Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LM2576 - wybuchł po kilku miesiącach

Marcin8051 09 Sie 2013 23:29 1464 2
  • #1 09 Sie 2013 23:29
    Marcin8051
    Poziom 19  

Witam
    Już drugi scalak eksplodował i to podobnie do pierwszego w tym samym rogu (foto).
    Zasilanie 24Vdc zasilacz impulsowy:

Na płytce elektrolit impulsowy 220uf na wejściu i na tym potencjale
    Dwa LM2576 jeden na 5V i ten się nie psuje i drugi LM2576-adj nastawiony na 12V na wyjściu 220uf. Dławik toroidalny 100uH oczywiście na we/wy dodane ceramiczne 100nf.

Układ działa 4-5 miesięcy i po tym czasie już drugi scalak poleciał pierwszy po 4 drugi po 5. Czy ktoś miał z tym scalakiem podobny problem?

W innym układzie na 5 sztuk scalak padł w jednym i byłem przekonany że po prostu jakiś felerny się trafił.

prąd nie przekracza 0,5A zasila lampki diodowe + jeden przekaźnik(oczywiście ma diodę)

Mam kilka pomysłów powodu problemu tylko ciężko to zweryfikować:
    1) zasilacz impulsowy jakieś przepięcie przepuszcza co powoduje uszkodzenie
    2) Przekaźnik załącza silnik 2kW może prąd się jakiś w cewce indukuje co powoduje przepięcie do wejścia.
    3) te lm2576 są blisko siebie może jeden jakoś zakłóca drugi tylko dziwne że pada zawsze ten 12V

myślę o dodaniu dławików na zasilaniu każdego z lm i dania dławika na wyjściu. Tylko ciężko testować rezultaty jak układ pada po kilku miesiącach.

• #2 10 Sie 2013 10:34
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Widać że projektując płytkę nie trzymałeś się zaleceń producenta (TEST CIRCUIT AND LAYOUT GUIDELINES) na twojej płytce układy mogą się wzajemnie zakłócać (od kondensatora wejściowego prowadzi długa wspólna ścieżka), choć nie sądzę żeby była to bezpośrednia przyczyna uszkodzenia.
    Proponował bym przeprojektować zgodnie z zaleceniami producenta i dodać diody TVS jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na wejściach i wyjściach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME