Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką zastosować fotokomórkę?

06 Sie 2013 06:43 2391 8
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam małą zagwozdkę i dlatego zwracam się z prośbą o poradę.
    Mam w ogródku wąską ścieżkę między domem a płotem o szerokości 3m i długości 15m. Zamontowałem sobie na niej trzy latarnie z żarówkami energooszczędnymi. Lampy są podłączone do zasilania jednym kablem którego źródło znajduje się blisko jednego wejścia.
    Chciałbym zamontować fotokomórkę (lub kilka) które włączały by wszystkie latarnie w momencie kiedy ktoś pojawia się z jednej lub z drugiej strony ścieżki.
    Jakie rozwiązanie proponujecie? Jaką fotokomórkę i gdzie zamontować? Mam możliwość przeprowadzenia dodatkowych kabli.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Wystarczy się przejść do pierwszego lepszego marketu i połączyć równolegle obwody styków w fotokomórkach. W zależności od zastosowanych żarówek sugeruję ich zasilanie poprzez przekaźnik separujący.
  • OptexOptex
  • Poziom 28  
    nfr1 napisał:
    Mam w ogródku wąską ścieżkę między domem a płotem o szerokości 3m

Ho ho... No to wąziutka - prawie tak szeroka jak pas ruchu na autostradzie... :D :D
    Ale do rzeczy: w twoim przypadku ja zastosował bym dwie czujki ruchu na obu końcach ścieżki połączone równolegle i załączające wspólnie wszystkie latarnie. Zastosowanie gotowych czujek ruchu daje ci: możliwość regulowania czasu świecenia i uzależnienia włączania się latarni od tego, czy jest jasno czy ciemno na dworze.
    Wyszukaj sobie w googlach: czujnik ruchu 230v zewnętrzny, będziesz wiedział o czym mowa.
    jeśli cię to zainteresuje, to mogę narysować ci schemat połączeń.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Alfax napisał:

jeśli cię to zainteresuje, to mogę narysować ci schemat połączeń.

Byłbym wdzięczny za taki schemat.
    Pozdrawiam Łukasz
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Proszę bardzo, oto co wymyśliłem:

Jaką zastosować fotokomórkę?

Kolory przewodów przy czujkach są takie, jakie najczęściej stosują producenci. Jednak sposób podłączenia zawsze trzeba zweryfikować z instrukcją. Korpusy (obudowy) latarni muszą być uziemione - symbolizuje to podłączenie do przewodu PE. Przy wymaganym przez ciebie trybie działania (kiedy żarówki będą świeciły tylko przez chwilę, czyli przez czas potrzebny na przejście ścieżki) lepiej jest zamiast żarówek energooszczędnych zastosować zwykłe żarówki. Świetlówkom kompaktowym drastycznie skraca się żywotność przy częstym zapalaniu i gaszeniu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Nie żółto-zielony a zielono-żółty. I dlaczego nie ma żyły o tej barwie w przewodzie zasilającym czujki?
    Jest to sugestia by przewód z trzema żyłami tam ułożyć. Jest to błędna sugestia gdyż żyła ochronna zostanie wykorzystana w celu do którego nie może być użyta.
    Również błędne jest sugerowanie zastosowania opraw wykonanych w I klasie ochronności.

To że coś będzie działało nie znaczy by godzić się na mało profesjonalne rozwiązania.

A skoro trzy lampy i dwa czujniki ruchu to może oddzielny czujnik dla każdej lampy?
    Koszt niewiele większy a efekt do kosztu niewspółmierny.
  • Poziom 28  
    kkas12 napisał:
    I dlaczego nie ma żyły o tej barwie w przewodzie zasilającym czujki?

Czujki zewnętrzne pracują w drugiej klasie ochronności. Tam się nie podłącza przewodu ochronnego.
    kkas12 napisał:
    Jest to sugestia by przewód z trzema żyłami tam ułożyć. Jest to błędna sugestia gdyż żyła ochronna zostanie wykorzystana w celu do którego nie może być użyta.

Niczego takiego nie sugeruję.
    kkas12 napisał:
    Również błędne jest sugerowanie zastosowania opraw wykonanych w I klasie ochronności.

Również tego ja nie sugeruję. Nie wiem, jakie oprawy już zastosował autor tematu. Moją intencją, kiedy rysowałem połączenie opraw do przewodu ochronnego, było zwrócenie uwagi autora na ogólnie pojęte bezpieczeństwo pracy z napięciem 230V. Istotnie, jeśli autor zastosował przeznaczone do stosowania na zewnątrz oprawy, to pracują one w drugiej klasie ochronności i połączenia z przewodem ochronnym nie wykonuje się. W tym fragmencie mój rysunek rzeczywiście może wprowadzać w błąd.
    kkas12 napisał:
    A skoro trzy lampy i dwa czujniki ruchu to może oddzielny czujnik dla każdej lampy?
    Koszt niewiele większy a efekt do kosztu niewspółmierny.

Być może. Ale o ile dokładnie przeczytałem post autora, to założenia jego projektu są inne.
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    Alfax napisał:
    kkas12 napisał:
    I dlaczego nie ma żyły o tej barwie w przewodzie zasilającym czujki?

Czujki zewnętrzne pracują w drugiej klasie ochronności. Tam się nie podłącza przewodu ochronnego.

Co wcale nie oznacza, że tego przewodu nie należy doprowadzić! On tylko pozostaje niepodłączony, jednak ma obowiązek być!
  • Poziom 9  
    Dzięki Panowie za wszelkie sugestie. Wszystko działa jak należy ;)