Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator W3-6P - Sprawdzenie Triaka

07 Sie 2013 21:38 4011 1
 • Poziom 1  
  Witam.
  Mam niesprawny radziecki wentylator pokojowy. Po załączeniu brak jakiejkolwiek reakcji. Posiada płynną regulację obrotów.
  Dane: 220V 50 Hz, 45W. Model B3-6P (oryginalna pisownia).

  Chciałem sprawdzić czy triak o symbolu TC106-10 jest sprawny. Zmontowałem układ który został tu na forum już umieszczony. Zasilam układ baterią 9V. Żarówka 12V / 5W. Wyprowadzenia przyjąłem jak dla obudowy TO220.

  Wentylator W3-6P - Sprawdzenie Triaka

  Gdy podaję „+” na T1 żarówka nie świeci w ogóle, mimo podawania impulsu.
  Gdy podaję „+” na T2 żarówka świeci po podaniu „+” na bramkę. Po odłączeniu bramki żarówka dalej świeci. Czy taki triak jest sprawny? Czy po zmianie anod powinien również świecić po podaniu impulsu?
  Dodatkowo miernikiem zmierzyłem:
  T1-T2 – 17 MΩ
  T1- G – 42,2 Ω
  T2-G - 16 MΩ

  Ewentualnie jakiego zamiennika mam szukać?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Fernando06 napisał:
  Po odłączeniu bramki żarówka dalej świeci. Czy taki triak jest sprawny?

  Tak jest sprawny . Triak prawidłowo powinien pracować w warunkach działania napięcia przemiennego , a Ty robisz próby z zastosowaniem napięcia stałego . Triak działa w następujący sposób: po podaniu prądu stałego na bramkę, zaczybna przewodzić, lecz by go wyłączyć nie wystarczy odciąć prąd bramki, lecz również napięcie odbiornika (którym steruje triak). Triak wyłaczy się po 1/50 sekundy, działając w układzie sieci 220V 50Hz. To , że układ z wentylatorem Ci nie działa to już inna przyczyna , nie triaka . https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic342278.html