Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator W3-6P - Sprawdzenie Triaka

07 Sie 2013 21:38 4011 1
  • Poziom 1  
    Witam.
    Mam niesprawny radziecki wentylator pokojowy. Po załączeniu brak jakiejkolwiek reakcji. Posiada płynną regulację obrotów.
    Dane: 220V 50 Hz, 45W. Model B3-6P (oryginalna pisownia).

Chciałem sprawdzić czy triak o symbolu TC106-10 jest sprawny. Zmontowałem układ który został tu na forum już umieszczony. Zasilam układ baterią 9V. Żarówka 12V / 5W. Wyprowadzenia przyjąłem jak dla obudowy TO220.

Wentylator W3-6P - Sprawdzenie Triaka

Gdy podaję „+” na T1 żarówka nie świeci w ogóle, mimo podawania impulsu.
    Gdy podaję „+” na T2 żarówka świeci po podaniu „+” na bramkę. Po odłączeniu bramki żarówka dalej świeci. Czy taki triak jest sprawny? Czy po zmianie anod powinien również świecić po podaniu impulsu?
    Dodatkowo miernikiem zmierzyłem:
    T1-T2 – 17 MΩ
    T1- G – 42,2 Ω
    T2-G - 16 MΩ

Ewentualnie jakiego zamiennika mam szukać?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Fernando06 napisał:
    Po odłączeniu bramki żarówka dalej świeci. Czy taki triak jest sprawny?

Tak jest sprawny . Triak prawidłowo powinien pracować w warunkach działania napięcia przemiennego , a Ty robisz próby z zastosowaniem napięcia stałego . Triak działa w następujący sposób: po podaniu prądu stałego na bramkę, zaczybna przewodzić, lecz by go wyłączyć nie wystarczy odciąć prąd bramki, lecz również napięcie odbiornika (którym steruje triak). Triak wyłaczy się po 1/50 sekundy, działając w układzie sieci 220V 50Hz. To , że układ z wentylatorem Ci nie działa to już inna przyczyna , nie triaka . https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic342278.html