Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

skrzynia basowa dla Powerbass 3XL-121D

gregre5 08 Aug 2013 14:53 2919 0
Bosch
  • Chciałem przedstawić swoją pierwszą własnoręcznie wykonaną skrzynię basową.
    Głośnik mocy 850W RMS został zamknięty w 60litrowej skrzyni z BassReflex'em.
    BF średnicy 10cm i długości 17cm. Wykonanie z płyty OSB 18mm z podwójnym przodem. Całość skręcana i klejona. Przed wkręceniem oczywiście nawiercane otwory 2,5mm. Niestety nie mam piły stołowej dlatego używałem pilarki. Nie korzystałem z prowadnicy załączonej do pilarki! - w tańszych modelach są za miękkie i możemy mieć falowany bok ciętej płyty. Skorzystałem z deski "sklejki" i ścisków stolarskich, zmierzyłem odległość tarczy od boku pilarki i mogłem ciąć. Było trochę mierzenia i przestawiania ale za to maksymalne odchyły mieściły się w 1mm.

Poniżej zdjęcia z niektórych etapów.
    Tak wygladały plany na których się opierałem.

skrzynia basowa dla Powerbass 3XL-121D [/img]
    Drugi z przodów wyposażony w nakrętki wbijane tzw. kłowe. Otwory wycięte za pomocą frezarki górnowrzecionowej (dzięki dla brata za użyczenie sprzętu). Większy otwór zeszlifowany aby wpasować idealnie stożkowy kosz głośnika, użyłem do tego szlifierki z tarczą listkową do drewna.

Podklejony/uszczelniony narożnik.

Całość po skręceniu wygląda jak powyżej. Surowe drewno zamalowane bejcą.
    Rant w otworze na głośnik pomalowany cynkiem w spray'u aby ukryć ewentualne nierówności po wpasowaniu głośnika.

Jak się okazało jedynym błędem było złe wyliczenie tylnej ścianki która nie schowała się całkowicie między "górą" a "dołem". Wystające rogi zeszlifowałem szlifierką.

Wycinanie boczków było najłatwiejsze: odrysować, wyciąć, przyłożyć, przyszyć i odciąć nadmiar.

Po owinięciu skrzyni w koło najgorsze było wyrobienie rantów jako że boki są wpuszczone do środka. Musiałem naciąć narożniki i wyciąć kawałek pod skosem.

Terminal pasuje idealnie chowając zszywki. Głośnik jest dwucewkowy więc także terminal jest podwójny.

Tak wygląda obita i wycięta całość.

Zamontowany głośnik i BassReflex

Na zdjęciu praktycznie tego nie widać, ale głośnik nie jest idealnie w środku otworu.

BR w tej chwili wchodzi na wcisk, zrobiłem dodatkowo nacięcia na wypustki jakie widać na zdjęciu. Zastanawiam się czy mocować go na stałe. Jak na razie głośnik w trakcie wygrzewania i BR nie wypada, nie luzuje się.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    gregre5
    Level 10  
    gregre5 wrote 41 posts with rating 4, helped 0 times. Live in city Wrocek. Been with us since 2013 year.
  • Bosch