Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MOSFETy się palą, a nie są przeciążone

putas 11 Sie 2013 17:40 8925 73
  • #61 11 Sie 2013 17:40
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

putas napisał:
    [...]Dla zabezpieczenia driverów na sterowaniu tranzystora wstawiłem w szereg zwykłą małą diodę prostowniczą (1A/1000C) w kierunku przewodzenia. Poprzednio jak siadały tranzystory to za każdym razem paliły się tez drivery - dostawały zwrotnie pełne napięcie.
    I tak sobie pomyślałem, co by dało wstawienie szeregowo szybkiej diody w kierunku przewodzenie między tranzystor a grzałkę? Dioda nie puściła by napięcia zwrotnego na tranzystor. Czy to by nie pomogło może?
    Kombinujesz. Nie bardzo rozumiem jak, ale na pewno źle. ;)
    Jeśli chcesz zabezpieczyć driver, to daj między bramkę(bazę) i źródło(emiter) transila jednokierunkowego na 15..18V.

• SEW Eurodrive
  • #62 11 Sie 2013 17:44
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Mam wstawić transila jednokierunkowego - to jest dioda zennera?
    A co sądzisz o tej diodzie w szereg z grzałką i tranzystorem?

• #63 11 Sie 2013 18:09
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

putas napisał:
    Mam wstawić transila jednokierunkowego - to jest dioda zennera?
    Taka nieco przerośnięta - w impulsie wytrzymuje do 1.5kW a po uszkodzeniu zawsze zwiera:
    http://www.tme.eu/pl/details/1.5ke15a/diody-transil-tht-jednokierunkowe/semikron/#
    putas napisał:
    A co sądzisz o tej diodzie w szereg z grzałką i tranzystorem?
    Tylko spowoduje niepotrzebne straty mocy. Jeśli poprzednio tranzystory uszkadzało przepięcie, to teraz uszkodzi tą diodę.

• SEW Eurodrive
  • #64 13 Sie 2013 10:11
    putas

Podłączyłem Atmegę z mniejszą częstotliwością PWM. Grzałka 1200W. Na razie bez dodatkowych elementów tłumiących, opisanych przez Was wcześniej.
    Jak ustawiłem 15Hz to napięcie głupiało, wskazówka woltomierza ciągle drżała i skakała jakieś +-5V. Jak dałem 61Hz to wszystko się w miarę ustabilizowało, wskazówka w zasadzie nie drży, może tylko ciut. Ale żeby życie nie było za łatwe, wczoraj pod koniec dnia jak podłączyłem słońce było już dość słabe, a dziś od rana leje i nici z obserwacji przy mocnym obciążeniu.

• #65 13 Sie 2013 10:50
    mosfetkiler
    Poziom 21  

Spróbuj zwiększyć rezystancję w bramce mosfeta do kilkudziesięciu omów. Spowolni to przełączanie tranzystora, zmniejszą się przepięcia lecz nieco wzrosną straty z przełączania - przy ta małej częstotliwości nie powinno to być dużym problemem.

• #66 13 Sie 2013 10:52
    putas

mosfetkiler napisał:
    Spróbuj zwiększyć rezystancję w bramce mosfeta do kilkudziesięciu omów.

Czyli między driver a tranzystor wstawić rezystor powiedzmy 30-50ohm?

• #67 13 Sie 2013 11:29
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Nie pamiętam jaki teraz masz MOSFET/IGBT, ale sprawdź czy nie wylatujesz poza SOA przy tak niskiej częstotliwości (długim impulsie).

• #68 13 Sie 2013 12:13
    putas

Teraz mam Link

Dodano po 36 [minuty]:

Chyba pełen sukces.
    PWM ustawiony na 61Hz, podpięte grzałki 1200W. Wyszło ładne słonko, PWM działa, a tranzystory nie palą się. Zmieniając napięcie zadziałania PWM uzyskałem wypełnienie 0-100%. Przy różnych wypełnieniach tranzystory żyją.
    :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Dziękuję wszystkim za wcześniejsze rady i sugestie.

• #69 13 Sie 2013 13:04
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Wstaw zabezpieczenia, bo znając życie tranzystor wysiądzie w najmniej odpowiednim momencie.

• #70 13 Sie 2013 17:48
    putas

Już zamówiłem transile 18V

Dodano po 4 [godziny] 37 [minuty]:

A mam jeszcze pytanie, bo nie jestem pewien. Zdania są podzielone.
    Czy jak podłączymy pod PWM grzałkę 2kW z wypełnieniem 50% to ona będzie grzała tak samo jak grzałka 1kW podłączona bezpośrednio do zasilania? Oczywiście przy tym samym napięciu.

• Pomocny post
    #71 13 Sie 2013 18:20
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

putas napisał:
    Już zamówiłem transile 18V
    To zabezpieczy driver a tylko w niewielkim stopniu IGBT.
    putas napisał:
    Czy jak podłączymy pod PWM grzałkę 2kW z wypełnieniem 50% to ona będzie grzała tak samo jak grzałka 1kW podłączona bezpośrednio do zasilania? Oczywiście przy tym samym napięciu.
    Tak.

• #72 16 Sie 2013 14:43
    putas

Zmniejszyłem częstotliwość PWM do 15Hz. Napięcie troszkę pływa 218-222V, ale w moim przypadku to nie przeszkadza.
    MOSFET jest tylko mocno ciepły, a radiator ledwo wyczuwalnie cieplejszy od otoczenia.

• #73 18 Sie 2013 12:30
    putas

I pełen sukces z elektroniką.
    Dziś na jakiś czas wyszło ostre słońce, niebo prawie zupełnie czyste.
    I od razu produkcja ponad 4kW. Akumulatory się ładują, PWM na grzałki daje ponad 90%. I końcówka mocy się nie pali - tranzystor mocno ciepły, ale nie gorący bo można palcem trzymać.

• #74 30 Sie 2013 14:47
    putas

Dziękuję wszystkim za pomoc, problem rozwiązany.
    Temat zamykam.