Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa niewielkich kolumn

elektryku5 08 Sie 2013 18:58 4296 28
  • #1 08 Sie 2013 18:58
    elektryku5
    Poziom 37  

Witam.

Czy głośnik WM.6,5.1.80.8.F.S.MC STX >parametry< nada się do niewielkich budżetowych kolumn?
    Zdaję sobie sprawę, że będzie potrzebna jakaś zwrotnica, by dobrze to zagrało, patrząc na charakterystykę częstotliwość podziału dałbym typowo na 4kHz. Głośnik ma niską efektywność, ale wzmacniacz 80W powinien sobie z nim poradzić, ma to służyć do niezbyt głośnego słuchania muzyki rockowej.
    Zastanawia mnie jeszcze kwestia obudowy, producent podaje 15-20l. Symulacja podała -6dB dla 50Hz oraz obudowy 13l, dla 20l -5.5dB. Czy odczuwalna różnica w obu tych objętościach będzie duża? Nie ukrywam, że mniejsza obudowa bardziej by mi pasowała.

Warto te głośniki kupić, czy dozbierać na lepsze przetworniki? Szczerze mówiąc wolałbym tą pierwszą opcję, bo ma to grać, na imprezy czy dla audiofili się nie nada, z tego akurat zdaję sobie sprawę. Jakby udało się zrobić coś co gra lepiej niż głośniczki z "miniwież", to już byłby jakiś choćby niewielki sukces.

Jeśli ktoś ma lepszą propozycję (oglądałem jeszcze TVM, ale w modele fajne cenowo miały jeszcze mniejszą efektywność niż ten STX), to chętnie posłucham. Nie mam pojęcia na ile te moje założenia są słuszne i czy to w ogóle jakoś będzie grało...

Wysokotonowe mam już GDW 9/15, ich SPL ma 92dB, więc potrzebuję wytrącić 4dB (według tego -4dB=0.63V/V), czyli 8Ω/0.63≈12.7Ω, 12.7Ω-8Ω=4.7Ω.
    Dobrze policzyłem ten szeregowy rezystor? Wtedy liczę kondensator do wysokotonowego podstawiając 12.7Ω jako impedancję głośnika, dobrze mówię?

• Megger
  • #3 08 Sie 2013 22:24
    elektryku5
    Poziom 37  

Przy takiej cenie przetworników celowałbym w Tonsila, to mają być małe kolumienki, które zagrają lepiej niż marketowe konstrukcje, ale zdaję sobie sprawę, że konstrukcjom audiofilskim nie dorastają do pięt. No cóż na początek chcę zrobić coś co po prostu będzie mniejsze niż Altony, które nie pasują zbytnio do wystroju pomieszczenia i zjadają za dużo miejsca...

• #4 08 Sie 2013 23:05
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektryku5 napisał:
    Przy takiej cenie przetworników celowałbym w Tonsila
    Przy obecnych cenach tonsila raczej celuj w używane kolumny, lub coś skromniejszego.

w/w głośnika nie znam, ale najtańszych serii bym nie ruszał.

Jak ma być tanio i małe to http://stx.pl/wm-stx-4-1-100-8-f-s-mc.html + wysokotonowy którego jeszcze nie ma w sprzedaży. Mam monitorki na tym głośniku i potrafią zadziwić. Niestety dość ciche i małe.

Większy i trochę droższy jest http://stx.pl/wm-stx-5-1-140-8-f-s-mc-x-gdn-14-140-scx.html.. Dopiero od niedawna słucham nowej wersji tego głośnika i jestem pod wrażeniem. Jadą do mnie tanie wysokotonowe http://stx.pl/t-stx-4-1-200-8-f-p-pc.html i będę robił na nich monitorki ok 10 litrów.

Jeszcze większe http://stx.pl/gdn-17-140-8-scx.html zapewne już za drogie...

Nie zapominaj też że koszt zwrotnicy potrafi być wyższy od kosztów zakupu głośników!

• Megger
  • #5 09 Sie 2013 10:32
    elektryku5
    Poziom 37  

Tu miałem temat o tanich kolumnach, jak widać nie tak łatwo znaleźć.

Zwrotnice spróbuję na najtańszych elementach zrobić, chyba że po drodze trafi się jakiś dobry zestaw i nie będę musiał.

Swoją drogą porównywałem sobie tego pierwszego STX co zamieściłem z GDN16/30 i niestety ten drugi jest droższy, ma o 1dB mniejszy SPL, ma mniejszą moc dopuszczalną...

Jak pójdzie zbyt tragicznie, to będą kolumny do warsztatu i umilania majsterkowania.
    Mogę się po tym głośniku spodziewać czegoś lepszego niż no name bez parametrów z "plastikowymi" membranami?

• #6 09 Sie 2013 12:54
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektryku5 napisał:
    Swoją drogą porównywałem sobie tego pierwszego STX co zamieściłem z GDN16/30 i niestety ten drugi jest droższy, ma o 1dB mniejszy SPL, ma mniejszą moc dopuszczalną...
    Nie przejmuj się takimi drobiazgami. W przypadku głośników liczy się tylko brzmienie.

Jak ma być mega tanio i do warsztatu, to znajdę regenerowane tonsile.

• Megger
  • #7 09 Sie 2013 14:15
    elektryku5
    Poziom 37  

Jeśli grałoby to znośnie, a wygląd zostałby zaakceptowany przez rodzinę, to nawet w salonie by stały...

GDN16/15 bym potrzebował, bo mam też takie obudowy 10l, tylko z tymi GDN jest taki problem, że są nieprodukowane i nie ma do nich parametrów...
    Bo mam pozostałości po ZG15C, lecz tam nawet zwrotnicy porządnej nie ma, tylko 3.3uF na wysokotonowym, także mógłbym to wykorzystać na podstawę dla nowych. Mam kosze, ale jakbym już miał regenerować badziewiem z aukcji, to wolę włożyć STX...

Nie mówię, że muszą być koniecznie na bazie tych ZG15C, ale jakby tak się dało coś wykorzystać np GDW, to byłoby nieźle.

• #8 09 Sie 2013 14:37
    Pawel S.
    Poziom 39  

Mam GDN 16/20 i GDN 16/12 po regeneracji. Różnią się w wyglądzie kopułkami. Jakby dokleić 2 identyczne nowe to by wyglądały tak samo.

Jak ma być tanio to regeneruj.
    Jak ma być dobrze to już nie oszczędzaj ;)

• #9 11 Sie 2013 20:31
    elektryku5
    Poziom 37  

Dobra, o kolumnach do warsztatu kiedy indziej, tanie chciałem dlatego by w razie niepowodzenia być mniej zawiedzionym, ale jak złoże na byle jakim badziewiu to pewnie tak będzie...

Czy od tego zestawu:
    http://stx.pl/wm-stx-6-5-1-5-200-8-f-s-fg.html
    http://stx.pl/t-stx-4-1-200-8-f-a-al-x.html
    ten będzie dużo gorszy
    http://stx.pl/t-stx-4-1-200-8-f-p-pc.html
    http://stx.pl/gdn-17-140-8-scx.html
    ?

Zdałem sobie sprawę, że ten zaproponowany niskotonowiec jest dość tani, pójdzie jakoś to zgrać z tym wysokotonowym?
    Te 2 pierwsze głośniki są z linku do sąsiedniego forum i jest to gotowy projekt, pod te drugie 2 pójdzie coś policzyć? Z objętością raczej sobie poradzę, ale z zwrotnicą może być gorzej...

Jak myślicie taka kombinacja zagra jakoś lepiej niż taniochy (200zł używane) do kin domowych?
    Czy już lepiej dorzucić do tego pierwszego rozwiązania? Audiofilem nie jestem, więc jakiej ogromnej różnicy pewnie nie usłyszę, ale przydałoby się wiedzieć.

• #10 11 Sie 2013 20:36
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektryku5 napisał:

Te drugie głośniki będę miał w środę, więc w ciągu 2 tygodni dam odpowiedź (mam pierwszy woofer).
    Zwrotnice też będę robił.

Lepsze od kin domowych za grosze. Ale za 200zł da się kupić dobrze brzmiące kolumny.

• #11 13 Sie 2013 11:42
    elektryku5
    Poziom 37  

Do tego tańszego GDN17 (z czarną membraną) nada się głośnik VISATON DTW 72 / 110W / 8 Ohm, GDWK9/80 czy może ten STX co jest w linku obok GDN?

Pytam, bo nie wiem co uda się trafić najtaniej.

Jak będziesz miał ten głośnik, to nie pogardzę wykresem impedancji.

• #12 13 Sie 2013 12:26
    Pawel S.
    Poziom 39  

Problemem nie jest to zakup głośnika, a dostępność gotowego schematu zwrotnicy.
    To zwrotnica jest najważniejsza w kolumnie - to ona kreuje nam brzmienie kolumny.
    Dlatego będziesz skazany na zakup tego do czego będzie zwrotnica. A będzie z 3 STXami ;)

• #13 14 Sie 2013 15:52
    elektryku5
    Poziom 37  

Ok, gotowego projektu zwrotnicy nie zaszkodzi użyć, ale tak coś mnie korci jednak do tej zabawy w dobieranie elementów, miernik indukcyjności dam radę pożyczyć i można z cewką kombinować.

Jak mam wykres impedancji, to do kalkulatora muszę wprowadzić impedancję na częstotliwości, którą chcę ciąć? Myślę, by na początek zrobić 1rz, jak się nie sprawdzi, to tradycyjnie 2rz, mam po prostu ochotę eksperymentować... (A jak głośniki nie spalą się przez głupotę, to stratą będą tylko elementy zwrotnicy, które może znajdą się w zapasach.)

Niskotonowy raczej zostanie ten co napisałem czyli GDN-17-140-SCX. Jak nie zagra z resztą, którą mam na stanie, to dokupię resztę jak trzeba.

• #14 14 Sie 2013 23:33
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektryku5 napisał:
    ale tak coś mnie korci jednak do tej zabawy w dobieranie elementów, miernik indukcyjności dam radę pożyczyć i można z cewką kombinować.
    Zaufaj mi - to wcale nie takie proste. A co równie ważne - nie tanie.

elektryku5 napisał:
    Jak mam wykres impedancji, to do kalkulatora muszę wprowadzić impedancję na częstotliwości, którą chcę ciąć?
    O proszę - dobrze kombinujesz! :D
    Problem jest w tym że kalkulatory nadal do obliczeń używają modelu idealnego głośnika - czyli rezystora.
    Przebieg impedancji to już co innego...
    Kolejny problem pojawia się przy łączeniu głośników. Ile przyciszyć wysokotonowy? zaufasz danym katalogowym? Czy wykresom?

Do mnie dzisiaj dojechał komplet głośników. ;)

• #15 14 Sie 2013 23:55
    elektryku5
    Poziom 37  

No to czekam na wyniki, chyba kupię sobie jeden GDN na testy obudowy, jak będzie ok, to wezmę resztę. BR o średnicy 3cm nie będzie trochę mały? Im szerszy tym dłuższy, a chciałbym żeby się do obudowy zmieścił...

W ogóle to mam niecny plan użycia posiadanych GDW9 i zrobienia testowej zwrotnicy 1rz, jak nie wyjdzie to dedykowana zwrotnica i wysokotonowy będzie do zakupienia. Na czymś trzeba się nauczyć, a posiadane części i kupno głośników które przydać mogą się do następnej (już tej normalnej) konstrukcji, to żadna strata. Ojj, nawijanie cewek będzie bardzo wesoło, nie wiem tylko czy starczy mi DNE,. Kilka MKSE na szczęście mam, rezystory to groszowe sprawy, na pewno nie mam wachlarza elementów testowych jak profesjonalista, ale coś zrobić pewnie pójdzie.

Mógłbyś zdradzić nazwę programu, który na podstawie danych głośnika wyliczy zwrotnicę? Puki co w innym temacie dowiedziałem się o fajnym programiku Limp i już impedancja będzie znajoma, gorzej z badaniem całej kolumny (reszta pakietu ARTA), ze względu na pomieszczenie i mikrofon pomiarowy.

Mam nadzieję, że nikt nie zejdzie na zawał od użytych elementów w moim projekcie...

• #16 15 Sie 2013 00:11
    Pawel S.
    Poziom 39  

Zdecydowanie za mały. 4cm to takie minimum dla 13cm.
    Dla 16-18cm dałbym 50-60mm średnicy.

elektryku5 napisał:
    Mógłbyś zdradzić nazwę programu, który na podstawie danych głośnika wyliczy zwrotnicę?
    ja jestem uparty i trzymam sie tego od czego zaczynam zabawę - czyli nadal pracuje na Speaker Workshop.

elektryku5 napisał:
    Mam nadzieję, że nikt nie zejdzie na zawał od użytych elementów w moim projekcie...

Jaki to dokładnie masz GDWK?
    Tylko on jest narażony na uszkodzenie. Nie dawałbym większego konda niż 4,7uF, a i przy takim trzeba uważać z głośnością...
    Najbezpieczniej dać na początek np 3,3uF + 0,33mH.

• #17 15 Sie 2013 00:23
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Możesz poszukać używanych Tesli ARN 165-61

elektryku5 napisał:
    Mógłbyś zdradzić nazwę programu, który na podstawie danych głośnika wyliczy zwrotnicę?

BoxSim do symulacji zwrotnicy (można i trzeba :) importować ch-ki impedancji i częstotliwości)
    HolmImpulse do ściągania charakterystyk częstotliwości.
    ARTA Limp do ściągania charakterystyk impedancji.

• #18 15 Sie 2013 00:32
    elektryku5
    Poziom 37  

http://www.tonsilsklep.pl/index.php?p25,tonsi...9-15-6-8-ohm-patrz-zamiennik-gdw-9-60-2-8-ohm

Z 3kHz raczej sobie poradzi, niezbyt płaska cha-ka, ale na początek będzie już coś.
    Bawiłem się na razie nim i przy 3kHz ma jakieś 23Ohm, ale nie wiem czy ściszanie będzie konieczne, bo głośniejszy niż GDWK9/80 nie był, a tamten ma 88dB.
    Dam 2.2uF na początek, rezystor do ściszania chyba będzie trzeba na oko trzeba dobrać, od 4.7Ohm zacznę. Impedancję jeszcze dokładniej pomierzę, jak uda się skołować miernik True RMS, do tego generator i razem z rezystorem pomiarowym jest zestaw do mierzenia. Taniej będzie pożyczyć od znajomego te zabawki, niż kupować specjalnie jakąś super dźwiękówkę.

Odnośnie tej Tesli. Mniejsza efektywność, trudno kupić, większa Fs, impedancja 4Ohm.

• #19 15 Sie 2013 01:30
    Pawel S.
    Poziom 39  

Uzytkowinik19 napisał:
    Możesz poszukać używanych Tesli ARN 165-61
    Z nowymi SCXami nie mają szans. ;)

Odpuść sobie tego GDW - to prehistoria :/
    Śmiało podłącz go przez 3,3-4,7uF bez dodatkowej cewki (byle dobry kondensator foliowy) i posłuchaj trochę... Później kupisz normalny głośnik i usłyszysz jak wielka jest przepaść między nimi...

• #20 25 Sie 2013 13:24
    elektryku5
    Poziom 37  

Nie wiem na ile to dobra decyzja, ale kupiłem za nieco mniej niż budowę nowych kolumn (a nawet samych głośników STX) kolumny na czymś co wygląda jak ARN188 i z kopułką Nokia (LPKH 97/19/145) bodajże.
    Jak przyjadą, to zobaczę co tam siedzi, zwrotnica na 99% 2rz.
    ARN ma mniejszą efektywność, ale patrzyłem niestety głównie na cenę, bo 300zł na budowę razem ze zwrotnicami mogłoby nie starczyć, skoro głośniki STX dałyby około 200zł.

O ARN czytałem tyle, że dźwięk przyjemny ale zbyt głośne nie są, co akurat mi nie przeszkadza, mając wzmacniacz 2x80W i lubiąc umiarkowaną głośność.

Jak sądzicie, zagra to przyjemniej niż Altony? O moc nie chodzi, Altony poszły ze względu na brak miejsca i wygląd.

• #21 25 Sie 2013 15:16
    Pawel S.
    Poziom 39  

Brzmienie zestawu zależy głownie od zwrotnicy i głośnika wysokotonowego. Bez odsłuchu się nie dowiesz ile to warte.

• #22 25 Sie 2013 15:47
    elektryku5
    Poziom 37  

A teraz jeszcze pytanie dalej o budowie. Jak dobrać moc rezystorów do l-pada? Wiem, że muszę znać moc za filtrem, tylko jak ją wyliczyć?

Pytam na wszelki wypadek, bo ARN ma SPL 85dB a kopułka 91dB, więc chyba będzie trzeba podłubać, bo nie widziałem w zwrotnicy żadnych rezystorów.

Speaker Workshop też jest do ogarnięcia, tylko co potrzebuję poza "FRD", "ZMA" oraz "Goal" do wyliczenia zwrotnicy? Niby program daje wartości elementów, ale po kliknięciu "frequnecy response" wywala błąd.
    Mogę na piechotę utworzyć plik FRD nie mając mikrofonu? Wszak producent wykres dał, kwestia spreparowania pliku, który jest po prostu plikiem tekstowym.

Co do samych impedancji głośników, w przypadku GDWK wyższa była praktycznie tylko w miejscu Fs, reszta w zaokrągleniu dawała nominalną (choć zmieniała się w granicach około 7Ohm-12Ohm).
    Mimo że dla każdych głośników zwrotnica będzie inna, to jednak jakieś podobieństwa w wartości elementów powinny być.

Swoją drogą na nowych głośnikach pomiary też mogę wykonać (te nie wymagające mikrofonu) i zwrotnicę przerobić w kierunku bardziej audiofilskim, jeśli okaże się to konieczne...

• Pomocny post
    #23 25 Sie 2013 20:24
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektryku5 napisał:
    Jak dobrać moc rezystorów do l-pada?
    Śmiało bierz 5w. Nie drogie, łatwo dostępne i w 99% przypadków wystarczają (mowa o domowym/samochodowym nagłośnieniu).
    elektryku5 napisał:
    Mogę na piechotę utworzyć plik FRD nie mając mikrofonu?
    http://diyaudio.pl/showthread.php/8581-reczne-wpisywanie-charakterystyk-do-Speaker-Workshop

http://audioefm.w.interia.pl/

• #24 12 Wrz 2013 16:45
    elektryku5
    Poziom 37  

No to może wypowiem się jak zbudowane są te kolumny co kupiłem, są to stare niemieckie IQ Mini Lady S110, na niskotonowym nic konkretnego nie pisze, ale po wymiarach jest to ARN188 (Tesla produkowała też dla marki Westra, więc będzie podobnie), l-pad tam jest, dodatkowo tweeter na 8Ohm a ARN 4Ohm, więc na pewno głośności są dopasowane, kopułki są te co napisałem produkcji Nokia, podobno stosowane w wielu dobrych konstrukcjach z dawnych lat.

Brzmi to całkiem nieźle, na pewno lepiej niż kolumny na chińczykach za 30zł, czy innych cudach.

Wyszło na to, że jednak tego GDN-17-140-SCX nie kupiłem, ale parametrami jest trochę podobny do ARN188, miał ktoś okazję porównać brzmienie tych obu?

Na razie kolumny do domu mam, ale czemu by nie wyrzeźbić czegoś do warsztatu i eksperymentów (GDN17 już zabrakło widzę), zresztą temat zwrotnic dość mocno mnie zaciekawił. Mam stare skrzynki 8l i chcę je wykorzystać, tutaj podejrzewam, że GDN-14-100-SCX byłby dobrym wyborem.

Tak wygląda kolumna nad którą myślę w zestawieniu z ARN188:
    Budowa niewielkich kolumn
    Ma to w ogóle sens? Zbytnio nie mam ochoty wydawać kasy na płyty, a z gratów chciałbym zrobić jakiś pożytek. Tylko interesuje mnie czy w tej obudowie głośnik nie będzie się zbytnio marnował.

• #25 12 Wrz 2013 19:45
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektryku5 napisał:
    Wyszło na to, że jednak tego GDN-17-140-SCX nie kupiłem, ale parametrami jest trochę podobny do ARN188, miał ktoś okazję porównać brzmienie tych obu?
    Parametry nie graja. Zaraz mogę tego SCXa odpalić i szybko odsłuchać. Ale brzmieniem będą zupełnie inne.

Nowy 14 scx czy stary? Jak nowy to daj mu 10-12 litów.

Jak chcesz porównywać głośniki w winisd to przełącz na SPL. Ja tak robiłem 10 lat temu... Już dawno odpuściłem.

• #26 12 Wrz 2013 20:19
    elektryku5
    Poziom 37  

Głośnik który oglądałem to "WM.STX.5,1.140.8.F.S.MC.X".

Czyli w skrócie symulacja w WINISD wiele mi nie da, a brzmienie będzie zależało konkretnie od danego głośnika, czyli np któryś może mieć super parametry, a brzmieć słabo?

• #27 12 Wrz 2013 20:39
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Może, po symulatorze mniej więcej możesz ocenić możliwośći głośnika w zakresie niskich tonów, jednak zawsze odsłuch weryfikuje wszystko.

• #28 12 Wrz 2013 20:43
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektryku5 napisał:
    czyli np któryś może mieć super parametry, a brzmieć słabo?
    tak, dokładnie!
    Takim przykładem był stary GDN 27-150-8. Po parametrach i w symulacjach najlepszy głośnik na świecie. W odsłuchu nadal tani grajek. ;)

• #29 30 Wrz 2013 20:31
    elektryku5
    Poziom 37  

Bardzo wiele rzeczy już się wyjaśniło i prawdopodobnie będzie to SCX, ale tak przeglądając sobie ofertę STX-a znalazłem WM.STX.5.1.120.8.F.S.MC (GDN-14-70), miał ktoś może ten głośniczek?
    Wiem, że to już totalny low-end, ale ciekawią mnie doświadczenia innych (te kilkanaście zł jestem w stanie dopłacić, po prostu ciekawość zjada jak za taką cenę może grać).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME