Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak dopasować silnik hydrauliczy, pompę, siołowniki itp

wozniak.emilek 08 Sie 2013 17:40 3747 11
  • #1 08 Sie 2013 17:40
    wozniak.emilek
    Poziom 6  

Witam
    Bardzo proszę o podpowiedź jak podłączyć i co zastosować...
    Zacząłem budować maszynę samojezdną do zbioru owoców.
    Mam ramę z silnikiem diesla około 30KM. zamiast skrzyni biegów zamontowałem układ dwóch pomp na pasie. Jedna pompa jest od wtryskarki a druga od cyklopa. Zamiast wału napędowego chciałbym zamontować silnik hydrauliczny. Chciałbym zamontować jakiś niewielki silnik hydrauliczny, żeby maszyna jechała bardzo wolno. Dodatkowo mam trzy silniki hydrauliczne, którę będą napędzały taśmociąg i dwa podgarniacze. poza tym będzie jeszcze 6 siłowników hydrauliocznych, ale one będą używane tylko chwilowo przy korektach maszyny. OProszę o pomoc czy jest to realne do zrobienia? Jak podłączyć pompy z filtrami ze zbiornikiem, rozdzielacze, jakieś zawory bezpieczewa itp.... jestem z wykształcenia automatykiem i z elektroniką i pneumatyką sobie radzę, ale doświadcze3nia w hydraulice silowej za dużego nie mam... Proszę o podpowiedź..... A może jest jakiś darmowy program do projektowania? z możliwością symulacji....????

0 11
  • Pomocny post
    #2 08 Sie 2013 18:37
    12pawel
    Poziom 33  

Podaj więcej szczegółów tak jak napisał mój przedmówca. Co do symulacji to polecam program FLUIDSIM, bardzo łatwy i wszystko można na bieżąco sprawdzać jak działa.

0
  • #3 08 Sie 2013 20:45
    wozniak.emilek
    Poziom 6  

dziękuję Wam za chęci pomocy...Cieszę się że jest nadzieja że dam radę z Waszą pomocą ruszyć tą maszynę... Jutro będę w garażu to pospisuję wszystkie dane pomp, silników itp. i napiszę na forum.. Co do prędkości obrotowych pomp to przełożenia dobrałem tak, że silnik diesla będzie pracował na 2000 obrotów, a pompa od wtryskarki będzie miała identyczną prędkość jak z silnika elektrycznego pod którym pracowała.... Prędkość jazdy planowałem regulować poprzez dławienie przepływu...raz ustawiona prędkość będzie niezmienna, a poprzez zawór krzyżowy chciałem zmieniać tylko kierunek jazdy...Jest to realne? W podobny sposób ustawić chciałem prędkość obrotową silników nagarniaczy i taśmociągu. Nie mam potrzeby w czasie pracy regulować tymi prędkościami....
    Oczywiście to jest tylko takie moje założenie....chętnie przyjmę do realizacji pomysły bardziej doświadczonych forumiaków:) Oczywiście nie ukrywam że każda złotówka zaoszczędzona jest bardzo cenna gdyż i tak wyjdzie nie mała sumka za taką maszynkę... :)
    Pozdrawiam

Dodano po 33 [minuty]:

Nie mogłem się doczekać jutra i spisałem wszystko co mam:
    pompa 1 - rexroth A10VSO45DFE1/3XR-PPA12N00
    pompa 2 - HYDROTOR PZ2-K2-40; 16MPA 30,1cm3
    silniki Danfoss OMR160 151-0244

Mam też starą pompę olejową od multicara ale z niej chyba nie zrobię silnika???? Chętnie założyłbym ją zamiast wału na most tylni....ale czy to realne?

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sie 2013 22:31
    2210063
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Sie 2013 13:02
    wozniak.emilek
    Poziom 6  

dzięki za podpowiedź....ale proszę o info tak łopatologicznie....co do silników hydraulicznych...
    Sprawdzilem dokładnie i silnik napędzający diesla ma 55KM więc mam nadzieję że starczy. Nie wiem czy jeśli Przzydławię przepływ do silnika to b ędzie pracował wolniej ale z dużą siłą? Czy musi koniecznie być jakaś przekładnia i silnik musi pracować na wysokich obrotach??? Czy da radę zasilnić 3 silniki hydrauliczne z jednej pompy rexroth A10VSO45DFE1/3XR-PPA12N00 ??? A silnik napęd i korektę siłownikami zasilić z pompy HYDROTOR PZ2-K2-40; 16MPA 30,1cm3 ??? siłowniki będą pracowały sporadycznie i chwilowo i nie wszystkie na raz tylko pojedynczo...

0
  • #7 09 Sie 2013 23:50
    2210063
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 16 Sie 2013 19:29
    wozniak.emilek
    Poziom 6  

jaszto mógłbym mi powiedzieć czy jeśli do silników Danfossa założę dławicę i ograniczę przepływ to będę mógł uzyskać około 3/4 obrotu na sekundę? Czy będzie on miał swoją siłę?
    Będzie on się obracał przy małym przepływie? Czy musi mieć duży przepływ i wtedy dopiero redukować przekładnią?

0
  • Pomocny post
    #9 16 Sie 2013 20:16
    12pawel
    Poziom 33  

Nie ma problemu. Wstaw zawór dławiący i ograniczysz tak prędkość obrotową, moment obrotowy się nie zmieni.

0
  • #10 26 Sie 2013 21:16
    2210063
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 27 Sie 2013 19:11
    wozniak.emilek
    Poziom 6  

a jak duże są to straty jeśli założe dławice??? będę potrzebowała różne prędkości silników. niektóre będą się obracały z prędkością 1.5obr/s, a niektóre ¼obr/s. Czy są to poważne straty? A może w inny sposób można rozwiązać coś takiego???

0
  • #12 27 Paź 2013 10:42
    wozniak.emilek
    Poziom 6  

Mam taką pompę od multicara. Chciałbym ją wykorzystać jako silnik hydrauliczny. Potrzebuję żeby miał obroty 1obr/2s oraz możliwość prawo/lewo. Czy jest możliwość żeby ta pomomopa tak właśnie działała??? To co odczytałem z pompy:

A18XTM1
    7090
    1977r.
    Pn1712M????
    Nn3500 OBR/MIN
    MADE IN BULKGARIA

Bardzo proszę o podpowiedź...

0