Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC + HMI - Możliwości oraz korzyści zastosowania

Papanosta 08 Sie 2013 15:47 3693 24
  • #1 08 Sie 2013 15:47
    Papanosta
    Poziom 7  

Witam,

mam dość laickie pytanie. Jakie możliwości daje zastosowanie panelu operatorskiego? Chodzi mi dokładnie o HMI Siemens KTP400 BASIC. Czy np stosując ten panel mogę wyeliminować kilka przełączników? Jakie dane może wyświetlać? I czy można wykonać na nim wizualizację procesu? Miałby on współpracować z Siemens LOGO.

Pozdrawiam

• #2 08 Sie 2013 18:19
    jam_es
    Poziom 23  

Jak najbardziej panel HMI może zastąpić przyciski, przełączniki, kontrolki, wyświetlacze cyfrowe i alfanumeryczne, mierniki, wskaźniki, rejestratory i wiele wiele innych.
    Zamiast rozbudowywać pulpit sterowniczy o dodatkowe fizyczne aparaty, można umieścić ich odpowiedniki na poszczególnych ekranach wizualizacji.
    Ponadto możesz przedstawić maszynę lub instalację w sposób symboliczny, dla łatwiejszego ogarnięcia całości.
    Tutaj znajdziesz przykładową realizację wizualizacji na panelu HMI (akurat innego producenta).

• #3 08 Sie 2013 21:54
    Papanosta
    Poziom 7  

Byłoby to dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie, ponieważ jednym pulpitem mógłbym zastąpić sterowanie jak i odczyt danych. A jeżeli chodzi o model to to tego służą programy SCADA?

• #4 08 Sie 2013 23:52
    jam_es
    Poziom 23  

Weźmy przykład fabryki.
    Na poszczególnych maszynach lub liniach produkcyjnych będziesz miał panele HMI (lokalne zarządzanie, sterowanie i monitoring).
    Nad całością fabryki będzie czuwała wizualizacja SCADA (system nadrzędny np. w głównej sterowni bądź u służb UR).
    Często integruje się SCADĘ również z systemami typu MES (zarządzanie produkcją).

Do jakiej konkretnie aplikacji potrzebujesz wykonać wizualizację?

• #5 09 Sie 2013 00:03
    Papanosta
    Poziom 7  

To ma obsługiwać kotłownię. Temperatury na kotle, mieszalnikach, sterowanie podajnikami. A jak wygląda zaprogramowanie czegoś takiego, jeżeli chodzi o sterownik Siemens LOGO? Czy w ogóle jest taka możliwość. Jeżeli chodzi o automatykę jestem kompletnie zielony, a chciałbym zbudować układ sterujący do samodzielnie zaprojektowanej i wykonanej kotłowni.

• #6 09 Sie 2013 11:20
    jam_es
    Poziom 23  

Papanosta napisał:
    To ma obsługiwać kotłownię. Temperatury na kotle, mieszalnikach, sterowanie podajnikami. A jak wygląda zaprogramowanie czegoś takiego, jeżeli chodzi o sterownik Siemens LOGO? Czy w ogóle jest taka możliwość.

Wszystko jest możliwe do zrealizowania. Kwestia tylko możliwości sprzętu i programisty.
    Na wstępie musisz przeanalizować jakie sygnały wejściowe/wyjściowe musisz podłączyć do przekaźnika/sterownika programowalnego (cyfrowe, analogowe).
    Dobierzesz wtedy konfigurację sprzętu. Potem zastanów się jak to chcesz sterować (prosta logika binarna, czy również regulatory analogowe).
    Wtedy zdecydujesz, czy wystarczy LOGO, czy trzeba będzie przesiąść się np. na S7-1200.
    Dalej to już czysta logika sterowania i implementacja algorytmu.

Papanosta napisał:
    Jeżeli chodzi o automatykę jestem kompletnie zielony, a chciałbym zbudować układ sterujący do samodzielnie zaprojektowanej i wykonanej kotłowni.

Jeśli jesteś "zielony" to zacząłbym od podstaw.
    Czy jest to jakiś rzeczywisty obiekt (kotłownia)? Zainstalowany w budynku lub Twoim domu, czy może jakaś praca dyplomowa?

• #7 09 Sie 2013 11:38
    jestam
    Specjalista Automatyk

Jeszcze odnośnie SCADA: dość często, szczególnie w starszych systemach, można spotkać komputer PC z systemem SCADA służący do sterowania konkretną maszyną/linią produkcyjną - funkcjonalnie odpowiada to panelowi operatorskiemu HMI, ale jest zrealizowane na PC.

• #8 09 Sie 2013 12:44
    Rariusz
    Poziom 23  

Witam,

jestam napisał:
    funkcjonalnie odpowiada to panelowi operatorskiemu HMI, ale jest zrealizowane na PC.

Rozwiązanie tańsze, szczególnie jak komputer nie znajduje się na hali.
    Duża ilość producentów udostępnia wersje demo programów więc można
    zainstalować taki system i zobaczyć jak działa itp.

Pozdrawiam

• #9 09 Sie 2013 13:36
    Papanosta
    Poziom 7  

Ciężko będzie mi zmieścić komputer jeszcze, więc pozostanę przy HMI.

Przesyłam schemat jakie dane będą wprowadzane a jakie chciałbym aby były wyświetlane najlepiej w postaci graficznej jak na obrazku. PLC + HMI - Możliwości oraz korzyści zastosowania PLC + HMI - Możliwości oraz korzyści zastosowania

• #10 09 Sie 2013 13:40
    Rariusz
    Poziom 23  

Witam,

Nikt nie każe w kotłowni stawiać komputera :)

Pozdrawiam,

• #11 10 Sie 2013 14:46
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Rariusz napisał:
    Nikt nie każe w kotłowni stawiać komputera :)
    Komputer z własnym softem postawiony w kotłowni będzie ZDECYDOWANIE TAŃSZY niż jakieś gotowe HMI z interfejsem webowym. Pozostaje "koszt" własnej pracy.

• #12 10 Sie 2013 17:29
    Rariusz
    Poziom 23  

Witam,

Mając na myśli że nie trzeba ustawić komputera chodziło mi
    o podłączenie przewodem komunikacyjnym do PLC
    i umieszczenie komputera w innym pomieszczeniu.

Panel HMI GE posiadają możliwość udostępnienia wizualizacji
    w przeglądarce internetowej. Wystarczy we właściwościach
    danego ekranu w wizualizacji zezwolić na dostęp z poziomu
    przeglądarki.

Pozdrawiam,

• #13 16 Sie 2013 09:54
    test-automatyka
    Poziom 16  

Witam,
    jeżeli kolega jest zupełnie zielony jeżeli chodzi o automatykę to może zlecić wykonanie jej komuś kto się na tym zna...Nauka na rzeczywistym obiekcie nie brzmi bezpiecznie.

pozdrawiam

• #14 16 Sie 2013 23:13
    viper_lasser
    Poziom 17  

Zdecydowanie popieram poprzednika chyba że ktoś jest tak uparty i ma odpowiednie zaplecze finansowe to można bawić się w pirotechnika :)

• #15 25 Sie 2013 22:38
    kacperek0901
    Poziom 6  

Chyba trochu przesadzacie Panowie bo HMI Weinteka lub WEINVIEW można kupić poniżej 1000 zł a komputer kosztuje nie wiele mniej. Nikt nie każe montować do sterownika logo HMI za 5 tyś zł.

• #16 25 Sie 2013 22:52
    Rariusz
    Poziom 23  

Witam

Logo i HMI nie kosztuję 5 tys. no chyba ze się mylę ale dobry
    przykład kolega podał. Autor tematu dawno się nie wypowiadał
    i jestem ciekawy na co się zdecydował.

kacperek0901 napisał:
    HMI Weinteka lub WEINVIEW można kupić poniżej 1000 zł

Cena bardzo dobra choć w grę wchodzi także wielkość HMI. Opcji
    jest dużo więc końcowa decyzja należy do autora tematu.

Pozdrawiam,

• #17 26 Sie 2013 09:54
    Papanosta
    Poziom 7  

Witam Kolegów,

Zdecydowałem się na zestaw LOGO ABA7 Z HMI KTP 400 COLOR, na cenie producenta kosztował 1899 zł ale jak napisałem maila do nich że jeszcze potrzebuję moduły także na wszystko dali ładny rabat. Myślę, że nie był to najgorszy wybór.

A nauka na rzeczywistym obiekcie nie koniecznie musi się wiązać z efektami pirotechnicznymi. Jest to żmudny proces, ale nikt nie umiał wszystkiego od razu.

• #18 26 Sie 2013 20:44
    viper_lasser
    Poziom 17  

Osobiście zrobiłem aplikację na panelu KTP400 Color. W porównaniu do KTP600 wszystko ładniej wygląda i można tworzyć interfejs typu windows 8 - kafelkowy :).

Dobrze że zrobili wkońcu to logo z ethernetem to do prostych aplikacji można integrować je z systemem nadrzędnym.
    Dla logo z serii <= 0ab6 trzeba to robić jednak sposobem.

• #19 27 Sie 2013 14:40
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

viper_lasser napisał:
    Dla logo z serii <= 0ab6 trzeba to robić jednak sposobem.
    A jak?

• #20 27 Sie 2013 21:10
    viper_lasser
    Poziom 17  

Najlepiej poprzez odczyt danych bezpośrednio z logo poprzez port programujący.

Jak ma się kabel do logo na rs232 to można w zależności od danego innego plc zrobić programik który cyklicznie wysyła daną ramke i czeka na informację zwrotną.

Jak mamy jakiś kabel usb-logo to można zrobić coś w formie konwertera protokołów w oparciu o jakiś router który będzie wyciągał dane z logo i udostępniał to np po modbus tcp.

Gdzieś znalezione w sieci.

Code:

BaudRate 9600. Parity=0. Databits=8. Stopbits=2. The XOn/XOff Handshake seems to work quite fine.

All control words and answers are written in Hexadecimal code. No terminator is needed.

Question? (PC) Answer (Logo)

(Status?) 21--->( Status OK ) 06 03 21 44                                 

(Mode?) 55 17 17 AA ---> (if STOP) 06 42

(if RUN) 06 01

(Go to Stop Mode) 55 11 11 AA --->(OK) 06

(Go to Run Mode) 55 18 18 AA --> (OK) 06

(Read all status) 55 13 13 00 AA --> (79 bytes length packet) 06 55 11 11 4A D6 00 19 20 00 00 00 00 00 00 00 ….. AA

• #21 27 Sie 2013 21:25
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

viper_lasser napisał:
    Najlepiej poprzez odczyt danych bezpośrednio z logo poprzez port programujący.
    To ja wiem że można ODCZYTAĆ, ale wspomniałeś coś o sterowaniu LOGO przez system NADRZĘDNY i o to było moje pytanie.

• #22 27 Sie 2013 21:33
    viper_lasser
    Poziom 17  

Narazie nie wiem jak mozna zmieniać coś w rejestrach/flagach.
    Jak będę wiedział to poinformuję :)

• #23 27 Sie 2013 21:41
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

viper_lasser napisał:
    Narazie nie wiem jak mozna zmieniać coś w rejestrach/flagach.
    To tak jak ja, a by mi się przydało.

Wydaje mi się że jest to niemożliwe w przypadku 0BA6. Nawet ten modem GSM który poleca Siemens potrafi tylko czytać parametry a do "sterowania" wykorzystuje sterowanie ilością impulsów między wyjściem na module a wejściem logicznym w sterowniku.

W przypadku 0BA7 widziałem, że istnieje taki element jak "sieciowe wejście" do łączenia kilku sterowników przez LAN, ale protokołu chyba jeszcze nikt nie rozpracował.

• #24 27 Sie 2013 21:53
    viper_lasser
    Poziom 17  

Wydaje mi się że można zmieniać flagi po rs232 chociaż by z programu logo comfort bo jakoś niby można zmienić coś...
    Narazie nic nie znalazłem

• #25 27 Sie 2013 22:27
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

viper_lasser napisał:
    Wydaje mi się że można zmieniać flagi po rs232 chociaż by z programu logo comfort bo jakoś niby można zmienić coś...
    A znalazłeś taką opcję w programie Logo Comfort?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME