Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu PIR d203 modyfikacja aplikacji

08 Sie 2013 20:20 5619 4
  • Poziom 21  
    Witam forumowiczów
    Jestem w trakcie budowy małego sterownika led. Potrzebuję czujnika PIR i potrzebuję porady w modyfikacji aplikacji producenta elementu PIR (schemat aplikacji poniżej) Na schemacie nie ma żadnego potencjometru do regulacji czasu impulsu (naruszenia bariery) oraz czułości. Nie wiem który element wymienić, lub dodać żeby była możliwość regulacji czułości i czasu. Chciałbym jeszcze umieścić fotorezystor w schemacie wraz z potencjometrem regulującym załączenie czujnika po osiągnięciu pewnego poziomu światła(zmierzchu).
    Byłbym bardzo wdzięczy za przerobienie wyjścia aplikacji (chodzi tu o tranzystor) ponieważ mój sterownik LED wyzwalany jest przez zwarcie do masy. Czujnik ruchu będzie pracować na tej samej masie +12V wiec chodzi mi tylko o to aby wysterował masą bez przekaźnika. Za wszelką pomoc serdecznie dziękuje, i wiszę zimnego browara :)

Schemat producenta czujnika
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    Na schemacie masz wzmacniacz dwustopniowy z filtrami, za nimi komparator okienkowy, regulować czułość możesz, zmieniając progi w komparatorze okienkowym (R13), albo zmieniając wzmocnienie wzmacniacza (R5).

Żeby zrobić jakiekolwiek opóźnienie musisz dodać przerzutnik monostabilny, potencjometr podłączysz w jego układzie.
    Do wyłącznika zmierzchowego potrzebujesz zrobić dzielnik napęcia z fotorezystorem i komparator, dołącz gdziekolwiek gdzie możesz zablokować działanie. np na dodatkowych wejściach przerzutnika monostabilnego.
  • OptexOptex
  • Poziom 21  
    Przejrzałem masę schematów przerzutników monostablinych i nie wiem który będzie dobry. Wyzwalany zboczem opadającym czy narastającym.
    Jeszcze mam pytanie. Czujnik ten będzie pracować na wejściu na schody. Chciałbym uzyskać na wyjściu impuls lub impulsy w zależności jak szybko ktoś będzie przechodzić (naruszać) barierę czujnika PIR. W układzie który będę wyzwalać przy pomocy tego czujnika PIR mogę zrobić zliczanie impulsów lub liczenie czasu trwania 1 impulsu. Wtedy będę wiedzieć z jaką szybkością porusza się osoba przekraczająca barierę PIR. Nie chodzi tu o dokładną prędkość. Tylko odróżnienie SZYBKO ŚREDNIO WOLNO. Myślę ze można wykorzystać przerzutnik monostabilny który wydłuża stan na wyjściu po impulsie wejściowy. Nie wiem czy mój tok rozumowania idzie w dobrym kierunku :)

PS. Tutaj nota producenta lepiej widać schemat: http://www.micropik.com/PDF/D203B-e.pdf
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Przejrzałem masę schematów przerzutników monostablinych i nie wiem który będzie dobry.
    Np 4538
    Cytat:

Chciałbym uzyskać na wyjściu impuls lub impulsy w zależności jak szybko ktoś będzie przechodzić (naruszać) barierę czujnika PIR.
    Pewnie się da ale najpierw musiał byś zbadać, co dostaniesz na wyjściu wzmacniacza lub komparatora, to zależy od ustawienia stref soczewki Fresnela w stosunku do kierunku ruchu obiektu mogą się pojawiać szybsze i wolniejsze zmiany w trakcie ruchu jednej osoby, trzeba to najpierw zarejestrować później obmyślić sposób wykrywania, możliwe że trzeba odpowiednio ustawić czujkę.
  • Poziom 21  
    Zrobiłem symulacje układ, niby działa w porządku, po podaniu na wejście sygnału z czujnika PIR dostaje regulowany impuls na wyjściu. Teraz moje pytanie. Na wyjściu komparatora okienkowego jest tranzystor, przekaźnik monostabliny zbudowany jest na układzie 555. i wyzwalany jest zboczem narastającym. Można zmienić tak aplikacje z układem 555 żeby była wyzwalana zboczem opadającym? Wtedy pozbędę się bramki NAND. Czy lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie innego przekaźnika monostablinego?

Schemat Układu czujnika PIR

Blok monostabliny na układzie 555