Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technikum elektryczne - czy warto

05 Sie 2013 20:17 7707 25
 • Poziom 14  
  Witam
  Czy warto pójść na technikum elektryczne- elektryk. Za dwa lata kończę gimnazjum i o nim myślę. Czy jest tam trudno, jakie tam są przedmioty, o czym się uczy na lekcjach. Czy jest dam dużo fizyki, matematyki, chemii , bo z tego jestem kiepski.
  Technikum u nas w mieście jest połączone jest z zawodówką i obawiam się ludzi tam chodzących, bo jak się słyszy to tam się dzieją różne dziwne rzeczy, a ja jestem spokojnym człowiekiem.
  Pozdrawiam
 • TestoTesto
 • Poziom 19  
  Witam
  Ja jestem w technikum mechatronicznym, i wiem że matematyka i fizyka to podstawa. Co do chemii to może być różnie. Fizykę będziesz miał na 75% rozszerzoną, a o matematyce nie ma co mowić. Jest to podstawa. Ją będziesz miał rozszerzoną na 100%. Jeżeli masz zainteresowania techniczne, to możesz pójść, ale z matematyką będziesz miał duże problemy.
  A co do tego "spokojnego człowieka" to sam musisz zdecydować.
  A co do zajęć zawodowych - o praktyce na razie możesz zapomnieć. Teoria, teoria i jeszcze raz teoria.

  Pozdrawiam,
  Karol

  Dodano po 10 [minuty]:

  Witam
  Ją jestem w technikum mechatronicznym, i wiem że matematyka i fizyka to podstawa. Co do chemii to może być różnie. Fizykę będziesz miał na 75% rozszerzoną, a o matematyce nie ma co mowić. Jest to podstawa. Ją będziesz miał rozszerzoną na 100%. Jeżeli masz zainteresowania techniczne, to możesz pójść, ale z matematyką będziesz miał duże problemy.
  A co do tego "spokojnego człowieka" to sam musisz zdecydować.

  Pozdrawiam,
  Karol
 • Poziom 14  
  Wiesz kiedy zaczyna się praktyka, bo to ciekawsze. jeśli chodzi o przedmioty matematyka i fizyka, to bardzo to jest trudne, co tam mniej więcej jest, jakie masz podręczniki. Ja mam z mat-3, fiz-3, chem-4
 • Poziom 19  
  Witam
  Teraz zdałem do drugiej klasy mechatronicznej. Do tej pory nie miałem żadnych zajęć praktycznych, oprócz zajęć dodatkowych.
  Jeżeli chodzi o pozostałe przedmioty:
  -Matematyka Uważaj teraz na lekcjach, to większych problemów mieć nie będziesz. Tylko że w pierwszej klasie realizujemy część programu drugiej klasy.
  -Fizyka i chemia jak masz dobrych nauczycieli, to problemów mieć nie będziesz. Tu jest ciąg dalszy tego co w gimnazjum.
  A co do podręczników: każde technikum/liceum wybiera podręczniki takie, jakie uważa za dobre.
 • TestoTesto
 • Poziom 22  
  Jeżeli chodzi o zajęcia praktyczne, to moim zdaniem technika przeżywają recesje, którą zauważałem stopniowo w przeciągu 4 lat uczęszczania do szkoły. Sądzę, że przypadek
  mojego technikum można by podciągnąć też pod wiele innych (tłumaczono to okrojeniem programu, którego powodem było skrócenie toku nauczania z 5 na 4 lata ). Tak zwana "praktyka" trwająca miesiąc ( 4 klasa ), w przypadku mojej szkoły w zewnętrznych wybranych przez siebie zakładach to o wiele za mało.
  Muszę też dodać, że jeżeli chcesz się wyszkolić na dobrego fachowca, to w technikum drobne braki w fizyce i matematyce jakoś przejdą ,ale na studiach będzie się to niestety mścić. W tej profesji te przedmioty, to PODSTAWA !
  Na szczęście masz jeszcze czas by popracować nad sobą :-)
  Życzę powodzenia !
 • Poziom 26  
  Witam. Nie zniechęcaj się wysokim poziomem matematyki i fizyki. Bardzo dużo zależy od umiejętności nauczycieli w przekazywaniu wiedzy. Ja miałem w podtstawówce bylejaką matematyczkę, a w technikum energetycznym to się zmieniło. Jestem w porównaniu z Tobą starym „zgredem” i za moich czasów nie było gimnazjów. Zaletą technikum jest to, że masz zawód i średnie wykształcenie w jednym. Po liceum tak naprawdę nie masz nic. Jak dopadnie Cię zniechęcenie nawałem nauki, wtedy pomyśl: „Będę mógł wchodzić tam, gdzie inni nie mają wstępu i robić to, czego inni nie mogą”. Kierunek bardzo ciekawy i pasjonujący. Życzę powodzenia i wytrwałości.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  opowiedz więcej jak tam jest
 • Poziom 19  
  Witam
  A więc tak. W technikum jest jeszcze raz tyle pracy co w liceum.
  PREDAT napisał:
  Tak zwana "praktyka" trwająca miesiąc ( 4 klasa ), w przypadku mojej szkoły w zewnętrznych wybranych przez siebie zakładach to o wiele za mało.

  Mi nie o taką praktykę chodziło. Mi chodziło o to, że na przedmiotach zawodowych nie robimy nic praktycznego (pomiary, budowanie omawianych obwodów). Praktyka, o której ty mówiłeś zaczyna się już w 3 klasie. Ale masz rację, jest to za mało. Ja od dwóch lat chodzę na dodatkowe zajęcia, gdzie robię praktyczne rzeczy.
  elektronika is my life! napisał:
  moich z klasy nie koniecznie (paru nie zdało). Wiadomo nauki jest dużo jak wszędzie ale trochę zapału do nauki i da się radę

  Dokładnie. Jeżeli chodzi o przedmioty zawodowe, to musisz bardzo uważać na lekcjach. Niech ci się nie wydaje "a, ja to wiem, odpuszczę sobie trochę". Nic bardziej mylnego.
  mati9921 napisał:
  opowiedz więcej jak tam jest
  A co chcesz wiedzieć?

  Pozdrawiam,
  Karol
 • Poziom 14  
  Wszystko chcę wiedzieć :) Jakie są pytania na teście, czy gdzieś w internecie mogę znaleźć przykłady zadań praktycznych, czy to wszystko jest trudne. Czy można nie zdać. Czy przez technikum elektryczne nie ma się czasu dla siebie, czy jest trochę czasu aby sobie coś porobić w domu, pójść na spacer., bo jak chodzę do gimnazjum klasa to na spacer lub inne rekreacje to wychodzę jak mam dni wolne( nie mówię o sob i niedź, bo też nie mam czasu.Opisz po prosty wszystko.

  Ps. Co sądzisz o technikum elektrycznym w żarach, bo tam mieszkam
 • Poziom 8  
  Witam !!
  Od września będę chodził do 2 klasy technikum elektrycznego. W pierwszej klasie mieliśmy takie przedmioty jak : elektronika i elektrotechnika (EE), maszyny i urządzenia (MiU), pomiary elektrotechniczne i elektroniczne (PEiE) oraz zajęcia praktyczne. Zacznę od tych najlepszych.
  Na zajęciach praktycznych tylko piłowaliśmy, odpoczywaliśmy i dobrze się bawiliśmy, z nauką nie było to nic związane. Następnym fajnym przedmiotem jest PEiE. Jest to jedyny przedmiot na którym mogliśmy podnosić takie osłony aby dostać się do naszych stanowisk "pracy". Na początku było strasznie, strasznie dużo pisania o BHP i innych duperelach, ale szło się pośmiać i ciekawie spędzić czas. Na kolejnych zajęciach było juz dużo łączenia obwodów, dużo liczenia i znowu dużo śmiechu. Następnie jest EE. Tutaj musisz dużoo myśleć bo jest tylko liczenie i liczenie, i jeśli opuścisz chociaż jedną lekcje to już masz wielki problem, bo samemu ciężko to nadrobić, ja jakoś sobie poradziłem, ale strasznie lubię matematykę. Ostatnim przedmiotem jest MiU, najnudniejszy przedmiot jaki jest, strasznie dużo pisania i uczenia się.
  Ja na koniec gimnazjum z matematyki miałem 4 i fizyki 4 a teraz w 1 klasie technikum ze wszystkich zawodowych mam 3 tylko z praktyk 5, z matematyki 3 chociaż miałem szansę na 4 i z fizyki 2. Także możesz sobie porównać.
  Nie wiem jak wasza szkoła, ale u mnie w Suchej B. szkoła jest bardzo dobrze zaopatrzona we wszystko co jest elektrykowi potrzebne.
 • Poziom 14  
  U nas tez jest dobrze zaopatrzona , jak widziałem na zdjęcach. Są różne narzędzie, urządzenia i tablice do ćwiczeń np. podłączania gniazdek. Jak wiesz coś jeszcze to opisz. I podaj jakie macie tam podręczniki.
 • Poziom 8  
  Podręczniki to m. in. S. Bolkowski "Elektrotechnika" , E. Goźlińska "Maszyny elektryczne" oraz "Praktyczna elektrotechnika ogólna" chociaż tych 2 ostatnich prawie nie używałem, ale z ciekawości można poczytać.
  U nas klasa składała się z 16 osób (teraz 7 ma pisać egzamin w sierpniu, ponieważ z matematyki mają dużeee zaległości), także nie było nas za dużo i nauczyciele od przedmiotów zawodowych mogli nas dokładnie nauczyć.
  Ja jestem pierwszym rocznikiem który ma nową podstawę programową także w 2 klasie odpadają nam takie przedmioty jak: chemia, fizyka, biologia, WOS, historia, WOK, informatyka, EDB i coś tam jeszcze, także będzie spokój. Ale w zamian maja nam dojść jeszcze parę przedmiotów zawodowych.
  Aha, i nie ma tak jak kiedyś że jest pół na pół przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, tylko jest 60 na 40 z przewagą przedmiotów zawodowych.
 • Poziom 14  
  A co powiesz abym sobie kupił podręcznik pt."Instalacje i urządzenia elektroenergetyczne" Wydawnictwa WSIP, na stronie wsip jest spis treści tego podręcznika , więc proszę oceń to, jest trochę droga bo około 50 zł ale może warto. I jeszcze proszę podaj mi jaki macie plan lekcji, najlepiej nazwę szkoły to tam będzie. I jeszcze się spytam czy po ukończeniu technikum można od razu pracować np. w pogotowiu energetycznym
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  A co powiesz o mojej propozycji, an stronie wsip jest spis treści. Gdzie sie takie uprawnienia dostaje.

  Do Thompshon: Podaj mi nazwę szkoły bym mógł zobaczyć wasz plan lekcji

  Dodano po 2 [minuty]:

  A do milosek , napisz mi jak wiesz co w tej książki jest, chodzi mi o spis treść mniej wiecej
 • Poziom 8  
  Tu masz stronę internetową mojej szkoły:http://www.zsg.powiatsuski.pl/.
  W 3 czy 4 klasie będziemy robić uprawnienia SEP'owskie które dadzą nam wiele korzyści, m. in. prace w takim zakładzie pracy.
  Ja po zakończeniu szkoły zamierzam otworzyć, razem z moim tatą (też elektrykiem), swoją prywatną firmę elektroinstalacyjną.
  PS. Moja klasa to 1 TME.
 • Poziom 14  
  A po ukończeniu jest eis "kimś" czy tylko zwykłym robotnikiem. lepiej pójść na studia tego typy po technikum

  Dodano po 8 [minuty]:

  Gdzie na waszej stronie jest plan lekcji bo nie mogę znaleźć.
  I oceń podana przeze mnie książkę czy jest warta.
 • Poziom 8  
  Faktycznie nie ma planu lekcji, pewno usunęli bo są wakacje.
  Ja miałem takie lekcje: w poniedziałek 2 lekcje zawodowe na 8 normalnych lekcji, we wtorek 2 na 8, środa 8 lekcji bez zawodowych, czwartek 3h zajęć praktycznych, piątek 3 na 8.
  Tak jak Ci już wcześniej pisałem myśmy mało korzystali z książek, prawie w ogóle. Mieliśmy takich nauczycieli że oni wszystko mieli popisane w swoich zeszytach i z nich nas uczyli, może nawet lepiej niż z książek.
 • Poziom 27  
  Ja też skończyłem technikum energetyczne.
  Powiem tak: dużo zależy od nauczycieli, czy są to praktycy chcący przekazać swoją wiedzę (niestety często tylko akademicką), czy tylko odbębnić godzinę lekcyjną.
  Jesli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, masz teraz dostęp do ogromnej liczby informacji, których wtedy (lata 60-te ub.w.) nie było.
 • Poziom 14  
  Chciałbym tam pójść tylko nie wiem czy zdziałam temu wszystkiemu. Czy trudno jest się tam dostać? Może wybrać technikum informatyczne, jak myślicie jest łatwiejsze, fajniejsze.
 • Poziom 26  
  mati9921 napisał:
  I jeszcze się spytam czy po ukończeniu technikum można od
  razu pracować np. w pogotowiu energetycznym

  Nie od razu. Musisz zdobyć uprawnienia SEP i PPN (praca pod napięciem). Te ostatnie refunduje zakład pracy.
  mati9921 napisał:
  Chciałbym tam pójść tylko nie wiem czy zdziałam temu
  wszystkiemu. Czy trudno jest się tam dostać? Może
  wybrać technikum informatyczne, jak myślicie jest
  łatwiejsze, fajniejsze.

  Ja wybrałem elektroenergetykę i pomimo tego, że nie pracuję w tym zawodzie na codzień, nadal jestem pasjonatem elektroenergetyki i uważam że jest to zawód w pewnym sensie elitarny.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 14  
  Zapytam jeszcze. Czy trzeba być tam dobrze "sprawnym", bo jak wiadomo sprawność w elektryce jest ważna np. wchodzenie na słupy. jak tam wyglądają w-f.

  PS. Opiszcie jeszcze trochę co według was powinno być dla mnie ważne.
 • Poziom 8  
  Nie, nie, nie, w-f niestety nie jest ważny. U nas wygląda to tak że jest to odpoczynek od zajęć i zagranie w coś zespołowego, lub wypad na basen, bieżnie.
  A ważne dla ciebie powinny być przedmioty zawodowe, ponieważ jak to sobie zaniedbasz to już koniec i BARDZO ciężko to nadrobić.
 • Poziom 14  
  To dobrze bo cienki jestem z wf