Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyczne zamykanie przepływu wody

10 Sie 2013 01:24 1704 3
  • Poziom 7  
    Witam!

Mam następujący problem. Mam niestety nieco skażoną wodę ze studni. Możliwość rozwiązania tego problemu znalazłem - chcę zastosować za hydroforem lampę UV o odpowiedniej mocy, która będzie miała wybić wszystkie zanieczyszczenia biologiczne. Problem jest taki - lampa powinna działać cały czas, ale niestety u mnie dość często są przerwy w dostawie prądu. W tym momencie, jeżeli zostanie pociągnięta w instalację zanieczyszczona woda (przy wyłączonej lampie) - cała instalacja będzie na nowo do odkażania. Chcę więc w sposób automatyczny bezzwłocznie po wyłączeniu zasilania (przerwa w dostawie) zamykać przepływ wody przed fragmentem instalacji z lampą. Problem jak to w miarę niedrogo i dobrze rozwiązać.

Myślałem nad elektrozaworem normalnie (bezprądowo) zamkniętym. Ale musi on spełniać następujące cechy:
    - praca ciągła (bez przerwy przez długi okres czasu)
    - bezzwłoczne zamykanie po utracie zasilania

Dodatkowo: średnica rur w instalacji w punkcie, w którym miałby być zamontowany zawór to 1 cal.

Ciężko jest znaleźć takie zawory - albo nie są przystosowane do pracy ciągłej (np. mają cewkę, która niestety się będzie grzała i długo nie pociągnie), albo mają dużą bezwładność (nawet kilka sekund na zamknięcie). Z kolei jak już się uda znaleźć spełniający wymagania to jest bardzo drogi, więc niestety odpada (sama lampa już trochę kosztuje).

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś miał ewentualnie odsyłacze do jakichś zaworów w rozsądnych cenach albo mógł mi zasugerować jakieś inne rozwiązanie, które byłoby w stanie działać tak jak opisałem powyżej.

Z góry dziękuję za wszelkie pomysły!

Pozdrawiam :)
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 18  
    Myslę że jak byś dodał skromny załącznik w postaci rysunku technicznego(podg.),to forumowicze by bardziej byli pomocni.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 7  
    Witam!

Wiem, że może późno odpisuję, ale dziękuję za pomoc. Zdecydowałem się jednak na zawór bezprądowo zamknięty.

Temat zamknięty.

Pozdrawiam ;)