Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG RH278H - jak ustawić switche na dysku hdd i dvd?

Wiktorree 06 Sie 2013 00:46 1947 4
 • #1 06 Sie 2013 00:46
  Wiktorree
  Poziom 2  

  Od wielu lat mam nagrywarkę dvd-hd marki LG model RH278H. Jakieś 2 lata temu potrzebowałem zgrać zawartość dysku, a najprościej było wymontować dysk i zrzucić na komputer, więc to uczyniłem, ale żeby komputer widział dysk przestawiłem zworkę (switch) na dysku i chyba, co gorsza, również zworkę na dvd, żeby w tym czasie sprzęt mógł pracować z odtwarzaczem dvd. Niestety jestem starszy człowiek i nie zapamiętałem ustawień :( !
  Próbowałem potem różnych kombinacji, ale do tej pory nie udało mi się tak ustawić, żeby dvd czytał płytki i żeby nagrywał z hdd. Być może wystąpił zupełnie inny błąd/ awaria, ale tego się nie dowiem, zanim w pierwszej kolejności nie ustawię tych zworek, dlatego będę wdzięczny za konstruktywną pomoc - najlepiej grafika lub jasny opis. Z góry dziękuję.

  0 4
 • #2 06 Sie 2013 07:51
  sebweb
  Poziom 20  

  Abyśmy mogli Ci pomóc, musisz podać producenta i model dysku twardego. Jeśli urządzenia podłączone są do jednej taśmy ATA, napęd optyczny jako wolniejszy konfiguruje się w ustawienie SLAVE (zworka na środkowej parze pinów - ozn. SL na obudowie napędu). Dysk natomiast należy ustawić w pozycję MASTER, ale bez znajomości modelu HDD nie pomogę.

  MfG

  ps: Czasami za problemy z identyfikacją urządzeń odpowiedzialne jest uszkodzenie tasiemki ATA. Najczęściej w następstwie braku wyczucia przy jej odłączaniu od napędu.

  0
 • Pomocny post
  #3 06 Sie 2013 17:53
  MORTEM
  Specjalista techniki DVD

  W tym modelu HDD ma byc ustawiny na CS.

  0
 • #4 15 Sie 2013 16:05
  Wiktorree
  Poziom 2  

  dziękuję za podpowiedzi. ale... niestety. poświęciłem trochę czasu na pogrzebanie w bebechach. hdd już miał zworki w ustawieniu CS - dysk działa, ale dvd tak jak pisałem odmawia współpracy. sprawdziłem wszystkie ustawienia hdd - niestety w żadnym z nich dvd nie ruszyło. dvd nie ma żadnych zworek.
  pojawiają się komunikaty "brak dysku" lub "dysk nieznany".
  teraz rozkręciłem dvd, przeczyściłem laser i przedmuchałem skrzynkę dvd. kręci płytką, przesuwa laser, niestety nadal kicha - nie czyta żadnych płytek dvd.
  wcześniej nigdy nic nie ruszałem przy dvd, ani nawet przy taśmie.
  zastanawiam się czy dvd mogło "samo z siebie" się zepsuć ?? - z czytnika dvd lub nagrywania na dvd bardzo rzadko korzystałem. czy jest możliwe zepsucie z bezczynności ?? ;P
  czy macie może pomysły co jeszcze mogę sprawdzić, poprawić, zmienić, żeby dvd zaczęło poprawnie pracować? wymiana się nie opłaca, bo nowa skrzynka dvd do tego modelu kosztuje ok 150zł.

  0
 • Pomocny post
  #5 22 Sie 2013 02:00
  sebweb
  Poziom 20  

  Jeśli mówimy o pracy tych urządzeń w zewnętrznej nagrywarce, to zaiste dysk musi być ustawiony w pozycji CS (jedynie w tej). Skoro napęd optyczny nie ma zworek, nie mogłeś ich przestawić, jak to sugerowałeś w pierwszym poście. W przypadku napędu wymontowanego z zewnętrznej nagrywarki bardzo często już sam jej firmware determinuje na stałe priorytet urządzenia na magistrali. Najczęściej są to ustawienia CS (cable select) lub MS (master).
  Zużycie napędu optycznego najczęściej polega na wypaleniu się diody lasera. Ta zapala się przy każdym uruchomieniu napędu i zawsze gdy w środku jest nośnik. Całkiem możliwe iż napęd wyczerpał limit ilości godzin pracy lasera. Oczywiście ten będzie świecił nadal, ale zbyt słabo aby odczytać płytkę.
  Czasami do zamordowanie urządzenia wystarczy mocniejsze uderzenie podczas demontażu/montażu, zwłaszcza gdy napęd jest pod napięciem.

  Diodę lasera można w praktyce trochę "podkręcić" tj. zmusić do większego wychylenia oczka. Jej mechanizm wysunięcia oczka bazuje bowiem na dwóch obwodach cewek pracujących w polu magnetycznym. Jeden o większej ilości zwojów (wyższe wysunięcie lasera) dla nośników DVD i analogiczny o mniejszej ilości zwojów dla płyt CD. Jak łatwo się domyśleć na wysokość wysunięcia oczka lasera można też w pewnym zakresie wpłynąć podnosząc prąd w obwodzie cewek. Na elektronice obwodu lasera znajdują się zazwyczaj dwa rezystory nastawne, zmniejszenie ich rezystancji powoduje wzrost prądu w obwodzie cewki czyli wyższe wychylenie oczka. Rezystor o mniejszej oporności odpowiada za ustawienie lasera dla płyt CD, a ten o większej rezystancji za pracę w trybie DVD.
  Wyższe wysunięcie soczewki lasera może na krótki czas przywrócić napędowi życie. Ale nie oszukujmy się długo to nie potrwa gdyż problemem jest nie trzymająca parametrów (siła emisji) dioda lasera.

  MfG

  1