Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WinCC - WinCC + Moxa IA5150-T + Modbus RTU

-rafal- 06 Sie 2013 13:08 3210 14
  • #1 06 Sie 2013 13:08
    -rafal-
    Poziom 15  

Witam szanownych forumowiczów!
    Mam pytanie jak w temacie, czy taka konfiguracja jest możliwa, męczę to już cały dzień i na razie nic konkretnego nie udało mi się uzyskać? Potrzebuję zrobić wizualizację w WinCC do których dane chce załadować z sieci Modbus (między innymi urządzenia Lumela). Na Moxie mam postawiony Serwer TCP i pod nią mam podpięte rejestratory. W WinCC jako kanał komunikacji ustawiam Modbus TCP/IP i podaje IP do Serwera, tworzę przykładową zmienną zgodnie z opisem protokołu rejestratora jednak nie może pobrać danych z rejestratora. Więc mam pytanie do osób doświadczonych, czy moje rozwiązanie w ogóle jest możliwe, jeżeli tak, to proszę o pokierowanie mnie?

Pozdrawiam!

0 14
  • SterControl
  • SterControl
  • #3 07 Sie 2013 08:08
    -rafal-
    Poziom 15  

Dzięki Rariusz za to, jednak nie udało mi się tego zmusić do działania jeszcze.

0
  • #4 07 Sie 2013 15:55
    Rariusz
    Specjalista Automatyk

Witam,

Z opisu wynika ze połączenie z rejestratorami jest po RS 485.
    Między Win CC a Moxa IA5150-T jest TCP/PI. Może trochę
    dziwne pytanie ale używasz odpowiedniego przewodu do
    połączenia po TCP/IP? Jeśli nie masz Switch'a to
    przewód musi być krosowany.

Pozdrawiam,

0
  • #5 07 Sie 2013 16:02
    -rafal-
    Poziom 15  

Układ jest dokładnie taki jak piszesz, oczywiście w tej kwestii jest wszystko ok chociażby z tego względu iż nie mógłbym skonfigurować Moxy gdyby było coś nie tak przy połączeniu tego.

0
  • #6 13 Sie 2013 14:48
    Pritend
    Poziom 19  

Witam

Kiedyś próbowałem połączyć się z wyświetlaczami Lumela w ten sposób i niestety nie udało się. Poddałem się po trzech dniach walki. Gdyby udało Ci się rozwiązać problem to proszę napisz w jaki sposób.

0
  • #7 13 Sie 2013 20:21
    jestam
    Specjalista Automatyk

-rafal- napisał:
    Na Moxie mam postawiony Serwer TCP i pod nią mam podpięte rejestratory. W WinCC jako kanał komunikacji ustawiam Modbus TCP/IP

Nie ma prawa działać w taki sposób.

Urządzenie za Moxą spodziewa się Modbus RTU. WinCC komunikuje się po Modbus TCP. To są różne protokoły.
    Rozwiązanie: Moxa w trybie Real COM, skonfigurowany wirtualny port COM na PCcie, kanał komunikacyjny w WinCC skonfigurowany na Modbus RTU z użyciem tegoż wirtualnego COMa.

0
  • #8 13 Sie 2013 22:51
    Rariusz
    Specjalista Automatyk

Witam,

rafal napisał:
    Na Moxie mam postawiony Serwer TCP i pod nią mam podpięte rejestratory. W WinCC jako kanał komunikacji ustawiam Modbus TCP/IP

Serwer ModBus TCP?

jestam napisał:
    Urządzenie za Moxą spodziewa się Modbus RTU. WinCC komunikuje się po Modbus TCP. To są różne protokoły.

Ale jak jest różnica miedzy ModBus RTU a ModBus TCP?. Z tego co ja wiem
    to różnica jest taka że w ModBus TCP nie ma CRC16 oraz jest inny początek
    ramki. Reszta pozostaje bez zmian. Zmiana w ramce danych (początek oraz koniec)
    wynika z wykorzystania sieci Ethernet. Więc dziwi mnie to że układ nie działa.

Pozdrawiam,

0
  • #9 17 Sie 2013 18:16
    -rafal-
    Poziom 15  

Troszkę OT łączył ktoś może po Modbus RTU Simatica S7-1200 z urządzeniami Lumela ?
    Dwa dni już siedzę i nie mogę tego zgrać razem TX/RX na module migają a jednak w tablicy (Monitor Value) nic nie odbiera...

0
  • #10 27 Wrz 2013 12:19
    123PIOTR321
    Poziom 9  

Trochę odgrzebuje ale takie połączenie nie ma prawa działać. Nporty mogą działać jako bramy Modbus RTU/TCP ale tylko i wyłącznie w trybie Real COM (producent też tego nie zaleca ale to działa). Modbus TCP,jak już napisał Rariusz, jest nieco inny od Modbus RTU. NPort w trybie Server to co dostanie na socket przerzuca jako bajty na port szeregowy. Wszystko by było ok, ale Modbus TCP nie ma CRC w ramce danych, a NPort nie wygeneruje sumy CRC, co równa zafałszowane ramki Modbus RTU. Slave zwróci Exception code.

Do takich celów stworzone są bramy komunikacyjne/konwertery protokołów. W Moxie taka bramka Modbus TCP/RTU to np. MGate MB3180, MGate MB3170.

Do -rafal-:
    Nie łączyłem nigdy Lumela ale przy RTU parametry jakie mają wpływ na komunikację to:
    Ustawienia interfejsu: Baudrate, bity danych, bity stopu, parzystość, typ interfejsu(RS232/422/485, RS485 2W)

Parametry protokołu: ID urządzenia, odpowiedni adres zmiennej, odpowiedni kod zapytania, właściwa długość wektora zapytania, timeout slave'a

0
  • #11 27 Wrz 2013 17:25
    jestam
    Specjalista Automatyk

123PIOTR321 napisał:
    Nporty mogą działać jako bramy Modbus RTU/TCP ale tylko i wyłącznie w trybie Real COM (producent też tego nie zaleca ale to działa)

Chyba się trochę zagalopowałeś. Dla przypomnienia, po stronie PC mamy użyć protokołu Modbus TCP. Możesz podać konkretny przykład: jakie urządzenie po stronie portu szeregowego, jak skonfigurowany protokół, jakie oprogramowanie na PC, jak skonfigurowane.
    Jeśli program na PC używa protokołu Modbus RTU na wirtualnym porcie COM udostępnionym przez NPort, to jest to zdalny port szeregowy, nie Modbus TCP.

0
  • #12 27 Wrz 2013 19:15
    123PIOTR321
    Poziom 9  

Rzeczywiście nieco się "przejęzyczyłem". Miałem na myśli to że aplikacja na komputerze musi korzystać z Modbus RTU, czyli z zamapowanego portu COM w przypadku NPorta. W wypadku Modbus TCP na komputerze, pozostaje użycie bram komunikacyjnych (jak w poprzednim poście), lub innych urządzeń prowadzących taką konwersję - np. jakiś PC lub komputer wbudowany z odpowiednim programem.

0
  • #13 29 Wrz 2013 22:32
    -rafal-
    Poziom 15  

Temat rozwiązany z użyciem innego programu SCADA który mogę serdecznie polecić czyli Asix.Evo możliwości naprawdę duże i pełno wbudowanych kanałów komunikacyjnych moduły do trendów, alarmów i archiwizacji i co ważne bardzo dobry support i dokumentacja no i oczywiście wszystko po Polsku.

0
  • #14 29 Wrz 2013 22:42
    jestam
    Specjalista Automatyk

To jeszcze napisz jak został rozwiązany. Tryb Real COM zamiast TCP Server? Asix.Evo nie ma obsługi Modbus RTU przez TCP/IP (coś się zmieniło ostatnio?)

0
  • #15 30 Paź 2013 01:39
    robcioj
    Poziom 9  

Witam.

Trochę w temacie Modbus RTU/TCP. Może sie komuś przyda...

1. Pierwsza aplikacja Wyświetlacz Simex SRT-73 - plus Moxa MGate MB3180/EU - SCADA - Indusoft. Bramka nie ma problemu z RTU na TCP. Nakład pracy 1 dzień z lutowaniem
    2. Druga - 75 wentylatorów sterowanych modbus RTU - Bramka EKI-1224-AE - Simatic S7-300 PN z dodatkiem Modbus TCP

Podsumowując. Korzystając z dobrego urządzenia nie ma problemu z translacja RTU na TCP.

Pozdrawiam

0