Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena tri-digit odbiera tylko jeden MUX

05 Sie 2013 10:37 11397 62
 • Poziom 18  
  Witam.

  Kolejny wątek z tytułu gdzie ta telewizja. Krótko i na temat, przy wyszukiwaniu kanałów tuner znajduje ich 17 (16 + 1TVN HD). Sęk w tym, że wszystko z MUX-3 idzie bardzo dobrze, jakość 100%, natomiast z pozostałych MUX2/1 skacze 65%-0% i zrywa w kółko obraz.

  Obiekt położony oczywiście w lesie, ale do najbliższych drzew jest około 100m, więc bez dramatu. Antena na kominie na wysokości 5.5m. Model Tri Digit (nie mini) z LNA177, skierowana na Raszyn. Obiekt we wsi Kukawki. W linii prostej DVB-T finder pokazuje jakieś 68km. Zakładam, że odbieram Raszyn, najbliżej obok jest Sokołów, ale trzeba by antenę obrócić, no i zgadzają się kanały z Raszynem. Tuner to jakiś 'ala tesco', więc żadnych ciekawych parametrów nie podaje.

  Jest sens dokupić maszt 1m i jeszcze ją podnieść? Skierowana jest lekko ku górze, jakieś 10st. Czy to może dlatego, że MUX-3 ma +30kW względem 1 i 2?
  Chociaż oni i tak grzebią przy mocach nadawczych i widziałem, że momentami idzie na 70kW.


  Mocniejsza antena? Wyżej? Co jeszcze można zaradzić?

  M
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 18  
  Myślałem że przy 70km i drzewach raczej będzie za słaby? Może na początek dam zasilacz z regulacją, ona bez wzmacniacza ma chyba 14dbi?

  Nie mam niestety żadnego miernika do DVB-T.
 • Moderator
  Najprawdopodobniej te drzewa są problemem.

  Im antena wyżej tym lepiej.

  MUX3 jest nadawany na k.27, to najniższa częstotliwość i tam tłumienie jest najmniejsze. szczególnie w terenie zalesionym.

  TVN HD z PKIN mimo niewielkiej mocy idzie w twoich okolicach znakomicie, ale PKiN jest w zasięgu niemal wzrokowym, czego o Raszynie już nie można powiedzieć.

  Wzmacniaczy do anteny nie ma co dokładać bo i tak to nic nie da. Sprawdziłbym jak wygląda możliwość odbioru z dwóch alternatywnych kierunków: Łosic i Różana.
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=109
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=118
 • Poziom 18  
  Kierunek na Łosice był by idealny, ale to nie te Kukawki.
  Moje są koło Wyszkowa 100km :)

  Załączam coś co zobrazuje moją sytuację. Na czerwono kierunek Raszyn, Różan będzie na górze, troche lepiej ale też drzewa.

  Antena tri-digit odbiera tylko jeden MUX

  Wzmacniacz już mam w puszce anteny, zamienie tylko zasilacz na regulowany.
  Dorzuce maszt 1m, będzie 6.5m. Różan też daleko i nadajniki słabsze, ale może.

  M
 • Poziom 43  
  mmx01 napisał:
  Myślałem że przy 70km i drzewach raczej będzie za słaby? Może na początek dam zasilacz z regulacją,
  I to jest najprostsze rozwiązanie . Jeszcze przy takich warunkach spróbowałbym na antenie siatkowej. Lepiej nadaje się do takich warunków.
 • Poziom 23  
  Kolego, mi bez zasilacza i wzmacniacza odbiera kanały z nadajników oddalonych o 100 km. I na pewno bez tych cudów (zasilacz+wzmacniacz) drzewa będą mniejszym problemem. Sprawdź.
 • Poziom 18  
  To sprawdzę najpierw z samym "symetryzatorem", później dam zasilacz regulowany.

  Wyższy maszt zamówię i tak. Przywierce go pionowo do komina i zabezpiecze lepikiem, coby woda się po śrubach nie lała do komina. Nie zmarnuje się myśle.

  W ostateczności mogę dorzucić zwrotnicę i powiesić jeszcze siatkę obok kierunkowej, praktykuje się takie coś?

  Ciekawi mnie właśnie dlaczego sygnał pojawia sie na 65% a później 0%, chwile było dobrze koło 20 a później dalej to samo. Nie ma jako takiej całkowitej utraty sygnału. Obraz się zacina, tuner pokazuje jakość 0, a za chwilę obraz wraca i jakość 65% i tak kilka razy na minutę. Dodam że to było w piękną pogodę w sobotę, bez wiatru, więc to nie bujające się drzewa.


  M
 • Poziom 43  
  TyPeczek napisał:
  Kolego, mi bez zasilacza i wzmacniacza odbiera kanały z nadajników oddalonych o 100 km. I na pewno bez tych cudów (zasilacz+wzmacniacz) drzewa będą mniejszym problemem. Sprawdź.
  Bez symetryzatora też? Warunki warunkom nie są równe.


  mmx01 napisał:
  To sprawdzę najpierw z samym "symetryzatorem", później dam zasilacz regulowany.

  Wyższy maszt zamówię i tak. Przywierce go pionowo do komina i zabezpiecze
  Czym wyżej tym większe prawdopodobieństwo.... po burzy.
 • Poziom 23  
  LeDy napisał:
  TyPeczek napisał:
  Kolego, mi bez zasilacza i wzmacniacza odbiera kanały z nadajników oddalonych o 100 km. I na pewno bez tych cudów (zasilacz+wzmacniacz) drzewa będą mniejszym problemem. Sprawdź.
  Bez symetryzatora też? Warunki warunkom nie są równe.

  Bez symetryzatora. Ale to już 3 anteny w których tak przerobiłem (w mojej okolicy) i działa.

  Żebyś się kolego mmx01 niepotrzebnie nie wpędził w koszty (5 zł - symetryzator) spróbuj najpierw bez symetryzatora łącząc żyłę do jednego z zacisków, ekran do drugiego zacisku w antenie.
 • Poziom 18  
  5zł jakoś przeboleje przy antenie za 129... tylko po kiego grzyba wieszają te tabelki odnośnie typu anteny/oczekiwanego zasięgu. To co publikuje emitel mówi że moja jest do 50km a dalej trzeba więcej... Nie można być ekspertem od wszystkiego to człowiek czyta, a tu i tak jest jak jest.

  Chociaż 47dbi to sporo, 30dbi wzmacniacz jest raczej duży i faktycznie może być problemem. Wydaje się że teoria o przesterowaniu jest słuszna. Czytam i TVN HD nadaje z PKINu / 2kW, nie da się u mnie oglądać ale coś tam czasem wskoczy. Jak łapie ślad tego nadajnika to Raszyn powinien być ok. Patrzyłem na śmiesznej mapce terenowej wysokości i nie wygląda bym siedział w dołku.

  Przekręce się jeszcze na Różan, tam jest mniej mocy i zobaczymy. No ale to dopiero w piątek.
 • Poziom 43  
  TyPeczek napisał:

  Bez symetryzatora. Ale to już 3 anteny w których tak przerobiłem (w mojej okolicy) i działa.
  Może niech " mądre głowy" wypowiedzą się w tej sprawie. Wiem, że 300Ω antena i przewód 75Ω i brak dopasowania. Nie wiem jakie konsekwencje ale skoro działa? Wiem również, że symetryzator to przekładnia 1:4 czyli sygnał jest obniżany 4-krotnie( kiedyś ktoś pisał, że 3-krotnie). Kiedyś na analogu też robiłem takie numery ale to było z braku a trzeba było zrobić..
  Może , do autora tematu, zobacz najpierw bez symetryzatora, potem z symetryzatorem i opisz efekty.
  Jestem za takimi nietypowymi sprawami skoro to działa.
 • Poziom 36  
  Las robi swoje. Ostatnio miałem taki przypadek, że jakieś 7-10 km do nadajnika o mocy 100kW/170kW nie szło uzyskać stabilnego odbioru bez błędów. Skończyło się na Tri-digit + LNA 177 i dodatkowo wydłużenie masztu o metr. Żeby było śmieszniej to każdy z mux-ów szedł trochę z innego kierunku, mimo, że nadajniki na tym samym kominie.
 • Poziom 18  
  No tak, tylko u mnie MUX-3 jest stabilny jak skała, obroty anteny o jakieś 30st lewo / prawo nie wypływają na wyświetlaną jakość (100%). Nie wypływają też na pozostałe MUXy 1/2 które 65%/0% daja na przemian. Jak bardziej skręciłem to skakał 32%/0% na 1/2 a MUX 3 ciągle odbierał.

  W takim razie wywale najpierw wzmacniacz i zasilacz i dam na krótko kabel w puszce łączeniowej bez symetryzatora. Antenę na dachu ustawiam z DVB-T finderem na azymut. Myslę że ma sensowną dokładność przy dobrze zgranym GPSie.
 • Poziom 18  
  No więc wykonałem następujące próby:
  Antena bez niczego (odpięty wzmacniacz, kabel spięty na krótko) - MUX 3 skacze 65%/0 reszty brak
  Antena z symetryzatorem - MUX 3 skacze 65%/0, reszty brak
  Antena z wzmacniaczem (zasilacz regulowany, 25%) - MUX 3 100%, MUX 2/1 skacze 65%/0
  Antena z wzmacniaczem (zasilacz na 100%) - MUX 3 100%, MUX 2/1 skacze 65%/0 ale rzadziej

  Tak więc zachowanie tunera 65%/0 oznacza słaby sygnał. Jedyne co mi pozostaje to wyższy maszt lub inny nadajnik. Nie jest to przesterowanie czego dowodzi powyższe.

  M.
 • Specjalista Sieci, Internet
   
  • To będzie zapewne nie tylko problem zbyt niskiej mocy sygnałów mux-1 i 2 ale również nadawania w SFN Raszyn / PKiN. To znane problemy w twoich okolicach bywają.

   I to jest problem, bo nadajniki widzisz w bardzo wąskim kącie (kilak stopni) plus rozproszenia sygnałów po lesie - i problem z sygnałem gotowy.

   W takim przypadku dokładność ustawienia anteny to pojedyncze stopnie kątowe (czyli tyle co nic) i trzeba być bardzo dokładnym i cierpliwym.

   A przede wszystkim szukanie miejsca zawieszenia anteny i jej położenia w pionie.

   Przeczytaj Poradnik: Link

   I nie zawsze musi się udać, czasami nie ma opcji - inny nadajnik lub nadajniki - czyli więcej niż jedna antena.
  • Przy marnych sygnałach jednym "gwoździem do trumny" bywa separator zasilania od zasilacza antenowego, jeśli jest w wykonaniu czarnej, plastikowej wtyczki antenowej. Trzeba stosować separatory w metalowych obudowach na złączach F lub próbować zasilania wzmacniacza prosto z dekodera, napięciem +5V.

   Drugim "gwoździem do trumny" bywa kabel antenowy. Niestety, w trudnych przypadkach musi być to kabel pewny, o niskim tłumieniu oraz jak najwyższym współczynniku ekranowania.

   O starannym, dokładnym założeniu wszelkich złącz nie będę już pisał.
  • Maszt antenowy do komina to opaskami się montuje, chyba, że masz komin z żelazobetonu. Bo jak z cegły, a antena wysoko (Tri Digit to już niezły żagiel jest) masz duże szanse na odlecenie anteny z kominem w czasie dobrej burzy lub wichury...
 • Poziom 18  
  Komin mam modułowy, nie z cegły.
  Wygląda z zewnątrz jak bloczek M6 tylko nieco większy. Ostatnie burze z dość silnym wiatrem nie zrobiły na antenie wrażenia.

  Instalacja nowiutka, wszystko na złączkach F z izolacją wilgotnościową (uszczelką).
  Kabel nowy ze sklepu, 20m DG113, nie żadne kombinacje.

  Tłumienność dla niektórych częstotliwości :
  50 MHZ = 3,9 dB/100m
  200 MHZ = 7,8 dB/100m
  450 MHZ = 12,3 dB/100m
  800 MHZ = 16,6 dB/100m
  1000 MHZ = 18,5 dB/100m
  1200 MHZ = 21,3 dB/100m
  Odnośnie separatora, to tak. kabel od zasilacza i od anteny schodzą się we wtyczce.
  Gdy odpiąłem wzmacniacz odpiąłem też i separator, zaowocowało to skakaniem jakości MUX-3

  Odnośnie regulacji pastwiłem się z pół godziny obracając antenę co mniej więcej stopień. Ja na dachu żona w pokoju, najlepsze co osiągnęliśmy to chwilowy odbiór MUX-2. Tzn. godzinę było jako tako na 65/68% później znikło. Wzmacniacz na 100%.
  Próbowałem trochę na lewo, trochę na prawo, trochę do góry (10st), równolegle, na dół (10st).

  Mogę ciachnąć trochę tego kabla, jakieś 5m, ale przy zastosowaniu wzmacniacza to chyba sensu nie ma. Wymiana separatora przy zachowaniu wzmacniacza coś pomoże? Np. na AZS-03?

  Antena na 6m nie jest tak nisko, jeszcze z 1m mogę sprawdzić. A może dołożyć siatkę coby zebrać trochę śmieci niekierunkowo? Chociaż pośród lasu to ciężko nawet o sygnał odbity.


  Jeszcze sprawdziłem raz mapy zasięgu dla 2 nadajników:
  Sokołów:

  Antena tri-digit odbiera tylko jeden MUX

  i Raszyn:

  Antena tri-digit odbiera tylko jeden MUX

  Ja to czerwona kropa. Raszyn wypada lepiej... no i Sokołów nie ma MUXa2 a dla EskaTV to się nie będę męczył. Zamówiłem najprostszy miernik poziomu sygnału. Oczywiście nie pokaże stopy błędów ale plan mam taki, odepnę wzmacniacz, nie podepnę symetryzatora, antena pokręcę aby uzyskać najlepszy poziom na golasa (choć nie będę wiedział z którego MUXa, ale kierunek na nadajnik powinien się poprawić). Następnie sprawdzę raz jeszcze z symetryzatorem a następnie wzmacniaczem. Ciachnę też 5m kabla, zawsze pare dB więcej.

  M.


  Zdjęcia poprawiłem - taka kosmetyka - w celu poprawy wzrokowej postu.
  Stosuj w załadowaniu zdjęć - klawisz "miniaturka?" .
  [SP5ANJ]
 • Specjalista Sieci, Internet
  mmx01 napisał:
  Kabel nowy ze sklepu, 20m DG113,
  To, że kabel antenowy jest nowy wcale nie musi oznaczać, że wszystko jest OK. Wystarczy, że ma nieciągłość na ekranie i już w trudnych warunkach kłopoty gotowe...

  mmx01 napisał:
  najlepsze co osiągnęliśmy to chwilowy odbiór MUX-2. Tzn. godzinę było jako tako na 65/68% później znikło.
  Tak to już bywa w trudnych warunkach odbioru, a zwłaszcza przy SFN-ie. Jeśli zanik pojawił się pod wieczór, to może oznaczać paradoksalnie, za duże poziomy sygnałów SFN-u podawanych na wzmacniacz.

  mmx01 napisał:
  Mogę ciachnąć trochę tego kabla, jakieś 5m, ale przy zastosowaniu wzmacniacza to chyba sensu nie ma.
  w normalnej instalacji 5 metrów kabla antenowego nie robi praktycznie żadnej różnicy (tłumienie poniżej 1dB, czyli tyle co nic albo trochę więcej niż strata na F-ce...), ale przy problemach z jakością instalacji antenowej czyli jeśli WFS-są nieciekawe, wtedy tak - może być odczuwalna różnica, w obie strony.

  Można, żeby to sprawdzić, ciąć kabel kilku-centymetrowymi odcinkami - normalnie nie powinno być widocznych zmian na poziomach i jakości odbioru.

  mmx01 napisał:
  Wymiana separatora przy zachowaniu wzmacniacza coś pomoże? Np. na AZS-03?
  Zależy, co masz zamontowane, ale w ogólności zmiana na porządny, ekranowany (lub zasilanie z dekodera) to w trudnych warunkach znaczne, albo bardzo znaczne podnoszenie jakości odbieranego sygnału. W skrajnych przypadkach można z braku odbioru zrobić odbiór...

  mmx01 napisał:
  A może dołożyć siatkę coby zebrać trochę śmieci niekierunkowo?
  Można spróbować, dlaczego nie. Tyle, że samą siatkę. Połączenie anten miałoby sens, kiedy sygnały z różnych mux-ów mogłyby być odbierane z różnych kierunków.

  Przy tym samym kierunku łączenie tak różnych anten nie powinno dać znaczącej poprawy odbioru, a mogłoby tylko sprawę pogorszyć.

  mmx01 napisał:
  Zamówiłem najprostszy miernik poziomu sygnału. Oczywiście nie pokaże stopy błędów ale plan mam taki, odepnę wzmacniacz, nie podepnę symetryzatora, antena pokręcę aby uzyskać najlepszy poziom na golasa (choć nie będę wiedział z którego MUXa, ale kierunek na nadajnik powinien się poprawić).
  To ja na twoim miejscu zakupiłbym drugi dekoder z podglądem na poziom i jakość sygnału.

  mmx01 napisał:
  Następnie sprawdzę raz jeszcze z symetryzatorem a następnie wzmacniaczem.
  Ja na twoim miejscu zacząłbym od zmiany lokalizacji anteny - choćby polatać z nią na tyczce dookoła domu - przy takich odbiorach lokalizacja anteny bywa podstawą, a i z wysokością nie zawsze tak jest, że czym wyżej, tym lepiej. W poradniku to opisane jest.

  Podłączenie gołego kabla antenowego do anteny może dać jakiś skutek "pozytywny" tylko w przypadku kiepskich instalacji, kiedy zrobią się lokalne dopasowania w instalacji , akurat na odbieranych kanałach. Ale, miej świadomość, że w takim układzie to kabel antenowy staje się również po częścią anteną, a odporność na zakłócenia leci na pysk. Ale, jak to się mówi - "tonący brzytwy się chwyta", więc spróbować zawsze można.

  Co do wzmacniacza, możesz próbować innego, o większym wzmocnieniu. Masz LNA-178 albo coś od innych producentów. Kto wie.
 • Poziom 18  
  Tyle się napisałem a post znikł... ehh

  Odnośnie tunera wziąłem fergusona t650i na próbę z saturna, jak nie będzie poprawy to oddam, mam 14dni. Czytałem że ma dobre opinie, no i pasek jakość + siła.

  Paradoksalnie zasięg złapałem koło 20 a zniknął po 21... spodziewałem się że warunki toposferyczne są lepsze wieczorem i nocą. Pogoda była znakomita. Przesterowanie jednak wykluczam bo MUX-3 ciągle obierany jest poprawnie, a ma najsilniejszy sygnał. Przesterowanie na MUX-2 powinno z całą pewnościa wpłynąc na MUX-3. Powinien się przesterować jako pierwszy.

  MUX-2 z raszyna jest na k. 48, nie widzę nic o silnym sygnale na tym kanale co mogło by powodować problem akurat z nim przy dużym wzmocnieniu. Analogi powyłączane.

  Wzmacniacz zamówię LNA-188, 32db ale dostosowany do pasma gdzie jest interesujący mnie kanał: (ch. 38-58, 606-774 MHz): 32 ±2 dB. Zamówię też ekranowany separator.
  To na szczęście nie są duże pieniądze.

  Idzie długi weekend, wlezę na dach i zobaczę jeszcze przy antenie. Podniosę ją o metr, przesunę na drugą stronę dachu. Myślę że tyczka nie zda egzaminu, drzewa do okoła nie są niskie, a nie mam takiej 4m :) Chyba że ją jakoś przypnę do drabiny na test.

  W sumie to tylko teoretyczne rozważania ale profil terenu dla anteny na:

  6m
  Antena tri-digit odbiera tylko jeden MUX

  i

  14m
  Antena tri-digit odbiera tylko jeden MUX

  Na 14m to nie dam rady, ale chyba wyżej będzie lepiej w tej sytuacji?
  Zmienić kąt o 10st do góry?

  M.


  Kosmetyka zdjęć.
  Przypominam o regulaminie pkt 3.1.13.
  [SP5ANJ]
 • Specjalista Sieci, Internet
   
  No pięknie, ja się też tyle napisałem, a jakiś tajemniczy, kościsty palec nacisnął coś i mój post też wyparował...

  Z przesterowaniami wzmacniaczy czy odbiornika to w ogóle nie ma żadnych reguł. Jeszcze gorzej jest z zakłóceniami od SFN-u. Więc to , że jakiś mux działa (lub nie) nie ma kompletnie żadnego odniesienia do działania (lub nie) pozostałych. A wzmacniacz, jak wiadomo, trzeba dobierać.

  Ja ostatnio, dla przykładu, musiałem przerzucić ze cztery wzmacniacze, aby w końcu uzyskać jaki taki odbiór. I zadziałał nie ten o największym wzmocnieniu, tylko ten o najmniejszym (ale za to jeden z najdroższych). Poziom sygnału żaden, tak niski, że aż wstyd się przyznać, ale da się oglądać...

  Co do tyczki, to w trudnych warunkach lokalizacja anteny bywa nieprzewidywalna - bywa, że odbiór uzyskuje się z anteną prawie że położoną na ziemi. To ekstremum oczywiście, ale tak to już jest, że w trudnych warunkach, to że antena idzie wyżej, wcale nie musi oznaczać, że również jakość sygnału się zwiększa.... chyba, że wywali się ją na kilkanaście metrów.

  Profilami terenu też się nie stresuj, one są tak bardziej poglądowe, tu decyduje real, czyli to co faktycznie znajduje się przed anteną gdzieś na kierunku nadajnika, a o czym kalkulatory robiące profile zwyczajnie nie wiedzą.

  Dekoder niezły.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  mmx01 napisał:
  Tyle się napisałem a post znikł... ehh


  _cheetah_ napisał:
  No pięknie, ja się też tyle napisałem, a jakiś tajemniczy, kościsty palec nacisnął coś i mój post też wyparował...


  PANOWIE to NIE Ja. :shii:

  Z archiwum postów i działań Moderacyjnych (w tym temacie) - nikt nic nie zmieniał - a jedynym co ingerował był : [SP5ANJ] (czytamy : Ja).

  Zapewniam Was, że nic nie wyrzucałem do KOSZ i nie naciskałem żadnego klawisza przypominającego <delete> . :spoko:


  Pozdrawiam.
 • Specjalista Sieci, Internet
   
  Dlatego też napisałem o jakimś "tajemniczym, kościstym palcu", bo posty nie wylądowały w KOSZU, a po prostu wyparowały... A zawsze i wszędzie są takie guziki do wyparowywania postów bez śladów... :D
 • Poziom 18  
  No dobrze, jak nic inne nie zda egzaminu przyczepię antenę do drabiny. W sumie z wizualnej analizy terenu Raszyn wydaje się najlepszy. Drzewa są dalej i jest troche wolnej przestrzeni. Sokołów wygląda gorzej, a Różan najgorzej. Nie zaszkodzi sprawdzić Różana jak już będę na dachu bo Sokołów nie ma tego czego szukam.

  Na chwilę obecną takie zajdą zmiany dla:

  plan a)
  - podniesienie anteny o 1m
  - wypięcie wzmacniacza i wpięcie miernika, nakieruje się te pare stopni na najmocniejszy sygnał. Pokręcę góra - dół. Analogowy miernik powinien dobrze na to reagować a bez wzmacniacza powinien być czuły na drobne zmiany.
  - po regulacji podmiana na LNA-188 i wymiana separatora na AZS-03 (ekranowany)
  - ciach kabla o 5m
  - wymiana tunera na fergusona i kontrola pasków + drobne korekty. Jak będzie dobrze to fajnie jak nie to:

  plan b)
  - zamiana wzmacniacza na symetryzator i wywalenie zasilacza, jak ciągle brak poprawy
  - wszystko co powyżej tylko przesunę antenę na drugi koniec dachu i spróbuje z anteną na drabinie.

  Zobacze jeszcze jak ferguson się będzie zachowywał, może będzie bardziej dokładny niż 65/0% bo to to średnia regulacja była.

  Trochę się bałem wysokości, acz teraz się przyzwyczaiłem. I taki spokój tam na górze :)

  M
 • Poziom 18  
  No to teraz ciekawa aktualizacja, dojechałem na działkę w nocy więc zacząłem od zadań "domowych".

  Zaciśnięcie od nowa Fki na skróconym kablu, separator zamieniony na ekranowany AZS-03 i nowy zasilacz. Tuner wymieniony na fergusona i własnie oglądam TVN HD z 730Mhz "leci" królestwo. To chyba PKiN z Wawy? siła 73%, jakość 90% a nawet nie tknąłem anteny.

  Polsat 690Mhz MUX-2, 75%/90% - Raszyn.

  MUX-1 z Raszyna 770Mhz, 74%/40% nie da się oglądać, audio leci ale obraz w pikselach.


  Antena jeszcze nie ruszona, wzmacniacz nie wymieniony. Mam dobre przeczucia odnośnie podniesienia anteny i dalszej regulacji. Obecnie zgłosiło się 19 kanałów.

  Mam wrażenie że 80% sukcesu to wymiana "gów...." tunera z tesco....


  M
 • Poziom 43  
  To zobacz jak po tych zmianach ten g.. z tesco?
  Cytat:
  I taki spokój tam na górze
  A jeszcze wyżej, tam dopiero musi być spokój?
 • Poziom 18  
  Ten z tesco nie pozwala na ogłądanie królestwa, obraz pikseloza. Ferguson pozwala na stabilny odbiór. Oczywiście zerwyfikuje to rano kiedy warunki są mniej korzystne, ale widać różnicę. Co ciekawe ten z tesco był o 20PLN droższy od fergusona...

  Czeka mnie i tak pobyt na dachu, jutro zobaczymy co i z czego da się jeszcze wycisnąć.
  LNA-188 powinień poprawić MUX-1 i 2, przy 3 zachowuje się jak LNA-177, tak wynika z opisu. Zamawiałem z DIPOL'a więc wierzę w to co tam opublikowano.
 • Poziom 43  
  Bez przesady z tymi LNA. Wiadomo, że z g..,. bata nie ukręcisz , czyli jak nie ma "pola" to wzmacniacz nic nie zrobi. 20-25dB to wg. mnie max. co się powinno zakładać.
 • Poziom 18  
  No nic, jutro sprawdzę organoleptycznie. Nie było w zeszłym tygodniu nic z MUX-2/1, teraz oglądam i EskaTV, muza leci. Zobaczymy. Antena ma dobry zysk, poreguluję na analogowym mierniku i podniesionym maszcie, LNA-188 niskoszumowy wzmacniacz, lepszy od SWA, może jakoś damy radę.

  Fki zarabiam z zaciskarką, więcej już nie wycisnę. A jak sie zapienię to założę antenę na hotbirda. Choć wyzwania nie są mi obce, w domu w Wawie odbieram Badr-4 z Vantag'em (wszystkie transpondery H, antena 1.2m offset)
 • Poziom 18  
  No więc wszystko ogarnąłem ale wyniki są różne. Już nie wiem czy ten wzmacniacz robi więcej złego czy dobrego. Bez niego nie mam odbioru, z nim wyniki mam mieszane.
  Najgorsze że pasek sygnału i jakości jest przez wzmacniacz przekłamany jak widzę.

  Dodatkowo jak ktoś wspomniał SFN na pewno powoduje problemy bo sygnał potrafi skakać siła/jakość 34/0% -> 74/90% i tak co sekundę.

  I teraz bonus:

  MUX-3 i MUX-2 idą dobrze 76/90 z Raszyna, a MUX-1?

  MUX-1 odbieram jak się okazuje na k.36 (594Mhz), jednak 74/58 a więc oglądać się nie da, ale to Sokołów nie Raszyn, tym ciekawsze że antena nakierowana na Raszyn... wzmocnienie jest więc tak duże że tyłem anteny łapie nadajnik z 40km. Dlaczego nie mam MUX-1 z Raszyna? 770Mhz jest puste...


  Obecnie odbieram:

  TVN HD - 730Mhz 75/90 (ok)
  MUX-3 - 522Mhz 79/90 (ok)
  MUX-2 - 690Mhz 77/90 (ok, ale lepiej idzie od wieczora do rana)
  MUX-1 - 594Mhz 74/58 (źle)


  M
 • Poziom 17  
  Witam. Nie obcinaj kabla 5m, nigdy nie kupuj wielokrotności metrów. Ile metrów ma Twój kabel? Spróbuj obciąć od 15-30cm. Najpierw 15cm, potem następne 5cm itd.