Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho

kuroszczykmichal 19 Aug 2013 14:13 24465 104
e-mierniki
 • #91
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  KaW wrote:
  Proszę uprzejmie o pokazanie to lutowanie podstawek-w foto"makro".

  Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho

  Tak się coraz mocniej zaczynam zastanawiać, czy ten szelest to nie sprawka potencjometru...to możliwe? Wszystkie oporniki mam naprawdę w dobrej kondycji.

  Dodano po 10 [minuty]:

  studisat wrote:
  Nadal brak odpowiedzi czy masz tor p.cz. zestrojony na WŁAŚCIWĄ wartość p.cz.?
  Najpier to - to jest podstawa inaczej tylko szkofda czasu na szarpanie się z resztą radia.


  Mam już częstościomierz. Jak (tak poproszę łopatologicznie ;) ) mogę nim zmierzyć p.cz. ? W których miejscach dokonać pomiarów?
 • e-mierniki
 • #92
  Driver-
  Level 38  
  KaW wrote:
  Czas kopać dół pod uziom .Potrzebne będzie stare wiaderko .Jak retro to retro.

  kuroszczykmichal wrote:
  Jestem już podpięty pod kaloryfer ;)
  Dobrze że zrozumiałeś żart KaW-a, bo już myślałem że faktycznie podpiąłeś się do kaloryfera, a to jak proszenie się o problemy.
  kuroszczykmichal wrote:
  Muszę odseparować ten odbiornik od sieci bo on łapie wszystko. Jak zapala się światło w pokoju, jak włączy się lodówka, nawet zasilacz do netbooka mu przeszkadza :)
  To nic nie da. Transformatorem odseparujesz radio galwanicznie i wtedy nie musisz się martwić czy na chassis masz fazę czy zero sieci energetycznej. Ale transformator ma pojemności własne przez które prąd w.cz. będzie płynął. Trzeba by było ekranować elektrycznie uzwojenie pierwotne od wtórnych. Takie ekranowania w postaci folii aluminiowej połączonej z masą, nawiniętej pomiędzy uzwojeniami tak aby nie tworzyła zwartego zwoju, były i są robione w transformatorach zasilaczy odbiorników, wzmacniaczy itp. Lecz co z tego jak i tak zakłócenia mogą być bez problemu promieniowanie przez instalację sieci energetycznej w postaci fal elektromagnetycznych czy sprzężeń pojemnościowych i indukcyjnych. Wnikną do anteny i dalej do obwodów wejściowych odbiornika. Nie ma też większego znaczenia czy odbiornik będzie lepiej lub gorzej zestrojony, ponieważ modulacja amplitudy jest jedną z najbardziej podatnych na zakłócenia modulacją, a wynika to z jej charakteru. Choć byś klękał i przykucał to i tak zakłóceń się nie pozbędziesz. Musiał byś wyeliminować ich wszystkie źródła, łącznie z zakłóceniami atmosferycznymi w tym od piorunów, oraz te pochodzące z wnętrza ziemi. Jak widzisz to jak walka z wiatrakami, więc nie trać czasu na z góry przegraną walkę z zakłóceniami. Wymień wadliwe elementy na sprawne o tych samych wartościach lub najbardziej do nich zbliżonych, wykonaj do końca czynności związane z dobrym zestrojeniem odbiornika, zapakuj a obudowę. Ciesz się z wykonanej pracy i z tego że jeszcze coś na AM-ie można odbierać.

  Dałeś kondensatory filtru sieciowego 2x po 33µ na 100V. :shocked!: To w takim razie są wyjątkowo dobre jeśli jeszcze ich nie przebiło. Minimalne napięcie znamionowe tych kondensatorów powinno wynosić 250V a optymalne 300V
 • e-mierniki
 • #93
  aksakal
  Tube devices specialist
  KUROSZCZYKMICHAL! Daję powoływanie na stronę internetową z metodyką nastrajania radioodbiornika Pionier. http://oldradio.pl/index.php?page_id=9 AKSAKAL.

  Dodano po 8 [minuty]:

  PS-DRIVER!SZANOWNY KOLEGA! BRAWO! Wasze rady są bardzo fachowe, w całości z nimi zgodny! AKSAKAL.
 • #94
  Driver-
  Level 38  
  Ok. Teraz widzę ze są na 400V.
 • #95
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Driver- wrote:

  KaW napisał:
  Czas kopać dół pod uziom .Potrzebne będzie stare wiaderko .Jak retro to retro.

  kuroszczykmichal napisał:
  Jestem już podpięty pod kaloryfer


  Powiedzcie mi. To jak jest z tym uziemieniem? Uziemiać te odbiorniki? Nie uziemiać? Z moich obserwacji podłączenie uziemienia daje tylko głośniejszy odbiór, który wcale nie jest czystszy.

  Ponawiam moje pytanie o odbiór Programu Pierwszego na falach długich:
  Czy to normalne, że wraz z audycją słychać jednostajne "BZYCZENIE" w tle? Jest to z anteny i pojawia się tylko podczas dostrojenia do Jedynki. Czy Jedynka jest tak nadawana? Czy jest to spowodowane za mocnym/za słabym sygnałem?

  Dodano po 19 [minuty]:

  Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho

  Dorysowałem do schematu na zielono kilka oporników 1M - czy mogę w ten sposób "udoskonalić ARW w tym radiu - zrobiłem to na podstawie tego schematu:
  http://oldradio.pl/img/pionier/p-120-sze-220.jpg
  Czy mogą być to zwykłe oporniki, czy lepiej by były np. 0,5W.
  I czy w ogóle to robić? Czy tak jak mówi kolega Futrzaczek, to schemat dostsowuje sie do odbiornika a nie odbiornik do schematu.
  Jest jeszcze taki opornik R1 10k, który ma odprowadzać prądy powstające w antenie spowodowane warunkami pogodowymi do ziemi - dodawać go? Co ciekawe po połączeniu nim anteny i uziemienia są obcinane wysokie tony.

  Dodano po 27 [minuty]:

  aksakal wrote:
  Падение напряжения с 298V до 225V при подключении лампы 40W говорит о том,что мощность трансформатора недостаточна и он не может быть использован в качестве разделительного. Замерьте омметром сопротивление обмоток трансформатора и сообщите результат. Подключите к трансформатору лампочку,включите трансформатор в сеть и дайте ему поработать минут 30,контролируйте температуру трансформатора по степени нагрева обмоток и сердечника.Результат тоже сообщите


  Podłączyłem żarówkę 40W na godzinę do transformatora - rdzeń jest gorący- nie można dotknąć ale plastik obudowy, na której spoczywa się nie nadtopił. Oporności uzwojeń wynoszą:
  -pierwotne 167 Ohm
  -wtórne połączone w szereg 220 Ohm
 • Helpful post
  #96
  OTLamp
  Tube devices specialist
  kuroszczykmichal wrote:


  Powiedzcie mi. To jak jest z tym uziemieniem? Uziemiać te odbiorniki? Nie uziemiać?

  Nie uziemiać, nie ma takiej potrzeby. Uziemienia wymagają tylko niektóre stare odbiorniki bateryjne i sieciowe na prąd stały z końca lat 20.


  kuroszczykmichal wrote:

  Ponawiam moje pytanie o odbiór Programu Pierwszego na falach długich:
  Czy to normalne, że wraz z audycją słychać jednostajne "BZYCZENIE" w tle?

  Tak, normalne, tak jest odbierana jedynka w Łodzi.


  kuroszczykmichal wrote:

  Dorysowałem do schematu na zielono kilka oporników 1M - czy mogę w ten sposób "udoskonalić ARW w tym radiu

  Robisz wszystko, tylko nie to, co potrzeba. Chcesz "udoskonalać" ARW, kiedy to nawet nie wiadomo czy masz poprawnie zestrojone radio. Czy bez podłączonej anteny i uziemienia odbiera Warszawę tak, że można normalnie słuchać audycji, a nawet nieco zbyt głośno? Jeśli nie, to jest rozstrojone. I nie zmieniaj oryginalnego układu, masz taką wersję, to niech taka zostanie.
 • #97
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  OTLamp wrote:
  Tak, normalne, tak jest odbierana jedynka w Łodzi.

  Dzięki :)
  OTLamp wrote:
  Czy bez podłączonej anteny i uziemienia odbiera Warszawę tak, że można normalnie słuchać audycji, a nawet nieco zbyt głośno? Jeśli nie, to jest rozstrojone.

  Bez anteny a z uziemieniem jest dobrze słyszalna.
  Bez uziemienia prawie w ogóle nie jest słyszalna.
  Czyli chyba wracamy do strojenia...
 • #98
  aksakal
  Tube devices specialist
  KUROSZCZYKMICHAL! С таким сопротивлением обмоток трансформатор использовать нельзя-не сгорел через 1 час,сгорит через 2 или 3 часа,но обязательно сгорит.Желаю удачи-AKSAKAL.


  KUROSZCZYKMICHAŁ! Przy takiej rezystancji uzwojeń nie wolno używać transformatora - jeżeli nie spalił się po jednej godzinie, to spali się po dwóch lub trzech, ale spali się na pewno. Życzę powodzenia.
  AKSAKAL
 • #99
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Zmierzyłem wartości częstościomierzem ( przykładając jedną elektrodę(GND) do chassis a drugą do kondensatora strojeniowego) i tak częstotliwość:
  - sekcji heterodyny wynosi: 706
  - sekcji obwodów wejściowych wynosi: 713
 • Helpful post
  #100
  Driver-
  Level 38  
  kuroszczykmichal wrote:
  Zmierzyłem wartości częstościomierzem ( przykładając jedną elektrodę(GND) do chassis a drugą do kondensatora strojeniowego)...
  Błąd. Na pojemność wejściową częstościomierza składa się pojemność kabla i pojemność wejścia układu częstościomierza. Ta wejściowa pojemność włączana jest równolegle do badanego obwodu. Jeśli podłączasz się do kondensatora strojeniowego i masy to ta pojemność dodaje się do ustawionej pojemności kondensatora strojeniowego i tym samym zmienia częstotliwość obwodu rezonansowego generatora heterodyny. Powinieneś podłączać częstościomierz tak aby zminimalizować ten w wpływ. Najlepszym sposobem jest zrobić słabe sprzężenie pojemnościowe na przełączniku zakresów tam gdzie dochodzi kondensator 50pF z siatki triody E(C)H21. Masz dwie możliwości, pierwsza dobrać kondensator o jak najmniejszej pojemności lecz na tyle dużej aby wskazania częstościomierza były stabilne, druga metoda to do gorącej żyły kabla częstościomierza podłączyć odcinek przewodu w izolacji (nie może być to linka) i nawinąć na końcówkę kondensatora 50pF dołączonego do przełącznika. Nawijasz tyle aby na dole zakresu fal długich uzyskać stabilny pomiar. Wpływ pojemności wejściowej najmniejszy będzie na falach długich na największy na krótkich. Oczywiście w obu przypadkach ekran przewodu częstościomierza podłączasz na masę odbiornika.
  kuroszczykmichal wrote:
  ...i tak częstotliwość:
  - sekcji heterodyny wynosi: 706
  - sekcji obwodów wejściowych wynosi: 713
  Tu widać o ile potrafiła pojemność wejściowa częstościomierza przestroić obwód rezonansowy heterodyny. Widać też że częstościomierz jest dosyć czuły, na tyle czuły że potrafi zmierzyć częstotliwość heterodyny nawet na sekcji obwodów wejściowych, do których przez pojemności pasożytnicze przenika sygnał z generatora. Sądzę że z powodzeniem przez słabe sprężenie z metody drugiej uzyskasz stabilny pomiar.

  Kolejna sprawa. Jeśli już zdecydowałeś się na sprawdzenie wartości częstotliwości pośredniej metodą pomiaru częstotliwości heterodyny to robisz to tylko i wyłącznie na stacji o znanej częstotliwości w tym wypadku może to być właśnie Pr. I PR 225kHz. Wtedy dostrajając się na maksymalną głośność lub mierząc napięcie na kondensatorze 0,1µF ARW i dostrajając się na maksymalne wskazanie napięcia, odczytujesz częstotliwość heterodyny i obliczasz pośrednią. Przez cały czas strojenia pośredniej nie odłączaj i zmieniaj punktu podłączenia częstościomierza, ponieważ odłączenie lub podłączenie w innym punkcie, zmieni w pewnym stopniu częstotliwość heterodyny (przykład - 706kHz na 713kHz). Najlepiej, dla większej dokładności, obserwować głośność i zrozumiałość oraz wskazania napięcia. Taki pomiar ma jednak jedną zasadniczą wadę, nie jest wcale aż tak dokładny jak by się można spodziewać odczytując wyświetlaną częstotliwość nawet na dokładnym częstościomierzu. Może powstać zafałszowanie pomiaru spowodowane zakłóceniami, chociażby tym jak to nazwałeś "BZYCZENIEM" w pobliżu Pr I. Ale odchyłka ±5kHz, czy nawet nieco więcej, od 465kHz jest praktycznie nieistotna. Ważne jest jedynie to aby wszystkie obwody p.cz. były nastrojone na tą samą częstotliwość. Nawet skala tego radioodbiornika jest jedynie orientacyjna i sama w sobie z racji konstrukcji mało dokładna, wiec nie dajmy się zwariować, jest to wskaźnik a nie skala miernika czy przyrządu, bo zwykle dla tych podaje się klasę dokładności. Jeśli bardzo zależy Ci na książkowym 465kHz to większą dokładność będzie miał pierwszy lepszy odbiornik z wyświetlaczem częstotliwości, stabilizowany pętlą PLL, którego p.cz. wynosić będzie 465kHz. Można go wykorzystać jako kontrolny i źródło częstotliwości pośredniej i to na dowolnie wybranej stabilnie odbieranej stacji z jego zakresów AM. Oczywiście trzeba z takiego odbiornika wyprowadzić częstotliwość pośrednią, najlepiej z za któregoś filtru p.cz. i podłączyć przez odpowiednio dobrane sprzężenie pojemnościowe, do wejścia p.cz. odbiornika strojonego. Całkiem możliwe że podłączenie kawałka kabla ekranowanego dołączonego do wejścia p.cz. odbiornika strojonego i doprowadzenie go w pobliże dalszych filtrów p.cz. odbiornika kontrolnego da zadowalające rezultaty. Nie musiał byś nawet szukać punktu podłączenia, wystarczyło by samo zbliżenie przewodu w takie miejsce gdzie byłby indukowany odpowiednio silny sygnał. Zatem ingerencja w odbiornik kontrolny polegała by tylko na zdjęciu obudowy aby się dostać do jego wnętrza. Wtedy dostrajając się do dowolnie wybranej stacji na wyświetlaczu masz częstotliwość i pewność że pośrednia zawsze wyniesie 465kHz. Na czas strojenia p.cz. wyłącza się heterodynę w strojonym odbiorniku, tak jak w przypadku wykorzystania generatora, aby nie było fałszywego sygnału p.cz. Na dodatek stabilność częstotliwości p.cz. z takiego odbiornika z PLL jest wysoka, gdyż PLL jest stabilizowana rezonatorem kwarcowym, a częstotliwość stacji odbieranej jest w większości przypadków nadzwyczaj stabilna. Można użyć takiego odbiornika jako kontrolnego również przy kalibracji współbieżności strojenia. W każdej chwili masz wyświetlaną częstotliwość na odbiorniku kontrolnym, stroisz oba odbiorniki tak aby odbierały tą samą stacje i już wiesz czy częstotliwość mniej więcej pokrywa się ze wskazaniami na skali odbiornika strojnego. Proste a jak ułatwia strojenie i do tego wystarczająco dokładne. A jeśli jesteś w posiadaniu takiego odbiornika lub mogłeś go pożyczyć od kogoś z rodziny, znajomego czy od sąsiada, to zakup częstościomierza do zestrojenia tylko jednego odbiornika retro był zbędną fanaberią. Jest to jeszcze bardziej sprytny sposób na szybkie i dokładne zestrojenie, dla kogoś kto nie posiada generatora sygnałowego czy częstościomierza.
  Kiedyś wiele przyrządów obecnie dostępnych, również cyfrowych, nie istniało i można było mierzyć i zestrajać dużo precyzyjniejsze urządzenia niż taki odbiornik jak Twój, w tym urządzenia telekomunikacyjne przewodowe i bezprzewodowe jak np. nadajniki, odbiorniki, radiostacje, radiotelefony, radiolinie, urządzenia telefonii nośnej czy telegrafii wielokrotnej itp. itd. można wymieniać i wymieniać, bo było tego naprawdę sporo. Wcześniej lampowe później lampowo-tranzystorowe i tranzystorowe. O niektórych już się dzisiaj nie pamięta, a niektórzy nie wiedzą że istniały. Wszystkie bez problemu, mając odpowiedni sprzęt, można było naprawić, zestroić, zmierzyć ich parametry aby prawidłowo działały.
 • Helpful post
  #101
  aksakal
  Tube devices specialist
  Уважаемый,KUROSZCZYKMICHAL! НЕ ОТКРЫВАЙТЕ НОВЫХ ЗАКОНОВ В ФИЗИКЕ_ОНИ ДАВНО ОТКРЫТЫ! Частоту входных контуров измерить частотомером НЕВОЗМОЖНО-ёё можно вычислить математически ,как разность между частотой гетеродина(в ВАШЕМ СЛУЧАЕ 706 килогерц) и промежуточной частотой радиоприёмника (465 килогерц) . 706-465=241 килогерц,что близко к частоте работы радиостанции ВАРШАВА 1-225 килогерц.Небольшая разница в частоте объясняется влиянием входной ёмкости частотомера и, возможно, неточной настройкой фильтров промежуточной частоты.Я по прежнему убеждён ,что для настройки такого простого приёмника не нужно создавать лабораторию.ЕЩЁ раз прочитайте мои рекомендации в сообщении №38 ,но повторю-это ВАШЕ право какой способ настройки выбрать.Желаю УДАЧИ и ЗДОРОВЬЯ- AKSAKAL.


  Szanowny KUROSZCZYKMICHAŁ! NIE ODKRYWAJ NOWYCH PRAW FIZYKI - ONE JUŻ SĄ OD DAWNA ODKRYTE! NIE JEST MOŻLIWY POMIAR CZĘSTOTLIWOŚCI OBWODÓW WEJŚCIOWYCH PRZY POMOCY CZĘSTOTLIWOŚCIOMIERZA - częstotliwość tą można obliczyć matematycznie jako różnice między częstotliwością heterodyny (w Twoim przypadku 706 kHz) a częstotliwością pośrednią radioodbiornika (465 kHz). 706-465=241 kHz, co jest bliskie częstotliwości, na której pracuje stacja WARSZAWA 1 - 225 kHz. Niewielką różnicę częstotliwości wyjaśnia się wpływem pojemności wejściowej częstościomierza, i - co jest możliwe - niedokładnością nastrojenia filtrów częstotliwości pośredniej. Ja - tak jak poprzednio - jestem pewien, że dla zestrojenia takiego prostego radioodbiornika nie należy budować laboratorium. Przeczytaj jeszcze raz moje zalecenia zawarte w poście #38, ale powtórzę - masz prawo wyboru metody strojenia. Życzę Ci powodzenia i zdrowia.
  AKSAKAL
 • #102
  Preskaler
  Level 39  
  Pozwoliłem sobie na przetłumaczenie tekstu bo pewnie nie dla wszystkich jest zrozumiały?


  Drogi, KUROSZCZYKMICHAL! Nie odkrywaj nowych praw W FIZYCE! Pomiar częstotliwości wejściowej jest niemożliwy to może być obliczone matematycznie jako różnica pomiędzy częstotliwością lokalnego oscylatora (w Twoim przypadku 706 kHz) i pośredniej częstotliwości radiowej (465 kHz). 706-465 = 241 kHz, która jest zbliżona do częstotliwości stacji radiowej WARSZAWA I - 225 kHz. Nieduża różnica częstotliwości tłumaczy się wpływem pojemności wejściowej częstotliwościometra i być może niedokładnym zestrojeniem filtrów pośredniej częstotliwości. Jestem przekonany, że zestrojenie takiego prostego odbiornika nie wymaga tworzenia laboratorium. Jeszcze raz przeczytaj moje zalecenia w komunikacie Nr. 38, ale powtarzam, to jest twoje prawo jaki sposób naprawy wybierzesz. Życzę SZCZĘŚCIA i ZDROWIA - AKSAKAL.
 • #103
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Panowie, jesteście nieocenioną pomocą. Posty od Was to olbrzymia kopalnia wiedzy. Na dzień dzisiejszy dzięki Wam przywróciłem do życia radio z 1955 roku, którego nawet na początku nie można było włączyć, bo sterczały z niego odlutowane kabelki tu i tam.
  Dziś radio gra, chyba ma częstotliwość pośrednią zbliżoną do fabrycznej i tylko cichusieńko daje znać o sobie czasem jakiś zimny lut / opornik, którego na chwilę obecną nie jestem w stanie zlokalizować.
  Temat strojenia będę sukcesywnie zgłębiał analizując szczegółowe wskazówki od was, też na ten temat jeszcze poczytam, bo w końcu dotarły do mnie odpowiednie książki i któregoś dnia, jak starczy mi odwagi, znowu zajrzę do filtrów p. cz.
  Przy okazji tego Pionierka chciałem się jak najwięcej nauczyć, bo czeka w w kolejce radio Czardasz po dziadku i pewnie w przyszłości też będę potrzebował Waszej pomocy ;)

  Tymczasem Koledzy! Oto efekt naszej wspólnej pracy:

  Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho

  Dziękuję Wam wszystkim jeszcze raz!
  Спасибо еще раз!
  Michał
 • #104
  aksakal
  Tube devices specialist
  Уважаемый ,коллега PRESKALER! Большое спасибо за перевод текста,но он не совсем точный. Я имел в виду,что именно частотомером нельзя замерить частоту входных контуров,это делается с помощью других приборов. Ещё раз БОЛЬШОЕ СПАСИБО-AKSAKAL.

  Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

  УВАЖАЕМЫЙ KUROSZCZYKMICHAL! Сердечно поздравляю ВАС с успешной РЕАНИМАЦИЕЙ РЕТРО-РАДИО! Желаю ВАМ УСПЕХОВ,ЗДОРОВЬЯ и СЧАСТЬЯ! СПАСИБО за добрые слова в адрес всех КОЛЛЕГ-AKSAKAL.


  Szanowny kolego PRESKALER! Dziękuję za przekład tekstu, ale nie jest on dokładny. Miałem na myśli, że przy pomocy częstościomierza nie należy mierzyć częstotliwości obwodów wejściowych. Robi się to przy pomocy innych przyrządów. Raz jeszcze dziękuję.
  AKSAKAL

  Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

  SZANOWNY KUROSZCZYKMICHAL! Serdecznie Ci gratuluję udanej reanimacji radioodbiornika retro. Życzę Ci sukcesów, zdrowia i szczęścia. Wszystkim kolegom dziękuję za dobre słowa.
  AKSAKAL
 • #105
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  W dużym skrócie: Główną przyczyną braku odbioru fal długich był niesprawny trymer połączony równolegle z cewką dla fal długich w obwodach wejściowych. Średnie fale w ogóle w eterze są słabo słyszalne i jak są to tylko nocą. Mam wrażenie, że poprawę głośności dodatkowo dało porządne przeczyszczenie i poprawienie styków w podstawkach lamp.
  Zamykam temat ;)