Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer stacjonarny vs. Laptop - pobór prądu

07 Sie 2013 23:17 23022 9
  • Poziom 2  
    Moi Drodzy,

zanim cokolwiek napiszę chciałbym wszystkich przywitać :D .

poszukuje informacji ile W prądu zużywa komputer (przez 1h), który jest wykorzystywany non-stop do office (lub czegoś podobnego).

Czy ktoś potrafi oszacować ile W pochłonąłby w ciągu godziny komputer stacjonarny (Core 2 duo, zasilacz "Do 305W" + monitor 30-35W) kontra laptop, nowszej generacji - matryca led, zintegrowana grafika (podobno są już takie zintegrowane z procesorem), żadne zbędne wodotryski. Taki nowej generacji, ale z niskiej półki.

Pytam ponieważ wszędzie są podawane dane ile lapek wytrzymuje na baterii, a nie ile potrafi wyssać z gniazdka. O ile dobrze pamiętam kiedyś trafiłem na informację komputery przenośne mają zasilacze o mocy 180-210W, choć nie wiem ile w tym mogło być prawdy.

Pozdrawiam.
    Piotrek
  • Poziom 43  
    To zależy od konfiguracji. Inna będzie z laptopem typu ultrabook o niskim zużyciu energii i wtedy taki laptop ciągnie ze 25-30W pisząc coś w wordzie a stacjonarny około 80-100W (też zależy jakie będzie miał parametry). Można zbudować energooszczędnego blaszaka z procesorem low voltage i taki podczas pracy w office zużyje 50W.
  • Poziom 2  
    Co do laptopa to chodziłoby mi Toshiba Satellite C855D (procek AMD e1 - to ten ma chyba wbudowany układ graficzny AMD Radeon HD7310, win 7 home premium) lub czegoś innego z tej półki cenowej.
  • Poziom 26  
    bratbot napisał:
    Co do laptopa to chodziłoby mi Toshiba Satellite C855D (procek AMD e1 - to ten ma chyba wbudowany układ graficzny AMD Radeon HD7310, win 7 home premium) lub czegoś innego z tej półki cenowej.

http://laptopy.shop.pl/zasilacz-do-laptopa/toshiba/satellite-c/c855d.html
    Jak widać w porywach i grach maximum 120W. Tyle co dobry monitor 40".

Komputer stacjonarny,zależy od konfiguracji,na pewno kilka razy więcej:
    http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
    Dlatego laptopa warto mieć do internetu :D .
  • Moderator - Komputery Serwis
    To, że zasilacz dołożony do laptopa ma maksymalną wydajność 120W nie znaczy wcale, że laptop (ani zasilacz) tyle pobiera.

Cudowne kalkulatory mocy zasilaczy stacjonarnych mocno zawyżają. Mój zestaw przy przeglądaniu pulpitu ciągnie 45W, w stresie rzadko przekracza 65W (pomiar przeciętnej klasy watomierzem). Kalkulator wyliczył 133W z rekomendacją 183W. Na podstawie takiego kalkulatora nie próbowałbym oszacować poboru prądu komputera.
  • Poziom 35  
    dt1 napisał:
    Cudowne kalkulatory mocy zasilaczy stacjonarnych mocno zawyżają. Mój zestaw przy przeglądaniu pulpitu ciągnie 45W, w stresie rzadko przekracza 65W (pomiar przeciętnej klasy watomierzem). Kalkulator wyliczył 133W z rekomendacją 183W. Na podstawie takiego kalkulatora nie próbowałbym oszacować poboru prądu komputera.

Masz rację ! Kalkulatory nadają się raczej do obliczenia poboru bardziej prądożernych zestawów np. z SLI.

Każdy zestaw ma chyba przyjete 183W jako minimum.

Wracając do tematu.
    Laptop w maksymalnym stresie nie zużyje więcej niż 100W.
  • Specjalista AGD
    Dj Haker napisał:
    dt1 napisał:

Masz rację ! Kalkulatory nadają się raczej do obliczenia poboru bardziej prądożernych zestawów np. z SLI.

Każdy zestaw ma chyba przyjete 183W jako minimum.

Wracając do tematu.
    Laptop w maksymalnym stresie nie zużyje więcej niż 100W.

"Wypasione" laptopy potrafią i 200W mieć poboru mocy. Link taki potwór pewnie przekroczy spokojnie 200W.
  • Poziom 35  
    MARCIN zgadza się ale autor podał konkretny model swojego laptopa :)
  • Poziom 15  
    i7-2670QM/GTX540M w stresie 75W, jak przełączę na oszczędzanie energii/zintegrowaną grafikę i tylko w necie coś robię pobiera ~20W. Wszystko na podstawie licznika KWh, który ma opcję pokazywania zużycia chwilowego.
  • Poziom 2  
    Abstrahując od komputerów stacjonarnych, maksymalnego zużycia prądu przez laptopy.

1. Czy zgadzacie się na oszacowanie orientacyjnego zużycia prądu przez wspomnianego przeze mnie lapka (LUB podobnego o zbliżonych parametrach) na ~30W. Przy minimalnym obciążeniu?

2. Czy jest ktoś w stanie ocenić zużycie prądu przez stacjonarny Dell 755 (LUB podobny) z monitorem 17 cali. Również przy minimalnym obciążeniu.

Moi Drodzy, cały cyrk polega na tym, że będą to komputery do firmy i będzie musiało być ich co najmniej 10. A muszę być w stanie udowodnić, że wyższy jednostkowy koszt zaopatrzenia się w laptopy, szybko zostanie zrekompensowany przez zdecydowanie mniejsze zużycie prądu (docelowo komputery mają hulać po 16h/dzień).

Za laptopami przemawia jeszcze gwarancja na 2 lata i legalny system. Zamiast jakiejś kombinowanej używanej naklejki z niemiec...