Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega64 - Błędne odczytywanie sygnatury.

pitboo 05 Sie 2013 07:05 1269 10
  • #1 05 Sie 2013 07:05
    pitboo
    Poziom 12  

Witam. Mam problem z odczytaniem sygnatury z Atmega64 przez USBasp. Odczytywana sygnatura jest wartością składającą się z samych f. to jest 0xffffff.

Programator podłączony jest pod odpowiednie nóżki tj Vcc, Gnd, PE0, PE1 i PB1.
    Udaje mi się odczytać Fusebity. Mogę je zmieniać (wgrywać nowe wartości). Natomiast gdy próbuje wgrać jakiś program proces programowania wysypuje się na weryfikacji sygnatury.

0 10
  • #3 05 Sie 2013 08:21
    pitboo
    Poziom 12  

No z datasheet wynika inaczej rodzina atmega32, 64, 128, wejścia programujące ma w innym miejscu niż interface ISP z opisem wejść które podałeś. Z tego co czytałem to programowanie szeregowe jest na wejściach opisanych w datasheet czyli takich jak podałem. Opisane one są jako PDI (program data input) i tu podpinamy MISO i PDO (program data output ) i tu podpinamy MOSI. Wypada to według dokumentacji na piny PE1 i PE0. No chyba że te piny służą tylko do fusebitów a resztę programuję się na standardowym ISP. Masz doświadczenie z Atmegami 128, 64, 32 ? jesteś pewien że programowanie na nóżki interfaceu ISP.

0
  • #4 05 Sie 2013 19:23
    McMonster
    Poziom 32  

A co z pinem RESET?

0
  • #6 05 Sie 2013 21:39
    pitboo
    Poziom 12  

Schematu na razie nie mam ale wygląda to tak że mam przylutowane przewody programatora bezpośrednio do nóżek mikroprocesora bez płytki. I tak:
    Vcc na nóżkę 52
    GND na nóżkę 53
    Miso na nóżkę 3 (PE1)
    mosi na nóżkę 2 (PE0)
    sck na nóżkę 11 (PB1)
    reset na nóżkę 20 (poprzednio zapomniałem wymienić)
    Przy braku resetu nie zaprogramował bym ani nie odczytał fusebitow a to mogę robić. Mam inny procek żeby sprawdzić jestem w trakcie projektowania układu z atmega 128 więc jeśli nikt nie wpadnie na jakiś pomysł dam znać jak wyszło przy okazji programowania atmegi 128 jednak zajmie mi to troszkę czasu bo jestem zapracowany.

0
  • #8 06 Sie 2013 11:24
    pitboo
    Poziom 12  

Nie mam doświadczenia z tą Atmegą. Dziękuję za uwagę. Jak sprawdzę czy pomogło dam znać i podaruje punkty ;]. Do usłyszenia. Znowu czegoś się nauczyłem ... nie sądziłem że muszę podpiąć wszystkie Vcc i Gnd.

0
  • #9 06 Sie 2013 11:29
    korrus666
    Poziom 40  

Zdaje się że aby uruchomić programowanie szeregowe musisz na pin PEN (pin nr1) podać stan niski przy starcie.
    Cytat z noty:
    PEN This is a programming enable pin for the SPI Serial Programming mode. By holding this pin low
    during a Power-on Reset, the device will enter the SPI Serial Programming mode. PEN is internally
    pulled high.

0
  • #10 06 Sie 2013 11:44
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

PEN należy zostawić w spokoju. Służy do czegoś innego nie mającego nic wspólnego z ISP.

0
  • #11 25 Lis 2013 00:50
    pitboo
    Poziom 12  

zgadza się zasilanie pinów pomogło. zamykam

0