Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesunięcie napięcia o 5V w górę

torkness 06 Sie 2013 12:48 1443 8
  • #1 06 Sie 2013 12:48
    torkness
    Poziom 10  

Witam,
    mam napięcie wejsciowe z miernika w zakresie -5V-5V, a potrzebuję 0-10V. Mogę uzyskać takie przesunięcie za pomocą zwykłego układu z wzmacniacza operacyjnego ustawionego w układ sumujący napięcia i na jedno wejście dać napięcie wejściowe, a na drugie stałe 5V?

0 8
  • #2 06 Sie 2013 13:13
    lekto
    Poziom 35  

Wzmacniacz operacyjny w układzie sumującym ma minus we wzorze (http://marcin-site.republika.pl/wzmo.html) więc nie zadziała jakbyś chciał. Masz możliwość podłączanie tego badanego napięcia nie do masy ale do 5V? Coś takiego mogło by działać ale napisz na razie coś więcej.

0
  • #3 06 Sie 2013 13:19
    trymer01
    Moderator Projektowanie

torkness napisał:
    Witam,
    mam napięcie wejsciowe z miernika w zakresie -5V-5V, a potrzebuję 0-10V. Mogę uzyskać takie przesunięcie za pomocą zwykłego układu z wzmacniacza operacyjnego ustawionego w układ sumujący napięcia i na jedno wejście dać napięcie wejściowe, a na drugie stałe 5V?

Co to znaczy
    "w zakresie -5V-5V"
    Pisz po ludzku.

0
  • #4 06 Sie 2013 13:21
    D214d3k
    Poziom 39  

Ale to jest po ludzku woltomierz z zerem na środku lub woltomierz elektroniczny z możliwością pomiaru napięcia ujemnego i dodatniego w zakresie 5V. Do pomiaru trzeba będzie dodawać 5V bo wskazanie -5 oznacza 0, wskazanie 0 oznacza 5, a wskazanie 5 oznacza 10V.

Do pomiarów zgrubnych wystarczy dzielnik napięcia na rezystorach jedną stronę miernika (+) podłączamy do mierzonego napięcia drugą (-) do dzielnika napięcia zasilania (trzeba zrobić taki dzielnik by napięcie po podzieleniu miało 5V o niedużej rezystancji aby prąd pomiaru nie miał wpływu na napięcie odniesienia a z drugiej strony nie zbyt małej by nie pobierał dużo prądu i nie produkował ciepła). Dla precyzyjniejszego pomiaru dzielnik na 6.5-7V + stabilizator napięcia 5V. Jeszcze inna opcja to przetwornica DC/DC z wyjściem +5V do miernika i masą połączoną z masą właściwego układu.

0
  • #5 06 Sie 2013 13:45
    trymer01
    Moderator Projektowanie

To nie jest "po ludzku" - bo to jest technika a nie wróżenie z fusów czy domyślanie się (ja też się tak domyślam - że to zakres -5V do +5V).
    I nie daj rad z dzielnikiem, bo nie tędy droga.
    A przetwornica to już kuriozum jest - toż to sygnał jest a nie napięcie zasilające.
    Gdy autor napisze dokładnie - poradzimy mu jak to zrobić na wzm. operacyjnym. Da się zrobić, tylko trzeba dokładnie wiedzieć co się ma i co się chce.

0
  • #6 06 Sie 2013 16:00
    D214d3k
    Poziom 39  

Nie chcę ruszać napięcia mierzonego tylko przesunąć napięcie odniesienia o 5V - to chyba żadna zbrodnia. Przy wysokiej rezystancji wejściowej miernika i dużej stabilności napięcia zasilania metoda jak każda inna. Zobacz schemat wielozakresowego miernika analogowego - tam wszystko opiera się na dzielnikach i bocznikach.

0
  • #7 06 Sie 2013 22:10
    torkness
    Poziom 10  

Już śpieszę z wyjaśnieniami :(
    Mam czujnik który jako napięcie wyjściowe napięcie z zakresu od -5V do 5V. Potrzebuje te napięcie podnieść jak najdlokładnjej o 5V w górę by uzyskać zakres napięć od 0V do 10V gdyż taki mam odbiornik napięć.
    Przepraszam za nieporozumienie i dzięki za pomoc i zaangażowanie :( :)

0
  • #9 06 Sie 2013 22:32
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Rozumiem, że masa wspólna.
    Zastosuj wzm.operacyjny z jednakowymi rezystorami w sprzężeniu zwrotnym (np.10k +10k), na we+ podaj swój sygnał, ale zmniejszony dokładnie 2x (dzielnik rezystorowy), na we- podaj napięcie -5V. Na wyjściu będzie 0V do 10V.

Oczywiście trzeba wzmacniacz op. zasilić +-15V.

0
  Szukaj w 5mln produktów