Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody. Czy po dodaniu dwóch diod do schematu układ zadziała?

09 Mar 2005 15:54 1301 5
 • Poziom 10  
  Witam!

  Otóż mam pytanie czy jeżeli dodam jeszcze dwie diody do niżej zamieszczonego schematu, to czy będzie to działać ???
  Tzn chodzi mi o to czy będą "migać" wszystkie trzy równocześnie?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 12  
  Hmm... wydaje mi sie ze powinienes wstawic tranzystor odwrornie i podlaczyc baze w ktoryms miejscu... przez jakis opornik do + kondensatora najprawdopodobniej ;)

  Czy diody beda migaly - to zalezy od pradu jaki bedzie plynal, a wiec od opornika R1. Ale jesli bedzie mial odpowiednia wartosc, to powinny sie swiecic

  Tak swoja droga... czemu dales takie dziwne zasilanie? :)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 16  
  Hey !!

  Ten schemat to w ogóle wydaje mi się podejrzany :wink: . Widzę tam zasialanie symetryczne ±12 [V] ale -12 [V] jest zwarte do masy, hmm... trochę nie tak. Po drugie emiter jest dołączony do plusa zasialania, a w NPN powinien być do masy (ma mieć niższy potencjał niż kolektor - wtedy zadziała). Jakoś w ogóle mi się on nie widzi, aby zadziałał.

  Pozdrawiam !!
 • Poziom 10  
  dzięki za odpowiedź :)

  Tzn jeżeli chodzi o sam układ to żnalazłem go gdzieś na necie!!!
  Jeżeli chodzi o tranzystor to z tego co przeczytałem o układ jest robiony nie na zasadzie ustakania punktu pracy tranzystora!
  Sam się zdziwiłem widząc ten układ!!! Układ ma działać na zasadzie przebicia złącza emiter - kolektor!
  Dziwny układ! ale może by działał na 3-5 diód!?
  Jak myślicie?

  No właśnie mnie też baaaardzo zdziwił ten układ!!!! Ale wg autora na stronie tak ma własnie być!!! Jak chcecie moge znależć opis!
  Wiem że chodziło o to że kondensator ładował sie aż uzyskania napięcia przbicia na tranzystorze! tedy uzyskiwało się błysk i tak cyklicznie!
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Przebicie kojarzy mi sie ze zniszczeniem elementu ;) Skoro chcesz podlaczyc wiecej niz 1 diode, przypuszczam ze nie ma to sluzyc celom dydaktycznym a uzytkowym... Jesli tak, to proponuje uzyc jakiegos standardowego przerzutnika astabilnego na tranzystorze, z zasilaniem niesymetrycznym 5-12V.

  W takim "zwyklym" ukladze zaswiecisz co najmniej 12 diod o przecietnej jasnosci, natomiast w takim "niezwyklym" nie jestem ci w stanie powiedziec ile ;)... Jesli jednak dalej sie przy nim bedziesz upieral - poprostu podlacz te diody i zobacz czy zadziala :P
 • Poziom 10  
  właśnie o to chodzi że nie! układ jest mi potrzebny w celach dydaktycznych :)
  Cytat:

  Zasada działania:

  Po podłączeniu do napięcia zasilania 12V zacznie płynąć prąd w obwodzie R1, C1. Napięcie na kondensatorze C1 będzie się zwiększać, aż do momentu przebicia złącza emiter - kolektor tranzystora T1. Gdy napięcie na C1 osiągnie wartość przebicia T1 to rozładuje się on przez diodę D1 dając w efekcie jej rozbłyśnięcie. Tranzystor T1 wejdzie w stan blokowania i kondensator ponownie zacznie się ładować, aż do ponownego rozbłyśnięcia diody. Cykl ten będzie się powtarzał. Dioda będzie migać z częstotliwością zależną od R1 i C1.

  Elementem wykonawczym tego układu jest tranzystor T1 włączony inwersyjnie tzn. emiter do plusa a kolektor do minusa. W typowym włączeniu tranzystora npn jest odwrotnie. Nie wszystkie tranzystory włączone inwersyjnie będą się zachowywały tak jak T1, zależy to od technologii wykonania. Dla większości tranzystorów włączonych inwersyjnie napięcie przebicia zawiera się w przedziale 8 V do 9V. Tranzystor taki zachowuje się podobnie jak diak. Układ przedstawiony na rysunku można zastosować jako ekonomiczny wskaźnik działania wielu urządzeń dobierając odpowiednio R1 i C1. Dla R1 - 2k i C1 - 1000uF dioda LED rozbłyskuje około 60 razy na minutę pobierając prąd około 2 mA. Przy odpowiednim dobraniu R1 i C1 uzyskuje się powolne rozjaśnianie diody LED.  Jeżeli możesz narysować schemat twojego pomysłu to będe wdzięczny! Chodzi mi nawet o taki najprymitywniejszy! :) :) :)

  Dodano po 2 [godziny] 39 [minuty]:

  No dobrze, a jeżeli odwróce tranzystor tzn dobrze go spolaryzuje, to jak dawać sygnał na baze tranzystora??? Tzn chodzi mi o impuls!!!
  Widziałem gdzieś taki układ oparty albo na multiwibratorze NE555, albo na innym układzie! chodzi o to że nie wiem jak dawać impuls na baze!