Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczny laser dla ludzkiego oka

neversoft 08 Sie 2013 08:11 1995 2
  • #1 08 Sie 2013 08:11
    neversoft
    Poziom 10  

Witam,

mam pytanie odnośnie laserów dla ludzi znających się w tym temacie.
    Chcemy używać w naszym projekcie lasera do przesyłania informacji bo z kilku względów ma wiele zalet, głównie ze względu na zasięg i skupienie.

Jak to jest z czasem naświetlania i szkodliwością laserów. Czy jest coś bezpiecznego dla ludzkiego oka?

Czytałem o bezpiecznej "dawce" dla oka...

Czas naświetlania jednej ramki poniżej 600ms i przerwa.

Na allegro są np tanie lasery do celowników ASG o parametrach:

Długość fali świetlnej: 670 mm (czerwona)
    Watt: 1,5 mV
    Zasięg: ok 100 metrów

ludzie grają w ASG, czasami używają podobnych wynalazków... nikt nie wspomina o szkodliwości...
    chciałbym poznać opinie doświadczonych forumowiczów na te temat.

1 2
  • EuroPro
  • #2 08 Sie 2013 20:00
    dezmontnikus
    Poziom 21  

1,5 mW i 100m? Nie wiem jak dobrą optykę byś musiał mieć :) trochę za mała moc przy takiej odległości. Zrobiłem projektor z diodą laserową 250mW z odległości 4 metrów spokojnie patrzyłem w ruchomą wiązkę i jeszcze widzę :) W prawdzie nie wolno spojrzeć w skupioną wiązkę, bo faktycznie oka się można pozbyć. Jak to wygląda z czasem naświetlania to ci nie powiem, ale pewnie zależy indywidualnie od osoby. Wszystko zależy od skupienia wiązki na powierzchni. Satel, czy tam inny producent systemów alarmowych ma w swojej ofercie czujniki P.P.O.ż na Hale produkcyjne. Wiązka lasera przepuszczana jest przez cały obiekt i po odbiciu wraca do czujnika. Gdy wiązka jest naruszona przez dym, kurz itp, światło nie dociera w pełni do czujnika i mamy naruszenie.

0
  • EuroPro
  • #3 09 Sie 2013 11:53
    c4r0
    Poziom 36  

dezmontnikus napisał:
    1,5 mW i 100m? Nie wiem jak dobrą optykę byś musiał mieć :) trochę za mała moc przy takiej odległości.
    Bez przesady. Moim zdaniem spokojnie można na tym zrobić transmisję danych.

Bezpieczeństwo zależy od bardzo wielu rzeczy w tym przypadku. Generalnie można powiedzieć, że do 1mW jest bezpiecznie. Powyżej już różnie. Dla twojego projektu skupiłbym się bardziej na tym, żeby tor wiązki po prostu przebiegał tam, gdzie ludzie nie sięgają głowami. To będzie i bezpieczniejsze i lepsze pod względem błędów transmisji. Do tego poszedłbym raczej w podczerwień, coś z zakresu 800-900 nm (zależnie od dostępności diod laserowych i fotodiod na daną długość fali). Jak ludzie nie będą widzieć światła z lasera to nie będzie ich kusić, żeby się w nie gapić, a fotodiody generalnie są czulsze w bliskiej podczerwieni niż w zakresie widzialnym. Co prawda trudniej będzie wycelować niewidoczną wiązką w odbiornik, ale dla chcącego nic trudnego, wystarczy użyć kamery żeby widzieć podczerwień. Poza tym, czy to jest jakiś oficjalny projekt? Jeśli tak, to bardziej liczy się spełnienie odpowiednich norm niż rzeczywiste bezpieczeństwo :)

0