez subwoofera)

Zdecyduj się co chcesz kupić. HK 370 a 170 to duża różnica, poza tym ani jeden ani drugi nie kosztuje 1000zł. Szukaj modeli używanych, w tym budżecie nic nowego nie kupisz. Zestawu kolumn dobrej jakości również nie kupisz (obojętne czy nowy czy używany), chyba że dwie na początek w tym budżecie. Takie szukanie po omacku nie ma sensu, określasz maksymalny budżet i wtedy dobiera się możliwie najlepsze komponenty, biorąc pod uwagę wymagania i czasem idąc na kompromisy.

0
  • #10 09 Sie 2013 03:12
    B-U-C
    Poziom 12  

To był budżet do wspomnianych tamtych urządzeń. Spokojnie mogę za całość wydać 5-6 tysięcy. Różnie to bywa - jak wydarzy się niespodziewana usterka w domu to pieniądze idą na co innego. A tak to mogę co miesiąc pewną kwotę odkładać. Im dłużej będę odkładać zakup, tak ten budżet się zwiększy.

0
  • #11 09 Sie 2013 11:53
    Pablo1964
    Moderator

Wtedy także pojawią się nowe modele sprzętu. Z doświadczenia wiem, że taki proces składania może ciągnąć się w nieskończoność. Sprzęt wielokanałowy to nie jest tania zabawa - dolna półka istnieje tak naprawdę tylko po to by mniej wymagający użytkownicy mogli także cieszyć się namiastką. Słuchanie muzyki stawia jednak całkiem inne wymagania. Kiedyś pisałem o tym tutaj. Na dzień dzisiejszy, moim zdaniem, do Twoich wymagań idealnie pasowałby H/K AVR460. Niedawno słyszałem go z kolumnami Dali Lektor i brzmiał w muzyce wyśmienicie, zarówno w trybie wielokanałowym jak i stereo.

0
  • #12 09 Sie 2013 21:42
    B-U-C
    Poziom 12  

Widziałem Twój temat, czytałem go kilkakrotnie :) Dlatego też dokładnie określam swoje wymagania. Dziękuję za propozycję - AVR460+Dali Lektor jest osiągalny przez mój portfel. Co prawda, nie w tym momencie, ale pewnie do końca roku.

A co z czytnikiem BR? Bardzo ważna dla mnie jest możliwość odtwarzania płyt SACD (mam ich ponad 30) i nigdy nie wykorzystałem ich potencjału. Jest jakiś odtwarzacz SACD Harmana, który będzie komponował się z tym amplitunerem?

0
  • #13 09 Sie 2013 21:56
    irek6311
    Poziom 33  

Gotowy zestaw od Denona + kolumny http://www.ceneo.pl/23770806
    lub klocki Denon AVR-X3000 + Denon DBT-1713UD zagra to podobnie do HK ,
    moim zdanie HK jest mocno przereklamowany i średnia półka nie oferuje więcej od Denon w jakości dżwięku ,
    w kinie domowym wolałbym zdecydowanie Denona bo jest lepiej wyposarzony i awaryjność mniejsza .

0
  • #14 10 Sie 2013 13:15
    B-U-C
    Poziom 12  

czytałem, że HK ma krótką gwarancję, troszkę to odstrasza. Nigdy nie miałem styczności z kinem domowym, to będzie moje pierwsze.

Czy proponowany zestaw denona + te kolumny będzie lepszy niż HK AVR460 + Dali Lektor?

Poza tym, frontowe kolumny Dali Lektor mają impedancję 6ohm, a HK AVR460 ma impedancję 8 ohm. Jak to pogodzić?

0
  • #15 10 Sie 2013 13:21
    irek6311
    Poziom 33  

Pomyśl nad ofertą Denona i posłuchaj gdzieś w sklepie < gra przyzwoicie .

0
  • #16 10 Sie 2013 19:02
    B-U-C
    Poziom 12  

Rozumiem, że Denon AVR x3000 to mniej więcej to samo jak HK AVR 460? Oraz czy warto dopłacać do x3000, skoro wystarczający wydaje się x2000? Nie odczuwam wielkiej potrzeby korzystania z zasobów sieciowych

Do tego Denona też by się nadały kolumny Dali Lektor? Czy też coś innego? Czy w połączeniu z subwooferem Taga SW-120 dobrze to zagra, czy też dopłacić do dedykowanego subwoofera Dali Lektor?

Oraz jeszcze jedna rzecz: czy pchać się już w 7.1 czy też można jeszcze zostać przy 5.1? Większość moich płyt muzycznych myślę że ma jeszcze 5.1, ale nie wiem co nadawane jest w telewizji. Jaki standard dźwięku jest nadawany na kanałach telewizyjnych?

0
  • #17 10 Sie 2013 19:07
    Pablo1964
    Moderator

Sądzę, że nic nie zmieniło się pod tym względem od czasu, kiedy pisałem ten artykuł:

Pablo1964 napisał:
    Kolejny dylemat: kupić zestaw 5.1 czy 7.1 ? Na dzień dzisiejszy płyty nagrywane są w 99% w systemach 5.1. dodatkowe głośniki to tylko coś jakby „dodatkowy Pro-Logic”. Nowo realizowane produkcje na nośnikach BD mają już ścieżkę dźwiękową w bezstratnym formacie 7.1. W przyszłości systemy 7.1 będą się rozwijać i nie wiadomo, czy na tym się skończy. Najprostsza rada. Jeżeli warunki lokalowe i grubość portfela pozwalają, można kupić amplituner 7.1 z zamiarem późniejszego dokupienia pozostałych dwóch kolumn. Jednak zakup systemu 5.1 także nie wywoła wyraźnego odczucia niedosytu podczas oglądania ulubionego filmu.

0
  • #18 10 Sie 2013 19:46
    irek6311
    Poziom 33  

W telewizji 7.1 to za naście lat będzie u nas a na płytach blu-ray też nie jest standard ,
    zestaw kolumn będzie droższy 7.1 i trzeba go poprawnie rozstawić co niekiedy jest trudne /
    http://forum.rms.pl/index.php?topic=7.0
    ja polecam 5.1 bo łatwiej go zaadoptować prawidłowo i cena kolumn jest umiarkowana .

0
  • #19 12 Sie 2013 01:10
    B-U-C
    Poziom 12  

Przejrzałem trochę allegro i inne portale. Znalazłem dwa ciekawe amplitunery Denona: AVR 2113 oraz 2313. Przeglądając dane techniczne, stwierdzam że AVR 2113 idealnie spełniłby wszystkie potrzeby, włącznie z ilością źródeł dźwięku, 2313 wydaje się bardziej przyszłościowy (fajne wydaje się połączenie przewodami Remote Control, pewnie zmniejszy to konieczność trzymania pod ręką pilota do Blu-raya). Są to poprzednicy obecnej serii X, którą mi polecaliście. Cena znacznie niższa a i troszkę mniej bajerów na których mi nie zależy.

Szczerze mówiąc, Denon bardziej podoba mi się wizualnie, szkoda jedynie że nie ma w sprzedaży wersji srebrnej (kolor ten dostępny jest wyłącznie dla najwyższych modeli).

Czy to dobry wybór?

No i jeszcze proszę coś doradzić w sprawie kolumn: Dali Lektor czy coś innego? Szczerze mówiąc, wizualnie podobają mi się polskie Tonsil Fiesta 5.1. Słyszałem je kiedyś i grają dość przyjemnie, długo chodził mi po głowie zakup ich do domu. Czy jednak w porównaniu z Dali Lektor to szmelc? I czy nie byłyby zbyt kiepskie do tego Denona?

0
  • #20 12 Sie 2013 14:24
    Pablo1964
    Moderator

Tonsil Fiesta są warte posłuchania. Podobnie jak Dali Lektor. Najważniejsze - nie kupuj nigdy kolumn bez odsłuchu. Błędnej decyzji można tu bardzo żałować.

0
  • #21 12 Sie 2013 22:41
    B-U-C
    Poziom 12  

A jaki proponujecie subwoofer? Na aukcji Allegro jest zestaw Dali Lektor + Taga TSW-120 w cenie 4000zł (co jest akceptowalne). Dedykowany subwoofer do Dali Lektor kosztuje 5x więcej niż TSW-120, co dorzuca kolejny wydatek. Czy jest to warte zakupu?

W cenie Dali Lektor + TSW-120 mam kompletny zestaw Tonsila Fiesta.

Dodam, że kolumny będą stały w salonie, gdzie będą robić za wystrój wnętrza, dlatego chciałbym aby wszystkie były w tym samym stylu. Nie wiem, TSW-120 będzie mieć ten sam odcień orzecha co Dali Lektor (czarne kolumny odpadają) - musiałbym się dowiedzieć.

W moim rodzinnym mieście (w Pabianicach) mieści się salon Q21, przejdę się tam na odsłuch kolumn, mają ponoć wielki wybór.

Jak jest z serwisem kolumn Dali? Mam małe dzieci i roztargnionych staruszków w domu, może się zdarzyć, że głośniki zostaną uszkodzone - uszkodzone membrany, spalone cewki. W przypadku Tonsila sprawa jest prosta - zamawiam u producenta zestawy naprawcze, kupuję nowe głośniki lub wysyłam uszkodzone. Czy jest to możliwe w przypadku Dali?

Na korzyść Tonsil Fiesta przemawiają wymiary kolumn frontowych, są one wąskie, ale wysokie - zajmą mniej miejsca na podłodze. Za to z drugiej strony, satelitki z tej serii są olbrzymie w porównaniu do konkurencji.

A może polecacie jakieś inne kolumny?

0