Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho

kuroszczykmichal 15 Sie 2013 10:08 22590 104
 • Pomocny post
  #61
  KaW
  Poziom 34  
  Do czyszczenia styków -w radiotechnice -nie powinno się używać środków chemicznych .Blaszki stykowe w podstawkach są pokryte cienkim srebrem .
  Uzycie chemicznego środka spowoduje "niby czyszczenie".Brakuje "mycia"
  po takim czyszczeniu.
  W centralach telef. do mycia styków -z brudu -stosowany był czysty spirytus.Oraz właściwe narzędzia do pracy nad jakośćią styku.

  W warunkach domowych skutecznie brudzi styki przełączników -"zalepia" -dym nikotynowy.
  Takie powierzchnie myje się i czyści denaturatem .
 • TestoTesto
 • #62
  kuroszczykmichal
  Poziom 12  
  Witam.
  Zmieniłem kondensator C20 i nic to nie dało. Ten stary mikowy był jednak sprawny. Przeczyściłem styki lamp, tym razem spirytusem. Z dogięciem blaszek jest problem ale generalnie kontaktują wszystkie styki choć od czasu do czasu pojawia się lekki trzask w głośniku. Przy opukiwaniu probówką niechcący zwarłem katodę - uziemienie lampy (centralną część podstawki)z trzecią siatką UCH21 (łączy się ona z trzecią siatką UCH21(2) i opornikiem 10kOhm) i pojawił się na pewien czas odbiór na falach długich. To było powtarzalne. Nie wiem czym to było spowodowane.

  https://obrazki.elektroda.pl/78_1220969195.jpg

  Mamy pierwszy SUKCES - Ruszyły fale długie!!!
  Przy puknięciu w TRYMER podłączony równolegle do cewki fal długich w obwodach wejściowych pojawił się na chwilę odbiór. Po odkręceniu o obrót jego śrubki zaaplikowałem preparat do konserwacji styków i dokręciłem- trymer był i jest dokręcony na maximum - jest możliwe by niekontaktujący trymer pył przyczyną całkowitego braku odbioru?
  Teraz radio gra na falach długich cały dzień.
  Rdzenie cewek w filtrach p. cz. zalałem ponownie woskiem - nie zmieniałem kondensatorów w filtrach, więc zostawiłem fabryczne ustawienia.
  Nie ma jeszcze tylko fal średnich - i to chyba też kwestia braku styku w jakimś miejscu w obwodach wejściowych bo po podłączeniu anteny do siatki sterującej UCH 21(1) jest odbiór (słaby ale jest).

  Zauważyłem, że opornik R5 (u mnie 30kOhm) ma malutkie, ledwo widoczne pęknięcie na jednej z krańcowych obejm. Oporność ma właściwą ale to może on jest przyczyną szelestu w głośniku - sprawdzę.
  Opornik R4 ma u mnie wartość 51kOhm - też sprawdzę :)

  Dodano po 25 [minuty]:

  Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho

  Dodano po 4 [minuty]:

  Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho
 • #63
  KaW
  Poziom 34  
  Takie popękane oporniki wymienić od razu.W czasie mrozu -mogły popękać ,jeśli radio było przechowywane na strychu.

  Dodano po 4 [minuty]:


  Oporniki podejrzane o takie uszkodzenia lokalizowało się na kropelkę wody z watki na śrubokręcie /rączka śrubokręta izolowana/.
 • #64
  kuroszczykmichal
  Poziom 12  
  Tzn. rozumiem, że po zaaplikowaniu tej kropelki na opornik szelest słyszalny w głośniku zniknie. Czy się nasili? :)
 • TestoTesto
 • #65
  KaW
  Poziom 34  
  Szelest w głośniku może być spowodowany również "myciem" kontaktów podstawek.Nie wiem jak to było wykonywane .

  Taki opornik -z przerwanym /pękniętym / -kontaktem warstwy oporowej - "szumi" .W zależności od obwodu w którym taki opornik występuje efekt może być dokuczliwy. Raz działa a raz nie .

  -Poprawienie kontaktu się pojawi i po wyparowaniu wilgoci zniknie. Tylko nie moczyć całego opornika ...nawet kropelka to za dużo.
 • #66
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Уважаемый,КОЛЛЕГА! Мне очень жаль,что пока не сделан перевод моего сообщения №60,где я рекомендовал ВАМ проверить R4 и R5 ,а потом подключить параллельно R5 резистор 47-56 килоом. Я проанализировал больше 20 схем радиоприёмников,аналогичных схеме ПИОНЕРА ,где применяются элементы абсолютно одинаковых номиналов и обнаружил,что величина анодного напряжения на аноде триода первой лампы UCH21 в ВАШЕМ радио занижена ,а это может быть только при неисправности резистора R5(при этом должна быть гарантия,что исправна лампа и резистор R4,а анодное напряжение соответствует норме).РЕКОМЕНДУЮ ВАМ ЗАМЕНИТЬ РЕЗИСТОР R5 на заведомо исправный номиналом от 22 до 30 килоом. Желаю удачи.AKSAKAL.

  Dodano po 20 [minuty]:

  PS/ Для определения причины шума в репродукторе,нужно определить каскад,в котором он возникает,для этого установите регулятор громкости на минимум и если шум не исчезает,то он возникает в каскадах усилителя низкой частоты,а если исчезает-то он возникает в цепях первой лампы или в гептоде второй лампы.Чаще всего причиной шума,как уже заметили коллеги,является неисправность одного из резисторов. AKSAKAL.


  Szanowny kolego! Bardzo mi żal, jeszcze nie został dokonany przekład mojego postu #60, w którym zalecałem sprawdzić rezystory R4 i R5, a następnie podłączyć równolegle do R5 rezystor o wartości 47-56 kohm. Przeanalizowałem ponad 20 schematów radioodbiorników, analogicznych do schematu PIONIERA, gdzie stosowane są elementy o zupełnie jednakowych wartościach i stwierdziłem, że wartość napięcia anodowego na anodzie triody pierwszej lampy UCH21 jest w Twoim radioodbiorniku zaniżona, a to może mieć miejsce tylko w przypadku niesprawności rezystora R5 (przy tym powinna być pewność, że lampa i rezystor R4 są sprawne, a napięcie anodowe odpowiada normie). REKOMENDUJĘ CI WYMIANĘ REZYSTORA R5 na sprawny o nominale od 22 do 30 kohm. Życzę powodzenia.
  AKSAKAL

  Dodano po 20 [minuty]:

  PS. Dla określenia przyczyny szumu w głośniku należy znaleźć stopień, w którym szum ten powstaje. W tym celu należy ustawić regulator siły głosu na minimum, i jeżeli szum nie zniknie, to on powstaje w stopniach wzmacniacza niskiej częstotliwości, a jeżeli zniknie - to powstaje w obwodach pierwszej lampy lub w heptodzie lampy drugiej. Najczęściej przyczyną szumu, jak już kolega zauważył, jest niesprawność jednego z rezystorów.
  AKSAKAL

 • #67
  kuroszczykmichal
  Poziom 12  
  Opornik 51kΩ podłączyłem najpierw równolegle do R5 a potem do R4 - w obu przypadkach nic się nie zmieniło.
  Przy ściszaniu hałas nie znika.
  Czy może być to luźny kontakt w podstawce UBL21? Wystarczy, że naprawdę lekko dotknę tej lampy a już słychać to w głośniku.
  Jeszcze zastanawiam się nad samym potencjometrem.
 • Pomocny post
  #68
  TELEWIZOREK52
  Poziom 27  
  kuroszczykmichal napisał:
  Przy puknięciu w TRYMER podłączony równolegle do cewki fal długich w obwodach wejściowych pojawił się na chwilę odbiór. Po odkręceniu o obrót jego śrubki zaaplikowałem preparat do konserwacji styków i dokręciłem- trymer był i jest dokręcony na maximum - jest możliwe by niekontaktujący trymer pył przyczyną całkowitego braku odbioru?
  Te trymery nie są niekontaktujące tylko wręcz przeciwnie, zwierają zwłaszcza przy dokręceniu na maksa. Nie wiem w jakim celu dokręciłeś na maksimum ? Czy tak wyszło przy strojeniu ?
  kuroszczykmichal napisał:
  Czy może być to luźny kontakt w podstawce UBL21? Wystarczy, że naprawdę lekko dotknę tej lampy a już słychać to w głośniku
  Przelutuj jeszcze "klucz" w lampach.
 • #69
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Уважаемый,KUROSZCZYKMICHAL!Триммера во входных и гетеродинных катушках применяются отдельно для каждой катушки,поэтому триммера диапазона длинных волн не могут быть причиной отсутствия приёма на средних волнах .Схема приёмника построена так что позволяет проверить триммера контуров длинных и средних волн на отсутствие короткого замыкания при помощи омметра.Проверьте исправность конденсатора С2-5N1,а также исправность резистора R7-10k и конденсатора С24-100N(при их неисправности будет занижено напряжение на экранных сетках первых двух ламп).Внимательно просмотрите монтаж ,пропаяйте подозрительные пайки.Запомните одну простую истину-в радио- и электротехнике существуют две основные причины отказа в работе- ИЛИ ЕСТЬ КОНТАКТ ТАМ, ГДЕ ЕГО НЕ ДОЛЖНО БЫТЬ, ИЛИ ЕГО НЕТ ТАМ ГДЕ ОН ДОЛЖЕН БЫТЬ! Желаю ВАМ УДАЧИ!AKSAKAL.

  Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

  PS-Посмотрел схему и понял,что конденсатор С2 не влияет на работу приёмника,а вот конденсатор С11 нужно проверить,при коротком замыкании в нём управляющие сетки будут подключены к массе через катушки и лампы будут работать без смещения. AKSAKAL


  Szanowny KUROSZCZYKMICHAL! Trymery przy cewkach obwodów wejściowych i heterodynowych stosowane były dla każdej cewki oddzielnie, zatem trymer zakresu fal długich nie może być powodem braku odbioru na falach średnich. Schemat odbiornika jest taki, że pozwala na sprawdzenie przy pomocy omomierza zwarcia trymerów obwodów fal długich i średnich. Sprawdź sprawność kondensatora C2-5N1 a także sprawność rezystora R7-10k oraz kondensatora C24-100N (w przypadkach ich niesprawności będzie obniżone napięcie na siatkach ekranowych dwóch lamp). Sprawdź uważnie montaż, popraw podejrzane miejsca lutowań. Zapamiętaj jedną prostą prawdę - radiotechnice i elektrotechnice występują dwie podstawowe przyczyny niesprawności: ALBO JEST PRZEJŚCIE TAM, GDZIE GO BYĆ NIE POWINNO, ALBO PRZEJŚCIA NIE MA TAM, GDZIE POWINNO BYĆ! Życzę powodzenia.
  AKSAKAL

  Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

  PS. Przejrzałem schemat i zrozumiałem, że kondensator C2 nie wpływa na pracę odbiornika, a sprawdzić należy kondensator C11; jeżeli jest on zwarty, to siatki sterujące będą podłączone poprzez cewki do masy i lampy będą pracowały bez polaryzacji.
  AKSAKAL
 • #70
  KaW
  Poziom 34  
  Przerwa w podstawce wymaga polutowania przewodzików .Jeżeli jest przerwa
  to ją zlikwidować.
 • #71
  kuroszczykmichal
  Poziom 12  
  TELEWIZOREK52 napisał:
  Te trymery nie są niekontaktujące tylko wręcz przeciwnie, zwierają zwłaszcza przy dokręceniu na maksa. Nie wiem w jakim celu dokręciłeś na maksimum ? Czy tak wyszło przy strojeniu ?

  Tak było wyjściowo, był skręcony na maksimum, i jak go dokręcałem rosła głośność uadycji.
  TELEWIZOREK52 napisał:
  Przelutuj jeszcze "klucz" w lampach.

  Co to takiego? - ta centralna część cokołu? Dolutować kropelkę cyny?
  KaW napisał:
  Przerwa w podstawce wymaga polutowania przewodzików .Jeżeli jest przerwa
  to ją zlikwidować.

  U mnie problem polega na tym, że elektrody od lamp- nóżki -każda wchodzi jakby między dwie blaszki między którymi jest wąska przestrzeń - i właśnie ta przestrzeń jest "rozepchana" i tam lampa może kiepsko kontaktować. Przewody dochodzące do podstawek mam generalnie polutowane na nowo bo wcześniej to radio było zdemontowane przeze mnie ( nad chassis umieściłem wnętrze od Tarabana i nawet wszystko ładnie grało ale po paru dniach żal mi się zrobiło jak spojrzałem na te zdemontowane filtry, elektrolit i lampy i postanowiłem, że je odrdzewię i uruchomię w pierwotnej postaci - taka dygresja;) )
 • #72
  KaW
  Poziom 34  
  Proszę uprzejmie o pokazanie to lutowanie podstawek-w foto"makro".
 • #73
  kuroszczykmichal
  Poziom 12  
  aksakal napisał:
  Szanowny KUROSZCZYKMICHAL! Trymery przy cewkach obwodów wejściowych i heterodynowych stosowane były dla każdej cewki oddzielnie, zatem trymer zakresu fal długich nie może być powodem braku odbioru na falach średnich.  Przy puknięciu w trymer cewki fal długich w obwodach wejściowych i potem pokręceniu nim tam i z powrotem odzyskałem fale długie - tak jak być powinno. Natomiast nie usłyszałem fal średnich. Ale być może narobiłem niepotrzebnego zamieszania. Wszystko działo się w dzień. Teraz (godzina 22.50) odbieram z dwie stacje na średnich falach. Gdy dotknę anteną bezpośrednio na siatkę sterującą heksody UCH21(1) są słyszalne 2 - 3 stacje na średnich. Gdy podłączę antenę "normalnie" do gniazdka antenowego słychać mocniej i wyraźniej te same stacje. Więc jeśli z tych trzech pasm fale średnie charakteryzują się najgorszym odbiorem (każda stacja ma szumy) i małą ilością stacji to chyba narobiłem niepotrzebnego alarmu. Na falach długich mam Warszawę i słabo słyszalną jakąś rosyjską stację, na falach krótkich jest masa stacji ( słyszalnych raz głośniej raz ciszej ) Jeśli tak wygląda odbiór tych trzech pasm (wśród nich brak odbioru średnich w dzień i z szumami nocą) to można przyjąć, że działają wszystkie zakresy i zostaje kwestia szelestu w głośniku i zlokalizowaniu jego przyczyny.
  Jutro popołudniu zmierzę jeszcze raz wszystkie napięcia na lampach, prześlę też zdjęcia makro podstawek.
 • #75
  TELEWIZOREK52
  Poziom 27  
  kuroszczykmichal napisał:
  Tak było wyjściowo, był skręcony na maksimum, i jak go dokręcałem rosła głośność uadycji.
  Zakładając że cewki nie były kręcone świadczy to o zaniżonej pojemności kondensatora, dlatego trymer dokręcasz na maksa (max. pojemność) i regulację trymerami przeprowadzamy blisko końca skali ( agregat prawie otwarty max.) a cewkami przy prawie zamkniętym. Na skali są podane punkty strojenia.
  kuroszczykmichal napisał:
  Co to takiego? - ta centralna część cokołu? Dolutować kropelkę cyny?
  Dokładnie tak. Tylko ta kropelka musi być średnicy tego klucza.
 • #76
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Коллега,KUROSZCZYKMICHAL! Приём средневолновых станций с разной громкостью днём и вечером является нормальным явлением и объясняется условиями распространения этих волн.Это же явление наблюдается и на коротких волнах-днём лучше слышны станции в диапазонах 16-19 метров, после обеда -19-25метров,ближе к вечеру-25-31 метр,а вечером и ночью-31-49 метров. КАК настроить входные контура диапазонов длинных и средних волн ВАМ объяснил коллега TELEWIZOREK52-в начале диапазона вращением подстроечного сердечника катушки,а в конце диапазона-вращением триммера. От себя хочу добавить,что эту операцию нужно повторить не меньше трёх раз на каждом диапазоне,чтобы получить равномерную чувствительность. Дать советы по способу устранения плохих контактов в ламповых панелях не могу,без видения реальной картины это практически невозможно,а порой может принести вред.ЖЕЛАЮ УДАЧИ-AKSAKAL.


  Kolego KUROSZCZYKMICHAŁ! Odbiór stacji średniofalowych z różną głośnością w dzień i wieczorem jest zjawiskiem normalnym i tłumaczy się warunkami propagacji tych fal. To samo zjawisko obserwuje się dla fal krótkich - w dzień lepiej słyszalne są stacje pracujące w zakresie 16-19 metrów, po obiedzie stacje pracujące w zakresie 19-25 metrów, bliżej wieczora - 25-31 metrów, a wieczorem i nocą - 31-49 metrów. Jak zestroić obwody wejściowe zakresów fal długich i średnich wyjaśnił Ci kolega TELEWIZOREK51 - na początku zakresu kręcąc rdzeniem dostrojczym cewki, a na końcu zakresu kręcąc trymerem. Od siebie pragnę dodać, że aby otrzymać jednakową czułość tą operację należy powtórzyć co najmniej trzykrotnie dla każdego zakresu. Nie mogę dać porady dotyczącej likwidacji złych styków w panelach lampowych. Bez zapoznania się z rzeczywistym obrazem jest to praktycznie niemożliwe, a czasami może przynieść szkodę. Życzę powodzenia.
  AKSAKAL
 • #77
  TELEWIZOREK52
  Poziom 27  
  aksakal napisał:
  От себя хочу добавить,что эту операцию нужно повторить не меньше трёх раз на каждом диапазоне,чтобы получить равномерную чувствительность
  I strojenie zaczynamy od cewek, następnie trymer i kończymy na cewkach. Pozdrawiam Cię Aksakal.
 • Pomocny post
  #78
  studisat
  Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  KaW napisał:
  Do czyszczenia styków -w radiotechnice -nie powinno się używać środków chemicznych .Blaszki stykowe w podstawkach są pokryte cienkim srebrem .


  Srebro? Jak to długo stało gdzieś na strychu, w piwnicy a miejsce przechowywania to okolice gdzie pali się w piecu węglem to z tego srebra niewiele co zostało ponadto siarczek srebra to wyjątkowo wredna substancja psująca styki.
  Tylko chemia może ew. zredukować siarczek srebra.

  Znam to ze współczesnych przekaźników gdzie stosuje się to cholerne srebro. Te stare sprzed ćwierćwiecza nadal się super sprawują no ale tam było złoto (nie imitacja złocenia rodem i oczywiście zero srebra).


  Ważna uwaga. UCH21 / UCH21 ma na kluczu wyprowadzenie katody. Po prostu brakuje pinów w cokole dla tej lampy. Często jest przetarty drucik łączący katodę z kluczem.

  Jak masz już pewność co do toru p.cz. to dopiero można zabrać się za zespół cewek. Długie fale - słyszalność stacji niemalże całodobowa. Średnie - nocą. Ostatnio na średnich coraz ciszej. Krótkie: pasma 16m, 19m i 22m tylko w dzień. Szczególnie 16m tylko w dzień. 41m i 49m - nocą. Z tym że na 49m aktywność zaczyna się wcześniej.


  W zespole cewek - do przejrzenia wszystkie kondesatory mikowe. Ponadto przejrzeć trzeba rezystory - czasem "puszczają" opaski metalowe wyprowadzeń.

  Oczywiście papierowe kondesatory na czas uruchamiania podstawione sprawnymi polipropylenowymi - poliestrowymi. Papierowe generalnie out - bez sentymentów.
  Chyba że chcesz mieć martwy eksponat muzealny.

  25m i 31m późne popołudnie.
 • #79
  kuroszczykmichal
  Poziom 12  
  Witam, pomierzyłem napięcia. I tak:
  UCH21(1) UCH21(2)
  anoda heksody 159 159
  3 siatka heksody 63 63
  4 siatka heksody -12,3 -4,6
  s. ster. heksody -0,7 -0,8
  anoda triody 84 99
  s. ster triody -12,5 -4,5
  V. żarzenia 25,6 22,7

  UBL21
  anoda 230
  s. ster. -10
  3 siatka 163
  anoda 1 kilka, kilkanaście mV (czasami wartości ujemne)
  anoda 2 -8 do -11 mV
  V. żarzenia 65,5

  UY1N
  anoda 230
  katoda 240
  V. żarzenia 49,3

  Napięcie sieci: 241

  Wszystkie wartości podane są w voltach.

  Zmiana opornika R4, R5, opornika 10k od trzecich siatek UCH, oraz 2,2M od uzwojenia wtórnego pierwszego filtra nic nie zmieniła.
  Zastanawiam się czy nie wymagam za dużo od tego radyjka.
  Gra, szelest słychać tylko jak nie gra żadna stacja gdy jest nastawiona duża głośność i wtedy też co parę sekund pojawia się trzask. Nie słyszę tego jak gra stacja.
  Na falach krótkich odbiór stacji jest z takim lekkim ciągłym wysokim dźwiękiem, jakby gwizdem - to normalne?
  I jeszcze jedno : jak dotknę metalowym śrubokrętem również skrajnego wyjścia potencjometru również pojawia się głośny dźwięk podobny do tego, który jest po dotknięciu środkowego wyprowadzenia.

  Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

  Kondensatory c2, c11, c24 zmienialem. Zmieniłem wszystkie papierowe. Wykaz jest w moim pierwszym poście - nie mogę zacytowac bo pisze z tabletu znajomych i nie wiem jak się kopiuje ;)

  Mam kolejne pytanie. Z jakich kondensatorow zrobić filtr przeciw zakloceniom z sieci. Mam przepis z wiekowej książki i tam wartości to 0,05uF Na min 450V ale w sklepie takich nie mieli.
  I jeszcze ten transformator separujacy... Mogę połączyć fazy dwóch uzwojen po 115V? I zera ze sobą by otrzymać napięcie 230 V i nie zrobić zawarcia?
 • #80
  KaW
  Poziom 34  
  Filtr wiekowy ale zakłócenia z tego wieku.Proponuję znaleźć jakiś gotowy filtr z zasilacza komputerowego notebooka.Powinny być w nim wszystkie niezbędne detale .Np.: 100-240V 19V ,3,42 A .Moc 65W. Jest tego dość dużo na bazarze retkińskim.
 • #81
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Уважаемый,KUROSZCZYKMICHAL! Ваш трансформатор даёт 115V при напряжении сети 220V,а при 241V ВЫ получите 125,5V, а при соединении последовательно двух обмоток -251V.При питании приёмника таким напряжением ВЫ окончательно нанесёте ему непоправимый вред. Для определения источника помехи отключите АНТЕННУ,если помеха пропадёт,значит она принимается с эфира,а если не пропадает-её источник находится в самом приёмнике.Как определить источник помехи в самом приёмнике я уже ВАМ сообщал. Нужно также помнить,что источником сильных помех для длинных,средних и коротких волн в наше время является любой бытовой прибор,в котором применён импульсный блок питания(КОМПЬЮТЕР,ТЕЛЕВИЗОР, DVD и другая аппаратура).Это можно проверить временным отключением этих приборов. УДАЧИ ВАМ-AKSAKAL.

  Dodano po 2 [godziny] 10 [minuty]:

  PS-Использовать ВАШ трансформатор для питания приёмника можно следующим образом-соединить обмотки 115V последовательно,получится обмотка на 230V-её нужно использовать для включения в сеть,а к обмотке 220V подключить радиоприёмник-на ней должно быть около 230V.Определить правильность включения обмоток 115V можно так-соединить любой вывод одной обмотки с одним из выводов другой,включить обмотку 220V в сеть и вольтметром замерить напряжение на свободных концах обмоток 115V.При правильном соединении это напряжение увеличится в 2 раза,если это не так,то следует поменять местами выводы одной из обмоток и снова замерить напряжение. ВАШ приёмник потребляет от сети около 40 V/A,так что мощности трансформатора(30 V/A) может и не хватить.Лучше это проверить на практике.Желаю успеха-AKSAKAL.


  Szanowny KUROSZCZYKMICHAL! Twój transformator daje 115V przy napięciu sieci 220V, przy napięciu 241V otrzymasz 125,5V, a przy szeregowym połączeniu dwóch uzwojeń - 251V. Przy zasilaniu odbiornika takim napięciem z końcu spowodujesz nieodwracalne uszkodzenie. Dla znalezienia źródła zakłócenia odłącz ANTENĘ; jeżeli zakłócenie zaniknie, to znaczy że antena odbiera je z powietrza; jeżeli nie zaniknie - jej źródło znajduje się w odbiorniku. Sposób, w jaki można znaleźć źródło zakłóceń w odbiorniku już Ci wyjaśniałem. Należy również pamiętać, że w naszych czasach źródłem silnych zakłóceń dla fal długich, średnich i krótkich jest dowolne urządzenie domowe, w którym zastosowany jest zasilacz impulsowy (komputer, telewizor, DVD i inne urządzenia). Można to stwierdzić po czasowym odłączeniu tych urządzeń. Życzę powodzenia.
  AKSAKAL

  Dodano po 2 [godziny] 10 [minuty]:

  PS. Transformator Twój można w następujący sposób wykorzystać do zasilania odbiornika - połączyć uzwojenia 115V szeregowo, w wyniku czego powstanie uzwojenie na 230V; uzwojenie to należy wykorzystać dla podłączenia do sieci, a do uzwojenia 220V należy podłączyć radioodbiornik - na uzwojeniu tym powinno być napięcie około 230V. Poprawność podłączenia uzwojeń 115V można następująco: połączyć dowolną końcówkę jednego uzwojenia z jedną z końcówek drugiego, włączyć uzwojenie 220V do sieci i przy pomocy woltomierza zmierzyć napięcie na swobodnych końcówkach uzwojeń 115V. Przy poprawnym połączeniu napięcie to wzrośnie dwukrotnie; jeżeli tak nie jest, to należy zamienić miejscami końcówki jednego z uzwojeń i ponownie zmierzyć napięcie. Twój odbiornik potrzebuje pobrać z sieci około 40V/A, czyli moc transformatora (30V/A) może być zbyt mała. Najlepiej jest stwierdzić to praktycznie. Życzę powodzenia.
  AKSAKAL
 • #82
  kuroszczykmichal
  Poziom 12  
  Po połączeniu dwóch wtórnych uzwojeń transformatora otrzymałem 298V - co mnie lekko zaskoczyło.
  Gdy obciążyłem transformator żarówką 40W to napięcie na żarówce wyniosło 225V. Mogę bezpiecznie podłączyć radio?

  Czy taki transformator odfiltruje trochę śmieci z sieci?

  Jak słucham Programu Pierwszego na falach długich to słychać w tle audycji takie jednostajne " bzyczenie", którego nie ma gdy odstroję się od stacji. Czy Jedynka nadaje w taki sposób?
 • #83
  Driver-
  Poziom 38  
  Sprawdź najpierw którędy wnikają zakłócenia. Odłącz antenę, zakłócenia wnikające przez sieć będą dalej słyszalnie, a te które odbierasz razem z sygnałami stacji nie będą słyszalne. Modulacja AM niestety jest bardzo podatna na zakłócenia, a źródeł nie brakuje, wręcz przybywa, można poczytać na Elektrodzie, jest o tym dużo.
 • #84
  KaW
  Poziom 34  
  Z transformatorem będzie już dobry wynik .Czas kopać dół pod uziom .Potrzebne będzie stare wiaderko .Jak retro to retro.
 • #85
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Коллега,KUROSZCZYKMICHAL! Падение напряжения с 298V до 225V при подключении лампы 40W говорит о том,что мощность трансформатора недостаточна и он не может быть использован в качестве разделительного. Замерьте омметром сопротивление обмоток трансформатора и сообщите результат. Подключите к трансформатору лампочку,включите трансформатор в сеть и дайте ему поработать минут 30,контролируйте температуру трансформатора по степени нагрева обмоток и сердечника.Результат тоже сообщите.Как определить источник помехи я ВАМ рекомендовал в своём сообщении №81 ,а коллега DRIVER в сообщении 83.УДАЧИ-AKSAKAL.


  Kolego KUROSZCZYKMICHAŁ! Spadek napięcia z 298V na 225V przy podłączeniu lampy 40W świadczy o tym, że moc transformatora jest niewystarczająca i on nie może być wykorzystany jako separujący. Zmierz omomierzem rezystancję uzwojeń transformatora i podaj wyniki pomiarów. Podłącz do transformatora lampkę, włącz transformator do sieci i pozwól mu popracować jakieś 30 minut, kontrolując temperaturę transformatora na drodze sprawdzania temperatury uzwojeń i rdzenia. Również podaj wynik. W jaki sposób znaleźć źródło zakłóceń już Ci tłumaczyłem w poście #81, a kolega DRIVER w poście #83. Powodzenia.
  AKSAKAL
 • #86
  kuroszczykmichal
  Poziom 12  
  KaW napisał:
  Czas kopać dół pod uziom .Potrzebne będzie stare wiaderko .Jak retro to retro.

  Jestem już podpięty pod kaloryfer ;)
  Muszę odseparować ten odbiornik od sieci bo on łapie wszystko. Jak zapala się światło w pokoju, jak włączy się lodówka, nawet zasilacz do netbooka mu przeszkadza :)
 • #87
  TELEWIZOREK52
  Poziom 27  
  kuroszczykmichal napisał:
  Muszę odseparować ten odbiornik od sieci bo on łapie wszystko. Jak zapala się światło w pokoju, jak włączy się lodówka, nawet zasilacz do netbooka mu przeszkadza :)
  I tu Ci transformator guzik pomoże.
  kuroszczykmichal napisał:
  Jestem już podpięty pod kaloryfer
  A instalacja CO z plastiku??
 • #88
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Коллега,KUROSZCHYKMICHAL!Прошу ВАС, внимательно читайте рекомендации участников форума. В моём сообщении № 81 я предупредил ВАС,что источником сильных помех на длинных, средних и коротких волнах является любой прибор с импульсным блоком питания,а блок питания ноутбука как раз и относится к ним. если ВЫ для освещения применяете энергосберегающие лампы ,то в них тоже применён импульсный блок. Сообщите мне, понимаете ли ВЫ мои рекомендации на русском языке,а то они с опозданием переводятся на польский язык и ВЫ часто снова задаёте вопросы,на которые я уже давал ответ. Причина помех от импульсных блоков питания заключается в том,что они выпускаются промышленностью без применения элементарных мер по снижению этих помех,и всё это для целей ЭКОНОМИИ.Желаю ЗДОРОВЬЯ И УДАЧИ- AKSAKAL.


  Kolego KUROSZCZYKMICHAŁ! Proszę, abyś uważnie czytał zalecenia uczestników forum. W moim poście #81 uprzedzałem Cię, że źródłem silnych zakłóceń na falach długich, średnich i krótkich jest dowolne urządzenie z zasilaczem impulsowym, a zasilacz notebooka akurat należy do tej kategorii. Jeżeli używasz lamp energooszczędnych, to w nich jest również zastosowany zasilacz impulsowy. Napisz, czy rozumiesz moje zalecenia napisane po rosyjsku, ponieważ zalecenia te są tłumaczone na język polski z opóźnieniem, a Ty często zadajesz pytania, na które już odpowiedziałem. Przyczyna zakłóceń od zasilaczy impulsowych polega na tym, że one są produkowane przez przemysł bez zastosowania jakichkolwiek zasad obniżających zakłócenia, a to jest robione dla celów EKONOMICZNYCH. Życzę zdrowia i powodzenia.
  AKSAKAL
 • #89
  studisat
  Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  kuroszczykmichal napisał:

  Zmiana opornika R4, R5, opornika 10k od trzecich siatek UCH, oraz 2,2M od uzwojenia wtórnego pierwszego filtra nic nie zmieniła.
  Zastanawiam się czy nie wymagam za dużo od tego radyjka.

  Kilkukrotnie Tobie tu pisałem że zabierasz się nie do tego co trzeba.
  Próbujesz grzebać z punktami pracy lamp, próbujesz zamiany lamp itd. Jak widzisz bez skutku. Tak jak napisałem.

  To radio nawet przy mocno zajechanych lampach obiera przyzwoicie. Warszawę odbierzesz bez zewnętrznej anteny.


  kuroszczykmichal napisał:

  Gra, szelest słychać tylko jak nie gra żadna stacja gdy jest nastawiona duża głośność i wtedy też co parę sekund pojawia się trzask. Nie słyszę tego jak gra stacja.
  Na falach krótkich odbiór stacji jest z takim lekkim ciągłym wysokim dźwiękiem, jakby gwizdem - to normalne?

  Nadal brak odpowiedzi czy masz tor p.cz. zestrojony na WŁAŚCIWĄ wartość p.cz.?
  Najpier to - to jest podstawa inaczej tylko szkofda czasu na szarpanie się z resztą radia. Oczywiście zakładam że oporniki i obwody zaislania a szczególnie automatycznego minusa są sprawne - to jest praca na mas 30 minut.
  Gwizd - może sugerować wzbudzenie (kondesatory papierowe blokujaće zaislanie siatek ekranujących, kondesatory w obwodzie ARW, kondesatory w obwodzie automatycznego minusa).


  kuroszczykmichal napisał:

  Mam kolejne pytanie. Z jakich kondensatorow zrobić filtr przeciw zakloceniom z sieci. Mam przepis z wiekowej książki i tam wartości to 0,05uF Na min 450V ale w sklepie takich nie mieli.

  A po co on Tobie? Nie jest szczególnie potrzebny. Przy rozstrojonym p.cz. wzrasta poziom zakłóceń - tak się zachowuje każdy Pionier z kompletnie rozstrojonym torem p.cz. - odbiornik świetnie odbiera zakłocenia.
  Kiedyś też próbowałem odkłócać nawet obwody żarzenia lamp (garść dławików w.cz., kondesatorów) - efekt.... , raczej brak efektu.

  A nawet jeśli koniecznie chcesz (by się poczuć lepiej) to idź do sklepu TME - czyli Wekton na Piłsudskiego i kup gotowy filtr. Istotnym jest kondesator blokujący lampę UY1N.


  kuroszczykmichal napisał:

  I jeszcze ten transformator separujacy... Mogę połączyć fazy dwóch uzwojen po 115V? I zera ze sobą by otrzymać napięcie 230 V i nie zrobić zawarcia?


  Możesz tak zrobić (ale pamietaj o zgodności kierunków uzwojeń jak łączysz je szeregowo). Tylko wg mnie po co. Pamiętać masz o właściwej orientacji wtyczki w gniazdku zasilania. Sprawdzenie próbnikiem z neonówką dotykaną do chassis odbiornika. Jak myślisz przy tym co robisz to nie ma jakiegoś szczególnego zagrożenia. Nigdy nie stosowałem separujacego trafa przy radiach z zasilaniem uniwersalnym i jakoś jeszcze żyję (wg częstu tu głoszonycj opinii to dawno powieniem mieć małą kwaterę na cmentarzu ;) ).

  Dodano po 4 [minuty]:

  KaW napisał:
  Z transformatorem będzie już dobry wynik .Czas kopać dół pod uziom .Potrzebne będzie stare wiaderko .Jak retro to retro.


  Możesz podać jakikolwiek sensowny powód do tego?
  Po co go podpuszczasz na zbędną rzecz?
  W mieście uziemienie? Zdajesz sobie sprawę ile tam jest prądów bładzących które tylko zwiększą zakłoćenia?

  Nawet w latach 50-tych ostrzegano w literturze, że odbiornik może lepiej odbierać bez uzmienia niż z nim. Wtedy eter i sieć energetyczna nie były aż tak zaśmiecione zakłóceniami a już zauważano że uziemienie może nawet popsuć odbiór.

  A zresztą - zacisk neutralny sieci energetycznej jest łączony z ziemią. Nawet jak w oddaleniu od mieskzania to i tak przewód sieci stanowi już przeciwwagę dla anteny.

  To że jest coraz mniej stacji na zakresach AM to jedno i tego nawet super hiper uziemienie nie zmieni.

  Zamiast uziemienie lepiej sobie zrobić aktywną antenę na zakresy AM - zamontowaną na balkonie/dachu z obrotnicą i strojeniem napięciowym. Będzie zdecydowanie lepszy efekt jak ktoś chce DX'owania na AM.
 • #90
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Уважаемый коллега,STUDISAT! Я согласен с ВАМИ не на 100,а на все 200%! Радиоприёмник ПИОНЕР имеет бестрансформаторное питание и его шасси соединено с одним из сетевых проводов.При соблюдении правильной фазировки подключения,этим проводом должен быть тот,который соединён с нулевым проводом сети,который в свою очередь заземлён в силовом щитке дома или квартиры. В 50-х годах схемы отдельных приёмников предусматривали использование одного из сетевых проводов в качестве АНТЕННЫ,для чего антенный вход приёмника подключался к этому проводу через конденсатор небольшой ёмкости. Причина помех при приёме на длинных,средних и коротких волнах кроется в массовом использовании приборов и техники с импульсными блоками питания. В качестве примера,даю ссылку на сайт,где изображён мой 12 ламповый приёмник ФЕСТИВАЛЬ,который в 1958 году был награждён БОЛЬШОЙ ЗОЛОТОЙ МЕДАЛЬЮ на всемирной выставке (он имеет дистанционное управление). Чтобы послушать этот приёмник я выключаю дома все приборы с импульсным питанием( КОМПЬЮТЕР,ЭНЕРГОСБЕРЕГАЮЩИЕ ЛАМПЫ,ЭЛЕКТРОННЫЕ ЧАСЫ,ВЕНТИЛЯТОР-управляемый пультом).Сомневаюсь,чтобы фильтр или трансформатор помог избавиться ВАМ от импульсных помех,они проникают не только по сети,но и принимаются антенной приёмника.Применение усилителя может только усилить помеху. ПОМЕХИ РАДИОПРИЁМУ ОТ ИМПУЛЬСНЫХ БЛОКОВ ПИТАНИЯ ЯВЛЯЮТСЯ ПЛАТОЙ ЗА ТЕХНИЧЕСКИЙ ПРОГРЕСС! http://www.rw6ase.narod.ru/000/rpl_s1/festiwal.html Желаю удачи-AKSAKAL.


  Szanowny kolego STUDISAT! Zgadzam się z Tobą nie na 100%, a na cale 200%! Radioodbiornik Pionier ma zasilanie beztransformatorowe i jego chassis połączone jest z jednym z przewodów sieciowych. Przy przestrzeganiu prawidłowego fazowania podłączenia przewodem tym powinien być ten, który połączony jest z zerowym przewodem sieci, który z kolei jest uziemiony w siłowym gnieździe domu lub mieszkania. W latach 50-tych układy niektórych radioodbiorników przewidywały wykorzystanie jednego z przewodów sieciowych jako ANTENY, i dlatego gniazdo antenowe odbiornika połączone jest z tym przewodem przy pomocy kondensatora o niewielkiej pojemności. Przyczyna zakłóceń przy odbiorze na falach długich, średnich i krótkich polega na wykorzystaniu urządzeń i układów z zasilaczami impulsowymi. Jako przykład daję link do strony, gdzie pokazany jest mój 12-lampowy odbiornik FESTIWAL (ФЕСТИВАЛЬ), który w 1958 roku został nagrodzony na wystawie światowej WIELKIM ZŁOTYM MEDALEM (on ma zdalne sterowanie). Aby słuchać stacji przy pomocy tego radioodbiornika ja wyłączałem w mieszkaniu wszystkie urządzenia mające zasilacze impulsowe (komputer, żarówki energooszczędne, zegar elektroniczny, wentylator - sterowany przy pomocy pulpitu). Wątpię, aby filtr lub transformator pomógł Ci pozbyć się zakłóceń impulsowych; one przenikają nie tylko do sieci, ale są odbierane przez antenę odbiornika. Zastosowanie wzmacniacza może tylko wzmocnić zakłócenie. ZAKŁÓCENIA ODBIORU RADIOWEGO POCHODZĄCE OD ZASILACZY IMPULSOWYCH JEST CENĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
  http://www.rw6ase.narod.ru/000/rpl_s1/festiwal.html
  życzę powodzenia.
  AKSAKAL