Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MIELE CVA 620-2 - Przegrzewa wodę i wybija termiki na bojlerze

09 Aug 2013 00:07 4404 5
  • Level 10  
    Witam. Mam taki problem z ekspresem Miele CVA 620-2 z jednym bojlerem tym poprawionym. Problem polega na tym, że załączę ekspres i kropeczki nagrzania znikają normalnie po czym wyskakuje komunikat READY TO USE i kawę robię normalnie. Niestety jeżeli od wyświetlenia READY TO USE nie zrobię kawy i zostawię ekspres załączony dłużej niż ok 30 sekund to wywala komunikat BREW UNIT BLOCK. Spowodowane jest to tym, że ekspres nie wyłącza grzałek i wybijają termiki na bojlerze które objawiają się właśnie komunikatem BREW UNIT BLOCK. Jak troszkę ochłodnie ekspres to klikam na nie resetując je i znowu ekspres chodzi. Wymyśliłem sobie, że ze starego uszkodzonego CVA 620-1 wezmę automatyczne termiki. Teraz nie muszę już wkładać ręki do ekspresu żeby resetować te manualne. Postanowiłem podłubać dalej. Myślałem, że może czujniki są złe co mierzą temperaturę. Kupiłem nowe czujniki o tych samych parametrach. Niestety dalej to samo. Model CVA 620-2 kupiłem używany z niby przebiegiem 300 kaw. Jest możliwe, że był cofany licznik i spaprali coś w eepromie ? Czy szukać elektroniki nowej ? Niestety w starym CVA 620-1 padło wszystko już co było możliwe. Reanimowałem jak się dało ale po padnięciu elektroniki kupiłem używkę. Problemy wyżej opisane były od początku zakupu tejże używki. Czy winna może być elektronika ? Z góry dzięki. Adam.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 33  
    Jeśli masz możliwość to sprawdź czy odłącza zasilanie grzałki po osiągnięciu temperatury, jeśli nie to znaczy że jest coś z przekaźnikiem od niej.
  • Level 10  
    Tak mam możliwość. Będę walczył z nim jak tylko się odkuję troszkę z robotą. Może po południu. Zastanawia mnie tylko to jak to jest, że w starym 620-1 z 2 bojlerami były podłączone oba do elektroniki do płytki osobno, a w nowym 620-2 jest tak jakby bojler i taki przepływowy w kształcie podkowy i są one równolegle połączone kablami i wpięte w elektronikę w 1 miejscu. Wygląda to na oryginał połączenie i nie ma np funkcji SYSTEM2 w tym nowym. Do czego jest ten w kształcie podkowy cieniutki podgrzewacz ? Wg moich obserwacji wygląda to tak jakby ten pierwszy był do ciepłej wody a bojler do pary i kawy. Mam rację ? Wczoraj robiłem DESCALING i z dyszy ciepłej wody i pary nie leciała woda gorąca jak w starym tylko waliło samą parą. Na szczęście omija to błąd brew unit spowodowany wybiciem termików nie wpływa na to bo inaczej ekspres już by został zablokowany na zawsze :)

Zrobiłem fotkę układu. Sprawa wygląda tak.
    Na pinie 1 jest ciągle 230V i nazywa się on STEAM LARGE RESISTOR.
    Pin 2 pokazuje 120V i zwie się COFFE LARGE REZISTOR.
    Pin 3 pokazuje 230V i zwie się COFFE SMALL REZISTOR
    Pin 4 pokazuje 230V i zwie się STEAM SMALL REZISTOR

Piny 3 i 4 są zmostkowane jak widać. Wypięcie któregokolwiek wyrzuca blokadą ekspresu. Po nagrzaniu się ekspresu mimo wszystko wszędzie jest 230V po czym wybija termik i znika napięcie na pinach 2,3,4 i jedyny odgłos jaki słychać to wybijający termik, a nie przekaźnik. Przekaźnik jest dość sporawych gabarytów więc wygląda na trwały. Mam starego miele w domu to zobaczę parametry i spróbuję przelutować. Jeżeli zabieg podmiany przekaźnika nie pomoże to co może być ? Jak już wspominałem ekspres miał TEORETYCZNIE 300 kaw i obawiam się w ingerencję i zepsucie softu w ROMie. Ma ktoś może schemat ideowy tegoż ekspresu ? Może ktoś coś skopał w kabelkach jak go "odmładzał" do 300 kaw.

MIELE CVA 620-2 - Przegrzewa wodę i wybija termiki na bojlerze
  • Level 10  
    edytowałem wcześniejszy o fotkę i opis.
  • Level 33  
    Jeśli napięcie na grzałki idzie cały czas to albo przekaźnik albo triak albo nie wiem co tam steruje tymi grzałkami... Ewentualnie mikroprocesor który to wyjście steruje.
  • Level 10  
    przelutowałem przekaźnik ze starego. Efekt ten sam. Próbowałem włożyć stary kontroler V2.xxx niestety chyba wypalił się w starym ekspresie od pary która ciągle się zbierała w ekspresie. Znalazłem kontroler taki jak ja mam czyli V4.xx w cenie 35$, ale chyba wolę elektronikę kupić całą zapobiegawczo. Zauważyłem też, że stara płyta ma symbol MCPUV1-7 a w nowym ma MCPUV1-8 aczkolwiek NICZYM nie różni się. Tzn nic nie znalazłem gołym okiem oprócz wersji kontrolera. Zastanawia mnie to 120V na białym kabelku z pinu 2 gdyż wszystko jest łączone w szereg. Na bojlerze jest MAŁY rezystor wg napisu na płycie (nie wiem co to dokładnie bo opakowane w folii) a później jako duży jest termik do 160c. Obwód z grzałki pary ma 230V na "małym rezystorze" a od bojlera ma 120V na dużym rezystorze. Jak znajde chęci na dziada to spróbuję przemierzyć to co tam się znajduje w tych obwodach z małym rezystorem. Póki co załączam ekspres i jak się zagrzeje tylko to zaraz kawy robię. Jak przeczekam chwilę to wybija termik.