Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja Mocy Błysków Stroboskopu

vulcano_gisz 09 Mar 2005 19:50 1596 9
  • #1 09 Mar 2005 19:50
    vulcano_gisz
    Poziom 13  

Mam pewien problem poniewaz chcę w swoim strobo miec mozliwosc regulacji mocy błysków. Chodzi mi o podłaczenie kilku kondensatorów pod przełącznik naprzykład 3 pozycyjny (on-on-on) za pomoca którego zmieniał bym pojemnosci kondensatorów które działały by w układzie. Problem mój dotyczy jakiego przełącznika mam uzyć bo na moich kondensatorach mam napiecie rzędu 310V a przełączniki mam na 250 czy mozna je zastosowac lub jesli nie to powiedzcie czy dostane przełączniki an tak duze napiecie i w jakim sklepiej ( link lub adres jestem z katowic)
    ponizej zamieszczam schemat stroboskopu Myślałem tez o zastosowaniu przełacznika obrotowego tylko niewiem czy bedzie dobry

0 9
  • Montersi
  • #2 09 Mar 2005 20:10
    gretzky
    Poziom 21  

moim zdaniem wystarcza same przekaźniki na 250V gdyż napiecie jakie jest na stroboskopie nie ma duzego nateżenia prądowego,chociaz moze sie zdarzyć że w przekaźniku przy załączaniu na inny kondenator moga sie pokazac na stykach dosc potęzne iskrzenie.

0
  • #3 09 Mar 2005 22:06
    vulcano_gisz
    Poziom 13  

no ok tylko ja niebede zmieniał mocy w czasie pracy strobo tylko przy wyłaczonym urządzeniu,a co myslicie na temat przełączników obrotowych bo one chyba nie maja zbyt duzegoznaczenia w jaki prad go podłączasz ( w granicach zdrowego rozsądku) czy one były by dobre i jaki zakupic przełącznik ile ma miec obwodów i ile pozycji zeby móc zmieniac moc w zakresie 3 pojemnosci kondów (10µF 22µF 47µF)

0
  • Montersi
  • #4 20 Kwi 2005 18:12
    sSmall
    Poziom 19  

Po co zmieniać jasność błysku na strobolu nie mowie ze nie jak się nudzisz ale zawsze najlepszy efekt będzie wtedy kiedy będzie błyskał najmocniej

0
  • #5 21 Kwi 2005 00:24
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

sSmal -> czasem nie trzeba duzej mocy tylko duza czestotliwosc.. rusz glowa (niektorym to tylko moc w glowie:) )

0
  • #6 21 Kwi 2005 18:31
    cikol
    Poziom 27  

chaka napisał:
    sSmal -> czasem nie trzeba duzej mocy tylko duza czestotliwosc.. rusz glowa (niektorym to tylko moc w glowie:) )

Zgadza się! Chociaż czestotliwosc tez powinna byc normalna. w pewnym momecie (chyba cos kolo 30Hz) zaczynaja sie schody - efekt jest taki ze oko ludzkie przestaje widziec mruganie. Sam posiadam 3stpniowa regulacje mocy na 125V przełącznikach i jest ok. Potrzeba jest taka gdyz to jabel(zaraz mi pojada ze to szrot) i dwa zestawy kondów to elektrolity(na zmiane) a trzeci pracujący stale to po 2 ceramiki 2,2uF.

0
  • #7 21 Kwi 2005 18:36
    grzespower
    Poziom 13  

Witam
    Mysle że można zastosować przełączniki na 250V ponieważ jest to wartośc skuteczna. Taki przełącznik pracujący przy napięciu sieciowym zmiennym 230V i tak musi wytrzymać wartość maksymalną tego napięcia ( czyli 230•√2 ≈ 325V ), a to mniej niż napięcia na kondensatorach. mimo że będziesz "zmieniał moc" przy wyłączonym stroboskopie to i tak przełacznik powinien być na jak największy prąd ( powinien mieć jak najmniejszą rezystancję styków - bo podczas rozładowywania kondensatorów płynie bardzo duży prąd ).
    Pozdrawiam

0
  • #8 21 Kwi 2005 22:05
    micho a
    Poziom 35  

palnik przy wyładowaniu ma rezystancje równą zwarciu więc prąd bardzo dużt pitolenie o małych prądach jest bez sensu tam powinno sie stosowaćo nsjwekszym jaki sie da prąd ( oczywiście w granicach zdrowego rozsądku żeby ktoś takich od spawar nie dawał 380v 50-100A :S:D:D:DD)ale 3-4A tak myśłe

przekażniki pomysł do bani na pewno bedą iskrzyć przełaczsz pare razy i sie styki wypalą szkoda kasy.....

0
  • #9 21 Kwi 2005 22:14
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

taki wylacznik od pralki czy cos:) on jest ok:)

0
  • #10 07 Gru 2005 21:40
    marpiasek
    Poziom 27  

Post jest stary ale dla potomnych - moc na całym świecie reguluje się wartością napięcia ładującego kondesator a nie przęłącznikami-są to prądy powyżej 200A więc straty są ogromne.

0