Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie własnej produkcji w firmie

connector 07 Sie 2013 10:35 1077 2
 • #1 07 Sie 2013 10:35
  connector
  Poziom 1  

  Witam.
  Mam nadzieję, że piszę ten temat we właściwym dziale, jeżeli moderator uzna, że istnieje bardziej odpowiedni, to uprzejmie przepraszam i proszę o przeniesienie.

  A więc zbudowaliśmy w pracy pewne urządzenie, będzie ono służyć do obkurczania koszulek termokurczliwych. Jest zrobione bardzo solidnie i bezpiecznie, zgodnie ze wszelkimi normami, uziemione, ważniejsze podzespoły dobrane z kilkukrotnym zapasem, wykonanie w pełni profesjonalne.
  Moje pytanie dotyczy biurokracji, czy są potrzebne jakieś papiery, zezwolenia, certyfikaty itp. żeby móc używać tego sprzętu w firmie zgodnie ze wszelkimi przepisami.
  Czytałem o oznakowaniu CE, jest ono konieczne przy wprowadzaniu na rynek Unii Europejskiej produktów które podchodzą pod jakieś dyrektywy nowego porządku, ale co w przypadku, gdy nasze urządzenie nie będzie nigdzie sprzedawane, będzie przeznaczone do użytku wewnętrznego w firmie - czy w takim przypadku znak CE jest potrzebny?
  Pozdrawiam

  0 2
 • #2 07 Sie 2013 11:55
  msgow
  Poziom 27  

  Witam
  Moim zdaniem nic nie trzeba.
  Jak BHPowiec firmowy zaaprobował urządzenie stworzyliście jakiś papier typu instrukcja stanowiskowa, operatorzy przeszkoleni w obsłudze, to wszystko. Przecież na pana Wieśka z opalarką nie trzeba żadnych kwitów a szkolenie i tak musiał przejść jakie zagrożenia czyhają od opalarki etc.
  Pozdrawiam

  0
 • #3 07 Sie 2013 12:38
  Pawel2420
  Poziom 30  

  Z formalnego punktu widzenia badanie CE jest potrzebne nawet jeśli produkt jest wykonywany wyłącznie na własne potrzeby. Wyobraź sobie przypadek kiedy ktoś robi sobie np. piec indukcyjny, który zakłóca odbiór TV w promieniu 10km. Obowiązek sprawdzenia zgodności z wymaganiami zasadniczymi teoretycznie eliminuje takie sytuacje.

  0