Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w doborze pieca i kominka z płaszczem wodnym na dom 80m2

08 Sie 2013 13:03 5772 7
 • Poziom 16  
  Witam,

  Niestety nie mam kogo spytać o fachową poradę w tej sprawię. Dom 80m2, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu jedynie w małej kotłowni będzie tradycyjny grzejnik. W kotłowni jest jedynie miejsce na piec gazowy, pralkę i boiler. Jaki układ byłby najlepszy, aby podłogówkę zasilał piec gazowy oraz kominek z płaszczem wodnym, a ciepła woda była podgrzewana również z kominka, pieca i elektrycznie. Z gazu (zbiornik na propan), chcielibyśmy głównie korzystać podczas nieobecności w domu. Jeśli chodzi o salon to w miejscu gdzie będzie stał kominek z płaszczem przygotowałem odpływ do kanalizacji oraz dwie rury miedziane w otulinie fi22mm (rury prowadzą do kotłowni). Zastanawiam się również nad piecem gazowym dwufunkcyjnym tak żeby boiler był zasilany elektrycznie i z kominka, a awaryjnie mieć gazowy przepływowy. Tylko takie rozwiązanie dla c.w.u chyba nie jest w pełni automatyczne pewnie bym musiał zaworami decydować o przepływie ciepłej wody?. Maksymalnie mogę dać zasobnik 120L.
 • Poziom 37  
  Witam, kocioł 1 funkcyjny plus zasobnik. Kominek dostosowany do układu zamkniętego C.O, rury do kominka to minimum dla Cu fi 28. Jeśli chodzi o automatyke to jakie masz fundusze? Dla podłogówki napewno grupa mieszająca z zaworem 3 drogowym. Dla kominka strażak do wężownicy schładzającej, zawór 3 drogowy no i pompa. Wszystko leży w kwestji kosztów. Stać Cie na siłowniki i zawory elektromagnetyczne? Jeśli tak to super. Jeśli nie to możesz grzać 1 bojler i kotłem i kominkiem za pomocą operowania zaworami kulowymi, wszystko to kwestja pieniążków.
 • Poziom 16  
  Kasa nie jest przeszkodą, ale nie chcę kominka z zamknięta komorą spalania. Chciałbym najprostsze rozwiązanie. Czy bezpiecznie jest podłączenie kominka w układzie otwartym z boilerem (zasilanym również elektrycznie), oraz piecem dwufunkcyjnym, ale ciepła woda z pieca przepływowego byłaby używana za pomocą ręcznych zaworów (boiler lub gaz).
 • Poziom 37  
  Rozumiem że i kominek i kocioł C.O chcesz mieć w układzie otwartym C.O?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Ja mam to rozwiazane jak na rysunku, oczywiscie nie ma tam zaznaczonych zaworow itp.
  Jest to raczej schemat ideowy, a nie szczegolowy.
  Pomoc w doborze pieca i kominka z płaszczem wodnym na dom 80m2

  Zmienilem rysunek na bardziej przejzysty i bez dodatkowego zaznaczania roznymi kolorami roznych obiegow, co robilo poprzedni mniej czytelny.
  Te 2 linie Czerwona i niebieska na dole kominka na rysunku, to tylko pion i powrot do kotla gazowego nie polaczone z kominka.
  Wyszlo tak, bo zabraklo miejsca do narysowania ich pod kominkiem.
 • Poziom 16  
  Takie rozwiązanie mnie właśnie interesuje, czyli wymiennik ciepła bym musiał zastosować żeby mieć kominek w układzie otwartym a piec gazowy w układzie zamkniętym?. Możesz mi Saskia powiedzieć ile rur powinienem doprowadzić do kominka?, bo nie potrafię odczytać tego ze schematu. W tej chwili mam dwie rury miedziane fi 22 z kotłowni do kominka (na zasilanie i powrót).
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Wystarczą 2 rury, na zasilanie i powrót, kwestja strażaka i zaworu bezpieczeństwa to już w okolicach kominka będzie tak więc luz:) tak. Wymiennik jest po to by oddzielić obiegi.
 • Poziom 16  
  ok dzięki :)