Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie zastosować zabezpieczenia w mieszkaniu

06 Sie 2013 22:23 2079 2
  • Poziom 1  
    Witam,
    powtarzalność tego typu wątku jest tak częste jak ilość różnych instalacji elektrycznych, ale z racji tego, że nie wiem co zrobić, chciałbym zapytać o radę.

A więc: modernizuję instalację w mieszkaniu w bloku i chcę poradzić się odnośnie doboru zabezpieczeń do RM.
    Stara instalacja wykonana w miedzi (!), jednak z dużą ilością dziwnych łatek i rozwiązań których nie rozumiem, nie będę się nad tym rozwodził, to osobny temat. Kładę nową instalację w pełni na przewodach miedzianych. Do gniazd YDYżo 3x2,5, oświetlenie YDYżo 3x1,5. Instalacja przed licznikiem zasilona przewodem YDY 2x2,5 - przyznam tu mało nie dostałem zawału. Zastanawiam się jak skonfigurować bezpieczniki - są 3 pomieszczenia:
    Łazienka 1 punkt oświetleniowy i 3 gniazda(w jednym wpięta pralka).
    Kuchnia 1 punkt oświetleniowy i 3 gniazda(wpięta lodówka i kuchenka elektryczna!).
    Pokój 3 punkty oświetleniowe i 10 gniazd (komputer z zasilaczem 850W z tego co wiem, poza tym nie ma ani telewizora, ani żadnego audio).
    Mam też problem, jak spinać instalację bez PE. Łączyć wszystko na szynę PEN w rozdzielni?
    Jeżeli nie podałem jakichś informacji z chęcią uzupełnię.
  • Moderator
    Może byś poszukał wcześniejszych tematów? Wielokrotnie pisano, że skoro wykonujesz nową instalację, to ma ona odpowiadać dzisiejszym przepisom prawnym.
    Wszytko znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html
  • Specjalista elektryk
    los.smithy napisał:
    (komputer z zasilaczem 850W z tego co wiem, poza tym nie ma ani telewizora, ani żadnego audio

A co, jeżeli za miesiąc, rok czy dwa będzie i telewizor i audio i coś tam jeszcze.
    Instalację elektryczną wykonuje się na kilkadziesiąt lat a nie dzień dzisiejszy. Wielu o tym zapomina a potem jak to kolega napisał:
    los.smithy napisał:
    jednak z dużą ilością dziwnych łatek i rozwiązań których nie rozumiem
    I później wychodzi kaszanka jak u majsterkowicza.
    los.smithy napisał:
    Zastanawiam się jak skonfigurować bezpieczniki

Zgodnie z podanym Rozporządzeniem. Najpierw przeczytać rozdział dotyczący Instalacji elektrycznej, wiele się rozjaśni, potem zadawać pytania.

Najważniejsze:
    § 183.1.W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    2)oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych,
    3)urządzenia ochronne różnicowoprądowe lub odpowiednie do rodzaju i przeznaczenia budynku bądź jego części, inne środki ochrony przeciwporażeniowej,
    4)wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych,
    5)zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń,
    6)przeciwpożarowe wyłączniki prądu,
    7)połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
    8)zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów,
    9)przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2,
    10)urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.

Cytat:
    Mam też problem, jak spinać instalację bez PE. Łączyć wszystko na szynę PEN w rozdzielni?

Jak to bez PE, przecież PEN to też PE. Najlepiej wymienić przewód wlz aż do pionu zasilającego o większym przekroju ( 4, 6 mm2 w zależności od planowanej mocy zapotrzebowanej ) i trzy żyłowy. Wydzielić osobne obwody na odbiorniki powyżej 2 kW. Przenieść pralkę z łazienki do kuchni, po co w łazience aż tyle gniazd, aż się prosi o nieszczęście. Im więcej obwodów na gniazda tym instalacja bardziej funkcjonalna itd.