Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VERSA 15 - czy potrzebne zasilanie buforowe na dwóch akumulatorach?

06 Sie 2013 20:42 2778 14
  • Poziom 7  
    Witam.
    Chciałbym się poradzić w sprawie alarmu domowego, a właściwie jest zasilania. Najpierw napiszę o sprzęcie:
    Nazwa urządzenia / prąd pobierany w stanie gotowości / prąd pobierany max. (watości dla jednej sztuki)
    Versa 15 135mA / 160 mA
    Trzy czujki dualne 18 mA / 25 mA
    Osiem czujek PIR 8mA / 10mA
    Trzy czujki gazu (ME) 30-50mA / 50mA
    Dwa manipulatory 40mA / 130mA
    Dwa sygnalizatory 270mA
    Ekspander wejść CA64E 70mA / 70 mA
    Co łącznie przy maksymalnym obciążeniu wychodzi 1685 mA (wraz z ładowaniem akumulatora przez centralkę 350mA)
    Problem jest taki, że podłączenia dokonałem wykorzystując Transformatorze TRP 40/16/18 40 VA
    I akumulator 18Ah. Facet w pewnym sklepie powiedział mi, że nie może tak być.
    Że trzeba dać zasilacz buforowy i dwa akumulatory 7Ah. (Schemat, który wyrysował jest w załączniku, proszę go sprawdzić czy jest on prawidłowy). Zasilacz ten to AWZ300.
    To, że zasilacz buforowy to mogę się zgodzić. 700 mA ładowanie akumulatora to przy takim dużym akumulatorze jest przydatne. Ale nie rozumiem tego rozdzielania.

Proszę was o wyrażenie swojego zdania na ten temat, bo ja mam już mętlik w głowie.
    Z góry dziękuję. VERSA 15 - czy potrzebne zasilanie buforowe na dwóch akumulatorach?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Instrukcja instalatora Satel Versa.

Cytat:
    Na etapie planowania systemu alarmowego należy zsumować prądy pobierane przez wszystkie urządzenia wchodzące w jego skład (płytę główną centrali, manipulatory, moduły dodatkowe, czujki, sygnalizatory itd.). W rachunku należy uwzględnić prąd ładowania akumulatora. W przypadku, gdy suma prądów przekracza wydajność zasilacza centrali, w systemie należy zastosować ekspandery z zasilaczem lub dodatkowy zasilacz

Wg schematu aku nr 1 ładowany ma być z Versy a aku nr 2 z buforowego.
    Można tak to zrobić i będzie działać tylko po co ?

Versa ma zasilacz wbudowany o wydajności 2A a Ty pobierasz w alarmie 1,7A.

Prąd ładowania centrali to 350mA przy 18A aku lepiej byłoby że prąd był większy ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.
    Jedyna różnica dla użytkownika to ponad 2x dłuższy czas ładowania akumulatora po jego rozładowaniu.
  • Poziom 7  
    Też to zauważyłem.
    Ale facet, który to rysował uważał się za bardzo mądrego.
    Dziwił się, że dałem do Versy 15 aku 18Ah.
    Gdy spytałem dlaczego w takim razie dajecie do tej centralki przejściówki, dzięki którym można podłączyć większy akumulator to zamilkł.

Ale nadal nie wiem jak mój problem rozwiązać
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Edytowałem post później niż Ty odpisałeś.
    Aku nr 1 w tym schemacie ma być ładowany z Versy.

Jaką przejściówkę masz na myśli ?
  • Poziom 7  
    Dokładnie też tak myślę. Tylko jak napisałem wcześniej mam za małe doświadczenie, aby być pewnym.
    Dodatkowo mogę powiedzieć, że przy użyciu buforowego centralka nie wie o tym, że padło napięcie 230 i o zepsuciu akumulatora. Poprawcie mnie jak się myle.

Przejściówke to mam na myśli blaszkę, którą przykręcasz na większy akumulator aby można było podłączyć zaciski takie jak masz w centralce, czyli takie jak na aku 7Ah
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Poprawiam częściowo :
    W przypadku zaniku zasilania 230V centrala będzie o tym wiedzieć jeśli będzie na tym samym obwodzie zasilającym.
    W przypadku awarii zasilacza buforowego powinieneś mieć sabotaż czujek z niego zasilonych więc centrala także poniekąd "wie" ;)
    Problemem jest słaby stan akumulatora w zasilaczu buforowym.

Są zasilacze buforowe która mają wyprowadzone wyjście o zaniku 230V czy też uszkodzeniu akumulatora. AWZ300 chyba takiego nie ma - z tego co pamiętam ma tylko optyczną sygnalizację diodami.
  • Poziom 7  
    Zapomniałem też dodać, że do alarm będzie obsługiwany przez firmę ochroniarską, ale to chyba nie stwarza problemu.

Panowie cieszę się, że pomagacie :)

Tak ten zasilacz buforowy ma sygnalizację dzięki diodom.
    Dodam jeszcze, że zastosowane manipulatory będą zamknięte w obudowie u wykorzystane tylko dwa razy dziennie (zał/wył). Więc pobór prądu się znacznie zmniejsza bo wyświetlacze będą bez podświetlenia.

Czyli zastosować zwykły transformator i aku 18 Ah???
    Ile czasu będzie to trzymało bez zasilania 230 AC??
  • Poziom 25  
    Kolego co do tej przejściówki (blaszki przykręcane do akumulatora) to nie powinno być problemów z kupnem tego w sklepie z zabezpieczeniami.

Co do bilansu prądowego to sam go sobie zrobiłeś w pierwszym poście.
    Wystarczy podstawić do wzorku który jest np. tu Link
  • Poziom 7  
    extremeee napisał:
    Kolego co do tej przejściówki (blaszki przykręcane do akumulatora) to nie powinno być problemów z kupnem tego w sklepie z zabezpieczeniami.

Co do bilansu prądowego to sam go sobie zrobiłeś w pierwszym poście.
    Wystarczy podstawić do wzorku który jest np. tu Link

Co do blaszek to nie chodziło, że mam problem tylko "mądry" pan w sklepie twierdził że nie daje się akumulatora do versy 15. Po tym jak się spytałem dlaczego wraz z tą centralką daje się te blaszki to zamilkł.

Znam ten wzór i "normy" mówią, że alarm w czasie gotowości ma działać 72 h a w czasie alarmu z tego co pamiętam 15 minut. Więc aku wynosi jakoś ponad 40 Ah
    I raczej to podejście typowo teoretyczne.
    Poza tym restauracja, bo w niej będzie ten alarm "nie pozwoli" na brak zasilania przez 3 dni
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    extremeee napisał:
    Poprawiam częściowo :
    W przypadku zaniku zasilania 230V centrala będzie o tym wiedzieć jeśli będzie na tym samym obwodzie zasilającym.
    W przypadku awarii zasilacza buforowego powinieneś mieć sabotaż czujek z niego zasilonych więc centrala także poniekąd "wie" ;)
    Problemem jest słaby stan akumulatora w zasilaczu buforowym.

Są zasilacze buforowe która mają wyprowadzone wyjście o zaniku 230V czy też uszkodzeniu akumulatora. AWZ300 chyba takiego nie ma - z tego co pamiętam ma tylko optyczną sygnalizację diodami.

W przypadku "padnięcia" zasilacza buforowego sabotaż czujek nic nie daje. Można najprościej podłączyć cewkę przekaźnika do wyjścia z zasilacza buforowego a styki pod linię Versy odpowiednio oprogramowaną. Jeśli chodzi o niski stan można kupić moduł badający który będzie badał napięcie na akumulatorze.
  • Poziom 25  
    @ryba884 w czuwaniu daje ;) - alarm ;)
    Najprościej w sytuacjach gdy już musimy zainstalować z jakichś powodów bufor to zakupić taki z dedykowanym wyjściem informującym o awarii aku lub zainstalować integrę i ekspandery z zasilaczami.

@archiksxx to wszystko zależy jakie są życzenia/wymagania klienta.
    Ja staram się osobiście spełniać warunek 72 godzin pracy bez zasilania zew.
  • Poziom 19  
    Ale tylko w przypadku uzbrojonego systemu, a to i tak bez sabotażu zadziała ;)
  • Poziom 7  
    Więc ustalę z inwestorem jeszcze, ale przypuszczam tylko dwa rozwiązania.
    -------Dam 18Ah.
    ------A jak to nie wystarczy to dam dodatkowo ekspander z 8 wej. i własnym zasilaniem + do niego zasilacz + aku 7Ah no i w oddzielnej obudowie to.

dzięki koledzy za pomoc.
    Rozjaśniliście mi sprawę :)