Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozbudowa instalacji CO w domu jednorodzinnym

05 Sie 2013 14:20 6186 21
  • Poziom 12  
    Witam,
    Do obecnej instalacji CO znajdującej się na parterze chcę podłączyć poddasze. Na parterze instalacja CO działa bardzo dobrze z pompą ustawioną na najmniejszych obrotach. Wszystkie kaloryfery są zawsze nagrzane w całości.
    Całą instalację zasila piec miałowy ze sterownikiem, dmuchawą oraz jedną pompą zamontowaną obok pieca.
    Na parterze jest przygotowany trójnik do poprowadzenia pionu (obecnie to wyjście jest zaślepione).
    Wykonałem schemat poglądowy jak wykonana jest instalacja na parterze oraz jak wstępnie miałaby wyglądać ona na poddaszu. Na parterze wszystkie rury są z PP. Na poddaszu także chcę dać PP.

Proszę o pomoc w dobraniu grubości rur na poddaszu. Czy konieczne będzie zastosowanie dodatkowej pompy?

Bardzo dziękuję za pomoc.
    Pzdr. Mariusz
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam. Przekroje są dobrane dobrze, jedynie po lewej stronie rysunku poddasza tam gdzie są dwa grzejniki masz napisane dla dwóch grzejników rure fi 32 , można zmienić ją tak aby do tego ostatniego grzejnika po lewej stronie iść od razu rura fi 20 bo i tak podejście będzie w tej średnicy więc rura fi 32 aż pod sam grzejnik nie ma sensu.

Dodano po 2 [minuty]:

Apropos to samo tyczy się prawej strony na poddaszu. Pompy dodatkowej nie potrzeba gdy dobrze dobierzemy przekroje, jedynie dla podłogówki ale nie wiem jak ją widzisz dokładnie, lecz powinien Ci wystarczyć zwykły zawór RTL. Więc pompa zbędna.
  • Poziom 12  
    W sumie nigdzie nie narysowałem powrotów - te są takiej samej średnicy jak ... (dopływie? - czy jak to się prawidłowo nazywa).
    Słuszna uwaga do co średnicy rury do końcowych kaloryferów.

Jeżeli chodzi o podłogówkę, to ma być to jak najprostsza instalacja bez zbędnych udziwnień. Duże to też nie będzie, bo łazienka będzie miała jakieś 2,5m x 3,5m.
    Tu właśnie nie wiem jaką zastosować średnicę PEXa.

Masz na myśli mniej więcej taki zawór:

Rozumiem, że trzeba go zamontować na powrocie?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Tak. Musi być głowica z kapilarką, daje się ja na zasileniu a kapilare na powrót, ale są też w sprzedaży specjalne skrzynki zwane kombibox. Tam jest głowica bez kapilary ale działa specjalnie dla podłogówki, średnica pexa to fi 16 taka jest Ci potrzebna.
  • Poziom 12  
    Dzięki wielkie @W0jtek92 za pomoc.
    Zdam relację z instalacji CO na poddaszu.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Mike013 napisał:
    Jeżeli chodzi o podłogówkę,
    Masz na myśli mniej więcej taki zawór
    Rozumiem, że trzeba go zamontować na powrocie?

Ten zawór nazywa się RTL np: Link i montujesz go na powrocie. Pamiętaj też o zaworze na zasilaniu :) Najlepiej dać odwrócony grzejnikowy powrotny.
  • Poziom 38  
    I najwazniejsze, po ukonczeniu nowego podlaczenia, wyregulowanie przeplywow na poszczegolne odbiorniki ciepla, aby nie bylo niedogrzewania, lub przegrzewania poszczegolnych odcinkow.
  • Poziom 12  
    Tak @saskia wiem o tym. Obecnie na parterze mam zamontowane zwykłe zawory kulowe. Każdy jest odkręcony tyle ile potrzeba (przeważnie minimalnie). Sprawdza się to bardzo dobrze, także zrezygnowałem z głowic termostatycznych.

Mam jeszcze pytanie dot. zaworu RTL. Wypowiedzi @W0jtek9 oraz @piotr_boncza są sprzeczne co do jego montażu. No chyba, że mam to rozumieć tak, że jeżeli zawór RTL jest wyposażony w kapilarę, to montujemy go na zasilaniu, a kapilarę na powrocie. Jeżeli jest to zawór bez kapilary, to na powrocie. Dobrze kombinuję?

Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy. Jak wygląda kwestia odpowietrzania układu na poddaszu - rozumiem, że powinienem zamontować jakiś dodatkowy odpowietrznik?
    Dodam, że na instalacji przy samym kotle zamontowane jest dodatkowo naczynie (teraz nie pamiętam czy wzbiorcze, czy przeponowe). Po ewentualnym spuszczeniu wody z układu jego odpowietrzenie następuje niemalże natychmiast po dopuszczeniu wody.
  • Poziom 29  
    Mike013 napisał:
    Obecnie na parterze mam zamontowane zwykłe zawory kulowe. Każdy jest odkręcony tyle ile potrzeba (przeważnie minimalnie). Sprawdza się to bardzo dobrze, także zrezygnowałem z głowic termostatycznych.

Głowica głowicą a zawór to co innego. Kulowe mają kiepską charakterystykę regulacyjną i na dodatek trudno powtórzyć nastawę. Idea stosowania prawdziwych zaworów grzejnikowych, nawet bez głowic, polega na możliwości precyzyjnego i powtarzalnego ustawiania przepływów przez poszczególne grzejniki. Nie chciałbym być czarnowidzem, ale doświadczenie mi mówi, że o ile przy jednej kondygnacji na kulowych udaje się wyregulować to przy dwóch zaczyna być wesoło. Oczywiście lepiej ma mieszkaniec niż instalator, bo mieszkając można poświęcić nawet tygodnie na ustawienie całości. Ja bym tam na chleb nie zarobił.

Mike013 napisał:
    Mam jeszcze pytanie dot. zaworu RTL. Wypowiedzi @W0jtek9 oraz @piotr_boncza są sprzeczne co do jego montażu. No chyba, że mam to rozumieć tak, że jeżeli zawór RTL jest wyposażony w kapilarę, to montujemy go na zasilaniu, a kapilarę na powrocie. Jeżeli jest to zawór bez kapilary, to na powrocie. Dobrze kombinuję?

Dobrze, tylko musisz pamiętać o drugim zaworze i jeśli będzie kapilara to o przymocowaniu jej do czegoś dobrze przewodzącego ciepło. IMO lepiej się sprawdza zwykły RTL bo mierzy temperaturę na mosiężnym dobrze przewodzącym korpusie zaworu. Kapilara na dodatek jest bardziej podatna na uszkodzenia.

Mike013 napisał:
    Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy. Jak wygląda kwestia odpowietrzania układu na poddaszu - rozumiem, że powinienem zamontować jakiś dodatkowy odpowietrznik?
    Dodam, że na instalacji przy samym kotle zamontowane jest dodatkowo naczynie (teraz nie pamiętam czy wzbiorcze, czy przeponowe). Po ewentualnym spuszczeniu wody z układu jego odpowietrzenie następuje niemalże natychmiast po dopuszczeniu wody.

To sprawdź dokładnie, instalacja zamknięta różni się poważnie od otwartej a te różnice czasem decydują czy będziesz żył i miał gdzie mieszkać. Odpowietrzać możesz na końcówkach pionów i na grzejnikach. Popatrz gdzie będziesz miał najwyższe punkty, w których zgromadzi się powietrze.
  • Poziom 12  
    piotr_boncza napisał:
    Kulowe mają kiepską charakterystykę regulacyjną i na dodatek trudno powtórzyć nastawę.

Czyli lepiej zastosować coś takiego: Link ?

piotr_boncza napisał:
    tylko musisz pamiętać o drugim zaworze

Masz namyśli taki zawór na zasilaniu podłogówki: Link czy taki: Link

piotr_boncza napisał:
    To sprawdź dokładnie, instalacja zamknięta różni się poważnie od otwartej

To jest instalacja zamknięta. Dopuszczając wodę muszę kierować się wskazaniem manometru. Czyli jest to naczynie przeponowe.

Rozumiem, że jeżeli chodzi o odpowietrzenie, to na najdalej wysuniętych kaloryferach można dać automatyczny odpowietrznik: Link
    Zastanawia mnie jednak kwestia odpowietrzania podłogówki. Mianowicie oba zawory na niej będą zamontowane wyżej niż same rury (czy powinienem zawory zamontować w jednym poziomie - czyli poniżej poziomu posadzki ?). Jeżelli będą wyżej, to czy powietrze zostanie przepchnięte?
  • Poziom 29  
    Mike013 napisał:
    piotr_boncza napisał:
    Kulowe mają kiepską charakterystykę regulacyjną i na dodatek trudno powtórzyć nastawę.

Czyli lepiej zastosować coś takiego: Link ?

Tak

Mike013 napisał:
    piotr_boncza napisał:
    tylko musisz pamiętać o drugim zaworze

Masz namyśli taki zawór na zasilaniu podłogówki: Link czy taki: Link

Ten pierwszy, tylko musisz pamiętać o kierunku przepływu. Ten typ zaworu da Ci dodatkowe możliwości regulacyjne, na wypadek gdyby nie starczył RTL.

Mike013 napisał:
    piotr_boncza napisał:
    To sprawdź dokładnie, instalacja zamknięta różni się poważnie od otwartej

To jest instalacja zamknięta. Dopuszczając wodę muszę kierować się wskazaniem manometru. Czyli jest to naczynie przeponowe.

Czyli musisz mieć odpowiedni zawór bezpieczeństwa zamontowany najlepiej bezpośrednio na kotle oraz zawór schładzający na wypadek przegrzania. Kocioł oczywiście ma dopuszczenie do pracy w instalacji zamkniętej? :|

Mike013 napisał:
    Rozumiem, że jeżeli chodzi o odpowietrzenie, to na najdalej wysuniętych kaloryferach można dać automatyczny odpowietrznik: Link

Zaczekaj z tym. Może się okazać, że wystarczy kilka razy odpowietrzyć na zwykłych i nie będzie konieczne montowanie mało estetycznego odpowietrznika.

Mike013 napisał:
    Zastanawia mnie jednak kwestia odpowietrzania podłogówki. Mianowicie oba zawory na niej będą zamontowane wyżej niż same rury (czy powinienem zawory zamontować w jednym poziomie - czyli poniżej poziomu posadzki ?). Jeżelli będą wyżej, to czy powietrze zostanie przepchnięte?

Tu musisz zadbać o odpowietrzenie, wyprowadzić rury do góry i dać trójnik, lub trójniki z odpowietrznikiem. Ewentualnie kupić kombibox i mieć wszystko w jednej ładnej obudowie.
  • Poziom 12  
    piotr_boncza napisał:
    Czyli musisz mieć odpowiedni zawór bezpieczeństwa zamontowany najlepiej bezpośrednio na kotle oraz zawór schładzający na wypadek przegrzania. Kocioł oczywiście ma dopuszczenie do pracy w instalacji zamkniętej?

Tak, kocioł jest przystosowany do instalacji zamkniętej. Są także oba zawory - miały okazję już raz zadziałać (w ciągu 2 lat), gdy nie było przez jakiś czas prądu (nie pracowała pompa).
    Za jakiś czas będę musiał i tak zamontować agregat, więc zaniki prądu nie będą powodowały takich sytuacji.

piotr_boncza napisał:
    Ewentualnie kupić kombibox i mieć wszystko w jednej ładnej obudowie.

Czyli mogę po prostu zastosować zawór ER-RTL, np. taki: Link ?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Mike013 napisał:
    piotr_boncza napisał:
    Czyli musisz mieć odpowiedni zawór bezpieczeństwa zamontowany najlepiej bezpośrednio na kotle oraz zawór schładzający na wypadek przegrzania. Kocioł oczywiście ma dopuszczenie do pracy w instalacji zamkniętej?

Tak, kocioł jest przystosowany do instalacji zamkniętej. Są także oba zawory - miały okazję już raz zadziałać (w ciągu 2 lat), gdy nie było przez jakiś czas prądu (nie pracowała pompa).

Jesteś prawdziwym wyjątkiem na tym łezpadole :D

Mike013 napisał:
    piotr_boncza napisał:
    Ewentualnie kupić kombibox i mieć wszystko w jednej ładnej obudowie.

Czyli mogę po prostu zastosować zawór ER-RTL, np. taki: Link ?

o, tototo...
  • Poziom 12  
    Przebudowa CO obejmująca parter miała być wykonana jak należy bez partactwa i z głową. Na tym nie bardzo da się zaoszczędzić (aczkolwiek nie miało być przesadyzmu typu czujniki temperatury i inne szmery bajery ;)), bo to się zemści.

Musze jeszcze policzyć jakie dać kaloryfery (jakiej mocy) na poddasze.
    Ogólnie poddasze ocieplone wełną rockwool (15cm między krokwiami i drugie 15 pod krokwie). Ściana kolankowa wysokości 75cm (25 cm wieniec betonowy + jedna warstwa porotherm 25 + 25cm wieniec betonowy) ocieplona od zewnątrz styropianem 14cm.
    Myślę, że jeżeli przyjmę na oko 80W x ilość m2 danego pomieszczenia, to otrzymam dość sensowny iloczyn dla mocy kaloryfera.
    Dobrze rozumuję?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Z poddaszem to różnie bywa. Czasem jeden głupi mostek przy wieńcu załatwia nas na cacy. Przeleć się po stronkach firm od systemów dociepleń, tam jest sporo fajnych rysunków, będziesz wiedział czego się trzymać. Średnio biorąc 80 powinno wystarczyć. Ale sprawdź jakie będą różnice w cenie, bo czasem wychodzi tak mało, że warto dać trochę większy.
  • Poziom 12  
    Edit

Zapomniałem jeszcze o jednej kwestii. W łazience poza ogrzewaniem podłogowym ma być kaloryfer drabinkowy. Wg. mnie rura fi25 da rade zasilić podłogówkę i ten kaloryfer. Proszę jednak o weryfikację, czy na pewno da ona radę.

@@@@@@@@@@@@@@@

Dzięki wielkie za pomoc, teraz już temat jest jasny i wiem co i jak dalej robić. Jak podłączę instalację zdam relację.

Pozdrawiam,
    Mariusz
  • Poziom 36  
    Witam. Rura fi 25 da rade bez problemu.
  • Poziom 12  
    PP Stabi kupione - jeszcze w tym tygodniu biorę się za montaż.

Dziękuję ponownie.
  • Poziom 12  
    Witam,
    Prawie całe CO złożone i przetestowane. Wszystko działa bez zarzutu.
    Jedyne, czego jeszcze nie zrobiłem, to nie wpiąłem podłogówki do obiegu.
    HONEYWELL T6102RUB15 (instrukcja montażu >> http://www.docstoc.com/docs/8872501/MU2H-0047GE25-R0902)

Załączę poglądowy schemat podłączenia podłogówki do montażu.
    W sumie nie jestem pewny dwóch rzeczy:
    - czy na pewno zawór na zasilaniu ma być zamontowany odwrotnie niż wskazuje na nim strzałka - czyli tak jak pokazałem na screenie?
    - czy na pewno do RTL wchodzę prawidłowo. Wg. instrukcji wydaje mi się, że tak. Cały zestaw RTL wygląda dokładnie jak na screenie >> http://www.iwomat.pl/images/galerie/duz-bcegdncgka_DSC_0169.JPG

Pzdr.
    Mariusz
  • Poziom 17  
    Jeżeli ulozyles podlogówkę jak na screenie to był to słaby pomysł. Powinieneś był ułożyć w ślimaka.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Zawór powrotni grzejnikowy podłączasz tak jak jest strzałka na nim nie odwrotnie, rozkładasz pętle i z pętli dopiero na multibox ale też zgodnie ze strzałką a nie tak jak na twoim rysunku.. czyli w tą część zaworu na której jest gwint na głowicę RTL. Następnie drugą część zaworu podpinasz do powrotu instalacji.
  • Poziom 12  
    Czyli kwestia zaworu wyjaśniona. Musze podłączyć zgodnie z kierunkiem na nim wskazanym (czyli odwrotnie niż na rysunku).

Co do RTLa, to jest problem, bo na obu końcówkach idzie strzałka w dół i teraz zgłupiałem.
    Instrukcję jaką z nim dostałem jest do wglądu tu >> http://www.docstoc.com/docs/8872501/MU2H-0047GE25-R0902%29
    Wydaje mi się, że muszę podłączyć jak na rysunku punkt 2, opcja A+B1 (mam pokrętło regulacyjne wystające przez pokrywę, a nie schowane w puszce ustawione pionowo?

Podsumowując...
    Zgodnie z rysunkiem z poprzedniego postu - zawór zwrotny montuje odwrotnie niż tam umieszczony (czyli właśnie zgodnie ze strzałką), natomiast zawór RTL montuje tak jak na rysunku?

Pozdrawiam,
    Mariusz