Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LinkSys WRT54G - bardzo wolne wysylanie

DonAndress 10 Aug 2013 08:26 6978 33
    DonAndress
    Level 14  
    Witam.

Mam stary router LinkSys WRT54G z oprogramowaniem DD-WRT v24-sp2 (04/23/10) std (build 14311) i mam spory problem z wysyłaniem. Wysyłanie jest bardzo wolne.

Kiedy mam komputer podłączony bezpośrednio do modemu kablowego od UPC, to wysyłanie przekracza 300kB/s stałego transferu, ale kiedy podłącze do modemu router, to wysyłanie dramatycznie spada. Mam wtedy między 10 a 30kB/s, transfer waha się, są takie jakby pauzy w wysyłaniu, a bardzo często wysyłanie jest przerywane i muszę ustawić upload od nowa.

Najdziwniejsze, że problem dotyczy wyłącznie wysyłania, pobieranie jest w porządku.
    Wszystkie testy robione po kablu, więc to nie sprawa samego WiFi.

Jakie ustawienia routera powinienem sprawdzić i podać Wam tutaj, żeby prawidłowo zdiagnozować problem?
    Z góry dzięki.
    bogiebog
    Level 43  
    Reset do fabrycznych ustawień probowałeś ?
    DonAndress
    Level 14  
    Był reset do fabrycznych i ustawianie podsieci.

Modem kablowy mam na 192.168.1.1, a router na 192.168.10.1
    markoz7874
    Level 31  
    Problem z nim był od początku, czy pojawił się po jakimś czasie?
    DonAndress
    Level 14  
    Router prawie od zawsze, kiedy go mam działał na tym firmware.
    Providerem była zawsze sieć kablowa.

Kiedy urządzeniem, które dało mi UPC był tylko modem kablowy (jakiś Terayon), to po podłączeniu mojego routera wszystko było w porządku. Kiedy UPC wymieniło na ten nowy modem, a właściwie modem-router CISCO, to pojawił się problem. Ale problem moim zdaniem nie leży po stronie CISCO, bo bezpośrednio do niego podłączony komputer pokazuję max transfer.
    markoz7874
    Level 31  
    Skoro reset routera do ustawień fabrycznych też nie pomógł, to trudno się czepiać ustawień.
    Zmiana kabla? Przełączenie do innego gniazda?
    hermes-80
    Level 43  
    Jaką przepustowość łącza i jaka rewizja WRT??
    DonAndress
    Level 14  
    Łącze 30 mbit/s dl i 3 mbit/s ul
    WRT54GL v1.1 (tyle jest napisane na naklejce)

Sprawdze jeszcze na innym kablu, ale działało zawsze po tym samym.
    DonAndress
    Level 14  
    No to chyba wtopa...
    Upgrade failed. Teraz już mi tylko szybko miga dioda power...

Jak go z tego wyciągnąć?
    DonAndress
    Level 14  
    Metoda TFTP do stockowego firmware się udała.
    Ciekawe, że upgrade wykłada się zawsze przy próbie flashowania z jakiegokolwiek firmware do DD-WRT.

Tomato postawione i skonfigurowane, ale zmiana firmware nic nie dała...
    Dalej mam wysyłanie na tym samym poziomie 10-30 kB/s z przerwami.

Kabel sprawdzony, z reszta przy downloadzie leci po nim bez problemu 2,5 MB/s, więc nie wiem czy to mogłoby być problemem.

Jedna tylko jest rzecz, że ten kabel jest dość długi. Już nie pamiętam ile ma, albo 15 albo 20 m. Kiedy podłączam krótki kabel (2 m), to dioda na moim routerze mruga rzadko, ale jak podłączam do tego długiego, to mruga ciągle i bardzo szybko, nawet wtedy, kiedy komputer jest wyłączony.
    Czy to może mieć związek?

PS
    Zrobiłem screeny wszystkich ustawień jeszcze z DD-WRT i zapiałem do worda. W Tomato mam teraz takie same.
    Ktoś chciałby przejrzeć?
    markoz7874
    Level 31  
    DonAndress wrote:
    ..Zrobiłem screeny wszystkich ustawień jeszcze z DD-WRT i zapiałem do worda. W Tomato mam teraz takie same.
    Ktoś chciałby przejrzeć?

Nie wiem czy jest co przeglądać. Skoro odpaliłeś z ustawieniami standardowymi, to łącze powinno działać symetrycznie.
    Pytałem o kabel, bo nawet jeżeli nie ma wpływu, to jest elementem którego sprawdzenie jest bezinwazyjne i najszybsze z możliwych.
    Ja bym nie szukał problemów w sofcie jeżeli problem nie wystąpił po jego aktualizacji.
    Raczej problem sprzętowy lub po stronie operatora.
    DonAndress
    Level 14  
    No nie odpaliłem tomato na standardowych ustawieniach.
    Skonfigurowałem podsieć, port forwarding, dozwolone adresy MAC, statyczne IP dla niektórych MAC.

Raczej nie jest to wina operatora, bo ja podłącze komputer bezpośrednio do modemu kablowego tym samym długim kablem ethernet, to wszystko śmiga...
    markoz7874
    Level 31  
    DonAndress wrote:
    .. Raczej nie jest to wina operatora, bo ja podłącze komputer bezpośrednio do modemu kablowego tym samym długim kablem ethernet, to wszystko śmiga...

Operator może uzależnić prędkości od MAC adresu i przy niesklonowanym MAC-u można otrzymać różne.
    Ale skoro tu sygnał idzie przez modem, to chyba nie ma znaczenia.
    Skoro nie modem, nie kabel, to może gniazdo w routerze?
    Sprawdź jeszcze komunikację miedzy komputerami przypiętymi do routera?
    hermes-80
    Level 43  
    Sklonuj MAC z karty PC do routera.
    Wyczyściłeś NVRAM po wgraniu Tomato??
    DonAndress
    Level 14  
    MAC adres miałem wpisany ze starego kompa, który od zawsze był podłączony bezpośrednio do modemu kablowego (wtedy jeszcze bez wbudowanego routera), wiec sklonowany MAC w moim routerze jest w ogóle z już nie istniejącego komputera. Podmieniłem MAC adres na ten ze źle działającego kompa i nic to nie dało.
    Jak wyczyścić nvram? Wystarczy 30/30/30?

A czy tu nie chodzi o długość kabla?

Podłączyłem laptopa pod krótkim kablu, mam max DL po LANie na laptopie czyli ok 7-8 MB/s, ale UL do komputera z problemem rzędu 15 kB/s.

Podłączyłem teraz laptopa po drugim długim kablu (też ok 15m) i również mam problem.
    Laptop niby pokazuje, że ma połączenie z internetem, ale już nawet z google nie potrafi się połączyć.

Komputer widzi laptopa w sieci, ale po długim kablu (czyli w sumie już teraz dwóch długich, jeden komp-router, drugi laptop-router) prędkość UL spada prawie do 0.

O co tutaj chodzi?
    Jak to zdiagnozować?
    Oba kable były sprawdzane wcześniej...
    markoz7874
    Level 31  
    15m to nie jest duża odległość, chyba, że kabel jest źle wykonany.
    Ciągle piszesz, że coś był, zawsze działało itp.
    Z takim podejściem nigdy nie zdiagnozujesz problemu.
    Działało, ale teraz nie działa - więc trzeba wszytko sprawdzać od nowa jak byś pierwszy raz podłączał.
    Trochę niejasno opisujesz te Swoje testy.
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale wynika z nich, że prędkości na róznych kablach się zmieniają.
    To by znaczyło, że problem jest ewidentnie sprzętowy. Sugerowałbym problemy z gniazdem rj45.
    W routerze masz kilka gniazd sprawdź rożne kombinacje połączeń po LAN, LAN-WAN, podłącz kabel drugą stroną, posprawdzaj prędkości przesyłanych danych.
    Podczas testu poruszaj kablem, powyginaj go, sprawdz styk z gniazdem.

Jak działa router na WIFI? Też masz podobne problemy?
    DonAndress
    Level 14  
    Racja, skamlę jak baba...

Ale do rzeczy. Widzisz problem w tym, że oprócz sprawdzenia portów nie bardzo mam dostęp do kabli. Są schowane pod sufitem podwieszanym...

Prędkości nie zmieniają się w zależności od kabla.
    To znaczy:
    komputer na długim kablu = test przez internet: pełny DL i przycięty UL
    laptop na krótkim kablu = test przez internet: to samo co wyżej
    komputer na długim, laptop na krótkim = test po LANie: mam pełny DL na komputerze i przycięty UL z kompa do laptopa
    komputer na długim i laptop na długim = test po LANie: nie ma prawie w ogóle możliwości przesłania plików w żadną stronę

Pokombinuję jeszcze z portami, chociaż sprawdziłem do tej pory port 1 i 3. Ten sam rezultat.
    Jest jeszcze taki problem, że na tych dwóch długich kablach czasem jest problem z wykryciem podłączonego komputera. Znaczy dioda na routerze mruga tak pulsacyjnie, jak migacz w samochodzie. Dopiero wielokrotne wyjmowanie i wkładanie wtyczki z powrotem pomaga i komputer zostaje wykryty. To się dzieje, kiedy np. restartuję router albo wypnę kable podczas pracy komputera i routera. Podczas normalnych restartów komputera raczej nie zdarza się, żeby router "zgubił" kompa.

Po WiFi jest ok. Pełna prędkość DL i UL.

A może źle zacisnąłem wtyczki na kablach?
    Patrząc na każdą wtyczkę tak, że widzę je pinami do mnie (zapinką w dół) mam: pomarańczowy połówka-cały, niebieski połówka-cały, zielony połówka-cały, brązowy połówka-cały.

Edit.
    I jeszcze jedno - po zmianie na Tomato straciłem możliwość używania eMule mimo takiej samej konfiguracji...
    Mam LowID i firewalled dla KAD.
    markoz7874
    Level 31  
    DonAndress wrote:
    A może źle zacisnąłem wtyczki na kablach?
    Patrząc na każdą wtyczkę tak, że widzę je pinami do mnie (zapinką w dół) mam: pomarańczowy połówka-cały, niebieski połówka-cały, zielony połówka-cały, brązowy połówka-cały.

Kolejność zaciśniętych żył ma znaczenie, ale nie na tak małej odległości. Ja bym podejrzewał niedokładnie zaciśnięte wtyczki.

Dodano po 10 [minuty]:

DonAndress wrote:
    Edit.
    I jeszcze jedno - po zmianie na Tomato straciłem możliwość używania eMule mimo takiej samej konfiguracji...
    Mam LowID i firewalled dla KAD.

To już na 100% nie ma nic wspólnego z kablami :)
    Ustawienia firewala na komputerze, coś zmieniłeś w routerze lub operator zablokował.
    Pisałeś, że na routerze masz ustawienia fabryczne, więc pozostaje komputer i operator.
    DonAndress
    Level 14  
    Szczerze mówiąc nie rozumiem tego diagramu Ethernet Patch Cable.
    Czy to są dwie wtyczki męskie ustawione do siebie przodem (pinami)? Czy może powinienem patrzeć na cyfry przypisane do żył i wtedy wtyczki są ułożone tak samo (pinami w jednym kierunku)?

W jednym przypadku miałbym źle ułożone żyły, a w drugim dobrze.

Taki oto tester pokazuje, że z kablem jest wszystko dobrze. Można mu ufać?
    LINK

Co do eMula i ustawień fabrycznych, to nie do końca tak. Zresetowałem router do ustawień fabrycznych, ale potem poustawiałem go tak samo, jak miałem na DD-WRT. Zatem nie jest on obecnie na defalutowych ustawieniach. Na defalutowych eMule w ogóle nie mógłby działać, bo nie miałbym przekierowania portów.
    Na komputerze nie zmieniła się konfiguracja firewalla, a właściwie do testów jest wyłączony. Dostawca także niczego nie zmienił chyba, bo przed zmiana z DD-WRT na Tomato wszystko działało na eMule.
    markoz7874
    Level 31  
    Tester informuje czy nie pomylone są żyły i czy nie ma ewidentnych przerw/braku połączeń.
    Nie informuje natomiast o jakości połączenia.
    Konfiguracji routera nie powinieneś zmieniać do czasu rozwiązania problemu.
    Diagnozując problem trzeba unikać dodatkowych niewiadomych.
    Ja bym na Twoim miejscu postarał się o inny, sprawdzony kabel. Wtedy będziesz miał pewność.
    Można tez przyciąć obecny i zarobić końcówki, ale wtedy nadal nie będziesz miał gwarancji, że kabel jest OK, poza wiedzą, że jest "ponownie zarobiony".
    LinkSys WRT54G - bardzo wolne wysylanie
    może to ułatwi zapamiętanie kolorów ;)
    DonAndress
    Level 14  
    Dobra, to zrobię jeszcze raz 30/30/30.
    A co z tym nvram? Jest jakaś osobna procedura to czyszczenia go?

Co mi wolno poustawiać na świeżo zresetowanym sofcie, żeby w ogóle działało?
    Mogę zrobić podsieć?
    W tej chwili modem podaje sygnał jako 192.168.1.1 po DHCP, router odbiera automatycznie, zgłasza się do komputerów jako 192.168.10.1 i podaje dalej poczynając od 192.168.10.101.
    hermes-80
    Level 43  
    Quote:

Wynika z tego że masz źle zaciśnięte kable -
    według twojego ułożenia wtyczki pinami do siebie i zapinka na dole licząc od prawej twojej strony strony:
    b-zielony, zielony, b-pomarańczowy, niebieski, b-niebieski, pomarańczowy, b-brązowy, brązowy.

U ciebie każdy kolor jest koło odpowiadającego mu koloru z białym.
    http://www.dignetllc.com/images/Basic%20networking%20requirements_clip_image002_0000.jpg - patrz na standard B - identyczne ulżenie pinów/kabli/wtyczki na obu końcach.
    markoz7874
    Level 31  
    hermes-80 wrote:
    ..
    U ciebie każdy kolor jest koło odpowiadającego mu koloru z białym.
    http://www.dignetllc.com/images/Basic%20networking%20requirements_clip_image002_0000.jpg - patrz na standard B - identyczne ulżenie pinów/kabli/wtyczki na obu końcach.

Podałem koledze 2 opisy ułożenia kabli, jeden nawet "bardziej obrazowy" ;)
    Kolega niestety robi wszystko bardzo chaotycznie i nie zauważa takich szczegółów.
    Dodatkowo zadaje pytania na tematy które bez problemu po wpisaniu tych samych haseł można uzyskać w internecie. :(
    Pisałem już koledze, że jak się podłącza router, to najpierw trzeba zadbać aby wszytko funkcjonowało poprawnie od strony fizycznej a dopiero później się konfiguruje. Ale kolega uparcie chce robić wszystko na raz.
    W związku z powyższym nie ma żadnej gwarancji, że poza tym co kolega opisuje że robi, nie robi jeszcze czegoś dodatkowo, albo mimo, iż napisał, że sprawdził, nie zrobił tego dokładnie.

Poddaję się - nie potrafię pomóc. :(
    DonAndress
    Level 14  
    Panowie nie poddawajcie się jeszcze :)

Poprosiłem o informację, co mogę/powinienem ustawić w routerze, żeby sieć w ogóle ruszyła.

A na temat zaciśniętych wtyczek... Czy poszczególne żyły różnią się właściwościami?
    Jeżeli nie, to jakie to ma znaczenie w sensie prądowym, który kolor jest gdzie, skoro na obu wtyczkach jest dokladnie tak samo. Różnica jest tylko taka, że ja mam pogrupowane kolorami.
    Kolory na dobrą sprawę miałyby znaczenie przy scrossowanym kablu. Czy sie myle?
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    DonAndress wrote:
    Jeżeli nie, to jakie to ma znaczenie w sensie prądowym, który kolor jest gdzie, skoro na obu wtyczkach jest dokladnie tak samo. Różnica jest tylko taka, że ja mam pogrupowane kolorami.

Zacznij googlać bo mi tu zalatuje leniem lub "chłopskim rozumiem".

Dla danego kierunku transmisji bitów druty muszą być tej samej pary, czyli skręcone razem.
    markoz7874
    Level 31  
    DonAndress wrote:
    A na temat zaciśniętych wtyczek... Czy poszczególne żyły różnią się właściwościami?

Uważasz, że ktoś skręca pary bo się nudzi? Kolory ustawia w jakiś dziwny sposób aby utrudnić życie technikom? Poszukaj w internecie informacji w jakim celu skręca się pary a nie prowadzi po prostej.
    DonAndress
    Level 14  
    No pewnie nie... z przeprosinami...

W takim razie zacisnę jeszcze raz.
    Dziewczyny, chociaż ciut za chude, przekonują mnie do siebie.
    Są chyba ustawione w standardzie TIA/EIA 568B, a czy możecie mi podpowiedzieć czym różni się TIA/EIA 568B od TIA/EIA 568A?