Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w wielkiej płycie po raz n-ty.

06 Sie 2013 01:14 6915 12
  • Poziom 9  
    Witam. Zanim zostanę objechany za założenie nowego tematu :wink: nadmienię że przeglądałem wątki o wymianach instalacji w wielkiej płycie, ale większość z tych interesujących sprowadziła się do awantury o kucie bruzd w ścianie nośnej, a ja mam parę innych pytań, więc założyłem nowy.

Stałem się właścicielem małego M-2 w wielkiej płycie, system mi nieznany, blok 12 pięter, rok oddania 1976, chyba jest to jakaś odmiana W70 ale nie jestem pewny. Mieszkanie jest mocno zniszczone, chciałbym je urządzić i przymierzam się do kapitalnego remontu. Na początku lat 90-tych mieszkanie się trochę skopciło (OTV Rubin) i wnioskuję że instalacja była wtedy wymieniana. Instalacja elektryczna jest fatalna. Zabezpieczenie 2 automaty po 10A, jeden na światło i drugi na gniazdka. Brak RCD. Przedlicznikowe i licznik na klatce, topikowe. Nie mam żadnej dokumentacji (jak narazie). Całość wykonana jest przewodem ADYt 2x1,5 prosto w tynku. W kuchni i łazience gniazda są "hermetyczne" z bolcem, przy czym w gniazdach w kuchni bolec ochronny jest w ogóle nie podłączony do PEN. W łazience nie sprawdzałem. Ściany zewnętrzne mieszkania i ścianka między pokojami - nośne o grubości 24cm. Pozostałe to jakieś ścianki działowe o grub. 6 cm, chyba z jakiegoś pustaka. Osprzęt elektryczny OSPEL, na ściankach działowych są normalnie puszki podtynkowe, na nośnych jest dziwny klejony osprzęt natynkowy zagipsowany tak żeby wyglądał jak p/t. Przewody idą w tynku, metodą byle krócej (na ukos pod dowolnymi kątami). W niektórych ścianach nośnych "druty" znikają wgłąb, chyba w kanałach żelbetu. Wykonanie nowej zlecę oczywiście elektrykowi, nie mam żadnego pojęcia o instalacjach, ale mam kilka pytań.

Zabezpieczenie 2x10A daje rozpaczliwą moc 4kW. Czy w blokach z wielkiej płyty jest w ogóle możliwe zwiększenie przydziału mocy ? Czy załatwia się to z Sp-nią czy bezpośrednio w ZE (pani w SM nie bardzo umiała powiedzieć, a sezon urlopowy). ? Nie wiem przecież jaka instalacja idzie od rozdzielni przy wejściu do bloku na 5 piętro. Chciałbym zainstalować piekarnik elektryczny (3kW z hakiem), czajnik elektryczny, zmywarka, pralka też swoje bierze, komputer do 650W przy grach, żelazko, itp. W dodatku piec łazienkowy nie daje wody do kuchni (odrębne piony) może mały bojler. Wiadomo że nikt nie włącza wszystkiego naraz, ale jeśli wyjdzie powiedzmy 16A na piekarnik, 16A na reszę gniazd, i 6 na oświetlenie, to już mamy 40A i z tego co wiem ZE w ogóle nie zakłada do mieszkań tak dużego zabezpieczenia na jedną fazę. Czy w takich blokach możliwe jest doprowadzenie do mieszkania prądu 3~ ? Wtedy mógłbym uzyskać sporą moc przyłączeniową przy niewielkich prądach na jedną fazę. (Rozumiem że mogę mieć gniazda, światło, i kuchnię na innych fazach ? ).

To pytanie bardziej budowlane, ale : Z tego co mi wiadomo nie wolno kuć bruzd ani wiercić puszek w ścianie nośnej, a instalacja natynkowa odpada (estetyka). Rzecz jasna firmy powiedziały, że kują w WP bez problemu, ale chciałbym mieć spokojne sumienie i nie mieć konfliktu z prawem. Zamontował bym na tych ścianach płyty karton-gips odsunięte te kilka cm od ściany, i sufit "pseudo-podwieszony" ,w kanałach montażowych przy profilach pociągnął przewód i zrobił w tych płytach puszki i osprzęt podtynkowy. Czy można tak robić instalację, czy przy wyłączaniu odkurzacza wyrwę gniazdko ?

Przepraszam, że się tak rozpisałem.
  • Poziom 15  
    Tak się składa, że jestem elektrykiem, zakładając instalację nawet w "świeżych" blokach bez problemu wierciliśmy puszki w ścianach nośnych, nic mi nie wiadomo na temat takiego zakazu. Jeśli chodzi o moc przyłączeniową to najlepiej dowiedzieć się w ZE ale wątpię żebyś dostał tak dużą na jednej fazie. A co do inst. w karton gipsie to są do tego specjalne puszki, których na pewno nie wyrwiesz pociągając za kabel i bez problemu można układać przewody pod płytą ale polecam układać je w peszlu co ułatwia ewentualną wymianę.
  • Moderator
    Chireadan napisał:
    Witam. Zanim zostanę objechany za założenie nowego tematu :wink: nadmienię że przeglądałem wątki o wymianach instalacji w wielkiej płycie, ale większość z tych interesujących sprowadziła się do awantury o kucie bruzd w ścianie nośnej, a ja mam parę innych pytań, więc założyłem nowy.

Na wszystkie Twoje pytania odpowiadano już wielokrotnie. A kwestii przydziału mocy nie szukaj w tematach o wielkiej płycie, tylko w tematach o przydziale mocy.
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:

Na wszystkie Twoje pytania odpowiadano już wielokrotnie. A kwestii przydziału mocy nie szukaj w tematach o wielkiej płycie, tylko w tematach o przydziale mocy.

Problemem nie jest tutaj sam przydział mocy, bo przydział mocy to można sobie wziąć 20kW i więcej tylko fakt że jest to budynek wielkopłytowy w spółdzielni, która zajmuje się elektryką na odcinku "skrzynka" ZE- rozdzielnice na klatkach, i wiem że bywają opory przed podłączeniem trzech faz, albo nawet przed ciągnięciem nowych instalacji z głównych rozdzielni na piętro, nie wiem jakie kruczki prawne na mnie czekają i w jakiej instytucji można walczyć ze Sp-nią w razie czego. Zresztą, never mind, temat do wywalenia.
  • Poziom 28  
    Dziwne. Zacząłeś z rozmachem i już uciekasz ? Z przydziałem mocy to przesadziłeś. Masz zaproponowane podłączenie się do 2x10 A. Oznacza to, między innymi oczywiście konkretnymi wyliczeniami, że i reszta instalacji w całym budynku jest przystosowana do zasilania mieszkania zabezpieczonego takimi bezpiecznikami. Inne wartości nie można zakładać sobie tylko dlatego jaki sprzęt się zakupi.
  • Poziom 9  
    Ale po coś stworzono wniosek o zwiększenie przydziału mocy. Obliczenia te wykonano bez mała 40 lat temu kiedy lokator mieszkania miał lodówkę, pralkę franię, koc elektryczny, i telewizor. Świat trochę poszedł do przodu i np. piekarniki na gaz wyszły z użycia w domach, nie mówiąc o czajniku elektrycznym który po załączeniu potrafi wybić zabezpieczenie, jeżeli włączy się lodówka. Eksploatacja mieszkania z takim przydziałem, w dobie dzisiejszego AGD nie jest taka prosta. Oczywiście wiem, że zabezpieczenie wybija przy pewnej krotnośći prądu znamionowego, ale nie będę watował bezpieczników w mieszkaniu.

Zresztą są w klatce mieszkania większe z większymi przydziałami, są też takie z przewodem prowadzonym korytkiem plasticzanym z TG w piwnicy. Jeżeli mam jedną fazę z zab. przedlicznikowym 20A to nie sądzę żeby było dla instalacji w bloku ogromnym obciążeniem (pozostaje kwestia równego obciążenia faz) zainstalowanie zamiast tego przyłącza 3x16A, ale wiem że spółdzielnie oprócz popartych obliczeniami ustaleń mają swoje fanaberie, i stąd ten temat. Poprosiłem o wywalenie, gdyż dano mi do zrozumienia że źle szukalem i jest niepotrzebny.
  • Moderator
    Chireadan napisał:

Problemem nie jest tutaj sam przydział mocy, bo przydział mocy to można sobie wziąć 20kW i więcej tylko fakt że jest to budynek wielkopłytowy w spółdzielni, która zajmuje się elektryką na odcinku "skrzynka" ZE- rozdzielnice na klatkach, i wiem że bywają opory przed podłączeniem trzech faz, albo nawet przed ciągnięciem nowych instalacji z głównych rozdzielni na piętro, nie wiem jakie kruczki prawne na mnie czekają i w jakiej instytucji można walczyć ze Sp-nią w razie czego. Zresztą, never mind, temat do wywalenia.

Nie ma żadnych kruczków prawnych, a temat, jak widzę, jest Ci znany. To techniczne możliwości warunkują podłączenie trzech faz. I to od dogadania się z zarządcą obiektu zależy, czy energetyka to zrobi. Więc zamiast szukać wrogów (ewentualnych) spróbuj raczej dowiedzieć się jaki jest stan wlz na dziś, i jakie plany ma spółdzielnia odnośnie jego ewentualnej wymiany.

Tematu na razie usuwał nie będę. Być może ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia i spostrzeżenia, więc niech wreszcie wszystko znajdzie się w jednym miejscu.
  • Poziom 32  
    Zmartwię cie - najprawdopodobniej zabezpieczenie przedlicznikowe jest na 16A... spotkałem się już z taką nędzą... żeby chociaż 25A... a tu 16A i koniec piosenki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Licznik mam na klatce, tam gdzie przedlicznikowe. W mieszkaniu jest tylko tablica na dwa bezpieczniki, i bliżej nieokreślona "rozdzielnica", taka płaska skrzynka z plastiku, nie mogę jej jak narazie otworzyć bo boki są zapaćkane tynkiem. W piątek będę się dowiadywał w SM jak sprawa się przedstawia. Jeśli chodzi o transformator, to przy ulicy są cztery bloki: nr 1, 3, 5, 7. To jest blok nr 7 (ostatni), w bloku nr 1 jest transformator SN/nn widoczny przy wejściu do klatki. Naprzeciwko bloku 7 jest zespół pawilon ze sklepami, itp (typowy osiedlowy), i tam również coś jest.
  • Moderator
    Chireadan napisał:
    i tam również coś jest.

Mój sąsiad ma cud żonę! Młoda, piękna i piekielnie bogata, ale zapewniam Cię, że mnie od tego ani ciut lepiej się nie dzieje. I tak samo jest u Ciebie. Nikt za darmo nie będzie ciągnął dla Ciebie specjalnej linii od "tamtych" transformatorów.
    Chyba, że za to zapłacisz.
  • Poziom 9  
    Z tego ja sobię doskonale zdaję sprawę, zresztą nie miałbym zamiaru wydawać pieniędzy na wykonanie linii od trafa do 30m^2 kurnika w wielkiej płycie, to nie zakład przemysłowy. Napisałem o trafach, tylko dlatego że przedmówca o tym wspomniał.
  • Użytkownik usunął konto