Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o poradę - Ogrzewanie elektryczne warsztatu/biura 30m2

Szmer 06 Aug 2013 13:03 4884 6
    Szmer
    Level 11  
    Witam.

Proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości co do ogrzewania takiej powierzchni biura.
    Remontuję gruntownie wolnostojący budynek, o wew. powierzchni 30m2, z myślą przeniesienia do niego mojego warsztatu RTV.

Może podam kilka szczegółów budowlanych, żeby było łatwiej odpowiedzieć na moje późniejsze pytania.

Ściany pustak żwirowo- betonowy 25cm gr. ocieplony 3 lata temu styropianem 5cm. Zamierzam go docieplić jeszcze 5cm styroduru dookoła.
    Posadzka została skuta, ziemia wybrana do głęb. 40cm. Następnie zrobiona, podsypka 5cm piachu, wylany chudziak 10cm zbrojony siatką.
    Na to położone 20cm styropianu ekstrud. na folii. Na tym się zatrzymałem z posadzką ze względu na wybór ogrzewania.
    Wysokość pomieszczenia od posadzki będzie miała 2,20m. Wymiary pomieszczenia 5.5 x 5.40m.
    Nad pomieszczeniem jest strych w skos użytkowy nieocieplany. Zamierzam na posadzce strychu dać ocieplenie celulozą gr. 30cm i położyć na to OSB. Żebym mógł go dalej użytkować jako graciarnię.
    Strop nad pomieszczeniem dwie płyty warszawskie po bokach, środkiem 3 rzędy garów. Budynek budowany w latach 80. W budynku 2 okna 121x94 i brama wej. wys. 2m x 1.72m. Wszystko będzie wymienione na okna i drzwi z profilu veka alphaline 90 z 3 szybowymi zestawami szyb.
    Wentylacja będzie mechaniczna ze względu na wys. pom. - kupiłem rekuperator Strorkair g90-300 ( była dobra okazja ).

Wróćmy zatem do mojego pytania.
    Z mediów mam tam tylko prąd 3 fazy z racji tego, że była tam kiedyś stolarnia i dużo maszyn. Zastanawiam się czy mogę względnie tanio ogrzać to pomieszczenie do tem. 20 -21 st. ogrzewaniem elektrycznym ??
    Moja praca ma charakter raczej siedzący i nie wymagający ruchu, a sprzęt który użytkuję wymaga stabilnych temperatur w wymienionych przeze mnie granicach.
    Zastanawiam się czy takie ogrzewanie przy podanych danych budynku, i planach docieplenia ma sens ?
    Czy jestem realnie w stanie zmieścić się z kosztami za samo ogrzewanie w zimie do 200zł/m-c ( taka kwota jest dla mnie do przyjęcia ).
    Jakie ewentualnie inne rozwiązanie byście proponowali. Jest możliwość zrobienia kotłowni 2 x 2.5m, ale wolałbym tego uniknąć.
    Ostatnie pytanie czy ogrzewanie podłogowe ( jakie ? maty czy jednak kabel ) czy grzejniki naścienne elektryczne ??

Prosiłbym o wypowiedzenie się też osób, które ogrzewają podobnej kubatury pomieszczenia w sposób elektryczny, jakie mają realne koszty ogrzewanie w zimie. Ponieważ spotkałem się z wieloma opiniami, zarówno negatywnymi jak i pozytywnymi i mam mętlik w głowie.
    Jestem na takim etapie remontu, że jeszcze mogę coś zmienić bez dużych kosztów modyfikacji. A nie chciałbym w pakować się w koszty instalacji, która nie spełni moich oczekiwań i będzie generować wysokie rachunki za ogrzewanie.
    Dlatego proszę o poradę fachowców i osoby, które z praktyki po kilku sezonach wiedzą już jakie są realne koszty ogrzewania prądem podobnej kubatury.
    cubeo
    Level 14  
    Witam
    Nie należę do fachowców z tej branży ale pomyśl o ogrzewaniu podłogowym. Przecież marzniemy od nóg. Jednak wydaje mi się, że nie zmieścisz się w 200zl/m-c. Z założeń teoretycznych wynika, że dobrze izolowany budynek potrzebuje 40W/m2 ciepła by zapewnić temperaturę 19-20 stopni. Z praktyki przyjmuje się 60 a w starym budownictwie 100W/m2. Ale tak ja napisałem nie jestem fachowcem
    William Bonawentura
    Level 33  
    Te 200zł / mc nawet w drugiej taryfie daje średnią moc grzewczą całodobowo 1,1kW. W przeliczeniu na m2 daje ci to 35[W/m2] co jest wartością realną jeśli zrobisz solidne docieplenie > 20cm styropianu w ścianach i ponad 40cm w stropie.
    Szmer
    Level 11  
    Niestety tyle styropianu nie wejdzie po zew połać dachu. Dlatego chciałem zastosować cienszy styrodur, który ma lepszy współczynnik ciepła. Co do stropu na strychu chciałbym zostać przy celulozie, ze względu na niechłonięcie wilgoci i brak potrzeby stosowania dodatkowych folii paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej, ale dam rade zwiększyć warstwę. Czy to wystarczy ?
    lopq
    Level 10  
    cubeo wrote:
    Witam
    Z praktyki przyjmuje się 60 a w starym budownictwie 100W/m2.

Na to bym Ci się radził przygotować. Szedłbym w system kombinowany, maty grzewcze lub kable plus trochę podczerwieni.
    Zanim się zastanowisz mata czy kable, pomyśl czy to ma być akumulacja czy wyrównanie temperatury. Jeśli akumulacja to musisz kable utopić w betonie. Na pewno łatwiej to zrobić niż utopić maty. Jeśli to ma być tylko wyrównanie temperatury to elementy grzewcze idą płytko pod płytkami, żywicą, czy panelem. Czyli w tym przypadku matę jest łatwiej rozłożyć.
    Z podczerwieni masz do wyboru lampy lub panele. Panele są większe, za to lampy świecą. Zależy co komu bardziej przeszkadza. Wszystko znajdziesz tutaj
    http://www.drono.pl/promienniki-podczerwieni/ Oni nam dobierali promienniki do sali gimnastycznej i tam było liczone 70 W/m, a w szatni chyba nawet więcej.
    Szmer
    Level 11  
    Jak napisałem na początku. To ma być główne ogrzewanie tego budynku. Skłaniam się jednak w stronę akumulacji i II taryfy. Już zacząłem rozglądać się w tym temacie.
    W pomieszczeniu na okresy przejściowe i lato założę też klimatyzator, bo w pomieszczeniu w którym teraz mam warsztat sprawdza się w okresach przejściowych znakomicie. Natomiast w zimie nie wyrabia. Ile powinna mieć przy takiej kubaturze pomieszczenia warstwa posadzki anhydrytowej z zatopionymi przewodami ? dodatkowo mam pytanie jak wyliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą przy tych 30m2 posadzki i 66m3 kubatury pomieszczenia, uwzględniając rekuperator, żeby utrzymać 20st. na wysokości 1.5m ?? Jest na to jakiś wzór lub program do wyliczenia tego ??
    lopq
    Level 10  
    Nie bardzo mi pasuje klimatyzacja do drugiej taryfy. Bo jeśli masz dwie taryfy, to wtedy dzienna jest droższa niż jednotaryfowa. Ogrzewanie zgoda, bo naładujesz w nocy, ale klimatyzator pójdzie w dzień na drogim prądzie. O wyliczenia pytaj firmy od konkretnych systemów. Czy to piece, czy to kable.