Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pionier U3 - nie odbiera na falach średnich i długich, na krótkich gra cicho

kuroszczykmichal 08 Aug 2013 20:08 24483 104
IGE-XAO
 • #1
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Witam, chcę uruchomić Pioniera u3. Czytałem już wiele na elektrodzie na ten temat i wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne i te w rurkach szklanych na odpowiednie opisane na forum. I teraz:
  radio generalnie nie odbiera, nocą łapię tylko stacje na falach krótkich( nawet ze wschodniej Azji) na falach średnich cisza i na długich też. Raz jeszcze przed moją ingerencją złapałem program pierwszy na długich ale cichusieńko i długo się nim nie nacieszyłem.
  Obecnie jest duży przydźwięk w głośniku, który praktycznie się nie zmienił nawet po wymianie kondensatorów po 32u w Filtrze zasilacza. Pomierzyłem też napięcia na anodach lamp ( w nawiasie są aktualne wartości po wymianie opornika 3kohm w filtrze zasilacza. Stary był nadpalony i miał oporność 5,6kohm) :
  UCH 21(1)
  anoda triody 47V (55V)
  anoda hexody 125V (147V)
  UCH21(2)
  anoda triody 55V (65V)
  anoda hexody 125V (147V)
  UBL21
  anoda detektora 0,7V (-0.6V)
  druga anoda 2,5V (-1V) - u mnie jest wolna, ten pionier nie ma automatyki, na schemacie jest podłączona do masy - podłączyć ją do masy?
  anoda pentody 238V (223V) !!! Na schemacie jest 180.
  Na anodę lampy UY1N idzie napięcie zmienne 231V a na katodzie jest stałe 243V (po wymianie opornika 233V) Na oporniku 125ohm przed anodą UY1N spadek napięcia to ok 7-10V. Czy to wysokie napięcie to wina lampy prostowniczej
  Nie potrafię zmierzyć multimetrem prądu na lampach- mógłby mi to ktoś łopatologicznie wyłożyć-gdzie przyłożyć czerwoną a gdzie czarną elektrodę miernika (wiem, że mierzy się szeregowo ale jakoś mnie to przerosło )
  To schemat mojego radia:
  https://obrazki.elektroda.pl/78_1220969195.jpg
  natomiast wymienione kondensatory to:
  c1-1n
  c2-5n
  c30-20n
  c24-100n
  c11-100n
  c29-20n
  c41-500p
  c39-20n
  c10-500p
  c27-220p
  c24'-5n - przy trafo głośnikowym
  c36-50u
  c37,38- po 32u
  Numeracja kondensatorów na podstawie schematu rysowanego na podstawie pionierów ze strony:
  http://oldradio.pl/img/pionier/p-120-sze-220.jpg
  - schematy nie pasują do mojego ale zlokalizowałem właściwe kondensatory.
  Proszę o pomoc.
 • IGE-XAO
 • #2
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Obwody wejściowe fal długich i średnich są stosunkowo selektywne, czego nie można powiedzieć o analogicznych obwodach dla fal krótkich. Te ostatnie mają małą dobroć ze względu na dużą pojemność i małą indukcyjność cewki. Jeżeli heterodyna na wszystkich zakresach pracuje, sprawdź (o ile masz) częstościomierzem, czy pokrywa się ona ze skalą. Mogła się po prostu rozstroić. Obwody wejściowe będą następnym krokiem, lub wcale nie będą wymagały ingerencji.

  Zwyczajowo przypominam o mało bezpiecznym dla serwisanta sposobie zasilania tego radia ;)
 • #3
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Jest problem bo częstościomierza jeszcze nie mam... Natomiast zastanawia mnie kwestia tego wysokiego napięcia na wyjściu z zasilacza. Czy może być to efektem zużycia lampy prostowniczej? I myślałem jeszcze o takim wariancie:
  czy można zamiast niej użyć po prostu diody? I też zastanawiam się czy np zamiast diody można wstawić tam mostek prostowniczy ???- czy nie zmniejszyłoby to przydźwięku 50 Hz? Lampa zostałaby w obwodzie żarzenia z odłączoną anodą i katodą. W moim radiu kondensator C39(0,02u) jest wpięty między anodę UY1N a masę. Na innych schematach łączy on anodę z katodą tej lampy. Czy któreś z tych rozwiązań jest lepsze? I na koniec mam pytanie z cyklu dobijających: na jaki zakres częstotliwości kupić częstościomierz? Wiem, że częstotliwość pośrednia w tym radioodbiorniku to 465kHz.
 • IGE-XAO
 • #5
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  To robię za każdym razem po włączeniu do sieci a transformator separujacy już do mnie jedzie ;)
 • #6
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Jest objaw znacznie rozstrojonego wzmacniacza p.cz.
  W pierwszej kolejność należy wymienić kondesatory w filtrach p.cz. Te mikowe, bowiem wyprowadzenia tracą kontakt z okładzinami kondesatora.

  Bez poprawnej wartości p.cz. nie ma co zabierać się o ruszania zespołu cewek wejściowych i heterodyny. W pierwszej kolejności z mniewłaściwż p.cz., problemy pojawią sie na zakresie fal długich - brak zgodności ze skala, brak mozliwści zestrojenia, potem z "dołem; fal średnich, Krótkie jako tako się zestroją na złę wartości p.cz.

  Pierwsze uwaga - podczas strojenia filtrów muszą być dwa wyraźne maksima przedzielone znacznym spadkiem czułości podczas kręcenia rdzeniem. Jeśli nie to filtr nie jest zestrojony poprawnie (za mała pojemność obwodu LC filtru, za mała indukcyjność cewki - jeśli maksimum sygnału jest gdzieś w środkowym położeniu rdzenia - jeśli maksimu jest gdy rdzeń jest "na zewnątrz" to pojemność za duża, indukcyjność za duża). "Bez tych dwóch oddzielnych wyraźnych maksimów nie ma mowy o poprawnym zestrojeniu toru p.cz.

  Nie mając generatora a mając odbiór Warszawy I i mając tylko częstościomierz da się zestroić poprawnie cały odbiornik. Pomyśleć - jest to dziecinnie proste. Opisywałem już to jak nie na elektrodzie to na triodzie.

  Poprawnie zestrojony tor p.cz. da przyzwoitą czułość nawet na "zajechanych" lampach.

  Opisana przypadłość kondesatorów mikowych jakie stosowano w Pionierach oznacza że w zasadzie każdy do wymiany. Bez sentymentów.
 • #7
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  A już myślałem, że wymieniłem wszystkie trefne kondensatory...Jeszcze jakiś czas temu wyczytałem, że może płatać figle mikowy kondensator C20(50p) wpięty pomiędzy agregat a anodę triody pierwszej lampy UCH21. Wydawało mi się, że te mikowe kondensatory w moim radioodbiorniku są w dobrej formie ale przyznaję - nie mierzyłem. W filtrach p.cz są cztery cewki z rdzeniami. Pomierzę pojemności kondensatorów(dla prawidłowego pomiaru wystarczy, gdy odlutuję tylko kondensator z jednej strony, czy muszę cały?) Czy ma znaczenie kolejność strojenia, czy jest to obojętne od którego filtra i której cewki zacznę? No i z uporem maniaka wracam do zawyżonego napięcia z zasilacza - nie zaszkodzi ono lampom?
  Tak na marginesie:
  Czy kupić częstościomierz jest wielką sztuką? Dziś spytałem i powiedziałem, że chcę zmierzyć częstotliwość do 1000kHz i jak zobaczyłem minę sprzedawcy to nie wiem czy do końca wiem jakie on ma mieć parametry...Mogę prosić o jakąś podpowiedź? :)
 • #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  Уважаемый ,коллега,KUROSZCZYKMICHAL! Если ВАШ радиоприёмник принимает станции на коротких волнах,то зачем менять конденсаторы в фильтрах промежуточной частоты?Эти фильтры общие для всех диапазонов волн и настроены на фиксированную частоту-чаще всего -450 -460 или 465 килогерц.Конденсаторы ,которые применялись в фильтрах промежуточной частоты и во входных и гетеродинных контурах радиоприёмников тех лет,отличались очень высокой надёжностью и стабильностью параметров ,они редко бывали причиной отказа в работе радиоприёмников. ВАМ нужно было сменить только электролитические конденсаторы в выпрямителе анодного напряжения . Величина напряжения на аноде лампы UY1N 231 V указывает на повышенное напряжение в ВАШЕЙ электросети-должно быть 220V-как следствие-увеличенное напряжение на катоде-243V.Не беспокойтесь-такое повышение напряжения для ламп не опасно.Первое,что ВАМ необходимо-убедиться в исправной работе УСИЛИТЕЛЯ НИЗКОЙ ЧАСТОТЫ.Для этого поставьте регулятор громкости на максимум и прикоснитесь к его среднему выводу металлической отвёрткой- в репродукторе должен быть громкий и чистый звук . Второе-проверьте омметром катушки входных и гетеродинных контуров длинных и средних волн .Третье-включите приёмник на короткие волны,примите сигнал любой станции и поменяйте местами лампы UCH21,при этом любое изменение в качестве приёма(уменьшение или увеличение громкости ,а также пропадание станции),однозначно укажет на потерю эмиссии лампами и необходимость их замены.Особое внимание обращаю на необходимость соблюдения техники безопасности,так как приёмник имеет гальваническую связь с электрической сетью.ЖЕЛАЮ ВАМ УСПЕХА В ВОССТАНОВЛЕНИИ ЭТОГО РЕТРО-РАДИО.AKSAKAL.


  Szanowny kolego KUROSZCZYKMICHAL! Jeżeli Twój radioodbiornik odbiera stacje na falach krótkich to po co zmieniać kondensatory w filtrach pośredniej częstotliwości? Filtry te są wspólne dla wszystkich długości fal i są nastrojone na stała częstotliwość - najczęściej 450-460 kHz. Kondensatory, które były stosowane w filtrach pośredniej częstotliwości oraz w obwodach heterodyn wejściowych w odbiornikach z tych lat cechowały się bardzo wysoką niezawodnością i stabilnością parametrów, one bardzo rzadko były przyczyną usterek w pracy radioodbiorników. Powinieneś wymienić tylko kondensatory elektrolityczne w prostowniku napięcia anodowego. Wartość napięcia na anodzie lampy UY1N wynosząca 231V wskazuje na podwyższone napięcie w Twojej sieci elektrycznej, które powinno wynosić 220V. Wskutek podwyższenia tego napięcia podwyższone jest również napięcie na katodzie - 243V. Proszę się nie niepokoić - takie podwyższenie napięcia nie jest niebezpieczne dla lamp. To, co jest Tobie przede wszystkim potrzebne, to upewnienie się, że WZMACNIACZ NISKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI pracuje poprawnie. W tym celu ustaw regulator siły głosu na maksimum i dotknij do jego środkowego wyprowadzenia metalowym śrubokrętem. W głośniku powinien pojawić się głośny i czysty dźwięk. Po drugie - sprawdź omomierzem cewki obwodów wejściowych i heterodyny dla zakresów fal średnich i długich. Po trzecie - włącz odbiornik na zakres fal krótkich, ustaw sygnał dowolnej stacji i zamień miejscami lampy UCH21. Przy tym dowolna zmiana jakości odbioru (zmniejszenie lub zwiększenie siły głosu, a także zanikanie sygnału stacji) wskazuje jednoznacznie na utratę emisji lamp i konieczność ich wymiany. Szczególną uwagę zwracam na konieczność przestrzegania bezpieczeństwa, ponieważ odbiornik będzie miał galwaniczne połączenie z siecią zasilającą. Życzę Ci sukcesu w naprawie tego radioodbiornika retro.
  AKSAKAL.
 • #9
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Sprawa zasilacza nie dawała mi spokoju. Zrobiłem próbę z diodą, wg pomysłu jaki opisałem wcześniej. I nic się nie zmieniło - wniosek: lampa prostownicza sprawna. Jest jednak inny problem, wg mnie poważny. Wpiąłem szeregowo w obwód żarzenia multimetr (odlutowałem jeden kabelek od żaróweczki i w tym miejscu dokonałem pomiaru), ustawiony na pomiar prądu AC i....jest 171 mA!!! Powinno być 100. Jeszcze zmierzyłem z ustawieniem miernika na pomiar prądu na DC bo nie dowierzałem ale tu wskazał około 50mA.
  Co może być tego przyczyną??? Coś z lampami czy opornik redukcyjny? W tym obwodzie nie ma wiele elementów 4 lampy, żarówka, 2 opory: 250 i 400 ohm - oba zmierzone i ładnie się grzeją. Jak dołączyłem szeregowo do sekcji 400ohm opornika redukcyjnego dodatkowy opór 125ohm to prąd wzrósł do 184mA- byłem pewny, że spadnie i tego nie rozumiem...
 • #10
  KaW
  Level 34  
  Dołączam automatyczne tłumaczenie /gogle/:Moje porawki .


  Kolego Szanowny, KUROSZCZYKMICHAL! Jeśli stacja radiowa była słyszana na falach krótkich, to dlaczego zmieniać kondensatory w filtrze pośredniej częstotliwości.? Filtry te są wspólne dla wszystkich fal i dostrojony do stałej częstotliwości, zwykle 465 kHz.Kondensatory, które zostały wykorzystane w filtrach pośredniej częstotliwości i w obwody wejściowe i odbiorniki heterodyn tamtych lat wyróżniały się bardzo dużą niezawodnością i stabilnością parametrów... w ROSJI.... /ale nie w Polsce/.i są często... przyczyną awarii odb. radiowych w Polsce.

  Powinieneś zmienić tylko kondensatory elektrolityczne w obwodzie prostownika napięcia. Wartość napięcia anody lampy UY1N t.j. 231 V nie jest problemem.Po pierwsze sprawdź działanie stopnia mocy .Jeśli jest głośno ,przy dotykaniu potencjometru siły głosu to - głośnik powinien dać głośny i czysty dźwięk. Po drugie, należy sprawdzić wejściowe cewki omomierzem i cewki oscylatorów obwodów fal długich i średnich. Trzecie - włączyć odbiornik -i od strony podstawki lampy na nózke 6 dać jakiś sygnał z prowizorycznej anteny/lampy UCH21/.Zmienić lampy UCH21 miejscami.Szczególnie starannie przestrzegać BHP. Życzę Ci abyś odniósł sukces w odbudowaniu tego retr -radia. RETRO-RADIO.AKSAKAL.
 • #11
  OTLamp
  Tube devices specialist
  kuroszczykmichal wrote:
  Wpiąłem szeregowo w obwód żarzenia multimetr (odlutowałem jeden kabelek od żaróweczki i w tym miejscu dokonałem pomiaru), ustawiony na pomiar prądu AC i....jest 171 mA!!! Powinno być 100.

  Żarówka jest włączona szeregowo z całym odbiornikiem, a nie tylko z włóknami żarzenia lamp. Dlatego oprócz prądu żarzenia płynie przez nią cały prąd anodowy tego odbiornika i pełni ona jednocześnie funkcję bezpiecznika.
 • #12
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Dzięki za tłumaczenie. Bardzo podobały mi się poprawki ;)

  Dodano po 9 [minuty]:

  OTLamp wrote:
  Żarówka jest włączona szeregowo z całym odbiornikiem, a nie tylko z włóknami żarzenia lamp. Dlatego oprócz prądu żarzenia płynie przez nią cały prąd anodowy tego odbiornika i pełni ona jednocześnie funkcję bezpiecznika.


  Gdzie zatem mogę dokonać właściwego pomiaru?
 • #14
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Jest 46 Volt. Na oporniku są 103 mA :) A jak z tymi napięciami anodowymi? Może zostać to 230 Volt na anodzie pentody UBL21? To nie wpłynie na żywotność lampy?
 • #15
  OTLamp
  Tube devices specialist
  kuroszczykmichal wrote:
  A jak z tymi napięciami anodowymi? Może zostać to 230 Volt na anodzie pentody UBL21? To nie wpłynie na żywotność lampy?

  To zależy jaki jest prąd anodowy lampy UBL21. Zmierz go, najprościej poprzez podłączenie miliamperomierza równolegle do uzwojenia pierwotnego (anodowego) transformatora głośnikowego.
 • #16
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  aksakal wrote:
  To, co jest Tobie przede wszystkim potrzebne, to upewnienie się, że WZMACNIACZ NISKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI pracuje poprawnie. W tym celu ustaw regulator siły głosu na maksimum i dotknij do jego środkowego wyprowadzenia metalowym śrubokrętem. W głośniku powinien pojawić się głośny i czysty dźwięk.


  Po dotknięciu gdy potencjometr jest na 50% jest słyszalny głośniejszy brum. Jak ustawiony jest na maximum to prócz głośniejszego brumu jest głośny pisk ale niejednolity, o częstotliwości brumu - to dobre objawy?
 • #18
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  OTLamp wrote:
  To zależy jaki jest prąd anodowy lampy UBL21. Zmierz go, najprościej poprzez podłączenie miliamperomierza równolegle do uzwojenia pierwotnego (anodowego) transformatora głośnikowego.

  Zmierzyłem: waha się w granicach 25-29mA. Czy on nie powinien mieć stałej wartości?
  A w ogóle tak na marginesie cały czas w głośniku prócz brumu słyszę taki nieregularny szelest - co to może być?
 • #19
  OTLamp
  Tube devices specialist
  kuroszczykmichal wrote:

  Zmierzyłem: waha się w granicach 25-29mA. Czy on nie powinien mieć stałej wartości?

  W tych warunkach nie zaszkodzi to tej lampie. Najprawdopodobniej jest też ona częściowo zużyta, co przyczynia się do zawyżonego napięcia anodowego (mniejsze obciążenie zasilacza anodowego).
  kuroszczykmichal wrote:

  A w ogóle tak na marginesie cały czas w głośniku prócz brumu słyszę taki nieregularny szelest - co to może być?

  Przyczyną jest najczęściej kiepski kontakt, np. luźny/zimny lut lub pęknięte okucie opornika (te obejmy po obu stronach zapewniające styk doprowadzeń z warstwą oporową). Opukaj oporniki, obejrzyj ich okucia.
 • #20
  TELEWIZOREK52
  Level 29  
  aksakal wrote:
  Конденсаторы ,которые применялись в фильтрах промежуточной частоты и во входных и гетеродинных контурах радиоприёмников тех лет,отличались очень высокой надёжностью и стабильностью параметров
  Szanowny Kolego, trzecia prawda księdza Tischnera (http://www.zamyslenie.pl/aforyzm/851) akurat w tych odbiornikach to było największe badziewie. Pozdrawiam.
 • #21
  aksakal
  Tube devices specialist
  Уважаемый ,KUROSZCZYKMICHAL! В ВАШЕМ радио выходной каскад низкой частоты на лампе UBL21 работает при фиксированном смещении на управляющей сетке,поэтому анодный ток будет зависеть от уровня громкости. Анодное напряжение в данном радио полностью зависит от напряжения в электросети и по законам физики ,при однополупериодном выпрямлении должно превышать входное за счёт конденсаторов фильтра. При двухполупериодном выпрямлении это превышение составляет 1.41.Рекомендую проверить авометром величину напряжения сети-номинал-220V,если оно больше,то и анодное будет больше.Та величина анодного которую ВЫ сообщили -в пределах нормы и не опасна для данного типа лампы.Желаю удачи.AKSAKAL. PS. TELEWIZOREK52!ВАМ виднее,какого качества были конденсаторы,применявшиеся в радиоприёмниках производства ПНР.


  Szanowny KUROSZCZYKMICHAL! W Twoim radioodbiorniku stopień wyjściowy niskiej częstotliwości zbudowany na lampie UBL21 pracuje przy stałym przesunięciu na siatce sterującej, dlatego prąd anodowy zależny będzie od poziomu głośności. Napięcie anodowe w tym radioodbiorniku w pełni jest zależne od napięcia w sieci elektrycznej i zgodnie z prawami fizyki, przy jednopołówkowym prostowaniu, powinno być większe niż napięcie wejściowe dzięki kondensatorom filtru. Przy prostowaniu dwupołówkowym to zwiększenie wynosi 1.41. Zalecam sprawdzenie przy pomocy miernika napięcia sieci zasilającej - 220V. Jeżeli napięcie to jest większe to większe będzie napięcie anodowe. Ta wielkość napięcia anodowego, którą podałeś, mieści się w przedziałach normy i nie jest niebezpieczna dla danego typu lampy. Życzę powodzenia.
  AKSAKAL
  PS. TELEWIZOREK52! Ty wiesz lepiej jakiej jakości są kondensatory, stosowane w radioodbiornikach produkowanych w PRL.
 • #22
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  aksakal wrote:
  Po trzecie - włącz odbiornik na zakres fal krótkich, ustaw sygnał dowolnej stacji i zamień miejscami lampy UCH21. Przy tym dowolna zmiana jakości odbioru (zmniejszenie lub zwiększenie siły głosu, a także zanikanie sygnału stacji) wskazuje jednoznacznie na utratę emisji lamp i konieczność ich wymiany.


  Zamiana lamp UCH21 w zasadzie nic nie zmienia, słyszalność audycji jest taka sama.

  Napięcie sieci jest rzeczywiście wyższe niż dawne 220V. U mnie w gniazdku jest 238-239V. Wobec tego zasilacz zostawię w spokoju.

  Kwestia słyszalnego przydźwięku sieci - rozwiązana.
  Jak pisałem wcześniej, wymiana kondensatorów dała niewielką poprawę. Chodziło o uziemienie potencjometru - włącznika. Potencjometr ma swoje uziemienie, włącznik swoje - taka mała z blaszka z literką "z" stercząca na tylnej, bakielitowej ściance włącznika. Piszę o tym bo kiedyś czytałem wątek na ten temat i były tam rozbieżne zdania.

  Teraz mam już tylko uporczywy szelest w głośniku. Opukałem te oporniki ale za bardzo nie jest to miarodajne bo prawie wszystkie są w takich elastycznych koszulkach.

  To prócz niekontaktu, który gdzieś się skrywa, zostaje już tylko chyba strojenie radia. Można zrobić to w domowych warunkach przy pomocy jakichś prostych przyrządów?

  Dodam, że audycji na falach krótkich słucham, gdy potencjometr jest na maximum - radio gra nadal raczej cicho.
 • #23
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  kuroszczykmichal wrote:

  Czy kupić częstościomierz jest wielką sztuką? Dziś spytałem i powiedziałem, że chcę zmierzyć częstotliwość do 1000kHz i jak zobaczyłem minę sprzedawcy to nie wiem czy do końca wiem jakie on ma mieć parametry...Mogę prosić o jakąś podpowiedź? :)


  Wystarczy taki zmontowany na PIC16F84. Czułość jest aż nadto do lampowych heterodyn. Mierzy do 50MHz kosztuje jakieś 60 - 70 PLN - do kupienia chyba w Cyfronice.


  kuroszczykmichal wrote:

  Zamiana lamp UCH21 w zasadzie nic nie zmienia, słyszalność audycji jest taka sama.

  Brniesz niepotrzebnie z tymi lampami. Wierz mi to radio ma naprawdę porządną czułość nawet przy mocno zajechanych lampach. Te mikowe, płaskie kondesatory to wyjątkowe badziewie.
 • #24
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  studisat wrote:
  Pierwsze uwaga - podczas strojenia filtrów muszą być dwa wyraźne maksima przedzielone znacznym spadkiem czułości podczas kręcenia rdzeniem. Jeśli nie to filtr nie jest zestrojony poprawnie (za mała pojemność obwodu LC filtru, za mała indukcyjność cewki - jeśli maksimum sygnału jest gdzieś w środkowym położeniu rdzenia - jeśli maksimu jest gdy rdzeń jest "na zewnątrz" to pojemność za duża, indukcyjność za duża). "Bez tych dwóch oddzielnych wyraźnych maksimów nie ma mowy o poprawnym zestrojeniu toru p.cz.

  Nie mając generatora a mając odbiór Warszawy I i mając tylko częstościomierz da się zestroić poprawnie cały odbiornik. Pomyśleć - jest to dziecinnie proste. Opisywałem już to jak nie na elektrodzie to na triodzie.


  Mam takie pytanie, bo jeszcze częstościomierza w rękach nie miałem. Jak chcę stroić jeden z czterech obwodów LC w filtrach to w którym miejscu mam go podłączyć i czy wyłączyć kondensatorem heterodynę? Podobno strojenie zaczyna się od drugiego filtra - tyle jeszcze wyczytałem. I teraz: Czy częstościomierz pokaże mi to 465kHz, czy mam rdzeń ustawić po prostu między tymi dwoma maximami?
  A, i w którym momencie i gdzie ma się pojawić ta Warszawa? :)
 • #25
  aksakal
  Tube devices specialist
  Частотомер позволит ВАМ проверить только работоспособность и частоту гетеродина.Для настройки радиоприёмника лучше всего использовать ГЕНЕРАТОР ВЫСОКОЙ ЧАСТОТЫ,который позволяет настроить входные контура диапазонов,фильтры промежуточной частоты ,установить границы диапазонов волн,произвести сопряжение частоты гетеродина с частотой входного сигнала на всех диапазонах.Частота гетеродина на всех диапазонах при любом положении конденсатора настройки должна отличаться от частоты сигнала на величину промежуточной частоты-465 килогерц.Если ВЫ уже меняли конденсаторы во входных контурах и фильтрах промежуточной частоты,то однозначно требуется их настройка,так как конденсаторы имеют значительный разброс параметров.В контурах обычно применяются элементы с допуском не больше 5%.Отсутствие приёма на длинных и средних волнах имеет очень конкретные причины: первое-обрыв входных или гетеродинных катушек (проверяется омметром).Второе-обрыв или замыкание в конденсаторах контуров (проверяется заменой на заведомо исправный элемент,так как омметром можно обнаружить только замыкание в конденсаторе ,а ёмкость можно замерить только специальным прибором-измерителем ёмкости).Третье-неисправность переключателя диапазонов(проверяется омметром и визуальным осмотром).Четвёртое-отсутствие генерации гетеродина ,как правило,при исправности всех элементов схемы срыв генерации происходит из-за потери эмиссии лампой гетеродина(проверяется заменой на гарантированно исправную).Проверить входные контура длинных и средних волн можно так -включить приёмник на соответствующий диапазон и подключить антенну через конденсатор непосредственно на управляющую сетку гептода первой лампы.Если при вращении ручки настройки будет приём станций-неисправны элементы входного контура,если приёма станций нет -неисправность в гетеродине. PS.Рад, что выяснилась причина значительного превышения анодного напряжения и исчезло ВАШЕ беспокойство по этому поводу.Рекомендую замерить авометром отрицательное напряжение смещения на потенциометре R120 om.Оптимальным будет такое напряжение при котором искажения на максимальной громкости будут минимальными .Желаю удачи и положительных результатов в настройке радиоприёмника. AKSAKAL


  Częstościomierz pozwoli Ci tylko sprawdzić zdolność do pracy i częstotliwość heterodyny. Dla nastrojenia radioodbiornika najlepiej posłużyć się GENERATOREM WYSOKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI, który pozwala nastroić obwody wejściowe zakresów, filtry częstotliwości pośredniej, ustalić granice zakresów fal, wykonać sprzężenie częstotliwości heterodyny z częstotliwościami sygnału wejściowego na wszystkich zakresach. Częstotliwość heterodyny na wszystkich zakresach przy dowolnym położeniu kondensatora strojenia powinna różnić się od częstotliwości sygnału o wartość częstotliwości pośredniej - 465 kHz. Jeżeli już zmieniłeś kondensatory w obwodach wyjściowych i filtrach częstotliwości pośredniej, to bezwzględnie wymagane jest zestrojenie ich, ponieważ kondensatory mają znaczny rozrzut parametrów. W obwodach zazwyczaj stosowane są elementy o tolerancji nie gorszej niż 5%. Brak odbioru na falach długich i średnich ma bardzo konkretne przyczyny. Po pierwsze - przerwy w cewkach wejściowych lub heterodynowych (można sprawdzić omomierzem). Po drugie - przerwa lub zwarcie kondensatorów obwodów (sprawdza się przy pomocy zamiany na element który jest sprawny, ponieważ przy pomocy omomierza można sprawdzić tylko zwarcie kondensatora, a pojemność można zmierzyć tylko przy pomocy specjalnego przyrządu - miernika pojemności). Po trzecie - niesprawność przełącznika zakresów (sprawdza się przy pomocy omomierza oraz oględzin wzrokowych). Po czwarte - brak generowania przez heterodynę; zazwyczaj przy sprawnych wszystkich elementach układu zerwanie generacji spowodowane jest utratą emisji lampy heterodyny (sprawdza się na drodze zamiany na lapę z gwarantowaną sprawnością). Obwody wejściowe fal długich i średnich można następująco: włączyć odbiornik na odpowiedni zakres i podłączyć antenę przez kondensator bezpośrednio do siatki sterującej heptody pierwszej lampy. Jeżeli podczas kręcenia pokrętłem strojenia będą odbierane stacje - niesprawne są elementy obwodu wejściowego; jeżeli stacje nie będą odbierane - niesprawna jest heterodyna.
  PS. Cieszę się, że wyjaśnił się powód znacznego wzrostu napięcia anodowego i że zniknął Twój niepokój z tym związany. Polecam zmierzyć przy pomocy multimetru ujemne napięcie polaryzacji na potencjometrze R120 ohm. Optymalne będzie takie napięcie przy którym zniekształcenie przy maksymalnej głośności będą minimalne. Życzę powodzenia i pozytywnych wyników przy zestrajaniu radioodbiornika.
  AKSAKAL.
 • #26
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  kuroszczykmichal wrote:

  Mam takie pytanie, bo jeszcze częstościomierza w rękach nie miałem. Jak chcę stroić jeden z czterech obwodów LC w filtrach to w którym miejscu mam go podłączyć i czy wyłączyć kondensatorem heterodynę?  Podłączasz go do heterodyny - np kondesatora strojeniowego sekcja heterodyny przez kondesator 5pF / 500V. Próbujesz odebrać Warszawę I. Mierzysz częstotliwość heterodyny, odejmujesze 225 kHz i masz ile wynosi wartość częstotliwości p.cz. Pewnie wyjdzie jakieś 550kHz. Za dużo. No to przestrajasz się radiem lekko w dół gałką strojenia tak aby jeszcze słyszeć Wawę I, stroisz pobieżnie p.cz. i wejściowy obwód na maksimum, znowu trochę w dół, znowu pobieżnie stroisz.... i tak powtarzasz aż przy odbiorze Warszawy I częstościomierz pokaże 225 + 465 kHz. Może to żmudne ale dość szybko uzyskasz właściwą p.cz.

  Teraz możesz dokładniej zestroić filtry p.cz.

  Kolejny krok to strojenie cewek heterodyny i wejściowych. Cewki heterodyny proste - częstościomierz pokazuje częstotliwość heterodyny (o 465 kHz większa od odbieranej) ustalasz tylko częstotliwości na skrajach skali - dwie - cztery powtórki kręcenia rdzeniem i trymerem dla każdego z zakresów. Nic więcej. Błąd spowodowany połączeniem częstościomierza jest niewielki - na krótkich kondesator sprzęgający z częstościomierzem może mieć mniejszą wartość np. 1.5 - 2.2 pF. Przy okazjo możesz sprawdzić zgodność tego co mirzy częstościomierz z tym co pokazuje wskazówka na skali.

  Obwody weściowe - na skali masz zaznaczone punkty strojenia obwodów wejściowych - ustawiasz wskazówkę na stacji w pobliżu tekigo punktu i stroisz na maksimum sygnału.Strojenie wejściowych powtarzasz.

  Jeśli nadal nie daje rady uzyskać zbieżności zestrojenia na dole i górze zakresu to znaczy że kondesator w obwodzie LC heterodyny włączony w szereg z kondesatorem zmiennym (padding) nie ma prawidłowej wartości - do wymiany.

  Na koniec uwaga - być może zaobserwujesz że skrajne położenia kondesatora nie pokrywają się z maksimum i minimum wskazań częstościomierza - wtedy te punkty końców zakresu rób tam gdzie będzie maksymalna i minimalna częstotliwość - blisko fizycznych końców ruchu rotora.


  Na górze zakresu krótkich będzie przeszkadzać zjawisko ciągnięcia heterodyny prze obwóde wejściowy - kręcenie trymerem obwodu wejściowego przestraja też heterodynę. Na krótkich łatwo o pomyłkę zestrojenia obwodu wejściowego na lustrzanym odbiorze (ma to miejsce gdy maks jest dla rdzenia w cewce wkręconego głębiej, trymera nastawionego bliżej maks. pojemności).

  Odbiornik sam będzie tym nieposiadanym generatorem.
 • #27
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Rany.... Stokrotne dzięki za wszystkie uwagi i szczegółowe instrukcje :)
  Od poniedziałku ruszam z poszukiwaniami sprzętu pomiarowego i podzielę się tym co uda mi się zdziałać ;)
 • #28
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Zmierzyłem jeden z kondensatorów w filtrach z odlutowaną jedną nóżką : 0,222nF, a kondensator C20 wspólny dla wszystkich zakresów ma 0,075nF. Chyba są dobre...
 • #29
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  aksakal:

  Generator owszem pozwala na łatwiejsze zestrojenie. Ponadto nie trzeba czekać na odpowiednie warunki propagacji aby zestroić obwody wejściowe.

  Ale jest ale, generator ma mieć pełną zgodnpść cześtotliwości ze skalą. Obecnie taki prosty cześtotlościomierz (wystarczą 4 cyfry) jest uzupełnieniem genenratora - i to wg mnie koniecznym.

  Co zrobić jak nie ma generatora? Poddać się? Nie. Mając tylko taki częstościomierz można zestroić tor p.cz na właściwą wartość p.cz. oraz ustalić prawidłowe "końce zakresów". To jest tylko sprytny sposób na wykorzystanie tego co jeszcze jest dostępne - stacje nadające w eterze o znanej częstotliwości.
 • #30
  aksakal
  Tube devices specialist
  Уважаемый,STUDISAT! Оба предложенных нами способа настройки радиоприёмника пригодны для работы и позволяют достичь конечного результата.Идеальным способом настройки является использование генератора и частотомера.Но на данном этапе основной задачей является восстановление работы радиоприёмника на длинных и средних волнах,а потом можно приступать к окончательной настройке.Я понял.,что ВЫ живёте с владельцем приёмника в одном городе-ЛОДЗЬ.Почему бы ВАМ не встретиться и совместными усилиями настроить радио?.Схема данного приёмника настолько проста,что позволяет настроить его и без использования приборов и при этом получить вполне удовлетворительный результат.Задача облегчается тем,что приёмник работает на коротких волнах. УВАЖАЕМЫЙ ,KUROSZCZYKMICHAL! Если у ВАС возникнут проблемы с возможностью использования приборов-сообщите.Прошу ещё раз внимательно прочитать моё сообщение №26 от11.08.2013 и выполнить рекомендации по проверке элементов схемы.Желаю УДАЧИ.AKSAKAL.


  Szanowny STUDISAT! Obydwie przedstawione przez nas metody strojenia radioodbiornika nadają się do zastosowania i pozwalają osiągnąć pożądany wynik. Idealnym sposobem strojenia jest zastosowanie generatora i miernika częstotliwości, ale na tym etapie pracy podstawowym zadaniem jest przywrócenie odbioru fal długich i średnich, a potem można przystąpić do końcowego strojenia. Zrozumiałem, że mieszkasz z właścicielem radioodbiornika w tym samym mieście - ŁODZI. A może spotkalibyście się i wspólnymi siłami zestroili radioodbiornik? Schemat tego radioodbiornika jest tak prosty, że pozwala na zestrojenie go bez korzystania z przyrządów i osiągnąć przy tym zupełnie zadawalający wynik. Zadanie upraszcza fakt, że radioodbiornik pracuje na falach krótkich.
  Szanowny KUROSZCZYKMICHAL! Daj znać, jeżeli pojawią się problemy dotyczące możliwości posłużenia się przyrządami. Proszę jeszcze raz uważnie przeczytać mój post #26 z dnia 11.08.2013 i wykonać zalecenia dotyczące sprawdzenia elementów układu. Życzę powodzenia.
  AKSAKAL.