Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosta ładowarka Li-ion 18650 3,7V

09 Aug 2013 16:27 26004 11
  • Level 18  
    Witam,

Chcę zrobić możliwie najprostszą ładowarkę do ogniw 18650 3,7V Li-ion , nie chcę kupować gotowej bo nie sprawia mi to satysfakcji.

Założenia:
    - możliwie jak najprostsza
    - zrobiona bez żadnych scalonych układów trudnych do zdobycia !
    - najlepiej jakby była tylko na tranzystorach (np stabilizator napięcia na 4,2V o prądzie 0,4 - 1A)
    - ładowanie 1 ogniwa jednocześnie

Znalazłem w sieci taki schemat -> Link
    Jest to regulowany stabilizator napięcia, napięcie na wyjściu ustawił bym na 4,2V, tranzystor zamiast darlingtona BD139 + BC546B tworząc darlingtona, dioda zenera 5,1V (czy wstawić inną wartość ? ), a całość zasilana 12V z zasilacza komputerowego.

Czy taki prosty projekt zadziała ?

Dodam że pomiar napięcia na baterii sprawdzał bym na bieżąco aby nie przeładować baterii, po osiągnięciu 4,2V ładowarka zostanie odłączona.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 18  
    Ok ale czy da się to jeszcze uprościć do takiego schematu ?
    Oczywiście przy założeniu że: na bieżąco będzie sprawdzany poziom napięcia akumulatora aby go nie przeładować

nie wiem tylko czy dioda zenera nie powinna być na inne napięcie niż 5,1V ?
  • Level 43  
    W tym układzie nie ma ograniczenia prądu. Przy rozładowanym ogniwie popłynie niekontrolowany prąd ograniczony wydajnością źródła napięcia.
  • Level 18  
    Dodałem ograniczenie, rezystor o mocy kilku W. Prąd ograniczony do max ~1,2A , tak aby BD139 wytrzymał

Ponawiam pytanie czy dioda zenera może mieć taką wartość jak na obrazku ?
  • Level 39  
    mariomario wrote:
    Ponawiam pytanie czy dioda zenera może mieć taką wartość jak na obrazku ?

Dioda nie jest bardzo tu istotna , napięcie ustalasz przecież potencjometrem 22 k.
  • Level 18  
    Ok dioda zredukowana, taki układ powinien zadziałać jak poniżej ? Domyślam się że tak prosty układ może mieć małą stabilność napięciową i trzeba będzie ciągle kontrolować napięcie i prąd ładowania

• Level 43  
    Jeżeli chcesz sobie zrobić krzywdę to kombinuj dalej. Poczytaj o ładowaniu ogniw Li-Ion i kwestiach bezpieczeństwa z tym związanych.
  • Level 18  
    Niebezpieczeństwa:

- przeładowanie ogniwa gdybym zapomniał sprawdzić napięcie = co najmniej wybrzuszenie ogniwa a ostatecznie nawet pożar/wybuch

Wiem o tym, ładować będę na własną odpowiedzialność, sprawdzając co chwilę napięcie przez cały proces ładowania.
    Ew. mam pytanie czy te tanie ładowarki z allegro np takie Link ładują tak że pod koniec procesu ładowania gdy napięcie na ogniwie osiąga 4,2V zmniejszają prąd ładowania ? Może ktoś ma taką i analizował jej budowę ?
  • Level 26  
    A gdzie napięcie odniesienia? Przecież napięcie na wyjściu będzie się zmianiało proporcjonalnie do napięcia na wejściu. A to już prosta droga do uszkodzenia ogniwa. Takie rozwiązanie można zastosować tylko wtedy gdy źródło zasilania ma stałą wartość, niezmienną od obciążenia - więc pozostaje jedynie stabilizowany zasilacz impulsowy. Ale przy tym napięciu sprawność będzie bardzo niska.
  • Level 14  
    Napięciem odniesienia może z powodzeniem być napięcie stabilizowanego zasilacza 12V. Z tym, że trzeba korzystać z jednego egzemplarza - inne mogą trochę się różnić napięciem i ta koncepcja upada.
    Ogólnie układ nie nadaje się jednak ładowania głównie ze względu na brak ograniczenia prądu. Poza tym jest spora strata mocy - 8 V tracimy na tranzystorze szeregowym. Są znacznie lepsze układy, które będą prawie równie proste a pozbawione wad powyższego.
    Zresztą obecnie (2020r) są tanie i proste płytki na serwisie aukcyjnym zasilane z 5-cio woltowej ładowarki USB....