Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Możliwie dobry ADC w mikrokontrolerze

Markos85 09 Aug 2013 10:15 1992 15
Altium Designer Computer Controls
    Markos85
    Level 18  
    Witam,
    Chciałbym zrobić bardzo proste urządzenie, coś co mierzyłoby napięcie i wysyłało wynik pomiaru po uart na kompa. Problem w tym, że nie wiem jakiego mikrokontorolera użyć ?
    napięcie mierzona ma się zmieniać w zakresie od ok 1V do nieałych 5V, oczekuję pomiaru z dokładnością do pojedyńczych mV, czyli 10 bitowa rozdzielczość pomiaru byłaby już akceptowalna. Sęk w tym, że układ pomiarowy chciałbym wepchnąć do wtyczki DB9.
    Pierwsza myśl atmega8, ale czytam na elektrodzie że słaby przetwornik, potem szukałem attiny, ale też słabo i brak uart. Kolejny PIC12F1840, ale parametry adc jeszcze gorsze niż w poczciwej atmedze8, PIC12F1840 to samo.
    Już nie wiem czego użyć, byłbym wdzięczny za propozycje. Minimalne wymiar pcb jest niestety priorytetem.

Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Nie wiem gdzie tak czytasz, ale to muszą być jakieś bardzo malkontenckie strony. Z tego co opisałeś to wymagania nie są jakieś specjalne. ADC ATMegi8 by wystarczył, jest całkiem niezły, tyle, że procek duży. Lepiej wziąć ATTiny w SO08 - we wtyczcie się zmieści bez problemu. Nawet jeśli nie ma USART, to ma USI - na którym się USART realizuje.
    User removed account
    User removed account  
  • Altium Designer Computer Controls
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witaj.
    Przy 10 bitach w podanym zakresie w najlepszym przypadku uzyskasz ROZDZIELCZOŚĆ 5mV.
    DOKŁADNOŚĆ (co innego niż rozdzielczość) zależy od zastosowanego źródła napięcia odniesienia i parametrów samego przetwornika - tu albo można skorzystać z wewnętrznych źródeł i kalibrować układ, albo zastosować jakieś źródło zewnętrzne.
    Dalej możesz w celu poprawy jakości pomiaru zastosować technikę oversamplingu, jeśli oczywiście próbkowany sygnał nie jest zbyt szybkozmienny
    Markos85
    Level 18  
    no cóż spróbuję najpierw na atmedze8, zrobię coś w pajączku, jak da radę to problem się rozwiąże.
    albertb wrote:
    Tak w zasadzie PIC12F1840 to powinien mieć takie same parametry jak PIC12F1840
    ups przejęzyczenie chodziło mi o inny pic12
    Jak rozumiem nie ma jeszcze na rynku mikrokontrolerów nadzwyczajnie małych i z nadzwyczajnie dobrym adc :( szkoda.

edit
    ma być robione kilka pomiarów na sekundę, sygnał mierzony zmienia się w kilkudziesięciu do kilkuset krokach z różną częstotliwością. Projekt dla kolegi radioamatora, jeszcze nie wiem do czego.
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Bądź precyzyjny - bo nie wiemy, co rozumiesz, przez:
    Markos85 wrote:
    ... nadzwyczajnie dobrym adc

Markos85 wrote:
    ma być robione kilka pomiarów na sekundę, sygnał mierzony zmienia się w kilkudziesięciu do kilkuset krokach z różną częstotliwością.

To 12 bitowy przetwornik + uśrednianie w zupełności wystarczą. A na upartego to 10 bitowy także.

Markos85 wrote:
    Projekt dla kolegi radioamatora, jeszcze nie wiem do czego.

Zaczynasz szukać przetwornika nie znając potrzeb - nie tędy droga.
    kult
    Level 16  
    Markos85 wrote:
    Jak rozumiem nie ma jeszcze na rynku mikrokontrolerów nadzwyczajnie małych i z nadzwyczajnie dobrym adc :( szkoda.

Są, nawet z 24 bitowymi przetwornikami. Poza tym, co to znaczy "nadzwyczajnie małych"? Do obudowy DB9 wejdzie nawet duża krowa.
    Ty nie napisałeś dokładnie jakich parametrów oczekujesz, bo jak napisał kolega wyżej, sam przetwornik to nic, ważniejsze jest prawidłowe zaprojektowanie płytki i przede wszystkim stabilne źródło napięcia.
    Markos85
    Level 18  
    kult wrote:
    Markos85 wrote:

Są, nawet z 24 bitowymi przetwornikami. Poza tym, co to znaczy "nadzwyczajnie małych"? Do obudowy DB9 wejdzie nawet duża krowa.
    Ty nie napisałeś dokładnie jakich parametrów oczekujesz, bo jak napisał kolega wyżej, sam przetwornik to nic, ważniejsze jest prawidłowe zaprojektowanie płytki i przede wszystkim stabilne źródło napięcia.

Nie tędy droga. Może sprecyzuję moje pytanie: Czy są jakieś mikrokontrolery które mają lepszy (większa rozdzielczość, mniejsze błędy i szumy) adc niż atmega8 (najlepiej >10bit) i są dostępne w mniejszych obudowach niż tqfp32, ale dających się polutować w domowych warunkach(najlepiej so8 lub soic) i uart ?
    Kult proszę podaj mi przykłady takich z 24 bitowym przetwornikiem, tylko o to mi chodzi. Nie obchodzą mnie uwagi o projektowaniu PCB, czy o projektowaniu obwodów, to nie ten dział i nie o to pytam.
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Może i są, pytanie czy dostępne. Wspomniane ATTiny, czy ATMega są w zupełności wystarczające. Dodatkowe bity można uzyskać przez oversampling. Można też dodać zewnętrzne źródło referencyjne, w celu polepszenia dokładności. W SOT23 nie zajmuje miejsca, a dobre można kupić za kilka złotych. Można zastosować też przetwornik na SPI lub I2C zamiast procesora i zrobić prostą przejściówkę z RS232.
    A jeśli myślisz, że uda ci się wyciągnąć chociażby 10 bitów bez uwag na temat projektowania to możesz być bardzo zaskoczony.
    User removed account
    User removed account  
    archanoid
    Level 26  
    Witam . A może taka konfiguracja . Przetwornik MCP3301 (13 bitów z wejściem różnicowym ) napięcie ref MCP1541 (4,096V ) i procek PIC12F1822 . Wszystko w obudowach soic a napięcie ref w sot23 . Razem całość jakieś 20 - 30 zeta .
    Markos85
    Level 18  
    Dzięki, o to chodziło :)
    ADUC814 na pierwszy rzut oka super, zajmę się nim ale chyba przy innej okazji. Dla mnie to nowość i chwilę zajmie mi opanowanie środowiska programowania itp., no i programator trzeba zrobić/kupić...
    Zdecyduję się najprawdopodobniej na PIC24F08KM101 lub coś z MCP3301 i MCP1541.
    Puki co to tyle w temacie.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account