Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie własnej produkcji w firmie

connector 07 Sie 2013 10:35 1074 2
  • #1 07 Sie 2013 10:35
    connector
    Poziom 1  

Witam.
    Mam nadzieję, że piszę ten temat we właściwym dziale, jeżeli moderator uzna, że istnieje bardziej odpowiedni, to uprzejmie przepraszam i proszę o przeniesienie.

A więc zbudowaliśmy w pracy pewne urządzenie, będzie ono służyć do obkurczania koszulek termokurczliwych. Jest zrobione bardzo solidnie i bezpiecznie, zgodnie ze wszelkimi normami, uziemione, ważniejsze podzespoły dobrane z kilkukrotnym zapasem, wykonanie w pełni profesjonalne.
    Moje pytanie dotyczy biurokracji, czy są potrzebne jakieś papiery, zezwolenia, certyfikaty itp. żeby móc używać tego sprzętu w firmie zgodnie ze wszelkimi przepisami.
    Czytałem o oznakowaniu CE, jest ono konieczne przy wprowadzaniu na rynek Unii Europejskiej produktów które podchodzą pod jakieś dyrektywy nowego porządku, ale co w przypadku, gdy nasze urządzenie nie będzie nigdzie sprzedawane, będzie przeznaczone do użytku wewnętrznego w firmie - czy w takim przypadku znak CE jest potrzebny?
    Pozdrawiam

0 2
  • #2 07 Sie 2013 11:55
    msgow
    Poziom 27  

Witam
    Moim zdaniem nic nie trzeba.
    Jak BHPowiec firmowy zaaprobował urządzenie stworzyliście jakiś papier typu instrukcja stanowiskowa, operatorzy przeszkoleni w obsłudze, to wszystko. Przecież na pana Wieśka z opalarką nie trzeba żadnych kwitów a szkolenie i tak musiał przejść jakie zagrożenia czyhają od opalarki etc.
    Pozdrawiam

0
  • #3 07 Sie 2013 12:38
    Pawel2420
    Poziom 30  

Z formalnego punktu widzenia badanie CE jest potrzebne nawet jeśli produkt jest wykonywany wyłącznie na własne potrzeby. Wyobraź sobie przypadek kiedy ktoś robi sobie np. piec indukcyjny, który zakłóca odbiór TV w promieniu 10km. Obowiązek sprawdzenia zgodności z wymaganiami zasadniczymi teoretycznie eliminuje takie sytuacje.

0