Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD400 - Odzyskanie danych po "zmianie" systemu plików

uzytkownik5555 08 Sie 2013 01:32 1812 5
 • #1 08 Sie 2013 01:32
  uzytkownik5555
  Poziom 6  

  OPIS SYTUACJI/HISTORIA:

  Prolog

  * Na dysku są 2 partycje, C: i D: (o wielkości około. 19 GB każda)
  * Zainstalowany na dysku C: Windows XP nie chciał startować
  * Płyta instalacyjna XP nie odczytywała poprawnie informacji o partycji C: - wyświetlała ją jako typ nieznany ze 100% wolnego miejsca
  * Struktura partycji C: - pliki, katalogi, rozmiar - była jednak poprawnie wyświetlana z poziomu DOS

  Historia właściwa

  * Postanowiłem zainstalować Ubuntu. Program partycjonujący znajdujący się w instalatorze nie widział typu plików na wspomnianej partycji C:. Wskutek niecierpliwości, niedopatrzenia i nierozwagi, postanowiłem oznaczyć ją jako "fat32" (taki też typ miała w rzeczywistości). Wszystkie pliki zostały skasowane. Utraciłem wiele istotnych dla mnie danych.

  * Po początkowym okresie niedowierzania, rozpaczy i gniewu, postanowiłem naprawić sytuację i poszukałem w internecie metod odzyskiwania plików.
  * Znalazłem o wiele więcej programów do odzyskiwania danych działających w Windows, niż w Linuksie, stąd moja decyzja o instalacji Windows XP na jedynym dysku, jaki w tej chwili mogę używać - jest to dysk zewnętrzny Seagate Expansion Portable Drive.
  * Zainstalowałem Windows XP na dysku zewnętrznym. Pojawiły się problemy z plikiem wymiany (pagefile.sys). W opcjach zaznaczyłem, żeby pojawiał się on na tymże dysku i nigdzie indziej.
  * Podłączyłem dysk WD400 do komputera i uruchomiłem Windows XP z dysku zewnętrznego. Okazało się to kolejnym moim błędem. Windows XP, nic nie robiąc sobie z moich poleceń, wypluł plik wymiany (przydzielił mu około 400 MB) na wspominaną wcześniej partycję C:, czyli tę, z której pliki chcę uratować.
  * Uruchomiłem program PC Inspector File Recovery. Wykonałem skan partycji C: (na której cały czas znajdował się aktywny plik wymiany pagefile.sys). Rezultat odbiegł znacząco od moich nadziei. Program znalazł jakieś pliki i katalogi, ale wyglądają one jak zabudowa Drezna po bombardowaniu przez aliantów. W dodatku pliki jakby miały podobny rozmiar.
  * Windows XP bez pliku wymiany działa na moim komputerze kulawo. Programy w momencie średniego wysiłku odmawiają posłuszeństwa. Trudno zatem o eksperymenty i ściąganie kolejnych programów. Nie chcę także po raz kolejny narażać partycji dysku wewnętrznego na nadpisywanie.

  CELE:

  * odzyskanie możliwie jak największej ilości danych
  * postawienie (w miarę możliwości) Windows XP na dysku wewnętrznym WD400

  PYTANIA DODATKOWE:

  * czy użytkowanie partycji D: dysku wewnętrznego zmniejsza szansę odzyskania plików z partycji C: ? (istotne)
  * w jaki sposób nadpisanie partycji C: plikiem wymiany pagefile.sys zmniejszyło szansę odzyskania danych?

  0 5
 • #2 08 Sie 2013 17:55
  czukcza
  Poziom 13  

  Pytanko: Dlaczego nie zainstalowałeś na partycji D: XP albo nie użyłeś wersji portable lub płyty BOOT CD?

  Rada: Zainstalować n a partycji D: XP i użyć programu do odzyskiwania pod tym systemem zrzucić na zewnętrzny dysk odzyskane pliki format C: i na nowo zrzut pod nowym systemem z D: format D: i mamy porządek. Chyba że zrzut z D: po odzyskaniu z C: robimy na nowo partycje i porządek z dyskiem. Do odzyskania polecam ACTIV@UNDELETE& pod XP albo jakiś program z sieci na pendriva.

  Pozdro

  0
 • #3 08 Sie 2013 19:26
  uzytkownik5555
  Poziom 6  

  Dziękuję za odpowiedź!
  Na logicznej partycji D: nie dało się zainstalować XP - instalator żądał najpierw formatu partycji C:, której kompletnie nie rozumiał. Dopiero po nieszczęsnej zmianie systemu plików (po której straciłem dane), stało się to możliwe.

  Skoro teraz mogę już zainstalować ten system na wewnętrznym dysku, to mam właśnie to pytanie - czy użytkowanie drugiej partycji (logicznej) zmniejszy szansę odzyskania danych na partycji głównej? Czy może lepiej zostawić ten dysk w spokoju, póki co.

  Odnośnie tego programu - na pewno poradzi sobie z przywróceniem plików po zmianie systemu plików?

  Choć, jak wspomniałem, z tą "zmianą" to nie do końca tak było. "Zmieniłem" w programie partycjonującym z FAT32 (nierozpoznawanego) na FAT32.

  0
 • #4 08 Sie 2013 21:51
  laptokowiec
  Poziom 27  

  Na początek zrób kopię dysku.
  Następnie w DMDE przeskanuj (NTFS) dysk, a potem odzyskiwanie (DMDE).

  0
 • #5 08 Sie 2013 22:58
  uzytkownik5555
  Poziom 6  

  W jaki sposób mogę wykonać tę kopię? I ile będzie to trwało?

  0