Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer do grafiki 2d odrobine 3d

08 Aug 2013 18:00 867 1
  • Level 27  
    Witam,
    potrzebuję złożyć jakiś komputer do grafiki głównie 2d (photoshop) mniej 3d (3d studio), kwota do 5000 z monitorem (myślałem nad jakimś EIZO), czy ktoś może zajmuje sie grafiką mógółby coś podsunąć?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 15  
    trochę się bawię grafiką, 2d i 3d, ale 3d nie w Max, a w LightWave. Nie podam Ci konkretnych części, ale na co zwracać uwagę.

- procesor - w 2d małe znaczenie, z mojego doświadczenia, między celeronem G540 a xeonem G3 1230 różnica jest mało istotna, jeśli obrabiasz dziesiątki plików naraz, szybszy się przyda, ale proporcjonalnie do ceny celeron wygrywa. Przy grafice 3d, po zmianie z celerona na xeona, czas renderingu zmalał jakieś 8 razy... jak masz do wyrenderowania dużą scenę, to jest róznica czy renderujesz tydzień czy niecałą dobę :) Ten xeon ma wydajność jak szybsze wersje i5, wolniejsze i7, ale jest dość tani.

ram - tego nigdy za wiele, ładuj ile się da. W PS i LW wzrost wydajności między 4 i 8GB zauważalny, w LW3d nawet przy modelowaniu i ustawianiu sceny różnica jest wyraźna. Nie testowałem na więcej niż 8GB, ale przy obecnych cenach ram, 16GB jest uzasadnione.

karta graficzna - jeśli chodzi o szybkość, w obu programach nie ma większego znaczenia. Jeśli nie grasz, warto pomyśleć o Matrox, na monitorach analogowych mają dużo lepsze kolory, przy połączeniu DVI/HDMI różnica jest zdecydowanie mniejsza. Obsługują 3 monitory, mają sterowniki optymalizowane pod programy 3d, ale wydajność w grach bardzo słaba... Chyba lepszym rozwiązaniem jest radeon 7850, dość tani, ładne kolory, obsłuży 2 monitory, a na deser pograsz w większość nowych gier. Karty GF od serii 5XX też dają radę, ale kolory wydają się bledsze. Kolory tak naprawdę zależą od prawidłowej kalibracji monitora, więc tak naprawdę kwestia gustu. Miałem rózne dziwne karty, wiele "pro", od zabytkowych 3d labs, przez różne matroxy, po nie tak stare Qadro, ale w amatorskich zastosowaniach radeon 7850 w niczym im nie ustępuje, a do tego można pograć :)

no i jak to na elektrodzie, zasilacz - markowy stabilny... ale to inni pewnie się wypowiedzą :)

dodatki - tablet graficzny - bez tego jak bez ręki, jakiś tani wacom na początek, potem droższy wacom :) wynalazki w stylu pentagram sobie odpuść.

monitor - większy=lepszy, ale rozdzielczość też jest ważna, 1920X1080 to teraz minimum. Typ matrycy też ważny, TN zwykle ma ograniczoną paletę kolorów, PV itp ładne kolory super ostrość, ale dość wolne, w PS szybkość jest bez znaczenia. IPS taki uniwersalny, dobre kolory, wystarczająco szybki do gier. Nie koniecznie EIZO, miałem kilka CRT Eizo i jeden LCD Eizo, ale dość tani, były bardzo dobre, ale tańszy ale dobrze skalibrowany wystarczy.